Biblioteka

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI W ZPO W STYKOWIE

    5 kwietnia 2024 w naszej szkole odbył się Dzień Głośnego Czytania .Wydarzenie to  nawiązywało do Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci obchodzonego w rocznicę urodzin Hansa Christiana Andersena. Uczennice z Klubu Czytelniczego z kl. VI, VII i VIII w pięknych bajkowych strojach zaprezentowały wybrane baśnie Andersena w klasach I-II

   Następnie prezentacja baśni odbyła się dla przedszkolaków oraz uczniów klasy ,,0”’,  w pięknie przygotowanej sali przedszkola. W wydarzeniu uczestniczyła również Pani dyrektor Marzena Adamus oraz wicedyrektor Pani Krystyna Kasica.

Na początku Justyna Śpiewak przywitała zgromadzonych wprowadzając w tematykę spotkania. Zadaniem  młodszych  dzieci było rozpoznanie postaci , za które przebrały  się starsze koleżanki.

Maluchy również przygotowały się do obchodów Dnia Książki, o czym świadczyły ich  kolorowe, bajkowe stroje. Wszyscy super prezentowali się podczas parady postaci w rytmie piosenki ,,Witajcie w naszej Bajce”.

  Kolejnym punktem było głośne czytanie  baśni przez uczennice z klas starszych – ,,Brzydkiego kaczątka” i ,,Calineczki”. Maluszki ze spokojem i z zaciekawieniem  wsłuchały się w prezentowane utwory. Wspaniale odpowiadały później na pytania oraz  włączały się do rozmowy na temat zasad korzystania z książek. Wykazały się znajomością bajek, odpowiadając indywidualnie na wylosowane zagadki dotyczące różnych baśni i postaci bajkowych. Na zakończenie  wychowawcy przedszkola oraz klasy ,,0” wręczyli swoim wychowankom zakładki do książek, a w nagrodę wszyscy otrzymali słodki upominek.  Wspólna fotografia była ostatnim punktem wydarzenia

    Głośne czytanie  odbyło się  w miłej atmosferze. Pani dyrektor Marzena Adamus podziękowała maluszkom,  uczennicom z Klubu Czytelniczego,  bibliotekarzowi oraz nauczycielom przedszkola i klasy ,,0”,   którzy pomogli  w organizacji  tej imprezy czytelniczej.

    Mamy nadzieje, że takie spotkania zachęcą  młodych czytelników do częstszego odwiedzania świata baśni i spędzania miłych chwil z ich bohaterami. Tam dobro zawsze zwycięża, a czary sprawiają, że świat jest bardziej kolorowy i wesoły.

Wiosenne spotkanie z członkami “Klubu Czytelniczego”

22 marca uczniowie klasy VI, wraz ze swoją opiekunką panią Justyną Śpiewak, odwiedzili przedszkole . Marysia, Maja, Lilianna oraz Julek,  którzy należą do „Klubu Czytelniczego”,  przeczytali dzieciom wybrane przez siebie wiersze o tematyce wiosennej, takie jak:  „Wiosenne porządki”,  „Przyjście wiosny”, „Powitanie wiosny”. Były to utwory autorstwa Marii Konopnickiej oraz Jana Brzechwy. Ponadto uczniowie zorganizowali  dla swoich młodszych koleżanek i kolegów krótkie zajęcia, których tematyka nawiązywała do przeczytanych  utworów. Jak zawsze okazało się, że z książką można się świetnie bawić.

Celem spotkania było nie tylko propagowanie czytelnictwa wśród dzieci, ale również uczenie umiejętności wykorzystania wolnego czasu, integrowanie uczniów starszych z  dziećmi młodszymi oraz rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem. Maluchy z ogromnym zainteresowaniem słuchały czytanych utworów i chętnie odpowiadały na przygotowane pytania.

Serdecznie dziękujemy za odwiedziny w przedszkolu i zapraszamy ponownie.

PATRIOTYZM NA KARTACH KSIĄŻEK

27 listopada 2023 r., w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, zorganizowano w ZPO w Stykowie wystawę pt. Patriotyzm na kartach książęk.

    Miała ona na celu przybliżenie uczniom tematu patriotyzmu.  Prezentacja wybranych pozycji  z literatury polskiej zachęcała do czytania książek o takiej tematyce oraz zwracała uwagę na to, jak literatura kształtuje postawy patriotyczne oraz świadomość narodową.

