Przedszkole

,,Wizyta Świętego Mikołaja w Przedszkolu’’

Poniedziałek… szóstego grudnia… długo wyczekiwany dzień, w którym dzieci jak zaczarowane same szybko wstały i bez żadnego ociągania pojawiły się w przedszkolu. Każde dziecko cały rok ciężko pracowało na to, aby właśnie w tym dniu spotkać Świętego Mikołaja i móc odebrać od Niego podarunek. Od samego rana dzieci podekscytowane wyczekiwały Mikołaja  nadsłuchując radosnego okrzyku ,,ho, ho, ho!’’. Za każdym razem gdy tylko otwierały się drzwi od Sali wszystkie dzieci zatrzymywały oddech z wrażenia. Aż w końcu rozległo się głośne ho, ho, ho, a w progu stanął On… Święty Mikołaj! Gdy zasiadł wygodnie na specjalnie przygotowanym fotelu, dzieci przywitały gościa wierszykami i piosenką. Nastąpił długo wyczekiwany moment… wręczania prezentów. Mikołaj niczym gwiazdor dzielnie pozował do zdjęć biorąc na kolana kolejno każde z dzieci. Atmosfera spotkania była magiczna. Każdy w naszym przedszkolu został obdarowany prezentem. Dzieci bardzo się cieszyły z podarunków które otrzymały.  W ramach swojej wdzięczności postanowiły odwdzięczyć się Mikołajowi również prezentem.

,, Mikołaju bardzo dziękujemy za odwiedziny i za radość jaką podarowałeś naszym przedszkolakom. Do zobaczenia za rok!’’

Tekst: Sylwia Bartos

,,Hokus – pokus, czary mary, niech się spełnią andrzejkowe czary’’

30 listopada 2021r. nasze przedszkolaki przeniosły się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych, takich jak: lanie wosku, wróżba ze sznurków, wróżby z mydlanych baniek, magiczne kubeczki, wróżby z karteczkami, tajemniczy kapelusz, wróżba andrzejkowa- kto cię kocha? Za pomocą przygotowanych obrazków sprawdzały, kim zostaną w przyszłości. Rzucały pieniążkami do miski, z wodą, aby spełniły się najskrytsze marzenia. Dzieci w pięknych strojach tańczyły przy dźwiękach znanych i lubianych piosenek. Wśród atmosfery tańca i zabaw znalazł się również czas na słodki poczęstunek. Ten magiczny dzień był okazją do zapoznania się z tradycją andrzejkową. Czy wróżby się spełnią? Przyszłość nam pokaże . Pewne jest to, że przyniosły przedszkolakom wiele radości i po raz kolejny były okazją do wspólnej, wesołej zabawy oraz integracji grupy.

Tekst: Sylwia Bartos

Urodziny Lenki i Julci

W listopadzie w naszym przedszkolu urodziny świętowały dwie dziewczynki – Lenka i Julcia. Jubilatkom życzymy samych wspaniałych chwil, beztroskich zabaw oraz uśmiechu każdego dnia!

Święto Niepodległości

Dzieci z naszego przedszkola przygotowywały się do obchodów Święta Niepodległości od dłuższego czasu. Wszystkie przedszkolaki nauczyły się na pamięć hymnu Polski – ,,Mazurka Dąbrowskiego”, który został odśpiewany 10 listopada o godzinie 11:11. Dzieci uczestniczyły również w uroczystej akademii, przygotowanej przez starszych uczniów. Przedszkolaki tego dnia przyszły ubrane w galowe stroje, które zostały przyozdobione biało-czerwonymi kotylionami. W trakcie zajęć dzieci wykonały piękne prace plastyczne.

Światowy Dzień Pluszowego Misia

Dnia 25 listopada 2021 r. przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim pluszowym przyjacielem. Uroczystość rozpoczęła się od przedstawienia przyniesionych pluszaków. Przedszkolaki obejrzały film edukacyjny o historii ,,Pluszowego Misia”, a następnie rozwiązywały zagadki. Dzieci wysłuchały wiersza Czesława Janczarskiego pt. ,,Naprawimy misia”, układały puzzle oraz wykonały gimnastykę z przyniesionym pluszakiem. Przedszkolaki obejrzały bajkę ,,Złotowłosa i trzy niedźwiadki” oraz wykonały piękne prace plastyczne. Tego dnia nasze przedszkole odwiedziła Pani Dyrektor, która podziękowała wszystkim za aktywny udział w zajęciach oraz rozdała pamiątkowe dyplomy ,,Przyjaciela Pluszowego Misia”. Dzień zakończył się degustacją ciasteczek w kształcie misia.

