Biblioteka

Narodowe Czytanie 2023

       „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej lekturą 12. odsłony Narodowego Czytania.
W tym roku , już po raz kolejny odbyła się coroczna akcja pod hasłem Narodowe Czytanie. Lekturą już 12. edycji była książka Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Również społeczność naszej szkoły wzięła udział w tym wydarzeniu. W poniedziałek 11.09. o godzinie 10.00 chętni uczniowie oraz nauczyciele czytali fragmenty tej popularnej , pozytywistycznej powieści, w której ukazana została szeroka panorama społeczeństwa polskiego w drugiej połowie XIX wieku. W książce pojawia się też bardzo ważny w dziejach narodu polskiego motyw powstania styczniowego.
      W holu szkoły zgromadzili się uczniowie klas IV-VIII, którzy w ciszy i skupieniu wysłuchali ciekawych interpretacji głosowych przygotowanych wcześniej fragmentów utworu Elizy Orzeszkowej. Do wspólnego czytania zachęciła wszystkich zebranych pani Justyna Śpiewak, która rozpoczęła spotkanie krótkim wprowadzeniem na temat tej wspaniałej akcji promującej naszą narodową kulturę czytelniczą, a następnie zapraszała kolejne osoby do czytania. Byli to uczniowie: Katarzyna Chrząstowska, Oliwia Ziółkowska, Marysia Bułtralik i Julek Kusiak. Spośród nauczycieli fragmenty powieści czytały panie: Beata Kryzińska, Anna Rycombel, Anna Drukała, Danuta Turek oraz Elżbieta Rozwadowska. Nastrój chwili podkreślała wykonana dekoracja i symboliczne biało- czerwone kwiaty w wazonie.
    Spotkanie zakończyło wystąpienie pani wicedyrektor Krystyny Kasicy, która stwierdziła, że z ogromnym wzruszeniem wysłuchała wszystkich czytanych fragmentów powieści ,, Nad Niemnem”. Podkreśliła ogromne znaczenie tej książki dla nas , Polaków oraz serdecznie podziękowała wszystkim, którzy wzięli udział w 12. edycji Narodowego Czytania i jednocześnie przyczynili się do promowania czytelnictwa.
Akcja Narodowego Czytania w naszej szkole została zorganizowana przez panie: Justynę Śpiewak oraz Elżbietę Rozwadowską.
Gorąco dziękujemy za uczestnictwo w tym ważnym przedsięwzięciu.

 

Konkurs plastyczny “Moja ulubiona książeczka”

W maju w naszej szkole zorganizowano konkurs plastyczny pt.: „Moja ulubiona książeczka”. Adresowany był do dzieci z klas I-III, a jego główne cele to promowanie wśród dzieci czytelnictwa oraz rozwijanie wyobraźni, kreatywności i umiejętności plastycznych.

Na konkurs wpłynęło 12 prac. Każda inna, a wszystkie piękne. Oceny prac dokonała Komisja Konkursowa w składzie: E. Kalinowska, J. Śpiewak, K. Michalczewka, D. Raban. Zgodnie z zasadami konkursu komisja brała pod uwagę: ogólne wrażenia artystyczne, wkład pracy, dobór i wykorzystanie materiałów, estetykę wykonania, oryginalny pomysł. Bardzo trudno było wybrać te najpiękniejsze i najciekawsze. Po burzliwych naradach komisja wyłoniła zwycięzców. Były to dziewczynki: Gabrysia Jędrzejczyk z klasy III, Nikola Jankowicz z klasy II i Madzia Jagiełło z klasy I.

GRATULUJEMY 🙂

Tydzień Głośnego Czytania

    Jednym z działań podjętych w naszej szkole w ramach  Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa był  Tydzień Głośnego Czytania, który został zorganizowany w dniach od 05 do 09 czerwca 2023 roku. Zarówno najmłodsze dzieci jak i te starsze miały możliwość wysłuchania kilkuminutowego czytania w każdej klasie. W rolę czytających wcielili się nauczyciele oraz ochotnicy spośród uczniów. Wybór książek był bardzo różnorodny. W młodszych oddziałach słuchano baśni, bajek i opowiadań, klasę czwartą zaciekawiły przygody Mikołajka, piątoklasiści czytali ,, Dzienniczek Cwaniaczka”, natomiast młodzież z  klas starszych przypomniała sobie fragmenty ,, Zemsty” ,, Syzyfowych prac” czy ,, Balladyny”.

    Akcja miała oczywiście na celu promowanie czytelnictwa wśród dzieci . Głośne czytanie było też okazją do integracji oraz wspólnego spędzenia czasu. Wszyscy uczniowie wykazali się wzorową postawą uważnych słuchaczy, co niezmiernie cieszy nauczycieli.

XXII OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM 2023

     ,,Książka jest jak ogród” – to hasło  XXII Ogólnopolskiego Tygodnia  Czytania Dzieciom organizowanego przez Fundację ,,ABCXXI – Cała Polska czyta  dzieciom”.

