Aktualności

Matematyka w praktyce

Robienie zakupów to jedna z sytuacji, w której wykorzystujemy umiejętności matematyczne.

Przed pierwszakami stanęło zadanie: zrobienie samodzielnych zakupów w pobliskim sklepie, za maksymalnie 20zł. Dzieci mogły zakupić 3 dowolne rzeczy, ale musiały oszacować w trakcie wybierania, czy wystarczy im pieniędzy. Każdy poradził sobie z tym zadaniem perfekcyjnie! 🙂

Wakacyjne ABC

WAKACYJNE  ABC  czyli  BEZPIECZNE WAKACJE

  1. Aktywnie spędzaj czas podczas wakacji, dbaj o formę zarówno fizyczną, jak i psychiczną!
  2. Bezpieczeństwo przede wszystkim – zachowuj rozwagę podczas zabaw na świeżym powietrzu oraz w domu!
  3. Czas wolny spędzaj na świeżym powietrzu, ale pamiętaj, aby unikać nadmiernego napromieniowania słonecznego!
  4. Dobrze się odżywiaj, jedz owoce i warzywa oraz pij dużo wody, szczególnie w upalne dni!
  5. Ekologia przede wszystkim! – dbaj o zieleń i zbiorniki wodne oraz nie śmieć! Nie płosz dzikich zwierząt w lesie, górach czy nad jeziorem podczas wypoczynku!
  6. Fale w morzu są fajnie, ale tylko, gdy widzisz białą flagę, ponieważ czerwona flaga zwiastuje niebezpieczeństwo.
  7. Gdy  jesteś w lesie lub w pobliżu drzew, nie rozpalaj ogniska i nie wypalaj traw!
  8. Hejt nie jest okej! – zachowaj również rozważność w sieci. Pamiętaj, że nikt w Internecie nie jest bezkarny i anonimowy. Pisanie negatywnych komentarzy, hejt, a nawet groźby są karalne i niosą za sobą wiele konsekwencji!
  9. Internetowe znajomości oraz nieznajomi poznani podczas wakacji, mogą mieć złe intencje wobec Ciebie – zachowaj rozwagę i informuj rodziców lub kolegów, dokąd i z kim zamierzasz wyjść!
  10. Jeżdżąc rowerem, deskorolką, hulajnogą czy rolkami zachowaj ostrożność, szczególnie   w miejscach, które nie są do tego specjalnie przeznaczone – poza ścieżkami rowerowymi!  Ponadto, zakładaj kask oraz ochraniacze!
  11. Kąp się w wyznaczonych miejscach w jeziorze i nad morzem! Zachowaj ostrożność! Nie skacz do wody!
  12. Miej na uwadze, zdrowie swoje jak i innych! Bądź czujny! Przestrzegaj przepisów drogowych!
  13. Nie baw się w pobliżu jezdni! Przechodź wyłącznie na przejścia dla pieszych oraz na zielonym świetle!
  14. Opalaj się stosując filtry słoneczne, które pomogą Ci uchronić skórę przed poparzeniem. Stosuj je każdego dnia!
  15. Pamiętaj, że wakacje mają być przyjemne oraz bezpieczne!
  16. Baw się dobrze, ale z umiarem i rozwagą, zachowując ostrożność!

Drogi Rodzicu !

  1. Zawsze miej oko na dzieci!
  2.  Bądź w pobliżu, kiedy dziecko bawi się w wodzie lub przy jezdni!
  3.  Pamiętaj o kamizelce, rękawkach lub kółku, kiedy dziecko nie potrafi dobrze pływać!
  4.  Nie zostawiaj dzieci i zwierząt w samochodzie!
  5. Pamiętaj o kasku ochronnym i ochraniaczach podczas wycieczek rowerowych!
  6. Stosuj zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego!
  7.  Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych!
  8.  Pamiętaj o możliwych zmianach pogody! Zaplanuj odpowiednio wypoczynek!
  9.  Miej ze sobą naładowany telefon, aby w razie potrzeby móc zadzwonić po pomoc!
  10. Szanuj zieleń, sprzątaj po sobie śmieci oraz nie zbaczaj z tras podczas wędrówek górskich!
  11.  Nie spożywaj alkoholu podczas opieki nad dziećmi!
  12.  Kontroluj dziecko w sieci oraz jego czas spędzany przez ekranami!
  13.  Stosuj kremy z filtrem oraz pilnuj odpowiedniego nawadniania całej rodziny!
  14.  Daj dobry przykład swoim zachowaniem!

