Strona główna

Andrzejki

Wieczór Andrzejkowy, obchodzony zwykle w wigilię św. Andrzeja, w tym roku w naszej szkole przybrał formę Andrzejkowych Wróżb. Uczniowie postanowili uczcić tradycyjny zwyczaj „przepowiadania przyszłości” i wybrali ku temu przedpołudnie 30 listopada. Przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego wprowadziły zebranych w tematykę obchodów Andrzejek (pochodzenie święta i tradycje z nim związane) oraz przybliżyły sylwetkę św. Andrzeja, patrona dziewcząt. Na uczniów naszej szkoły, nauczycieli i innych pracowników szkoły czekały specjalnie przygotowane na tę okazję przez uczniów wróżby. Każdy mógł „poznać swoją przyszłość” dzięki babeczkom z ukrytymi wróżbami i wróżbom z czekolady. Można było również poznać imię swojego przyszłego męża lub żony, korzystając z serc z zapisanymi imionami. Po południu uczniowie z klas IV-VIII bawili się na dyskotece andrzejkowej. Teraz pozostaje nam czekać na spełnienie przepowiedni 😉

Zabawa andrzejkowa

„Hokus-pokus, czary-mary, niech się spełnią andrzejkowe czary.”

Zwyczaj wróżenia w wieczór andrzejkowy znany jest od bardzo dawna. Pamiętajmy jednak, że wróżba to zabawa i nie należy traktować jej poważnie, chociaż nie jest wykluczone, że może się spełnić.

24 listopada w klasie „0” zapanowała magiczna atmosfera ponieważ świętowane były Andrzejki.

Przygotowane rekwizyty, świece oraz unoszący się w całym przedszkolu zapach topionego wosku, stworzyły odpowiedni nastrój sprzyjający przepowiedniom. W tym dniu dzieci mogły poszerzyć swoją wiedzę na temat zwyczajów tego święta. Dzieci mogły „poznać swoją przyszłość” – tą bliską i tą daleką… Dzieci wraz z czarownicą rozwiązywały magiczne zadania i wróżby. Dużo radości przyniosła dzieciom wróżba najbardziej kojarzona z Andrzejkami – przekładanie butów. Wspólne wróżby z czarownicą pozwoliły dzieciom poznać co je czeka i czego mogą się spodziewać w przyszłości. Wszystkie wróżby przeplatane były pląsami i tańcami przy muzyce. Ciekawe czy komuś sprawdzą się andrzejkowe przepowiednie? Pewne jest to, że przyniosły dzieciom wiele radości i po raz kolejny były okazją do wspólnej, wesołej zabawy.

PATRIOTYZM NA KARTACH KSIĄŻEK

27 listopada 2023 r., w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, zorganizowano w ZPO w Stykowie wystawę pt. Patriotyzm na kartach książęk.

    Miała ona na celu przybliżenie uczniom tematu patriotyzmu.  Prezentacja wybranych pozycji  z literatury polskiej zachęcała do czytania książek o takiej tematyce oraz zwracała uwagę na to, jak literatura kształtuje postawy patriotyczne oraz świadomość narodową.

   Wśród zaprezentowanych książek nie mogło zabraknąć m.in. „ Kamieni na szaniec”, „ Pana Tadeusza” czy Księgi małego patrioty. Wystawa została przygotowana pod kierunkiem nauczycielki historii, pani Anny Kubali.

Tolerancja – Tak, Dyskryminacja – Nie

Tolerancja – Tak, Dyskryminacja – Nie

   Pod takim hasłem uczniowie naszej szkoły włączyli się w obchody Światowego Dnia Tolerancji, Życzliwości i Pozdrowień.

Tolerancja to: przestrzeganie praw człowieka, wzajemna życzliwość, otwartość na inność, przeciwdziałanie dyskryminacji.

Myśli przewodnie, które towarzyszyły nam w tych dniach to:

„Toleruję, czyli nie oceniam Cię, chociaż wyglądasz inaczej.
Nie odrzucam i nie krytykuję, choć sam postąpiłbym inaczej.
Znam Twoje przekonania i szanuję je, moje są inne.
Toleruję, ale tylko wtedy, gdy nie krzywdzisz drugiego człowieka”.

