Strona główna

Podsumowanie KONKURSU NA NAJŁADNIEJSZĄ SALĘ LEKCYJNĄ

W naszej szkole odbył się konkurs na najładniejszą salę lekcyjną.

W każdej klasie można poczuć wiosenny klimat.

Wszystkie klasy dołożyły starań, aby to ich dekoracje wygrały konkurs, co spowodowało, że wyłonienie najładniej udekorowanej klasy nie było wcale takie proste. Każda sala lekcyjna była pięknie ozdobiona, do tego oryginalna i ciekawa.

Wszyscy uczniowie za swoją pracę zostali nagrodzeni przez Panią Dyrektor Marzenę Adamus słodkimi upominkami.

Przedszkole, klasa 0, klasa I, klasa II klasa III oraz klasa VIIIa okazały się nie do pokonania. Każda z tych klas otrzymała Dyplom z wyróżnieniem.

Gratulujemy wygranym oraz pozostałym klasom , które wzięły udział w ogłoszonym konkursie. Dzięki Wam, Waszym zdolnościom plastycznym, pracowitości i pomysłowości, szkoła wygląda wyjątkowo.

“Śmieciaki ratują Świat”

11 maja 2023 roku naszą szkołę odwiedzili aktorzy TEATRU TAK z Radomia. Najmłodsi uczniowie szkoły obejrzeli przedstawienie  “Śmieciaki ratują Świat”. Spektakl był ostatnim wydarzeniem realizowanego przez Bibliotekę Publiczną w Brodach projektu „Z BIBLIOTEKĄ CHRONIMY PLANETĘ .

Przedstawienie było bardzo ciekawe. Dzieci dobrze się bawiąc miały możliwość przypomnienia i utrwalenia wiadomości o segregacji śmieci, recyklingu oraz ochronie naszej planety. Artyści angażowali uczestników do wspólnej zabawy. Dzieci głośno wypowiadały eko – hasła po polsku i po angielsku, była recyklingowa orkiestra, chór, a nawet eko – parada.

Występ dedykowany był dzieciom w wieku przedszkolnym oraz uczniom z klas 0-3, ale podobał się wszystkim, niezależnie od wieku. Po spektaklu, chętni uczniowie mogli sfotografować się z aktorami w kostiumach.

Dziękujemy pani Annie Stachucy – Dyrektor Gminnej Biblioteki w Brodach i pani bibliotekarce Ewie Działak za organizację przedstawienia w naszej szkole.

W/w przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach współpracy ZPO w Stykowie z biblioteką w Brodach. Było to jedno z działań realizowanych w związku z przystąpieniem naszej placówki do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Jak radzić sobie ze stresem przed egzaminem ósmoklasisty ?

Drogi Uczniu, Droga Uczennico,

Egzamin ósmoklasisty to pierwszy w Twojej karierze edukacyjnej tak duży i ważny sprawdzian wiedzy.

Nic dziwnego, że może powodować u Ciebie drżenie rąk I strun głosowych. Mam dla Ciebie kilka cennych rad.

Wiedz, że stres może powodować poczucie pustki w głowie, pogorszenie pamięci, trudności w koncentracji uwagi i podejmowaniu decyzji, a także kłopoty ze snem. Ale nie należy od razu tracić głowy.
Pamiętaj: stres nie jest taki straszny. Nie jest ani dobry ani zły. To my nadajemy mu znaczenie. Jeśli nie radzimy sobie z nim – jest zły. Ale jeśli go pokonujemy – może być dobry. Stres może dodać nam sił, może zmobilizować nas do dalszego działania i być motorem naszych sukcesów.

Co zrobić, żeby opanować zdenerwowanie i do egzaminu podejść ze spokojem?

Kluczowym pojęciem we współczesnym rozumieniu stresu jest pojęcie zasobów. W odniesieniu do egzaminu ósmoklasisty są to:

Wiedza, którą uczeń musi się wykazać (świadomość dobrego opanowania materiału do egzaminu dodaje pewności siebie, poczucie kontroli nad sytuacją zmniejsza niepokój).

Informacja, na czym polega egzamin, jaki zakres materiału obejmuje, jak są formułowane pytania (próbne testy), kto jest w komisji egzaminacyjnej, na co egzaminatorzy zwracają uwagę.

