Strona główna

Turniej Wiedzy Pożarniczej

4 grudnia 2021 roku uczennice naszej szkoły: Nikola Serafin i Wiktoria Kwiecień wzięły udział w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Konkurs ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym.

Wśród uczniów z terenu naszej gminy największą wiedzą wykazała się Nikola Serafin z klasy VIII b, która zajęła I miejsce, trzecia pozycja przypadła w udziale Wiktorii Kwiecień również z klasy VIII b.
Nagrody dla uczestników turnieju ufundowała Pani Marzena Bernat – Wójt Gminy Brody.
Laureaci otrzymali także pamiątkowe dyplomy. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 14 stycznia 2022r. w Urzędzie Gminy w Brodach.

Uczennice do konkursu przygotowała pani Izabela Niekłań.

KONCERT KOLĘD W PRZEDSZKOLU 2021

Tradycją naszej szkoły są coroczne jasełka przygotowywane przez dzieci pod opieką nauczycieli. W tym roku uczniowie byli zawiedzeni, ponieważ ze względu na zaostrzoną sytuację pandemiczną, nie można było zorganizować występu dla całej społeczności szkolnej.
Jednak 17 grudnia 2021 roku, w atmosferze zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, odbył się w przedszkolu Koncert kolęd w wykonaniu chóru szkolnego. Repertuar był był bardzo urozmaicony. Uczniowie zaprezentowali dziesięć utworów. Zaśpiewali popularne kolędy, niektóre z akompaniamentem fletów oraz kastanietów. Równie pięknie i głośno wybrzmiały mniej znane pastorałki i pieśni bożonarodzeniowe.
Odświętnie ubrani chórzyści jak zwykle stanęli na wysokości zadania. Ich występ dostarczył małym słuchaczom oraz ich wychowawcom wiele radości i wzruszeń, dlatego też został nagrodzony gromkimi brawami i słodkim upominkiem.
Koncert kolęd został przygotowany przez panią Justynę Śpiewak, opiekunkę chóru szkolnego. Wsparcie w organizacji występu okazała także pani Elżbieta Rozwadowska oraz Wiktoria Kwiecień, uczennica klasy VII b. Za wszelką pomoc serdecznie dziękujemy.

ŻYCZENIA

 

 

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy wszystkim Uczniom i ich Rodzicom, Współpracownikom i Przyjaciołom Szkoły spokojnych, wesołych, radosnych Świąt Narodzenia Pańskiego.

Niech będą one czasem spędzonym w gronie rodzinnym, bez pośpiechu, trosk i zmartwień, a wigilijne światło niech da wszystkim poczucie bezpieczeństwa i pozwoli z optymizmem spojrzeć w przyszłość.

Oby zdrowie, szczęście i pomyślność towarzyszyły Wam i Waszym bliskim każdego dnia 2022 roku.

Dyrekcja ZPO w Stykowie
Marzena Adamus i Krystyna Kasica

Świąteczne stroiki dla seniorów

“Bogatym nie jest ten kto posiada, lecz ten, kto daje”. Jan Paweł II

W tym wyjątkowo trudnym i ciężkim czasie pandemii Szkolne Koło PCK tradycyjnie przed Świętami Bożego Narodzenia pamiętało o emerytowanych pracownikach naszej szkoły. W ramach swojej działalności, zrzeszeni uczniowie wraz z opiekunkami panią Dianą Raban i Iloną Jędrzejczyk przygotowali świąteczne stroiki. Nasze kompozycje zostały przekazane na kiermasz, z którego dochód przeznaczyliśmy na materiały potrzebne do przygotowania stroików dla Seniorów.

 Nasz „świąteczny prezent” sprawił obdarowanym wielką radość.

Wizyta w Wiosce Mikołaja

20 grudnia wraz z uczniami z klas I-III udaliśmy  się w podróż po zimowych atrakcjach wioski Świętego Mikołąja w Bałtowie. Najpierw spotkaliśmy się z sympatycznym elfem, który przygotował nas na spotkanie z Mikołajem. W namiocie elfa bawiliśmy się, tańczyliśmy, śpiewaliśmy i dowiedzieliśmy się jak powinniśmy przywitać Mikołaja. Po spotkaniu z elfem udaliśmy się  do najważniejszego miejsca w całej wiosce – Chaty Świętego Mikołaja. Tam w magicznej, świątecznej atmosferze wszystkie dzieci zostały obdarowane przez Świętego Mikołaja prezentami. Następnymi punktami wycieczki były: wizyta w Zimowym Kinie i obejrzenie zabawnego filmu pt. „Przygoda Olafa” oraz warsztaty z malowania piaskiem w Szkole Elfów. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem tworzyły swoje piaskowe obrazki. Po warsztatach zwiedziliśmy Jurapark i Muzeum z Epoki Lodowcowej, a potem poszliśmy do Bajkowej Krainy Lodu, gdzie we wnętrzu ogromnego igloo spotkaliśmy postacie ze znanej nam wszystkim bajki „Kraina Lodu”. Ostatnim punktem wycieczki był spacer dolną częścią Zwierzyńca i wizyta w Szopce z żywymi zwierzętami.

