Przedszkole

Rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025

Szanowni Państwo, rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025 odbędzie się 2 września 2024r. według następującego planu:

  • 8.00 Msza św. w kościele w Stykowie,
  • przejście do szkoły/przedszkola,
  • powitanie przedszkolaków odbędzie się w sali przedszkolnej,
  • powitanie dzieci klas 0 – VIII odbędzie się na dolnym korytarzu,
  • następnie odbędą się spotkania uczniów z wychowawcami w poszczególnych klasach:
  • klasa 0 – sala nr 6
  • klasa 1 – sala nr 4
  • klasa 2 – sala nr 5
  • klasa 3 – sala nr 15
  • klasa 4 – sala nr 13
  • klasa 5 – sala nr 10
  • klasa 6 – sala nr 11
  • klasa 7 – sala nr 12
  • klasa 8- sala nr 14

Wszystkim Uczniom, Rodzicom, Nauczycielom i Pracownikom szkoły życzymy owocnego i spokojnego roku szkolnego.

Dyrekcja ZPO w Stykowie.

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2023/2024

Harmonogram zakończenia roku szkolnego 2023/2024

  • godz. 8.00 – Msza Święta na zakończenie roku szkolnego w Kościele NMP Wspomożenia Wiernych w Stykowie,
  • po Mszy Św. przedszkolaki  wraz z rodzicami spotykają się z  wychowawczyniami w przedszkolu,
  • klasa 0 oraz uczniowie  klas I – VIII spotykają się z Dyrektorem na dolnym holu,
  • po zakończeniu części artystycznej uczniowie klas 0, I, II, III udadzą się na spotkania z wychowawcami w poszczególnych klasach:

klasa 0 – sala nr 6

klasa I – sala nr 4

klasa II – sala nr 15

klasa III – sala nr 5

Zapraszamy serdecznie

Dyrekcja szkoły

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

8 maja to Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, dlatego przedszkolaki postanowiły wybrać się do biblioteki szkolnej, aby podziękować za pracę pani bibliotekarce Justynie Śpiewak. Dzieci w prezencie własnoręcznie wykonały laurki.

Przedszkolaki zapoznały się z zasadami funkcjonowania biblioteki, sposobami wypożyczania książek oraz pracą bibliotekarza. Pani Justynka przeczytała dzieciom opowiadanie pt. „Bałagan w bibliotece”.  

Do przedszkola dzieci wróciły bardzo zadowolone i bogatsze o nowe doświadczenia czytelnicze. Z zaciekawieniem oglądały wypożyczone książeczki.

Dziękujemy pani Justynie, za poświęcony czas i miłe przyjęcie.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI W ZPO W STYKOWIE

    5 kwietnia 2024 w naszej szkole odbył się Dzień Głośnego Czytania .Wydarzenie to  nawiązywało do Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci obchodzonego w rocznicę urodzin Hansa Christiana Andersena. Uczennice z Klubu Czytelniczego z kl. VI, VII i VIII w pięknych bajkowych strojach zaprezentowały wybrane baśnie Andersena w klasach I-II

   Następnie prezentacja baśni odbyła się dla przedszkolaków oraz uczniów klasy ,,0”’,  w pięknie przygotowanej sali przedszkola. W wydarzeniu uczestniczyła również Pani dyrektor Marzena Adamus oraz wicedyrektor Pani Krystyna Kasica.

Na początku Justyna Śpiewak przywitała zgromadzonych wprowadzając w tematykę spotkania. Zadaniem  młodszych  dzieci było rozpoznanie postaci , za które przebrały  się starsze koleżanki.

Maluchy również przygotowały się do obchodów Dnia Książki, o czym świadczyły ich  kolorowe, bajkowe stroje. Wszyscy super prezentowali się podczas parady postaci w rytmie piosenki ,,Witajcie w naszej Bajce”.