Świadomość tego, co można zrobić w razie niepowodzenia, jakie są możliwości poprawki, co można ze sobą zrobić do czasu kolejnego podejścia, może jest ktoś, kto pomógłby w powtórce materiału, podsunął skuteczniejsze metody uczenia się.

Wsparcie społeczne. Może to być uspokajająca, choć rzeczowa, postawa rodziców i nauczycieli. Okolicznością sprzyjającą jest również poczucie, że jest się w grupie “takich samych, jak ja”. Napięcie można odreagowywać w grupie, pomagać sobie w nauce, dzielić się skutecznymi strategiami przyswajania i utrwalania wiedzy, rozmawiać o własnych lękach, dowiadywać się, że inni też się boją, wymieniać się sposobami redukowania napięcia.
Samoocena. Zdenerwowanie, które czujesz na myśl o egzaminie wynika z tego, że zdajesz sobie sprawę z jego wagi. Jeśli uzyskasz znakomite wyniki, będziesz mógł wybrać najlepszą szkołę, która stanie się przepustką na dalsze kształcenie lub pracę.

Przed Tobą ważne wybory. Musisz nauczyć się oceniać swoją wiedzę, pielęgnować mocne strony i pracować nad słabymi.
Jak to zrobić? Przede wszystkim powinieneś dokonać samooceny i zdiagnozować, co nie sprawia ci trudności, a z czym masz kłopoty.

Wypełnij przynajmniej trzy arkusze egzaminacyjne – dzięki temu będziesz mógł trafnie ocenić stan swojej wiedzy. Poświęć czas na rozwiązanie testów i ćwiczeń z tematów, które stanowią dla Ciebie największe wyzwanie – szukaj odpowiedzi w podręcznikach i repetytoriach, wówczas powtórka przed egzaminem przyniesie Ci wymierne korzyści. Im więcej zadań typu egzaminacyjnego wykonasz teraz, tym bardziej możesz być pewny, że podczas prawdziwego egzaminu nic Cię nie zaskoczy.

Zarządzanie czasem. Dobra organizacja czasu wolnego jest kluczem do sukcesu na egzaminie. Najlepiej, jeśli podzielisz czas po równo na trzy aktywności.

Pierwszą z nich powinno być uczenie się do bieżących sprawdzianów. Jeżeli przygotowaniom do nich poświęcisz wystarczająco dużo uwagi, a przy okazji odrabiania lekcji poszerzysz swoją wiedzę – skorzystasz z podręczników i repetytoriów – wówczas wystarczy, że podczas powtarzania do egzaminu jedynie odświeżysz sobie ten temat, zamiast opracowywać go w całości.

Drugą część czasu warto poświęcić na rozwiązywanie testów – im więcej ich wykonasz, tym pewniej będziesz się czuł.

Trzecia część czasu – niemniej ważna od pozostałych – powinna być przeznaczona na przyjemności – nie możesz o nich zapominać podczas tego trudnego okresu, pełnego nerwowych powtórek. Znajdź chwilę na sport. Dzięki niemu Twój organizm wytarza endorfiny, czyli hormon szczęścia dający uczucie zrelaksowania. Nie żałuj czasu na spotkania z przyjaciółmi – możesz je połączyć z przygotowaniami do egzaminu, wówczas przyjemne spotka się z pożytecznym. Poczytaj książkę – czytanie to nie tylko wielka przyjemność, która pozwala na oderwanie myśli od stresujących problemów, lecz także świetny sposób na wzbogacenie swojego słownictwa. Pamiętaj też koniecznie, by dać odpocząć organizmowi. Kładź się wcześniej spać, brak snu powoduje bowiem podenerwowanie i problemy z koncentracją. Dobrze się odżywiaj – dostarczaj organizmowi skłądników potrzebnych do szybkiej i sprawnej pracy mózgu: banany, pestki dyni, jabłka.

Jak zapanować nad stresem podczas egzaminu?
Nie myśl o ocenach, skup się nad zadaniem – zastanów się, jak możesz je najlepiej wykonać czy rozwiązać.

