I tydzień – Dziecięce marzenia
Pierwszy tydzień minął na rozrywkach i zabawach naszych uczniów. W końcu Dzień Dziecka jest tylko raz w roku, a szkoda J W tym tygodniu pełnym radości i niespodzianek odgadywaliśmy na podstawie rysunków, jak i gdzie uczniowie spędzili Dzień Dziecka. Rozmawialiśmy na temat zainteresowań dzieci i wykonaliśmy prace plastyczną pt. „Moje hobby”. Omówiliśmy podstawowe prawa i obowiązki dziecka. Wyjaśniliśmy dlaczego takie są i co z tego wynika. Z innowacji pedagogicznej „Dobre maniery na co dzień” zrealizowaliśmy kolejny temat – Na wakacjach w kraju i zagranicą. Innowacji pedagogiczna „Cztery pory roku w ogrodzie” pokazała nam jak ważna jest systematyczna praca. Grupa świetlicowa pikowała sałatę w ogródku szkolnym oraz próbowała swoich sił w szczepieniu hortensji bukietowej. Na efekty musimy nieco poczekać.
II tydzień – Dbamy o zdrowie i kondycję
W tym tygodniu rozmawialiśmy na temat znaczenia zdrowia i czynników warunkujących prawidłowy rozwój. Dzieci malowały swoje ulubione owoce i warzywa – wyjaśniały dlaczego takie, a nie inne. Oglądaliśmy film edukacyjny pt.” Śnieżnobiały uśmiech” oraz prezentację multimedialną „Zdrowy styl życia dzieci i młodzieży”. Kolorowaliśmy przybory do mycia zębów. Rozwiązywaliśmy krzyżówki i rebusy o tematyce zdrowotnej. Kontynuując innowację pedagogiczną „Cztery pory roku w ogrodzie” świetliczaki plewili rośliny na stanowisku 1. Uczyli się rozpoznawać chwasty od roślin ozdobnych. Podsumowaliśmy innowację pedagogiczną „Dobre maniery na co dzień”. Uczniowie z grupy świetlicowej mogli wziąć udział w konkursie świetlicowym pt. „Mistrz dobrych manier”, którego rozstrzygnięcie odbędzie się pod koniec czerwca.
III tydzień – Zakątki Polski
Palcem po mapie – tak brzmi hasło przyszłych wakacji. Uczniowie chętnie opowiadali, gdzie wybierają się na wakacje. Wykorzystując Atlas Polski, Atlas Miast Polski i wiele innych książek związanych z naszym krajem uczniowie wyszukiwali miejsc i informacji z nimi związanych. Czytali co mogą w danym miejscu zwiedzić i oglądaliśmy filmy krajoznawcze. Z użyciem audiobooka słuchaliśmy o Legendach świętokrzyskich. Zrealizowaliśmy kolejny temat z innowacji pedagogicznej „Cztery pory roku w ogrodzie” – Bliżej lata. Przygotowaliśmy stanowisko 3 z uczniami kl. VI – usuwaliśmy trawę i przekopywaliśmy ziemię. W ostatnim tygodniu liczymy na finisz prac zaplanowanych na ten rok szkolny.
IV tydzień – Bezpieczne wakacje
W ostatnim tygodniu dużo mówiliśmy o bezpiecznym spędzaniu wakacji.
Przypomnieliśmy o konieczności korzystania z ważnych telefonów w sytuacji zagrażających zdrowiu lub życiu. Wykonaliśmy pracę plastyczną wykonaną techniką dowolną pt. „Moje wymarzone wakacje”, ale również laurki z okazji Dnia Ojca. Wyłoniliśmy z grupy świetlicowej „Mistrzów dobrych manier”, którzy w nagrodę otrzymali dyplom z wyróżnieniem. Osoby, które najczęściej brały udział w innowacji pedagogicznej „Cztery pory roku w ogrodzie” otrzymali dyplom oraz książki nawiązujące do innowacji. „Pracusiom” dziękujemy i gratulujemy J Na koniec wykonaliśmy dekorację gazetki na zakończenie roku szkolnego oraz porządkowaliśmy świetlicę szkolną.