Wycieczka do Wioski Świętego Mikołaja przeniosła wszystkich w magiczną atmosferę zbliżających się świąt Bożego Narodzenia i dostarczyła wiele emocji. Wszyscy wyjechaliśmy z niej pełni wrażeń i niesamowitych wspomnień.

PEDAGOG SZKOLNY RADZI

Kilka wskazówek jak zadbać o własne zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie.

1. Jedz zdrowo – to dostarczy organizmowi niezbędnych substancji odżywczych, które wpływają korzystnie na nasze codzienne funkcjonowanie, a wspólny posiłek z rodziną może niekiedy być jedynym czasem spędzonym w gronie najbliższych tego dnia.

2. Korzystaj ze światła słonecznego – reguluje ono nasz cykl dobowy i ma wpływ na aktywność organizmu człowieka. Brak światła naturalnego może powodować senność, obniżenie koncentracji uwagi, a także może przyczynić się do powstawania chorób takich jak stany depresyjne. Właśnie dlatego należy spacerować i jak najczęściej spędzać czas na dworze!

3. Śmiej się! – „śmiech to zdrowie” to bardzo mądre przysłowie. Pozytywne nastawienie do rzeczywistości, do innych ludzi, dostrzeganie rzeczy dobrych powoduje, że mózg zaczyna radzić sobie lepiej nawet z trudnymi sytuacjami.
Osoby myślące pozytywnie rzadziej chorują oraz szybciej pokonują chorobę. Warto zatem przyjrzeć się na jakich emocjach się skupiamy – takich, które są dla nas przyjemne, czy może na tych, które są męczące i destrukcyjne. Warto koncentrować się na pozytywnych stronach naszego życia, dostrzegać uśmiech innej osoby i go odwzajemniać, mieć poczucie humoru.

4. Ruszaj się – systematyczna aktywność fizyczna w sposób znaczący wpływa na nasze zdrowie i chroni nas przed wieloma chorobami np.: przed otyłością. Jednocześnie redukuje poziom stresu i poprawia nasze samopoczucie.

5. Odpoczywaj – nie należy zapominać, że po ciężkim dniu bądź tygodniu należy zadbać o wypoczynek.
Zbytnie obciążenie organizmu może bowiem wpływać na rozwój chorób, np. związanych z układem krążenia czy układem nerwowym.
Należy zadbać o sen, podczas którego nasz organizm regeneruje się, odpoczywa (powinniśmy zapewniać sobie 7-8 godzin snu na dobę).
Należy także pamiętać o innych sposobach wypoczynku i relaksu ( to co Ci najbardziej pomaga, co jest dla Ciebie najlepsze) i na pewno przyczyni się do równowagi psychicznej.
6. Powiedz nie – stosuj zachowania asertywne – stanowczo i uczciwie wyrażaj swoje uczucia, postawy i pragnienia, jednocześnie szanując postawy, uczucia czy prawa innych. Odmawiaj bez lęku i poczucia winy, jeśli jest to niezgodne z twoim systemem wartości czy potrzebami, pozostawaj w zgodzie ze sobą.

7. Rozwijaj swoje zainteresowania – posiadanie własnego hobby, rozwijanie pasji pozwala oderwać się od rzeczywistości, poprawia nasze samopoczucie, a także rozwija nas samych i daje poczucie satysfakcji.

8. Sprawiaj sobie przyjemności – uwzględnianie tego, co jest dla nas dobre, pomoże nam bez wątpienia być bardziej pogodnymi, energicznymi, zadowolonymi ze swojego życia i pełnymi wiary we własne siły.
Warto zatem nauczyć się skupiać na sobie, na tym co jest dla nas ważne i pozwoli nam docenić siebie.

9. Dbaj o relacje z innymi ludźmi – utrzymywanie pozytywnych relacji z drugim człowiekiem jest jednym z ważniejszych warunków dla rozwoju zdrowia psychicznego.
Ważne jest rozwijanie umiejętności komunikacji, asertywności i empatii. Utrzymywanie właściwych relacji z bliskimi przyczynia się do rozładowywania negatywnych emocji, przedyskutowania ważnych problemów. Rozmowa z drugim człowiekiem pozwala dostrzec też inne sposoby spojrzenia na problemy. Posiadanie przyjaciół, osób życzliwych gwarantuje wsparcie, tak często nam potrzebne w trudnych dla nas sytuacjach.