Nawet jeśli dostałeś pytania, na które nie do końca wiesz jak odpowiedzieć – nie panikuj, pomyśl o tym, że jesteś uczniem nie od wczoraj, masz dużą wiedzę – postaraj się przeszukać pamięć – jest duża szansa, że znasz odpowiedź, tylko chwilowo straciłeś do niej dostęp.

Najpierw zajmij się pytaniami/zadaniami, których rozwiązania jesteś pewien, a te bardziej złożone lub te, wobec których masz wątpliwości zostaw na koniec.

Pamiętaj o oddychaniu! Brzmi banalnie, ale niektórzy z nas w sytuacji stresowej praktycznie przestają oddychać i nie wiedzą o tym, że w ten sposób ograniczają swoje zasoby tlenowe, a co za tym idzie intelektualne.
Przed wyjściem z domu zjedz coś, ale nie przejadaj się – zarówno zbyt pusty, jak i zbyt pełny żołądek będzie tego dnia Twoim nieprzyjacielem.
Propozycja ćwiczeń oddechowych:

Relaksację należy przeprowadzać w dobrze przewietrzonym pomieszczeniu, odizolowanym od hałasu. Jednym z dodatkowych atutów będzie podkład muzyczny w tle.

Ćwiczenia należy wykonywać wolno, bez napięcia mięśni, rytmicznie, z jednoczesnym miarowym oddychaniem. Jednak należy pamiętać by nie dopuścić do przeciążenia układu oddechowego (hiperwentylacja). Naukę metod oddechowych należy poprzedzić ćwiczeniami wstępnymi wykonywanymi w pozycji leżącej.

Ćwiczenie nr 1: Połóż się na plecach z wyprostowanymi nogami. Ręce leżą luźno na brzuchu (to pozwoli intensywnie odczuwać oddech). Rozpocznij od głębokiego nabrania powietrza przez nos. Oddychamy “brzuchem próbując pomóc sobie w wydechu rękami.

Ćwiczenie nr 2: Leżąc na plecach z rękami wzdłuż tułowia wykonaj głęboki wdech, rozszerz i unieś klatkę piersiową, a następnie obniż przeponę uwypuklając brzuch. Utrzymaj fazę wdechu licząc do trzech. Podczas wydechu rozluźnij brzuch, a potem mięśnie klatki piersiowej.

Ćwiczenie nr 3: W pozycji siedzącej z zamkniętymi oczami i dłońmi na kolanach wykonaj serię dynamicznych oddechów tak, aby wdech i wydech były wykonywane aktywnie. Powinny być wykonywane przy pomocy skurczu mięśni brzucha. Oddechy zacznij powoli tak, aby znaleźć jednostajny rytm. Wykonaj je seriami od 10-20 oddechów, a następnie zrób przerwę starając się uspokoić oddech i rozluźnić mięśnie oddechowe. Wykonaj 4 serie.

Ćwiczenie nr 4: Stań w lekkim rozkroku. Ręce swobodnie wzdłuż tułowia. Wykonaj głęboki wydech. Następnie podnosząc ramiona w górę wykonujemy głęboki wdech. Opuść wolno ramiona w dół wykonując wydech.

Ćwiczenie nr 5: Stań wyprostowany w lekkim rozkroku, ręce połóż na udach. Oddychaj bardzo głęboko, wciągając przy tym brzuch. Po wypuszczeniu z płuc powietrza wykonaj wdech przez nos z kilkoma krótkimi przerwami. Automatycznie następuje rozszerzenie klatki piersiowej, co powoduje uniesienie ramion. Ćwiczenie powtórz pięć razy, starając się zachować maksymalną koncentrację.
Ćwiczenia oczu:

Ćwiczenie nr 1: Leniwe ósemki dla oczu
Trzymaj kciuk na wysokości oka w linii środkowej ciała na odległości łokcia. Trzymaj głowę nieruchomo, ale luźno i tylko poruszaj oczami dla śledzenia kciuka. Zakreślaj kciukiem ósemki j. w. Tak kontynuuj równym płynnym ruchem przynajmniej 3x każdą ręką. Potem obie ręce trzymane razem kciukami tworzą X. Koncentrując się na środku X znowu śledź złączone razem kciuki wykonując wzór leniwej ósemki. Leniwe ósemki dla oczu podobne do leniwych ósemek do pisania, ale tu koncentrujemy się na ruchu oczu i poprawie koordynacji ręka – oko i oko- ręka.