Tolerancja? Tak! Ale… Nie podlega tolerancji: naruszanie praw drugiego człowieka, przestępczość, agresja, brutalność, kłamstwo, brak kultury słowa, lekceważenie, brak szacunku dla wieku, brak szacunku dla czyjejś pracy.
 Dzień 21.11.2018r. był pełen uśmiechów, dobrych uczynków i pozytywnych emocji.

  Tego dnia uczniowie zostali zaproszeni do przyjścia do szkoły w kolorowych ubiorach, odbył się konkurs na przygotowanie Kartki z życzliwym pozdrowieniem, podziękowaniem.
Kartki zostały wyeksponowanie na Drzewku Tolerancji, Życzliwości i Pozdrowień.

  Autorzy najciekawszych pozdrowień mogą zostać nagrodzeni punktami dodatnimi z zachowania.

Wycieczka do PKC Group w Starachowicach w ramach warsztatów zajęciowych – 22 listopada

W dniu 22.11.20223r. dzieci z klas „0” i „1” wybrały się na wycieczkę do zakładu produkcyjnego PKC Group w Starachowicach. Po przywitaniu się z Panią I. Celary – organizatorką naszej wycieczki.  Zostaliśmy zaproszeni do wysłuchania informacji na temat historii firmy, jej działalności i rozwoju, którą przekazała nam Pani M. Kołodziejczyk.

Po założeniu strojów ochronnych rozpoczęliśmy zwiedzanie zakładu. W pierwszej kolejności poszliśmy drogą, którą wchodzą do zakładu pracownicy i dowiedzieliśmy się, jakie czynności muszą oni wykonać, by przygotować się do wejścia na halę produkcyjną. Następnie mieliśmy okazję zobaczyć, jak wygląda magazyn i jakie sprzęty są tam używane. Przyglądaliśmy się  również  procesowi produkcji wiązek elektrycznych. Dzieci dzięki życzliwości pracowników mogły samodzielnie złożyć wiązkę, co jak widać po zdjęciach dało im zarówno dużo satysfakcji jak i radości.

Wyjazd ten był dla nas bardzo ciekawy i pouczający

Składamy podziękowania Paniom I. Celary oraz M. Kołodziejczyk za zorganizowanie nam tego wyjazdu, poświęcenie swojego czasu, wspaniałe pamiątki oraz wszystkim pracownikom PKC Group za miłe przyjęcie nas w swoim miejscu pracy.

Dzień Pluszowego Misia

Duże, małe, kolorowe, puchate i mięciutkie. Pluszowe misie opanowały klasę „0”. „Przybyły” ze swoimi przyjaciółmi, aby bawić się, świętować i uczyć.

W dniu 23.11.2023r. dzieci z klasy 0, uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia każde dziecko przyszło do szkoły ze swoim małym lub dużym przyjacielem –  Misiem.  Przybyły misie małe, średnie i bardzo duże, białe brązowe, zielone itd. A każdy był piękny i wyjątkowy.

Dzieci Poznały historię święta, wspólnie recytowały wiersze o misiach, bawiły się przy piosenkach: „Dwa malutkie misie”, ‘Jadą, jadą misie”, „Pluszowy miś”. Dla dzieci tego dnia przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe i  plastyczne, konkursy, zgadywanki, , śpiewanie piosenek, misiowe tańce oraz degustacja miodku. Ten dzień w klasie „0” pełen był uśmiechu oraz wspólnej zabawy.

Spotkanie w świetlicy z Panią z Klubu Seniora poświęcone „Legendom naszego regionu”

23.11.2023 r. w świetlicy szkolnej odbyło się spotkanie poświęcone „Legendom naszego regionu”. Uczestniczyły w nim nasze ”świetliczaki” oraz uczniowie klasy siódmej. Zaproszonym gościem była pani Anna Kania z Klubu Seniora w Stykowie, która bardzo ciekawie opowiadała o historii Stykowa, jego zabytkach i życiu ludzi. Największym zainteresowaniem wśród dzieci okazały się opowiadania związane ze szkołą: warunkami w jakich uczyły się dzieci, dawnymi metodami nauczania, metodami dyscyplinującymi uczniów, sposobami przemieszczania się ludzi, rygor, niedostatek i niedostępność do wielu podstawowych rzeczy przemówiły najbardziej. Przedstawione wydarzenia pochłonęły zarówno młodszych, jak i starszych uczestników.

Przepaść dzieląca nas od czasów teraźniejszych do minionych lat przykuła uwagę dzieci.