   Wśród zaprezentowanych książek nie mogło zabraknąć m.in. „ Kamieni na szaniec”, „ Pana Tadeusza” czy Księgi małego patrioty. Wystawa została przygotowana pod kierunkiem nauczycielki historii, pani Anny Kubali.

Spotkanie w świetlicy z Panią z Klubu Seniora poświęcone „Legendom naszego regionu”

23.11.2023 r. w świetlicy szkolnej odbyło się spotkanie poświęcone „Legendom naszego regionu”. Uczestniczyły w nim nasze ”świetliczaki” oraz uczniowie klasy siódmej. Zaproszonym gościem była pani Anna Kania z Klubu Seniora w Stykowie, która bardzo ciekawie opowiadała o historii Stykowa, jego zabytkach i życiu ludzi. Największym zainteresowaniem wśród dzieci okazały się opowiadania związane ze szkołą: warunkami w jakich uczyły się dzieci, dawnymi metodami nauczania, metodami dyscyplinującymi uczniów, sposobami przemieszczania się ludzi, rygor, niedostatek i niedostępność do wielu podstawowych rzeczy przemówiły najbardziej. Przedstawione wydarzenia pochłonęły zarówno młodszych, jak i starszych uczestników.

Przepaść dzieląca nas od czasów teraźniejszych do minionych lat przykuła uwagę dzieci.

Projekt edukacyjny „Historia pisma”

W dniu 25 października 2023 roku uczniowie klasy V zaprezentowali projekt edukacyjny pod nazwą „Historia pisma”. Celem projektu było poszerzenie i usystematyzowanie wiedzy na temat historii pisma , jak również rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz upowszechnienie czytelnictwa wśród młodzieży.

          Prezentacja składała się z dwóch części. W pierwszej, w formie multimedialnej przedstawiono najważniejsze fakty z historii powstania pisma . W drugiej części uczniowie zaprezentowali plakaty ukazujące historię pisma i ciekawostki z  nią związane. Uczniowie prezentując swoje prace przed koleżankami i kolegami mieli możliwość wykazania się swoją wiedzą oraz umiejętnością publicznych wystąpień.

          Dla wszystkich uczniów klasy V praca nad projektem była fascynującą przygodą w krainie wiedzy o piśmie.

SPOTKANIE CZYTELNICZE W PRZEDSZKOLU

   6 października odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Klubu Czytelniczego z młodszymi kolegami z przedszkola, którego celem było jak zwykle promowanie czytelnictwa od lat najmłodszych.

  Dziewczynki z klasy VI – Maja Kacperska, Lilianna Walkiewicz i Marysia Bułtralik wraz bibliotekarzem odwiedziły przedszkole. Tematyka spotkania to ,,Jesień w sadzie i ogrodzie”.

   Przedszkolaki wysłuchały pięknie zaprezentowane przez starsze koleżanki utwory o tematyce jesiennej. Dziewczynki w odpowiednio przygotowanych strojach przeczytały: ,,Rzepkę” , ,,Warzywa”, ,,Na straganie”, ,Pomidor”, ,,Arbuz”, ,,Jesień – Pani Złocista”.

   Wspólne czytanie przeplatane było rozmową z maluchami na temat przeczytanych utworów.

    Następnie przedszkolaki z zainteresowaniem oglądały przyniesione przez starsze koleżanki książki o tematyce jesiennej.

Spotkanie jak zwykle przebiegało w miłej i przyjaznej atmosferze, zakończone słodkim upominkiem. Dziękujemy!!.

Krzysztof Kamil Baczyński- poeta Walczącej Warszawy

We wtorek, 03 października  uczniowie naszej szkoły zaprezentowali wybrane wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Było to kolejne działanie w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Na początku uczennica klasy VII, Katarzyna Chrząstowska ,krótko przedstawiła sylwetkę poety, okrutne czasy, w których żył oraz wspomniała o najważniejszych cechach jego poezji.

   Z trudnymi utworami wybitnego poety okresu wojny i okupacji zmierzyli się  uczniowie klas VI-VIII . Byli to: Marysia Bułtralik, Maja Kacperska, Julek Kusiak, Katarzyna Chrząstowska, Olaf Grzyb oraz Oliwia Ziółkowska i Klaudia Wiśnios. Publiczność mogła usłyszeć w ich wykonaniu takie wiersze jak: „Z głową na karabinie, „ Gdy broń dymiącą…”,

,, Rodzicom”, ,,Elegia o…( chłopcu polskim)”, „Ten czas”,  „Znów wędrujemy…” i „Lasem”. Wszyscy wykonawcy świetnie poradzili sobie z interpretacją utworów.