Ćwiczenie nr 2: Relaksacja oczu (zasłanianie)
Rozluźnienie oczu można osiągnąć dzięki zamknięciu i zakryciu oczu dłońmi tak, aby wykluczyć dostęp światła. Samo wyłączenie wrażeń wzrokowych jest czasami wystarczające do wytworzenia stanu głębokiego relaksu. Samo zakrycie i zamknięcie oczu jest nieskuteczne, jeżeli w tym samym czasie nie nastąpi usunięcie napięcia psychicznego. Jeśli wykonujesz palming w sposób doskonały, zobaczysz pole czerni niemożliwe do przypomnienia go sobie w inny sposób, wyobrażenia sobie, czy też zobaczenia czegokolwiek czarniejszego i w chwili, kiedy będziesz w stanie to zrobić, twój wzrok będzie prawidłowy.
Jeżeli siedzisz przy stole, przyjmij pozycję gdzie łokcie będą oparte na stole (można podłożyć np. poduszkę) lub oprzyj łokcie bezpośrednio na kolanach.

Zakryj oczy skrzyżowanymi dłońmi w ten sposób, aby nie docierał do nich żaden promień światła. Palce powinny spoczywać na czole, dolna część dłoni oparta na kości policzkowej, krawędzie zaś stykają się bez nacisku z nosem. Dłonie powinny być umieszczone tak, aby oczy mogły swobodnie mrugać. Osoby które lubią ciepło, mogą przed nałożeniem dłoni potrzeć je o siebie, zwiększając tym samych ich ciepłotę. Osoby o wypoczętym wzroku stwierdzą, że ich obszar widzenia jest w całości wypełniony jednolitą czernią. Inni zobaczą błyski światłą, wirujące kolory, szarość i inne złudzenia wzrokowe.
Wizualizuj ciemność i czerń. Oddychaj powoli przez nos (wdech – wydech). Poczuj rozszerzanie się mięśni i różnych części ciała (barki, ręce, nogi, uda, stopy, żebra itd.) przy wdechu i kurczenie przy wydechu.
Wizualizuj np. że twój dom jest czarny i miasto jest czarne, a potem państwo i kontynent. Możesz sobie wyobrazić rzecz lub miejsce, które wyjątkowo kojarzą ci się z kolorem czarnym. Mogą to być: czarna farba, czarny fortepian, czarne lakierki, ciemna noc, głęboka studnia itp. Skup się na tym przedmiocie i wyobrażaj sobie jak bardzo jest ciemny. Im czerń przed oczyma będzie większa, tym lepiej twój wzrok będzie zrelaksowany.
Oczy mogą być zamknięte lub otwarte w zależności od tego jak jest ci wygodnie.
Wykonaj kilka drobnych ruchów oczami góra – dół, prawo – lewo, po okręgu.
Powoli otwórz oczy i postaraj się zaobserwować że twoje oczy są teraz odprężone i zrelaksowane co powoduje że widzisz lepiej.
Ćwiczenie nr 3: Mruganie
Obecne w powietrzu tony kurzu osadzają się również na powierzchni naszych oczu, dlatego częste i swobodne mruganie jest niezbędne do oczyszczania i nawilżania powierzchni oczu. Mruganie jest również najprostszą możliwą techniką, która zapewnia chwilowe rozluźnienie wzroku. Osoby z wadą wzroku mrugają bardzo rzadko, mając tendencję do wpatrywania się i wytrzeszczania oczu. Osoby używające wzroku w sposób naturalny, mrugają często i bez trudu. Niestety, tam gdzie występuje napięcie, a więc u osób z wadą wzroku, istnieje tendencja do zbyt rzadkiego mrugania i do pracy powiek w naprężeniu. Mruganie niweluje również szkodliwy nawyk gapienia się.
Funkcje i zadania mrugania to: nasmarowanie i oczyszczenie łzami oczu oraz chwilowy odpoczynek pasywny (zasłanianie) poprzez odgrodzenie od źródła światła. Dlatego niezmiernie ważne jest aby mrugać jak najczęściej (co 1-3 sek), co nawilży i zrelaksuje Wasze oczy.
Należy wykonać 6-10 szybkich swobodnych mrugnięć, po czym wykonać kilkusekundowe zasłanianie zamkniętych lekko oczu
Następnie wykonujemy 10-20 mrugnięć i ponowne kilkusekundowe zasłanianie

Drogi Ósmoklasisto, Droga Ósmoklasistko!