10. Wyrażajmy wdzięczność – w odnajdywaniu wewnętrznego szczęścia jedną z najważniejszych rzeczy jest odczuwanie wdzięczności, a więc radości z tego, co dostaliśmy od losu czy innych ludzi.
Wyrażanie wdzięczności przyczynia się do wzrostu własnej wartości, obniża poczucie krzywdy, hamuje gniew, podwyższa samopoczucie.
Za co w ogóle możemy być wdzięczni? Za wszystko: uśmiech innej osoby, ciepło słońca na naszej skórze, rozkwitające pąki na drzewach…

11. Nie bójmy się sięgać po pomoc !

Zwrócenie się o pomoc wtedy, kiedy tego potrzebujemy jest ukłonem w kierunku naszego zdrowia psychicznego. Wsparcie innych osób pozwala nam poczuć się bezpiecznie i mieć świadomość, że nie jesteśmy sami z naszymi problemami.
Nie wstydźmy się zwracać po pomoc do rodziców, wychowawcy, nauczycieli, pedagoga szkolnego lub specjalistów – np. psychologa.
Dzięki temu mamy szansę m.in. zrozumieć co się z nami dzieje, wygadać się, przezwyciężyć problemy, ale i wypracować nowe strategie radzenia sobie w przyszłości.
Dajmy sobie przyzwolenie na sięganie po pomoc.
Są bowiem sytuacje, w których trudno poradzić sobie samemu i jest to zupełnie naturalne.

12. Optymizm przede wszystkim! – pamiętajmy, że człowiek optymistycznie nastawiony do życia jest bardziej szczęśliwy.
Optymista cieszy się życiem, dostrzega zalety, a nie wady. Przez to, że nie narzeka, jest częściej uśmiechnięty, przyciąga do siebie innych ludzi, jest też bardziej lubiany. Dlatego, starajmy się zawsze widzieć „szklankę do połowy pełną”, a nie „do połowy pustą”.

WAŻNE TELEFONY
Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Starachowicach tel. 41 274 73 85

Urząd Gminy w Brodach tel. 41 271 12 31

Komisariat Policji w Brodach tel. 997

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Brodach tel. 41 271 13 69

Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży w Starachowicach ul. Kilińskiego 28 tel. 795 436 876, 784 120 302

800 12 12 12 – dziecięcy telefon zaufania rzecznika praw dziecka, czynny 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę, mogą również dzwonić osoby dorosłe, by zgłosić problemy dzieci

800 12 00 02 – Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie

„Niebieska Linia”, czynny 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę:

• konsultacje w języku angielskim: poniedziałki 18.00–22.00
• konsultacje w języku rosyjskim: wtorki 18.00–22.00
• Skype dla Osób Głuchych i Głuchoniemych poniedziałki 13.00–15.00

22 484 88 04 – telefon zaufania dla młodych osób prowadzony przez

Fundację ITAKA, czynny w pon.–sb. 11.00–21.00

800 120 226 – Policyjny Telefon Zaufania

800 100 100 – telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci, czynny pon.–pt. 12.00–15.00

800 199 990 – Telefon Zaufania „Narkotyki-Narkomania”, czynny codziennie 16.00–21.00, oprócz świąt państwowych

801 140 068 – Pomarańczowa Linia dla rodziców pijących dzieci, czynna w pon.–pt. 14.00–20.00

801 889 880 – telefon zaufania z problemem uzależnień behawioralnych, czynny w pon.–niedz. 17.00–22.00

800 800 605 – infolinia „Pomagamy” Ministerstwa Edukacji i Nauki

Za pośrednictwem wyżej wymienionych specjalnych pomocowych linii telefonicznych oraz ważnych instytucji wspierających dzieci, młodzież i ich rodziców, każdy może uzyskać fachową pomoc.

Szkolny konkurs na „Najpiękniejszą bombkę choinkową”

Święta Bożego Narodzenia poprzedzane są wieloma pięknymi tradycjami. Jedną z nich jest tworzenie i ozdabianie bombek choinkowych.

Konkurs na „Najpiękniejszą bombkę choinkową” był skierowany do wszystkich dzieci i uczniów Zespołu Placówek Oświatowych w Stykowie. Zadaniem konkursowym było wykonanie w sposób kreatywny i estetyczny niepowtarzalnej i najpiękniejszej bombki choinkowej.