Urodziny – październik

W październiku świętowaliśmy urodziny Dominika oraz Marcela. Obaj chłopcy skończyli 5 lat. Dzień urodzin dla każdego dziecka jest dniem szczególnie ważnym. Właśnie dlatego – koleżanki, koledzy oraz wychowawcy zaśpiewali jubilatom ,,Sto lat” lat oraz złożyli życzenia: uśmiechu, radości, zabawek i zdrowia. Chłopcy pełni szczęścia pięknie podziękowali oraz poczęstowali wszystkich słodkościami.

Najlepsze życzonka, dużo zdrówka i słonka,
humoru dobrego, życia kolorowego
i wielkich wrażeń przy spełnianiu marzeń!

,,Spotkanie przedszkolaków z Katolickim Teatrem Edukacji z Krakowa’’

22 października 2021r. nasze przedszkolaki mogły obcować z teatrem oglądając spektakl przygotowany przez Katolicki Teatr Edukacji z Krakowa pt: ,,Interaktywne spotkanie z bajką’’.   Podczas spektaklu zostały przedstawione fragmenty z bajek: ,,Pinokio”, „Sindbad”, „Królowa Śniegu”, oraz „Pokahontas’’. Podczas spektaklu zostały wykorzystane efekty specjalne takie jak sztuczny śnieg czy bańki mydlane, które dzieciom szczególnie przypadły do gustu. Na koniec każdy przedszkolak otrzymał upominek- książeczkę z różnymi zadaniami, oraz zakładki do książki z każdej bajki. Spektakl na długo zostanie w pamięci dzieci.

,,Przedszkolaki z wizytą w bibliotece szkolnej’’

Wiek przedszkolny jest doskonałym czasem na rozbudzanie zainteresowań czytelniczych. We wtorek 19 października przedszkolaki wybrały się do biblioteki szkolnej. Pani bibliotekarka- Justyna Śpiewak przywitała dzieci i zaprosiła do zwiedzania biblioteki. Dzieci z wielkim zainteresowaniem przyglądały się książkom znajdującym się na półkach, w szczególności książeczkom dla dzieci. Bardzo spodobały się im kolorowe, ilustrowane czasopisma które z chęcią oglądały. Pani Justyna opowiedziała dzieciom o pracy w bibliotece i zbiorach znajdujących się na półkach. Dzieci zobaczyły jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek. Dowiedziały się także jak należy dbać o książki. Wysłuchały z uwagą przeczytanej przez panią bibliotekarkę bajki pt. ,,Bałagan w bibliotece ‘’. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały od pani słodki upominek oraz kolorowankę ,,książeczkę’’. Dla wielu przedszkolaków była to pierwsza wizyta w bibliotece szkolnej.

Dziękujemy!

Od ziarenka do bochenka- pieczenie chleba w przedszkolu

20 października br. przedszkolaki pod opieką swoich pań upiekły chleb. Pieczenie chleba poprzedzone było omówieniem historyjki pt. ,, Od ziarenka do bochenka” dzięki której dzieci poznały etapy  rozwoju i wzrostu ziarna, jego obróbkę oraz sam proces pieczenia chleba. Celem zajęć było zgromadzenie informacji skąd się bierze mąka, zapoznanie dzieci z kolejnymi etapami produkcji chleba, a przede wszystkim uświadomienie dzieciom, że chleb jest symbolem ciężkiej pracy wielu ludzi: rolnika, młynarza i piekarza.  Dzieci miały możliwość obserwowania poszczególnych etapów przygotowania ciasta na chleb, oraz  proporcji  zastosowanych składników. Poznały różne rodzaje mąki tj. pszenna, orkiszowa, gryczana, żytnia, razowa.  Składniki które dodaliśmy do ciasta to: mąka, woda, drożdże, cukier, sól,  otręby, pestki słonecznika, pestki dyni. Po umyciu rąk dzieci  przystąpiły do przygotowania ciasta na chleb. Każdy przedszkolak mógł wykazać się swoimi umiejętnościami oraz swoją siłą przy wyrabianiu ciasta. Ciasto zostało przełożone do blaszek i zaniesione do przedszkolnej kuchni. A teraz już tylko pozostał czas który bardzo wszystkim się dłużył, ponieważ na gotowe chlebki czekaliśmy aż godzinę, po upieczeniu zostały wyjęte z pieca gdzie przez długą chwilę musiały ostygnąć a potem to już była tylko degustacja.

SMACZNEGO!