Cokolwiek się stanie, pamiętaj: wszystko przed Tobą! Niezależnie od wyników, zawsze bądź sobą. To nie oceny stanowią o Twojej wartości, lecz to, co jest w Tobie i co pielęgnujesz.
Jesteś wyjątkowy/wyjątkowa!

Masz swoje miejsce na świecie. Podążaj za pasją, za tym, w co wierzysz, i co kochasz.
Rób to, co potrafisz, najlepiej jak potrafisz.
Nie zamartwiaj się!
Wszystko, co jest dla Ciebie, przyjdzie w odpowiednim czasie.
Bądź dobrej myśli.
Słuchaj tych, którzy wiedzą i potrafią.
Obserwuj. Ucz się.
Zbieraj doświadczenia.
Czeka Cię dużo dobrego!
Życzę Ci dużo wspaniałych doświadczeń, dobrych i uczciwych ludzi na drodze, pomyślności losu.
Pamiętaj, że nie jesteś sam/sama i masz prawo prosić o pomoc.
Bądź uważny na innych, tak tworzą się przyjaźnie.
Nie ważne skąd się zaczyna, ważne jak się kończy!
Powodzenia na kolejnym etapie życia!
Beata Kryzińska – pedagog szkolny

Dzień Europejski

Dzień Europy (9 maja) jest dniem, w którym co roku świętujemy pokój i jedność w Europie. 9 maja przypada rocznica podpisania historycznej Deklaracji Schumanna.

W swoim przemówieniu wygłoszonym w Paryżu w 1950 r. Robert Schuman (ówczesny francuski minister spraw zagranicznych) zaproponował nową formę współpracy politycznej w Europie, która uniemożliwiłaby wybuch nowej wojny.

Jego pomysł polegał na utworzeniu ponadnarodowej instytucji europejskiej sprawującej zarząd nad całą produkcją węgla i stali. Traktat powołujący do życia tę instytucję podpisano już w rok później. Plan Schumana uważa się za zalążek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska.

W tym roku szkolnym zaprosiliśmy uczniów i nauczycieli na podróż po Europie. Uczniowie wszystkich klas przygotowali i przedstawili prezentacje o wybranych krajach europejskich . Dodatkowo chętni uczniowie mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy i wykonania quizu o państwach Unii Europejskiej. Nagrodzeni uczniowie to Zuzanna Łukawska z kl. IV, Aleksandra Łukawska z kl. IV oraz Eryk Pęksa z kl. VI. Gratulujemy!

LAUREACI WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO

Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach i Wojewódzki Dom Kultury byli organizatorami Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego ,,Wolny czas – bezpieczny czas”.
    Konkursu skierowany był do uczniów szkół podstawowych z terenu województwa świętokrzyskiego. Uczestnicy mieli za zadanie w swoich pracach pokazać zasady bezpiecznego wypoczynku podczas wakacji, najbezpieczniejsze miejsca do spędzania wolnego czasu, przedstawić bezpieczne sytuacje oraz wyeksponować zagrożenia, jakie czekają na młodych ludzi.
      Siedmioro uczniów z ZPO w Stykowie pod opieką J. Śpiewak wzięło udział w tym konkursie, a troje zostało laureatami. Brawo!!
W kategorii uczniów klas I-III:
– II miejsce zajął MIŁOSZ ORZEŁ z kl. I

W kategorii uczniów klas IV -VIII:
I miejsce zdobyła OLIWIA ORZEŁ z kl. VIII b
II miejsce zajęła KATARZYNA CHRZĄSTOWSKA z kl. VI

     Uczniowie otrzymali piękne nagrody i dyplomy.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za wzięcie udziału w konkursie. Laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów plastycznych.

