Narodowe Czytanie 2023

       „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej lekturą 12. odsłony Narodowego Czytania.
W tym roku , już po raz kolejny odbyła się coroczna akcja pod hasłem Narodowe Czytanie. Lekturą już 12. edycji była książka Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Również społeczność naszej szkoły wzięła udział w tym wydarzeniu. W poniedziałek 11.09. o godzinie 10.00 chętni uczniowie oraz nauczyciele czytali fragmenty tej popularnej , pozytywistycznej powieści, w której ukazana została szeroka panorama społeczeństwa polskiego w drugiej połowie XIX wieku. W książce pojawia się też bardzo ważny w dziejach narodu polskiego motyw powstania styczniowego.
      W holu szkoły zgromadzili się uczniowie klas IV-VIII, którzy w ciszy i skupieniu wysłuchali ciekawych interpretacji głosowych przygotowanych wcześniej fragmentów utworu Elizy Orzeszkowej. Do wspólnego czytania zachęciła wszystkich zebranych pani Justyna Śpiewak, która rozpoczęła spotkanie krótkim wprowadzeniem na temat tej wspaniałej akcji promującej naszą narodową kulturę czytelniczą, a następnie zapraszała kolejne osoby do czytania. Byli to uczniowie: Katarzyna Chrząstowska, Oliwia Ziółkowska, Marysia Bułtralik i Julek Kusiak. Spośród nauczycieli fragmenty powieści czytały panie: Beata Kryzińska, Anna Rycombel, Anna Drukała, Danuta Turek oraz Elżbieta Rozwadowska. Nastrój chwili podkreślała wykonana dekoracja i symboliczne biało- czerwone kwiaty w wazonie.
    Spotkanie zakończyło wystąpienie pani wicedyrektor Krystyny Kasicy, która stwierdziła, że z ogromnym wzruszeniem wysłuchała wszystkich czytanych fragmentów powieści ,, Nad Niemnem”. Podkreśliła ogromne znaczenie tej książki dla nas , Polaków oraz serdecznie podziękowała wszystkim, którzy wzięli udział w 12. edycji Narodowego Czytania i jednocześnie przyczynili się do promowania czytelnictwa.
Akcja Narodowego Czytania w naszej szkole została zorganizowana przez panie: Justynę Śpiewak oraz Elżbietę Rozwadowską.
Gorąco dziękujemy za uczestnictwo w tym ważnym przedsięwzięciu.