  Kolejnym punktem było głośne czytanie  baśni przez uczennice z klas starszych – ,,Brzydkiego kaczątka” i ,,Calineczki”. Maluszki ze spokojem i z zaciekawieniem  wsłuchały się w prezentowane utwory. Wspaniale odpowiadały później na pytania oraz  włączały się do rozmowy na temat zasad korzystania z książek. Wykazały się znajomością bajek, odpowiadając indywidualnie na wylosowane zagadki dotyczące różnych baśni i postaci bajkowych. Na zakończenie  wychowawcy przedszkola oraz klasy ,,0” wręczyli swoim wychowankom zakładki do książek, a w nagrodę wszyscy otrzymali słodki upominek.  Wspólna fotografia była ostatnim punktem wydarzenia

    Głośne czytanie  odbyło się  w miłej atmosferze. Pani dyrektor Marzena Adamus podziękowała maluszkom,  uczennicom z Klubu Czytelniczego,  bibliotekarzowi oraz nauczycielom przedszkola i klasy ,,0”,   którzy pomogli  w organizacji  tej imprezy czytelniczej.

    Mamy nadzieje, że takie spotkania zachęcą  młodych czytelników do częstszego odwiedzania świata baśni i spędzania miłych chwil z ich bohaterami. Tam dobro zawsze zwycięża, a czary sprawiają, że świat jest bardziej kolorowy i wesoły.

Wiosenne spotkanie z członkami “Klubu Czytelniczego”

22 marca uczniowie klasy VI, wraz ze swoją opiekunką panią Justyną Śpiewak, odwiedzili przedszkole . Marysia, Maja, Lilianna oraz Julek,  którzy należą do „Klubu Czytelniczego”,  przeczytali dzieciom wybrane przez siebie wiersze o tematyce wiosennej, takie jak:  „Wiosenne porządki”,  „Przyjście wiosny”, „Powitanie wiosny”. Były to utwory autorstwa Marii Konopnickiej oraz Jana Brzechwy. Ponadto uczniowie zorganizowali  dla swoich młodszych koleżanek i kolegów krótkie zajęcia, których tematyka nawiązywała do przeczytanych  utworów. Jak zawsze okazało się, że z książką można się świetnie bawić.

Celem spotkania było nie tylko propagowanie czytelnictwa wśród dzieci, ale również uczenie umiejętności wykorzystania wolnego czasu, integrowanie uczniów starszych z  dziećmi młodszymi oraz rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem. Maluchy z ogromnym zainteresowaniem słuchały czytanych utworów i chętnie odpowiadały na przygotowane pytania.

Serdecznie dziękujemy za odwiedziny w przedszkolu i zapraszamy ponownie.

Pierwszy Dzień Wiosny

21 marca 2024r. przedszkolaki powitały wiosnę. Dzień ten był szczególnie radosny i kolorowy. Nadejście kolejnej pory roku jest doskonałą okazją do tego, by uzmysłowić dzieciom, jak wielkie bogactwo niesie ze sobą budząca się do życia przyroda. W naszym przedszkolu przygotowania do pożegnania zimy i powitania wiosny zaczęły się już kilka dni wcześniej: zmieniła się dekoracja przedszkola z zimowej na wiosenną, nie zabrakło również prac plastycznych przedstawiających pierwsze zwiastuny wiosny.

Przedszkolaki, wraz ze swoimi paniami, pożegnały zimę, a wiosnę przywoływały wierszykami i piosenkami. Dzieci tęsknią za słońcem, chcą się cieszyć i bawić w jego ciepłych promieniach. Pragną jak najprędzej zrzucić ciepłe kurtki i rękawiczki, dlatego, maszerując wokół szkoły, chętnie wyprowadziły kolorową marzannę, aby już odeszła. Obrzędowi temu towarzyszyła piękna słoneczna pogoda. Maluchy stwierdziły zgodnie, że wiosna właśnie przybyła i mamy nadzieję, że zagości u nas na dobre. Pierwszy Dzień Wiosny uważamy za bardzo udany!