Zainteresowanie konkursem było bardzo duże. Do konkursu przystąpiło 45 chętnych dzieci i uczniów, którzy zostali podzieleni na trzy kategorie wiekowe:

I Przedszkole i klasa „0”

II klasy I-III

III klasy IV-VIII

Jury w składzie: Pani Dyrektor Marzena Adamus, Pani Wicedyrektor Krystyna Kasica, Pani Barbara Michalczewska oraz Pani Magdalena Bryła miało nie lada problem z przyznaniem poszczególnych miejsc i wyróżnień.

15 grudnia 2021r. odbyło się uroczyste wręczenie symbolicznych nagród przez Panią Dyrektor Marzenę Adamus.

W kategorii I:

I miejsce – Miłosz Orzeł (kl. 0)
II miejsce – Staś Kotulski (Przedszkole) i Adaś Rycombel (kl.0)
III miejsce – Kubuś Maciejczak (Przedszkole) i Emilka Turek (kl.0)
Wyróżnienie – Wojtuś Sikora (Przedszkole)

Nagrodę otrzymali również: Lenka Serwicka (Przedszkole), Antoś Olszewski (Przedszkole), Natalka Białecka (Przedszkole) oraz Madzia Jagiełło (kl.0)

W kategorii II:

I miejsce – Lena Bilińska (kl. II)
II miejsce – Nikola Jankowicz (kl. I) i Marcel Chalecki (kl. I)
III miejsce – Oskar Maciejczak (kl. I) i Adrian Sikora (kl. III)
Wyróżnienie – Zuzia Piętak (kl. II)

Nagrodę otrzymali również: Antoś Turek (kl. I), Lena Kozieł (kl. I), Basia Serwicka (kl. I), Oliwia Bębas (kl.II), Zuzia Ziółkowska (kl. II), Ewa Lewandowska (kl. II), Zosia Kowalska (kl. II), Natalka Gizan (kl. II), Maja Ślifierz (kl. III), Tymon Nowak (kl. III), Tomek Turek (kl. III), Dawid Łakomiec (kl. III), Zuzia Łukawska (kl. III), Ola Łukawska (kl. III) oraz Julia Sieroń (kl. III).

W kategorii III:

I miejsce – Wiktoria Bilińska (kl. VIIa)
II miejsce – Oliwia Orzeł (kl. VIIb) i Amelia Turek (kl. VIIIa)
III miejsce – Julia Garbacz (kl. VIIb) i Wiktor Jankowicz (kl. VIIa)
Wyróżnienie – Amelia Gizan (kl. IV) i Agata Olszewska (kl. VIIIa)

Nagrodę otrzymali również: Oliwier Białecki (kl. V), Kacper Nowak (kl. V), Katarzyna Chrząstowska (kl. V), Kryspin Jóźwik (kl. VI), Kaja Koszarska (kl. VI), Oliwia Ziółkowska (kl. VI) oraz Małgorzata Jurczenia (kl. VIIIb)

16 grudnia bombki biorące udział w konkursie pojawiły się na kiermaszu bożonarodzeniowym, a te najpiękniejsze zostały zawiezione do Urzędu Gminy w Brodach, by tam zdobiły choinkę i reprezentowały naszą placówkę.

Bardzo dziękuję dzieciom, uczniom i Rodzicom za zaangażowanie i czas poświęcony na stworzenie przepięknych bombek. Każda z nich była niepowtarzalna i ukazywała ogrom pracy i serce włożone w jej powstanie. Mam nadzieję, że w przyszłym roku również weźmiecie udział w tym konkursie.

Organizator konkursu – Kinga Michalczewska

Kiermasz bożonarodzeniowy

W dniach 15-17 grudnia społeczność Zespołu Placówek Oświatowych w Stykowie mogła zakupić ozdoby wykonane przez uczniów klasy pierwszej oraz uczniów uczęszczający do świetlicy szkolnej.

Na przygotowanym przez nauczycielki (Magdalenę Bryłę oraz Kingę Michalczewską) stoisku każdy znalazł dla siebie coś wyjątkowego. Można było kupić: własnoręcznie robione i ozdabiane pierniczki, świąteczne skrzaty, śnieżynki na choinkę, kartki świąteczne oraz lampiony w kształcie choinki. Od 16 grudnia można było również zakupić bombki, które wzięły udział w szkolnym konkursie na „Najpiękniejszą bombkę choinkową”.

Pieniądze zebrane w trakcie kiermaszu p. Magdalena przeznacza na nagrody konkursowe oraz potrzebne rzeczy do świetlicy, natomiast p. Kinga – ze sprzedaży ozdób wykonanych z pierwszaczkami – na doposażenie szkoły, a ze sprzedaży bombek – na nagrody konkursowe.

Bardzo dziękujemy za ogromne zainteresowanie naszym kiermaszem i wsparcie naszej inicjatywy.