Ważne numery telefonu:

999- Pogotowie

997 – Policja

998- Straż pożarna

112- Numer alarmowy

984/ 600 100 100- WOPR (nad wodą)

985/ 601 100 300 – TOPR/ GOPR (w górach)

801 199 990 – Ogólnopolski Antynarkotykowy Telefon Zaufania

800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2024/2025

Harmonogram zakończenia roku szkolnego 2024/2025

  • godz. 8.00 – Msza Święta na zakończenie roku szkolnego w Kościele NMP Wspomożenia Wiernych w Stykowie,
  • po Mszy Św. przedszkolaki  wraz z rodzicami spotykają się z  wychowawczyniami w przedszkolu,
  • klasa 0 oraz uczniowie  klas I – VIII spotykają się z Dyrektorem na dolnym holu,
  • po zakończeniu części artystycznej uczniowie klas 0, I, II i III udadzą się na spotkania z wychowawcami w swoich salach lekcyjnych.

klasa 0 – sala nr 6

klasa I – sala nr 11

klasa II – sala nr 5

klasa III – sala nr15

„Nasze pasje, nasze talenty”

    W dniu 13 czerwca w naszej szkole odbyło się wyjątkowe wydarzenie profilaktyczno – integracyjne pod hasłem „Nasze pasje, nasze talenty”. Głównym celem było ukazanie, jak ważne jest rozwijanie własnych zainteresowań, wspieranie się nawzajem w odkrywaniu i prezentowaniu swoich uzdolnień, ale także był to ważny element działań profilaktycznych w środowisku szkolnym i lokalnym. Poprzez promowanie pozytywnych wzorców, zdrowego stylu życia i konstruktywnych form spędzania wolnego czasu, wydarzenie wsparło rozwój postaw wolnych od zachowań ryzykownych.

    W ramach szkolnego przedsięwzięcia uczniowie mieli możliwość zaprezentowania swoich talentów w dziedzinach takich jak muzyka, taniec, sport, sztuki plastyczne. Działania te wzmacniają poczucie własnej wartości, rozwijają kompetencje społeczne i uczą współpracy. Jednocześnie pokazują, że realizowanie pasji może być atrakcyjną alternatywą dla używek, agresji czy uzależnień cyfrowych.
Dzieci z przedszkola i uczniowie mieli okazję zaprezentować swoje pasje i talenty w różnych formach artystycznych i praktycznych. Na scenie zabrzmiały piosenki w wykonaniu utalentowanych wokalistów.

   Pojawiły się występy muzyczne – w tym gra na gitarze, keyboardzie i skrzypcach – a także pokazy taneczne i akrobatyczne. Nie zabrakło też bardziej nietypowych form wyrazu, takich jak kabaretowy taniec do muzyki, który wywołał wiele uśmiechów i pozytywnych emocji.
W trakcie wydarzenia uczniowie zaprezentowali również swoje umiejętności plastyczne, między innymi malowanie kamyków oraz tworzenie zwierzątek z baloników i ciekawe prace plastyczne. Można było zobaczyć kreatywne budowanie z klocków Lego, posłuchać pięknej recytacji. Zainteresowani nowymi technologiami mogli obejrzeć pokaz pasji komputerowych jednego z uczniów.

   Ważnym elementem spotkania były również wypowiedzi uczniów zaangażowanych w działalność społeczną – w Młodzieżowej Ochotniczej Straży Pożarnej oraz w Młodzieżowej Radzie Gminy. Opowiedzieli oni o swojej działalności, zaangażowaniu i chęci niesienia pomocy innym.
Zwieńczeniem naszego wydarzenia był gościnny występ naszego absolwenta – Janka Wiechy, który podzielił się z młodszymi kolegami i koleżankami swoją inspirującą historią o tym, jak rozwija swoje pasje, realizuje marzenia i nie poddaje się w dążeniu do wyznaczonych celów. Na zakończenie dał pokaz swojego talentu muzycznego wykonując piosenkę „Barcelona”.

   W trakcie wydarzenia odbyła się także prelekcja pana Marka Wojteczka – policjanta z Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach, który mówił o zasadach bezpieczeństwa podczas wakacji i przypomniał uczestnikom, jak dbać o swoje bezpieczeństwo w czasie letniego wypoczynku.

  Spotkanie przebiegło w miłej, radosnej atmosferze, sprzyjającej integracji całej społeczności szkolnej. Był to czas pełen pozytywnej energii, wzajemnej inspiracji i dumy z różnorodnych talentów, które drzemią w naszych uczniach.

