Galeria

SPRZĄTANIE ŚWIATA 2022

SPRZĄTANIE  ŚWIATA 2022 „ WSZYSTKIE ŚMIECI SĄ NASZE”

W dniu 16 września 2022 r. uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Stykowie wzięli udział w akcji „Sprzątanie Świata”, którą organizuje Fundacja Nasza Ziemia . 

Tegoroczna, kampania przebiegała pod hasłem: „Wszystkie śmieci są nasze”.Celem takich szkolnych przedsięwzięć jest zachęcanie uczniów do wspólnego działania na rzecz poszanowania przyrody,  promocja i kreowanie postaw przyjaznych środowisku  oraz ich odpowiedzialności za środowisko naturalne. Akcja miała również na celu pokazanie uczniom, że rozwiązaniem problemu zaśmieconego środowiska nie jest tylko coroczna zbiórka śmieci lecz głównie zmiana nawyków w codziennym życiu , segregacja i umiejętność gospodarowania odpadami.

            Wszyscy uczniowie ZPO wyposażeni w rękawice i worki, które otrzymali z UG w Brodach,  posprzątali plac wokół szkoły (klasy 0-IV) i tereny wzdłuż rzeki Kamienna (klasy V – VIII). Zakład Gospodarki Komunalnej w Brodach odebrał zebrane śmieci/worki.

Zbiórka karmy dla zwierząt

Wzorem lat ubiegłych Szkolne Koło PCK (opiekunki: Ilona Jędrzejczyk i Diana Raban) wraz z Samorządem Uczniowskim (opiekunka: Anna Rycombel) zorganizowało w naszej szkole IV zbiórkę karmy dla zwierząt.  Tym razem dary  trafiły do Hotelu dla Zwierząt “Futrzak” w Marcinkowie.

W dzisiejszym świecie wszyscy jesteśmy mocno zabiegani.  To czasem nie pozwala dostrzec potrzebujących. Chcielibyśmy, by dzieci i młodzież  nie były obojętne na los pokrzywdzonych, których wokół nas nie brakuje, by uczyły się odpowiedzialności. Psy i koty oswojone przez człowieka, często nie znajdują miejsca w jego domu. Czasem mają szansę przywiązać się do niego, by potem zostać porzucone daleko od pana. A czasem wręcz odwrotnie, są przywiązane do niego krótkim łańcuchem, czekając na miskę, która może się nie pojawić. Taki jest los  wielu zwierząt i musimy o tym pamiętać, nawet jeśli nasze zwierzę ma wszystko czego potrzebuje.

Akcja pomocy niechcianym zwierzętom jest jedną z najprostszych  w  jaką mogą włączyć się dzieci. Mogą mieć satysfakcję i poczucie, że coś zależy od nich, że choć chwilowa poprawa warunków ma znaczenie. Dlatego…

dziękujemy wszystkim dzieciom, rodzicom i nauczycielom, którzy włączyli się w akcję pomocy zwierzętom 🙂

Wycieczka do Sandomierza klas IIb i IIIb

W sobotę 29.04.2017r. wybraliśmy się na wycieczkę do Sandomierza. Byliśmy podekscytowani. Przede wszystkim tym, że  do Sandomierza jechaliśmy pociągiem. Baliśmy się trochę o pogodę, ale na szczęście dopisała. Zwiedzanie zaczęliśmy od wejścia na Bramę Opatowską. Z platformy widokowej roztacza się piękna panorama miasta i okolicy.  Z zapartym tchem słuchaliśmy tego, co mówi do nas pani przewodnik. Następnie poszliśmy do Podziemnej Trasy Turystycznej, która stanowi system piwnic z XIV i XVw. Z piwnicami związane są niesamowite opowieści. Mieliśmy przyjemność posłuchać jednej z nich, o Halinie Krępiance, dziewczynie, która wg legendy uratowała Sandomierz przed najazdem Tatarów. Oglądaliśmy również kościół św. Jakuba, zamek, piękny rynek z ratuszem. Pływaliśmy statkiem po Wiśle. Ostatnim punktem programu było zwiedzenie zbrojowni. Poznaliśmy tam bardzo sympatycznego rycerza Łukasza, który w zabawny sposób opowiedział nam o przeszłości Sandomierza. Potem wszyscy mogliśmy przymierzać zbroje rycerskie i suknie dam dworu. Zmęczeni, ale pełni wrażeń odpoczywaliśmy na Starym Rynku. Mieliśmy czas na posiłek i zakup pamiątek. Na koniec jeszcze pamiątkowe zdjęcie. Do domów wróciliśmy dopiero wieczorem. Opiekunami wycieczki były: Ilona Jędrzejczyk, Anna Rycombel i Diana Raban.