   Recytatorzy prezentowali przygotowane wiersze na tle dekoracji, która przedstawiała wybrane wydarzenia z życia Baczyńskiego. Podniosły charakter uroczystości podkreślały biało-czerwone świece zapalone na przykrytych białym obrusem stolikach. Uroczystość zakończył występ uczennic z chóru szkolnego, które zaśpiewały piosenkę ,, Gdzie jesteście Rudy, Alku , Zośko”. Utwór był nawiązaniem do pokolenia Kolumbów (młodych ludzi, których życie przypadło na okres wojny) oraz wycieczki do Warszawy, podczas której uczniowie mieli okazję odwiedzić grób Krzysztofa Kamila Baczyńskiego,  Alka, Rudego
 i Zośki- chłopcy chodzili do jednej klasy.

  Wszystkim uczniom, którzy recytowali utwory młodego poety serdecznie podziękowały panie:  Elżbieta Rozwadowska

i Justyna Śpiewak – organizatorki tego przedsięwzięcia.

Gratulacje dla recytatorów!!

Śladami Alka, Rudego i Zośki – patriotyczna wycieczka do Warszawy

,,…A kiedy trzeba na śmierć idą po kolei

Jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec…”

(J. Słowacki)

21 września 2023 roku uczniowie klas VI-VIII, wraz z opiekunami ( p. Elżbietą Rozwadowską,  p. Justyną Śpiewak i p. Danutą Turek ) udali się na wycieczkę do Warszawy. Był to wyjazd edukacyjny mający na celu  przybliżenie dzieciom wydarzeń  z życia Alka, Rudego i Zośki, bohaterów lektury Aleksandra Kamińskiego ,, Kamienie na szaniec”, ich ideałów oraz  dramatu pokolenia Polaków, które swe młode życie poświęciło w obronie  Ojczyzny.

            Grupa licząca 35 uczniów wyjechała ze Stykowa o godzinie 6.45, przed godziną 10 autokar dotarł do stolicy. Pierwszym punktem wycieczki był Cmentarz Wojskowy Powązki- miejsce spoczynku bohaterów książki. Przed bramą główną czekała już pani Agata- nasz przewodnik. Wszyscy udali się najpierw do grobu Aleksandra Kamińskiego i Stanisława Broniewskiego, pseudonim ,,Orsza”- to on dowodził słynną Akcją pod Arsenałem. Potem  uczniowie zaświecili znicze na grobach Alka ,Rudego i Zośki. Smutny to był widok, patrząc na długie rzędy brzozowych krzyży upamiętniających tych, którzy tak młodo musieli wtedy umierać. Będąc na Powązkach, nie sposób nie zobaczyć jeszcze jednego grobu – Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Uczestnicy wycieczki poznali dramatyczną historię poety oraz jego żony  Barbary – oboje zginęli w Powstaniu Warszawskim. Wychodząc z cmentarza, nasza grupa zatrzymała się jeszcze, aby móc obejrzeć szczątki oryginalnego Pomnika Lotnika, na którym w roku 1942 Rudy namalował słynną kotwicę – znak Polski Walczącej.

Następnym, bardzo przygnębiającym miejscem, jakie odwiedziliśmy,  było Muzeum Więzienia  na Pawiaku. Tam Niemcy przetrzymywali Janka Bytnara oraz jego ojca. Uczniowie obejrzeli makietę więzienia, wystawy eksponatów oraz cele, w których przebywali więźniowie. Przez około 10 minut słuchali też nagrań autentycznych fragmentów listów pisanych przez więźniów Pawiaka, które były czytane  przez różne osoby.  To był bardzo smutny  i wzruszający moment… Autokarem udaliśmy się dalej – do Mauzoleum Walki i Męczeństwa-  siedziby  gestapo w czasie II wojny światowej przy alei Szucha. To właśnie tutaj w szczególnie okrutny sposób przesłuchiwano i torturowano ludzi, to tutaj bito i katowano  Rudego. Po zwiedzeniu muzeum pojechaliśmy pod Arsenał. Pani przewodnik dokładnie opowiadała o przebiegu brawurowej akcji, w wyniku której oddział Harcerskich Grup Szturmowych Szarych Szeregów odbił Janka Bytnara i innych więźniów. W tym miejscu znajduje się dziś pomnik- ogromny kamień z namalowaną na nim kotwicą oraz tablica upamiętniająca wyczyn Polski Podziemnej. Jadąc dalej autokarem, widzieliśmy Plac Teatralny, na którym zginął Baczyński oraz  Pomnik Kopernika. Z nim także związana jest akcja sabotażowa opisana w lekturze.