 

Link do filmu : Pasje i talenty uczniów ZPO w Stykowie

Spotkania w ramach innowacji „Bliżej przyrody – ogródek szkolny”

W ramach innowacji „Bliżej przyrody – ogródek szkolny”, w tym roku szkolnym odbyły się dwa spotkania z osobami, które na co dzień służą przyrodzie w naszej okolicy.

              W listopadzie, przedszkolaków i uczniów klas 0 – III odwiedził Pan Paweł Kosiarz z Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski. Opowiedział dzieciom o swojej pracy oraz wyjaśnił różnicę między leśnikiem, a leśniczym. W trakcie zajęć z edukacji przyrodniczo-leśnej scharakteryzował las jako ekosystem, szczegółowo mówił o przygotowaniach zwierząt do zimy oraz o sposobach pomocy zwierzętom w trudnych, zimowych warunkach. Pan Paweł bardzo chętnie odpowiadał uczniom na zadawane pytania, których było naprawdę dużo. Na koniec przedstawił i opowiedział o swoim towarzyszu „Harnasiu”.

W czerwcu uczniowie klas 1-3 i dzieci z oddziału przedszkolnego odwiedziły Gabinet Weterynaryjny VetKa w Stykowie. Podczas spotkania z Panią lek.wet. Katarzyną Kwiecień-Gawrońską i P. Malwiną Ziemską-Aksanowską dzieci dowiedziały się, na czym polega zawód weterynarza, jak wygląda podstawowe badanie zwierząt oraz jak dbać o swoich pupili. Najefektywniejsza nauka jest przez doświadczenie – uczniowie „badali” pluszowego królika, osłuchiwali siebie nawzajem, ważyli się, oglądali zabezpieczone kleszcze i kamienie moczowe. Byli we wszystkich pomieszczeniach: recepcji, gabinecie lekarza, sali zabiegowej i „szpitaliku”. Dzieci z dużym zaangażowaniem uczestniczyły w spotkaniu – zadawały pytania i dzieliły się swoimi doświadczeniami. Do swoich domów zabrały dzisiaj wiele ciekawych i ważnych informacji oraz przydatnych ulotek.

KONCERT PIEŚNI PATRIOTYCZNYCH W STARACHOWICACH

     W piątek, 13 czerwca 2025 r. na skwerze przy ławeczce ,,Halnego” w Starachowicach odbył się piękny koncert pieśni patriotycznej i partyzanckiej. Wzięli w nim udział młodzi wykonawcy z powiatu starachowickiego.
    Z naszej szkoły wystąpiły MAŁE WOJACZKI z klasy III w składzie: Laura Walkiewicz, Magdalena Jagieła, Emilia Turek, Marcelina Kusiak. Dziewczynki wykonały pieśń ,,Serce w plecaku”, która bardzo spodobała się publiczności.
    Solistka BASIA SERWICKA z klasy IV również pięknie wykonała utwór ,,Cisza. Modlitwa katyńska”. Dziewczynki otrzymały moc oklasków i gratulacji. W występach towarzyszyli im rodzice, którym serdecznie dziękujemy za wsparcie i pomoc!
     Dwa przepiękne utwory patriotyczne brawurowo wykonali również nasi absolwenci: NATALIA ORCZYK I JASIEK WIECHA, którzy od kilku lat śpiewają przy Ławeczce Halnego. Z ust organizatora, Pani Ani Skibińskiej otrzymali moc podziękowań i gratulacji za pamięć i tak długą współpracę.
Serdecznie dziękujemy naszym młodym artystom za udział w tak pięknym i wzruszającym koncercie.

Zielona Szkoła w Karpatach

W dniach 02.06.- 06.06.25r. grupa 37 uczniów z klas III – VIII Zespołu Placówek Oświatowych w Stykowie wraz z opiekunami przebywała na ,,Zielonej Szkole” w Kluszkowcach – malowniczej miejscowości położonej w Pieninach.