Dzień Kolorowej Skarpetki

21 marca to nie tylko dzień powitania wiosny! To także święto Kolorowej Skarpetki i Dzień Zespołu Downa. W  naszej szkole dzieci już od najmłodszych lat uczą się zwiększania świadomości na temat Zespołu Downa, likwidowania barier i uprzedzeń. Dzięki temu wiedzą, że wszyscy jesteśmy pełnowartościowymi ludźmi, pomimo różnic, które posiadamy.  Nasze najmłodsze dzieciaczki z ,,zerówki’’ oraz przedszkolaczki  włączyły się w obchody tego wyjątkowego dnia, zakładając dwie różne, kolorowe skarpetki na znak solidarności z osobami z Zespołem Downa.  Z ciekawością poznawały losy ,,Skarpetki Fredzi” i razem z fioletową  skarpetką  przeniosły się w świat fioletowy- wyjątkowy!!! W tym dniu dzieci z klasy I oraz II zapoznały się z bajką J. Chmielewskiej pt. „Tajemnica znikających ciasteczek” i poznały postać Mikołaja – dziecka z Zespołem Downa. Wykorzystując równego rodzaju karty ze skarpetkami, tworzyły rymy i zabawy językowe, a na koniec projektowały swoje własne skarpetki. Uczniowie klas starszych również aktywnie uczestniczyli w warsztatach dotyczących Zespołu Downa. Zakładając kolorowe, niepasujące skarpetki, zwracamy na siebie uwagę, a tym samym zwracamy uwagę na problemy, z którymi borykają się osoby z Zespołem Downa. Pokazujemy, że różni nas od nich tak niewiele, jeden niepasujący, dodatkowy chromosom, tak jak jedna niepasująca skarpetka. Jest to wyjątkowy dzień, który pozwala zwiększyć świadomość społeczną, uczy tolerancji, akceptacji i zrozumienia.       

Każdy z nas jest inny, ale każdy z nas jest wyjątkowy. Często w naszym społeczeństwie mówimy o potrzebie równości, ale równość nie oznacza jednorodności. Każdy z nas, niezależnie od różnic, ma prawo do szacunku, miłości i możliwości rozwoju. Wspólnie zobowiązujemy się do walki z uprzedzeniami i dyskryminacją, bo to właśnie one ograniczają możliwości osób z Zespołem Downa i innych osób z niepełnosprawnościami.

Opracowała Anna Drukała- pedagog specjalny

“Niezwykłe życie podwodnych zwierząt”

   13 marca przedszkolaki oraz dzieci z klasy ,,O” , wraz z wychowawczyniami, wybrały się do MCK w Ostrowcu Świętokrzyskim na przedstawienie Teatru Polskiego pt. ,,Niezwykłe życie podwodnych zwierząt”. Spektakl ten uświadomił uczniom, jakie niebezpieczeństwa niesie za sobą nadmierne korzystanie z telefonów komórkowych i gier komputerowych, a także, jak ważni są w naszym życiu przyjaciele i ich wsparcie. Młodzi widzowie byli zachwyceni piękną muzyką, grą aktorów oraz strojami, które zrobiły na nich ogromne wrażenie.

Występ poruszał nie tylko zagadnienia dotyczące nadmiernego korzystania z Internetu i elektroniki, ale również zwrócił uwagę na ekosystem w oceanie i jego zanieczyszczanie przez ludzi. Dzieci miały także okazję dowiedzieć się kilku ciekawostek na temat zwierząt zamieszkujących oceaniczne głębiny.

Wyjazd ten był nie tylko wyjątkową okazją do rozrywki, ale również cennym doświadczeniem edukacyjnym  poszerzającym wiedzę naszych najmłodszych podopiecznych.

Urodzinki w styczniu…

W Nowym Roku razem z koleżankami i kolegami z przedszkola swoje urodzinki świętowali Kaja oraz Kuba. Było radośnie, kolorowo i smacznie. Jubilatom życzymy samych cudownych chwil, beztroskiej radości i uśmiechu na każdy dzień. Wszystkiego najlepszego!!!