Rajd pieszy Szkolnego Koła PCK

Dnia 29 kwietnia  chętni  członkowie Szkolnego Koła PCK  wraz z opiekunkami p. Iloną Jędrzejczyk i p. Dianą Raban udali się na  Rajd Pieszy wokół Zalewu Brodzkiego. Pogoda dopisała, więc o 10 wyruszyliśmy w trasę. Po drodze mieliśmy okazję obserwować różne rodzaje ptaków bytujących w obrębie zalewu, obejrzeliśmy również zabytkowy fragment tamy wodnej w Brodach. Półmetkiem naszego rajdu były odwiedziny w pizzerii Trzy papryczki.  Zjedliśmy pizze zakupione przez opiekunki Szkolnego Koła PCK i mogliśmy nabrać sił na dalszą wędrówkę. Daleko nie przeszliśmy, bo następny przystanek mieliśmy  w  lodziarni PrimaVera, gdzie zjedliśmy pyszne lody 🙂

Wszyscy wykazali się dobrą kondycją, sprawnością i byli świetnie przygotowani do wyprawy! To był bardzo przyjemny  wspólnie spędzony czas.  Mamy nadzieję, że takie rajdy staną się tradycją naszego koła 🙂

Akademia z okazji Dnia Konstytucji 3 Maja

W coroczny kalendarz uroczystości w naszej szkole wpisana jest akademia z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Chcąc przybliżyć uczniom naszej szkoły to ważne wydarzenie z historii naszego kraju, klasy VIIIa i IV przygotowały montaż słowno-muzyczny. Była to okazja do refleksji nad wydarzeniami sprzed 232 lat, do pielęgnowania patriotyzmu wśród uczniów naszej szkoły oraz do przeżycia dumy z tego, że jest się Polakiem.

Uczniowie recytowali wiersze, mówiące o tych wydarzeniach, o miłości do Ojczyzny i o Konstytucji. Wiersze były przeplatane piosenkami w wykonaniu chóru szkolnego. Z opowieści narratorów dzieci dowiedziały się, jak ważne było uchwalenie Konstytucji i jakie to miało znaczenie dla następnych pokoleń. Więcej faktów historycznych młodzież poznała oglądając prezentację multimedialną pt.„Konstytucja 3 Maja”. Pani Dyrektor podziękowała wszystkim uczniom za zaangażowanie, wskazując na wagę i skutki historyczne tego wydarzenia, a nauczycielom koordynującym za przygotowanie akademii i prezentacji.

WOKALNE SUKCESY W ZPO W STYKOWIE

    ,,MAŁE WOJACZKI” w składzie: Wiktoria Bilińska, Gabrysia Turek, Oliwia Ziółkowska, Zuzia Borowiec, Maja Jankowicz i Julia Garbacz zawojowały w Radomiu.

    Wojaczki ze Stykowa zostały laureatkami I miejsca w XVIII Diecezjalnym Konkursie Pieśni i Poezji Patriotycznej ,,Kocham moją Ojczyznę”, który odbył się 23 kwietnia w Radomiu.

     Dziewczynki zdobyły również NAGRODĘ SPECJALNĄ i będą reprezentować Diecezję Radomską na finałowym koncercie pieśni patriotycznej pod hasłem: ,,Śpiewam mojej Ojczyźnie”, który odbędzie się 12 listopada na Zamku Królewskim w Warszawie. Jak zwykle spisały się znakomicie. BRAWO!!

      Nasze śliczne WOJACZKI dzielnie powtórzyły sukces MAŁYCH WOJAKÓW, którzy 5 lat temu również śpiewali w Warszawie. Tym bardziej jesteśmy zadowoleni, bo to już druga taka nagroda!!

   W konkursie wzięła również udział nasza utalentowana absolwentka – NATALIA ORCZYK, obecnie uczennica I klasy II LO w Starachowicach. Swoim świetnym wykonaniem pieśni podbiła serca jury i także zdobyła I miejsce w swojej kategorii. Super!!

    Laureatki otrzymały z rąk organizatorów moc gratulacji, statuetki, dyplomy oraz słodki upominek.
Cieszymy się, jesteśmy bardzo dumni z naszych zdolnych uczennic i życzymy im dalszych wokalnych sukcesów. GRATULUJEMY!!