W poniedziałek 2 czerwca z samego rana wyruszyliśmy w drogę. Po dwóch godzinach jazdy zatrzymaliśmy się w Szczucinie, by zwiedzić Muzeum Drogownictwa poświęcone historii i technikom budowy dróg oraz unikalną ekspozycją maszyn. Następnie przejechaliśmy do Ciężkowic, gdzie z przewodnikiem zwiedzaliśmy pomnik przyrody Jar Wodospad oraz rezerwat przyrody Skamieniałe Miasto. Udało nam się skończyć zwiedzanie zanim pogoda się popsuła. Odpoczywając w autokarze po wędrówce dojechaliśmy do Kluszkowców, gdzie zakwaterowaliśmy się w pensjonacie „U Mądrego”.  Drugi dzień to zwiedzanie ruin Zamku Czorsztyn, przejazd na Zaporę Czorsztyńską, spacer pod Zamek w Niedzicy i rejs statkiem po Jeziorze Czorsztyńskim, ale to nie koniec atrakcji. Zanim dotarliśmy do pensjonatu wspięliśmy się jeszcze na Górę Wdżar, niewielki szczyt o wysokości 767m n.p.m na pograniczu Gorców i Pienin. Trzeci dzień to przejazd do Zakopanego. Spacerowaliśmy z przewodnikiem przepiękną Drogą pod Reglami i Doliną Strążyską aż do Wodospadu Siklawica. Po drodze usłyszeliśmy wiele ciekawych opowieści m.in. tę o ostatnim zbójniku na Podhalu – Wojtku Matei i jego wybrance.  Po przejściu ponad 10km wszyscy byliśmy zmęczeni, więc udaliśmy się do Bukowiny Tatrzańskiej, by wypocząć na termach. W czwartym dniu naszej przygody zaraz po śniadaniu udaliśmy się do miejscowości Sromowce, by spłynąć z flisakami przełomem Dunajca. Następnie czekał nas spacer wzdłuż doliny rzeki Grajcarek do Szczawnicy Zdroju, wjazd wyciągiem krzesełkowym na Palenicę i spacer do parku zdrojowego. Tego dnia słońce nie odpuszczało, więc z przyjemnością wróciliśmy do pensjonatu na pyszny obiad.  Piątek był ostatnim dniem naszej przygody.  Po śniadaniu ruszyliśmy w drogę do domu. Zatrzymaliśmy się w Starym Sączu, gdzie zwiedziliśmy Ołtarz Papieski – polowy ołtarz, na którym 16 czerwca 1999r.  Ojciec Święty Jan Paweł II kanonizował św. Kingę oraz Muzeum Jana Pawła II. Odwiedzić Stary Sącz i nie napić się wody ze źródełka św. Kingi, to jak pojechać do Paryża i nie zobaczyć wieży Eiffla…Udaliśmy się więc na krótki spacer, by wszyscy mogli skosztować wody o cudownych właściwościach. Następnie pojechaliśmy do Krynicy – Zdroju, by przespacerować się ścieżką w koronach drzew  na wieżę widokową. Ostatni przystanek w drodze powrotnej to oczywiście wizyta w restauracji McDonald’s.

Dla wszystkich uczniów wyjazd na zieloną szkołę był niesamowitą przygodą, ale także był idealną okazją do nauki samodzielności i odpowiedzialności. Systematycznie wdrażano zasady kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych oraz zasady savoir – vivre przy stole. Zielona szkoła okazała się też bardzo dobrym sposobem na integrację. Uczniowie uczestniczyli we wspólnych zabawach, pomagali sobie i dbali o siebie wzajemnie.  Wspólnie spędzony czas upłynął bardzo szybko. Pomimo zmęczenia zdrowi i zadowoleni wróciliśmy do domów. Przywieźliśmy plecaki pełne pamiątek i cudownych wspomnień. Te uchwycone obiektywem zachowujemy na pamiątkę w naszej internetowej galerii 🙂

Dzień Rodziny w klasie I

3 czerwca klasa I świętowała Dzień Rodziny. Na występie przygotowanym z tej szczególnej, ważnej okazji uczniowie gościli Panią Dyrektor Marzenę Adamus, swoje mamusie i tatusiów oraz rodzeństwo. W recytowanych kwestiach i rytmicznych piosenkach dzieci podkreślały, jak wyjątkowi są rodzice i jak bardzo ich kochają. Mama i tata to najważniejszy zawód świata – mimo trudów i poświęcenia to „inwestycja” na lata, dająca mnóstwo radości i satysfakcji. Na zakończenie uroczystości p. Dyrektor pochwaliła dzieci za występ oraz życzyła rodzicom samych wspaniałych chwil, powodów do dumy, wytrwałości i cierpliwości w wykonywaniu swojego „zawodu”. Do życzeń dołączyły się również: wychowawczyni p. Kinga Michalczewska oraz nauczyciel współorganizujący kształcenie p. Justyna Chmielewska. Po wspólnym zaśpiewaniu „Sto lat” dzieci wręczyły rodzicom własnoręcznie wykonane laurki. Później Święto Rodziny przybrało formę pikniku na boisku szkolnym. Był to czas integracji, dobrej zabawy i rywalizacji. Pierwszaki wraz z rodzicami brały udział w przygotowanych zabawach, które wywołały dużo radości. Na koniec i pamiątkę z tego dnia każde dziecko otrzymało kolorowy balon.