I tydzień – Hałasowi powiedz STOP, będziesz zdrowy cały rok
Ten miesiąc był bardzo pracowity. Realizowaliśmy Program Profilaktyki Antytytoniowej: „Czyste powietrze wokół nas” w przedszkolu i kl. 0 oraz „Nie pal przy mnie, proszę” w kl. I-III. W tym tygodniu wyjaśnialiśmy definicję hałasu. Rozmawialiśmy nt. dźwięków, które towarzyszą nam w życiu codziennym i których autorem jest człowiek. Słuchaliśmy muzyki relaksacyjnej w sali gimnastycznej. Mówiliśmy o szkodliwości hałasu oraz o działaniach człowieka, które powodują zmniejszenie hałasu. Oglądaliśmy filmiki edukacyjne dotyczące dźwięków przyjaznych i nie przyjaznych ludziom, zwierzętom. Realizując innowację pedagogiczną „Cztery pory roku w ogrodzie” odkrywaliśmy piękno natury – wsłuchiwaliśmy się w odgłosy przyrody. Świetliczaki wysiewały mieszanki kwiatów w ogródku szkolnym, a uczniowie kl. VI usuwali trawę i przekopywali ziemię na stanowisku 2.
II tydzień – Uroki kwitnących sadów
Skoro mówimy o sadach to i o pszczołach też powinniśmy porozmawiać. Dlatego też, mimo iż tydzień nauki był krótki ze względu na egzaminy ósmoklasistów, nie zabrakło tematów dotyczących pszczół. Szukaliśmy w książce informacji na temat ich pracy i cyklu życia. Słuchaliśmy wiadomości z płyty dotyczących życia pszczół. Wykonaliśmy prace plastyczno- techniczne z użyciem bibuły, papieru kolorowego pt. „Kwitnące drzewa”. Omawialiśmy gatunki drzew spotykanych w sadach. Częściej Zabawy ruchowe odbywały się na świeżym powietrzu.
III tydzień – Wpływ człowieka na środowisko
W kolejnym tygodniu poruszyliśmy tematy związane z cyklicznością pór roku. Mówiliśmy o charakterystycznych cechach jesieni. Zmianach zachodzących w ciągu roku: w polu, w lesie, w sadzie, w ogrodzie. Wykonaliśmy ciekawe prace plastyczno-techniczne „Wiosenne drzewa”. Przedstawiliśmy prezentację multimedialną w formie mini wykładu pt. „Zostać przyjacielem natury”. Omawialiśmy zmiany ekologiczne i brak wody w przyrodzie. Przybliżyliśmy również sposoby oszczędzania wody i co za tym idzie, ratowania przyrody. W ramach innowacji pedagogicznej „Dobre maniery na co dzień” – prezentowaliśmy odpowiednie zachowanie w czasie uroczystości rodzinnych i spożywania posiłków.
Natomiast w ramach doradztwa zawodowego tworzyliśmy obrazki przestrzenne w formie kolażu – łazienka, pokój, kuchnia.
IV tydzień – Dzień matki
Pamiętaliśmy również, by uczcić Dzień Matki. Tworzyliśmy z kolorowego papieru laurki dla mam oraz wypisywaliśmy kartki. Słuchaliśmy i śpiewaliśmy piosenki o naszych mamach. Rozmawialiśmy „W jaki sposób okazywać miłość i szacunek w rodzinie?” Chętne dzieci opowiadały, gdzie ich mamy pracują i jak ciężka może być ich praca. Uczniowie usiłowali odtworzyć wizerunek swoich mam w pracy plastycznej pt. „Portret mojej mamy”. W dalszym ciągu kontynuowaliśmy naukę korzystania z zegara mechanicznego. Starsi uczniowie rozwiązywali zadania z treścią dotyczące obliczeń zegarowych. Świetlica szkolna włączyła się w Kiermasz charytatywny na pomoc choremu chłopcu – sprzedawaliśmy gofry i kawałki pizzy. Ustawiały się do nas dłuuugie kolejki J Uczestniczyliśmy także w szkolnych obchodach Dnia Europy, w których każdy mógł coś sobie kupić i najeść się do syta.