  Do Stykowa wróciliśmy przed godziną 19. Ta wycieczka z pewnością pozostawi w uczestnikach niezapomniane przeżycia i wrażenia, chociaż wiążą się one z bardzo trudnymi, smutnymi i tragicznymi wydarzeniami. Alek, Rudy i Zośka to chłopcy, którzy dziś  mogą być wzorem dla młodego pokolenia Polaków, ich patriotyczna postawa budzi szacunek i podziw . Bohaterowie lektury pokazali, że w czasach pogardy i nienawiści  można zachować godność i człowieczeństwo, udowodnili, że można ,, pięknie żyć i pięknie umierać ”.

Narodowe Czytanie 2023

       „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej lekturą 12. odsłony Narodowego Czytania.
W tym roku , już po raz kolejny odbyła się coroczna akcja pod hasłem Narodowe Czytanie. Lekturą już 12. edycji była książka Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Również społeczność naszej szkoły wzięła udział w tym wydarzeniu. W poniedziałek 11.09. o godzinie 10.00 chętni uczniowie oraz nauczyciele czytali fragmenty tej popularnej , pozytywistycznej powieści, w której ukazana została szeroka panorama społeczeństwa polskiego w drugiej połowie XIX wieku. W książce pojawia się też bardzo ważny w dziejach narodu polskiego motyw powstania styczniowego.
      W holu szkoły zgromadzili się uczniowie klas IV-VIII, którzy w ciszy i skupieniu wysłuchali ciekawych interpretacji głosowych przygotowanych wcześniej fragmentów utworu Elizy Orzeszkowej. Do wspólnego czytania zachęciła wszystkich zebranych pani Justyna Śpiewak, która rozpoczęła spotkanie krótkim wprowadzeniem na temat tej wspaniałej akcji promującej naszą narodową kulturę czytelniczą, a następnie zapraszała kolejne osoby do czytania. Byli to uczniowie: Katarzyna Chrząstowska, Oliwia Ziółkowska, Marysia Bułtralik i Julek Kusiak. Spośród nauczycieli fragmenty powieści czytały panie: Beata Kryzińska, Anna Rycombel, Anna Drukała, Danuta Turek oraz Elżbieta Rozwadowska. Nastrój chwili podkreślała wykonana dekoracja i symboliczne biało- czerwone kwiaty w wazonie.
    Spotkanie zakończyło wystąpienie pani wicedyrektor Krystyny Kasicy, która stwierdziła, że z ogromnym wzruszeniem wysłuchała wszystkich czytanych fragmentów powieści ,, Nad Niemnem”. Podkreśliła ogromne znaczenie tej książki dla nas , Polaków oraz serdecznie podziękowała wszystkim, którzy wzięli udział w 12. edycji Narodowego Czytania i jednocześnie przyczynili się do promowania czytelnictwa.
Akcja Narodowego Czytania w naszej szkole została zorganizowana przez panie: Justynę Śpiewak oraz Elżbietę Rozwadowską.
Gorąco dziękujemy za uczestnictwo w tym ważnym przedsięwzięciu.

 

Konkurs plastyczny “Moja ulubiona książeczka”

W maju w naszej szkole zorganizowano konkurs plastyczny pt.: „Moja ulubiona książeczka”. Adresowany był do dzieci z klas I-III, a jego główne cele to promowanie wśród dzieci czytelnictwa oraz rozwijanie wyobraźni, kreatywności i umiejętności plastycznych.

Na konkurs wpłynęło 12 prac. Każda inna, a wszystkie piękne. Oceny prac dokonała Komisja Konkursowa w składzie: E. Kalinowska, J. Śpiewak, K. Michalczewka, D. Raban. Zgodnie z zasadami konkursu komisja brała pod uwagę: ogólne wrażenia artystyczne, wkład pracy, dobór i wykorzystanie materiałów, estetykę wykonania, oryginalny pomysł. Bardzo trudno było wybrać te najpiękniejsze i najciekawsze. Po burzliwych naradach komisja wyłoniła zwycięzców. Były to dziewczynki: Gabrysia Jędrzejczyk z klasy III, Nikola Jankowicz z klasy II i Madzia Jagiełło z klasy I.

GRATULUJEMY 🙂