I Gminny Piknik Czytelniczy „Zdrowe Mole Książkowe”

Klasa I wraz z nauczycielami panią Kingą Michalczewską i panią Justyną Chmielewską na miejsce pikniku czytelniczego wybrała szkolny ogródek. Uczniowie z pomocą rodziców odpowiednio przygotowali się na tę okazję. Ze swoich domów przynieśli koce i maty, zdrowe przekąski, m.in. owoce, warzywa, orzechy, domowe wypieki oraz najważniejsze – swoje ulubione książki. Pojawiły się przeróżne pozycje książkowe (baśnie, komiksy, książki przyrodnicze, przygodowe), którymi dzieci chętnie dzieliły się swoim gronie. Czytały fragmenty, oglądały barwne ilustracje, zajadając przy tym to, co przynieśli w kanapnikach. Był także czas na głośne czytanie przez nauczyciela. Dzieci wybrały i z zaciekawieniem wysłuchały historii o „Siedmiu Krukach” Braci Grimm. Piknik w ogródku szkolnym był również okazją do spróbowania swoich plonów. Pierwszaki odgadywały za pomocą smaku pietruszkę, koperek i szczaw. Piknik czytelniczy bardzo spodobał się dzieciom. Nabrały ochotę na kolejną taką inicjatywę.

W dniu 21 maja uczniowie klasy II i III wzięli udział w „Pikniku Czytelniczym”, który odbył się na terenie Centrum Turystycznego nad Zalewem w Brodach. Dzieci wyruszyły pieszo ze szkoły, co było doskonałą okazją do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Na miejscu uczniowie słuchali legend świętokrzyskich: „Legendy o powstaniu Gołoborza” i „Legendy o powstaniu źródełka św. Franciszka”, kosztując jednocześnie zdrowe przekąski przyniesione z domu. Opowieści wzbudziły zainteresowanie, a także pozwoliły dzieciom lepiej poznać lokalne dziedzictwo kulturowe. Po części czytelniczej przyszedł czas na zabawę. Uczniowie spędzili radosne chwile na pobliskim placu zabaw, integrując się i ciesząc wspólnym czasem.

22 maja grupa świetlicowa wraz z wychowawcą wybrała się na zieloną trawkę do ogródka szkolnego, w którym odbyło się czytanie książek o tematyce ekologicznej dotyczącej naszej planety. Uczniowie dowiedzieli się, jak chronić Ziemię oraz poszerzyli wiadomości, jak być „EKO”. To było bardzo ciekawe spotkanie.

W poniedziałek 26 maja uczniowie klasy 0 wzięli udział w projekcie „Zdrowe Mole Książkowe”. Z tej okazji zorganizowano wyjątkowy piknik czytelniczy, który odbył się w urokliwym zakątku niedaleko szkoły. Na piknik zaproszono mamę Antka – jednego z uczniów, która przeczytała dzieciom „Legendę o poznańskich koziołkach”. Dzieci z wielką uwagą słuchały i chętnie odpowiadały na pytania związane z tekstem. Czas spędzony na łonie natury uprzyjemniały zdrowe przekąski przygotowane przez rodziców. Była to wspaniała okazja do rozwijania pasji czytelniczych w przyjaznej i radosnej atmosferze.

Dzieciom bardzo spodobało się pierwsze czytelnicze spotkanie na świeżym powietrzu, dlatego już następnego dnia wybraliśmy się na pobliską łąkę. Tym razem zaopatrzeni w koce, poduszki i ulubione książki stworzyliśmy przytulny kącik czytelniczy pod gołym niebem. Podczas tego spotkania towarzyszyła nam mama Filipa, która przeczytała dzieciom opowiadanie H. Bechlerowej pt. „O żabkach w czerwonych czapkach”. Mali słuchacze z zainteresowaniem śledzili losy bohaterów,  rozmowy o treści opowiadania wzbudziły wiele emocji i uśmiechów. Po lekturze na dzieci czekała niespodzianka – zabawa w poszukiwanie czerwonej czapeczki, która dostarczyła wszystkim mnóstwo radości. Spotkanie zakończył przepyszny poczęstunek przygotowany przez rodziców, który był smakowitą nagrodą po pełnym wrażeń przedpołudniu. Taka inicjatywa czytelnicza to piękna promocja czytelnictwa wśród dzieci.