29.05.2025 r. rozstrzygnięto szkolny konkurs plastyczny pt. „NA RATUNEK ZIEMI”, którego organizatorkami były wychowawczynie świetlicy – pani Magdalena Bryła oraz pani Agnieszka Zwada.
Celem konkursu było:
Konkurs adresowany był do wszystkich uczniów Zespołu Placówek Oświatowych w Stykowie (uczniów edukacji przedszkolnej, wczesnoszkolnej i szkolnej).
Oceniane prace przez Jury były pod kątem:
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplom za udział i słodki poczęstunek. Najlepsze prace zdobyły pierwsze, drugie, trzecie miejsce oraz wyróżnienie. Nie zabrakło nagród honorowych w postaci książek edukacyjnych odnoszących się do tematu konkursu. Wręczyła je Dyrektorka Szkoły – pani Marzena Adamus.
Edukacja przedszkolna:
I miejsce – Natan Maciejczak
II miejsce – Antonina Orczyk
III miejsce – Oskar Syzdół
wyróżnienie – Wojtek Sikora
wyróżnienie – Alicja Bębas
Edukacja wczesnoszkolna:
I miejsce – Piotr Mucha
II miejsce – Mikołaj Wójcik
III miejsce – Aleksandra Szmalec
Życzymy dalszych sukcesów 🙂
I tydzień – J. Ch. Andersen – człowiek, który wyczarował najpiękniejsze baśnie
Z początkiem kwietnia odpowiedzieliśmy na ważne pytanie „Dlaczego warto czytać baśnie?” Omówiliśmy różnicę pomiędzy bajką i baśnią oraz korzyści płynące z czytania książek. Czytaliśmy ze zrozumieniem wybrane fragmenty książek i przedstawialiśmy ulubionego bohatera. Wykonaliśmy zakładki do książki i projektowaliśmy okładki książek do wybranej bajki/baśni. Z Innowacji pedagogicznej „Cztery pory roku w ogrodzie” przygotowaliśmy sadzonki roślin, nasiona do posadzenia w ogródku szkolnym oraz na stanowisku 1. Uczniowie kl. VII przygotowali grunt dla zaszczepionych roślin.
II tydzień – Światowy Dzień Zdrowia
W kolejnym tygodniu rozmawialiśmy na temat znaczenia zdrowia i czynników warunkujących prawidłowy rozwój.Uczniowie zaznajomili się z podstawowymi wiadomościami o zdrowym stylu życia oraz poznali kluczowe witaminy dla zdrowia człowieka.Omówiliśmy „Piramidę zdrowego żywienia i aktywności fizycznej”. Poznaliśmy różnicę pomiędzy zdrowym, a „śmieciowym” jedzeniem. Wykonaliśmy pracę plastyczną „Przybory do pielęgnacji zębów” w formie wydzieranki. Rozstrzygnięto konkurs świetlicowy pt. „Pienie czytam”, na którym nie zabrakło dyplomów i ciekawych nagród. Zabawy wyciszające na pufach cieszyły się największym uznaniem, jak również wybrane kolorowanki z doradztwa zawodowego.Rozwijaliśmy motorykę małą po przez lepienie plasteliną i rysowanie po śladzie.
III tydzień – Tradycje wielkanocne
W tej części planu tematem przewodnim były Tradycje wielkanocne, w których omówiono potrawy wielkanocne panujące w naszych domach. Dzieci przypominały sobie co powinno znaleźć się w koszyku wielkanocnym i jakie znaczenie mają umieszczone w nim produkty. Wykonaliśmy prace plastyczno-techniczną pt. „Koszyczek wielkanocny”. W dalszej części tematu przypomnieliśmy nienaganne formy zachowania przy stole, jakich nie powinno zabraknąć.W Innowacji pedagogicznej „Dobre maniery na co dzień” rozmawialiśmy o wspólne spożywanych posiłkach, o nieeleganckich gestach, zachowaniach oraz nawykach.