  W dniach od 1-7 czerwca 2023 roku w całym kraju odbywały się  liczne imprezy czytelnicze – spotkania z autorami książek dla dzieci i młodzieży, festyny, konkursy literackie i plastyczne, przedstawienia inspirowane literaturą dziecięcą.

   Celem  akcji było zachęcanie do regularnego czytania dzieciom  oraz promowanie  czytelnictwa i wartościowej  literatury.

,, CAŁA  POLSKA  CZYTA  DZIECIOM” – to kampania  społeczna rozpoczęta w czerwcu 2001 roku, która zachęca rodziców, wychowawców i innych dorosłych do codziennego, co najmniej 20- minutowego czytania  dzieciom.

     W tę ważną dla wszystkich kampanię włączyła się także biblioteka szkolna w ZPO w Stykowie.  Zorganizowano głośne czytanie, w którym uczestniczyli chętni uczniowie oraz nauczyciele. Z zaproszenia do udziału w imprezie czytelniczej skorzystała również zaprzyjaźniona z naszą szkołą i zawsze chętna do współpracy Pani Ewa Działak – bibliotekarka Gminnej Biblioteki w Brodach.

    Tego dnia, zgromadzona na holu społeczność szkolna ( przedszkolaki, zerówka oraz uczniowie klas I – VIIII ) wysłuchała fragmentów utworów polskich pisarzy i poetów. Były to teksty J. Tuwima, A. Fredry, A. Mickiewicza, M. Konopnickiej, J. Brzechwy oraz księdza J. Twardowskiego.

      Historię kampanii społecznej ,,Cała Polska czyta dzieciom”  przedstawiła zgromadzonym  uczennica Wiktoria Bilińska, a potem pani Justyna Śpiewak  zaprosiła poszczególne osoby do  czytania.

       Jako pierwsza wystąpiła Pani Beata  Kryzińska. W jej oryginalnej interpretacji zebrani usłyszeli tradycyjną ,,LOKOMOTYWĘ” J. Tuwima. Następnie utwory pięknie czytali:Pani Sylwia Bartos, Oliwia Ziółkowska z kl. VII,Pani Ewa Działak, Julek Kusiak – kl. V, Pani Anna Drukała, Oliwia Orzeł z kl. VIIIb, Pani Ilona Jędrzejczyk,  Oliwier Gralec – kl. IV, Pani Elżbieta Rozwadowska i Wiktoria Bilińska – uczennica klasy VIIIa.

   Widownia, szczególnie ta najmłodsza, spontanicznie reagowała na występy poszczególnych osób.  Moc oklasków po wysłuchaniu każdego utworu świadczyła o zainteresowaniu i uważnym słuchaniu każdej interpretacji utworu.

     Pani Wicedyrektor szkoły, Krystyna Kasica,  podziękowała wszystkim nauczycielom oraz uczniom za udział w tym przedsięwzięciu. Podkreśliła, jak ogromną rolę odgrywa czytanie, które pomaga we wszechstronnym rozwoju dzieci. Szczególne podziękowania za współpracę i włączenie się do naszej szkolnej imprezy czytelniczej skierowała do Pani Ewy Działak .

Opiekę nad nagłośnieniem sprawował Wiktor Jankowicz, któremu bardzo dziękujemy.

  Jeszcze raz wszystkim dziękujemy. Aby mądrze i wartościowo spędzić wolny czas, zachęcamy uczniów do codziennego czytania!!!

Mój ulubiony bohater z książki

     W kwietniu przypada Światowy Dzień Książki. Z tej właśnie okazji oraz w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa został przeprowadzony projekt „ Mój ulubiony bohater z książki”. W projekcie tym udział wzięły klasy IV – VI.
Głównymi celami tego przedsięwzięcia było:
– rozwijanie zainteresowań i nawyków czytelniczych, zachęcanie do czytania literatury,
– doskonalenie umiejętności językowych,
– rozwijanie uzdolnień plastycznych wśród dzieci,
– kształtowanie wrażliwości i wyobraźni w odbiorze książki.
– doskonalenie umiejętności współpracy w grupie.
Aby przygotować się do projektu , uczniowie rozmawiali na lekcjach języka polskiego o tym, kto jest ich ulubionym bohaterem literackim . Najpierw musieli przypomnieć sobie tytuły znanych i lu-bianych książek . W tym celu odwiedzili bibliotekę szkolną, konsultowali swoje wybory z nauczycie-lem- bibliotekarzem, w lekturach szukali fragmentów charakteryzujących bohaterów, cytowali te fragmenty.
Kolejnym działaniem dzieci było przygotowanie prac plastycznych dowolną techniką. Na plakatach pojawiły się postacie z takich lektur jak: ,, Kajko i Kokosz: „ Hobbit”, „Ania z Zielonego Wzgórza”, „Lew, Czarownica i stara szafa” czy „ Pinokio”. Prace zostały wywieszone w holu szkoły.
We współczesnych czasach, kiedy niektórzy uczniowie częściej sięgają po komórkę niż po książkę , projekt ten był świetną okazją do zaangażowania dzieci w działania związane z promocją czytelnic-twa. Uczniowie byli zmuszeni do aktywnej pracy, musieli samodzielnie wybrać własną postać literacką , zaprezentować swoją wizję oraz sposób jej przedstawienia.

 

 

SPOTKANIE CZYTELNICZE W PRZEDSZKOLU ORAZ KLASIE ,,0”

,,Starszy czyta młodszemu”

15 maja 2023 r. uczennice należące do Klubu Czytelniczego wraz bibliotekarzem odwiedziły młodszych kolegów w przedszkolu oraz klasie ,,0”.

Celem kolejnych odwiedzin było głośne czytanie utworów o tematyce wiosennej. Młodsze dzieci już dobrze znają koleżanki z V klasy, które co miesiąc przychodzą poczytać im książeczki.

Są to : Maja Kacperska, Lilianka Walkiewicz oraz Marysia Bułtralik.

Dziewczynki przygotowały sobie kolorowe, wiosenne stroje, które pasowały do prezentowanych utworów, np. ,,Roszpunka”, ,,Urodziny drzewa”.

Maluchy z zaciekawieniem słuchały czytanych treści. Później odpowiadały na pytania dotyczące opowiadań oraz wspólnie ze starszymi koleżankami oglądały przyniesione z biblioteki książki.

Spotkania z Klubem Czytelniczym odbywają się zawsze w miłej atmosferze i kończą słodkim akcentem od pań z przedszkola i klasy ,,0”, za co serdecznie dziękujemy.

“Śmieciaki ratują Świat”

11 maja 2023 roku naszą szkołę odwiedzili aktorzy TEATRU TAK z Radomia. Najmłodsi uczniowie szkoły obejrzeli przedstawienie  “Śmieciaki ratują Świat”. Spektakl był ostatnim wydarzeniem realizowanego przez Bibliotekę Publiczną w Brodach projektu „Z BIBLIOTEKĄ CHRONIMY PLANETĘ .

Przedstawienie było bardzo ciekawe. Dzieci dobrze się bawiąc miały możliwość przypomnienia i utrwalenia wiadomości o segregacji śmieci, recyklingu oraz ochronie naszej planety. Artyści angażowali uczestników do wspólnej zabawy. Dzieci głośno wypowiadały eko – hasła po polsku i po angielsku, była recyklingowa orkiestra, chór, a nawet eko – parada.

Występ dedykowany był dzieciom w wieku przedszkolnym oraz uczniom z klas 0-3, ale podobał się wszystkim, niezależnie od wieku. Po spektaklu, chętni uczniowie mogli sfotografować się z aktorami w kostiumach.

Dziękujemy pani Annie Stachucy – Dyrektor Gminnej Biblioteki w Brodach i pani bibliotekarce Ewie Działak za organizację przedstawienia w naszej szkole.

W/w przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach współpracy ZPO w Stykowie z biblioteką w Brodach. Było to jedno z działań realizowanych w związku z przystąpieniem naszej placówki do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Co roku,  2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego  baśniopisarza  HANSA  CHRISTIANA  ANDERSENA  obchodzimy Międzynarodowy Dzień  Książki dla Dzieci . Wydarzenie to ma na celu rozpowszechnianie książek dla uczniów, oraz wspieranie i promowanie czytelnictwa wśród dzieci od najmłodszych lat.

    Z  tej okazji, 3 kwietnia , z inicjatywy bibliotekarza, w  naszej szkole odbyło się głośne czytanie utworów H.  Ch. Andersena.

   Uczennice klasy V ( Maja Kacperska, Marysia Bułtralik i Lilianka Walkiewicz), które  działają w  Klubie  Czytelniczym, odwiedziły najmłodsze dzieci z przedszkola. Pięknie prezentujące się  dziewczynki, w bajkowych , kolorowych strojach przeczytały młodszym kolegom i koleżankom dwie baśnie . Maluszki również odpowiednio przygotowały się do tego dnia i większość z nich  ubrana była w różnobarwne kostiumy. Przedszkolaki z zaciekawieniem wysłuchały prezentowanych przez starsze koleżanki utworów, po czym wszyscy stanęli do wspólnej fotografii. 

    Kolejnym punktem programu było spotkanie w holu szkoły. Tym razem uczniowie klas ,,0”, I, II, III  i V, wraz z wychowawcami, wysłuchali kolejnych  trzech baśni mistrza Andersena. Losy,,Syrenki”, ,,Słowika”’ i ,,Brzydkiego kaczątka” przybliżyły zgromadzonym uczniom koleżanki   z klasy VIII- Wiktoria Bilińska, Gabrysia Turek oraz Nikola Chamerska.

    Następnie odbyła się parada wszystkich  postaci bajkowych, które zostały potem uwiecznione na pamiątkowym zdjęciu. 

Bardzo dziękujemy dzieciom za  wspólne świętowanie Dnia Książki, uwagę i skupienie w czasie słuchania baśni, które, często przeczytane w dzieciństwie, zapadają głęboko w pamięć i zostają z nami przez całe dorosłe życie.

    Dziękujemy też rodzicom za pomoc w przygotowaniu ciekawych , jakże oryginalnych strojów dla swoich pociech.