IV tydzień – Na ratunek Ziemi
W tym tygodniu rozmawialiśmy o skutkach zanieczyszczeń. Dzieci zastanawiały się „dlaczego ludzie śmiecą?” Mówiliśmy o zmianach ekologicznych, braku wody w przyrodzie, o metodach oszczędzania wody i sposobach ratowania przyrody. Po przez ćwiczenia praktyczne uczyliśmy się wyrabiania nawyków oszczędzania „zapasów Ziemi”. Z Innowacji pedagogicznej „Cztery pory roku w ogrodzie” uczniowie kl. VI przygotowali stanowisko „1” do zasadzenia kwiatów, a pracowite świetliczanki przeplewiły skrzynie w ogródku szkolnym do zasadzenia warzyw.
V tydzień – Święta Majowe
Kończąc miesiąc kwiecień zbliżamy się ku świętom majowym. Dlatego też uzupełniliśmy wiadomości dotyczące świąt przypadających na 1, 2 i 3 maja. Wyjaśniliśmy znaczenie słowa Ojczyzna, poznaliśmy historię Państwa Polskiego i związane z nim legendy. Utrwaliliśmy „Hymn Narodowy” oraz „Katechizm polskiego dziecka”. Pamiętaliśmy o dekoracji gazetki świetlicy z okazji Uchwalenia Konstytucji 3 maja. Na zajęciach kolorowaliśmy także nasze symbole narodowe – godło, flaga, kotyliony. Realizując Innowację pedagogiczną „Cztery pory roku w ogrodzie” sadziliśmy sadzonki kwiatowe i wysiewaliśmy nasiona. Jak widać miesiąc kwiecień był bardzo pracowity.
14 kwietnia 2025 r. rozstrzygnięto konkurs świetlicowy pt. „Pięknie czytam”, którego organizatorem była pani Magdalena Bryła. Uczestnikami konkursu były świetliczaki z kl. I-III, którzy czytali wybrane fragmenty uprzednio przygotowane przez wychowawcę świetlicy dla poszczególnych klas (dla kl. I, kl. II, kl. III). Podczas czytania oceniano: płynność i bezbłędność, tempo oraz wyrazistość czytania. Konkurs odbył się 7 i 8 kwietnia 2025 r. (poniedziałek i wtorek) w świetlicy szkolnej podczas zajęć świetlicowych.
Celem konkursu było:
Nagrody otrzymali:
Kl. I
I miejsce – Antek Moczydłowski
II miejsce – Maja Gębura
Kl. III
I miejsce – Miłosz Orzeł
II miejsce – Mikołaj Wójcik
III miejsce – Emilka Turek
Wyróżnienie – Marcelina Kusiak
Zwycięzcom gratulujemy!
I tydzień – Dzień Kobiet
Pierwszy tydzień rozpoczął się przygotowaniem do Dnia Kobiet. Rozmawialiśmy na temat 8 marca i czytaliśmy wiersze związane z tym świętem. Uczniowie zastanawiali się jak mogą sprawić przyjemność mamie, siostrze, babci? Wykonaliśmy piękne portrety „Moja Mama” oraz „Tulipany” metodą origami. Wspólnie układaliśmy życzenia okolicznościowe do uprzednio wykonanych laurek. Czytaliśmy ciekawostki o życiu i osiągnięciach kobiet nauki. Kontynuowaliśmy odczytywanie godzin na zegarze, a także naukę sznurowania obuwia. Dzieci najchętniej bały się w sali gimnastycznej.
II tydzień – Dbajmy o nasze środowisko
W tym tygodniu słuchaliśmy opowiadania M. Różyckiej pt. „O żółtym tulipanie” i wykonaliśmy prace plastyczną nawiązując do tematu. Przedstawiliśmy cechy pogody marcowej omawiając wiersz Marii Terlikowskiej „Przedwiośnie”, a rozmowy dotyczyły zbliżającej się wiosny. Prowadziliśmy dyskusje o pozytywnym i negatywnym wpływie człowieka na środowisko. Wyjaśniliśmy co oznacza bycie EKO i w jaki sposób możemy zadbać o środowisko. Wypracowaliśmy „dobre nawyki”, które pomogą nam zadbać o środowisko. Uczniowie wspólnie wykonali kosz na śmieci z pudełka po butach o nazwie „Śmieciojadek”, a następnie przystąpili do zabawy dydaktycznej pt. „Sprzątamy las” wrzucając śmieci w odpowiednie pojemniki. Jak co roku w naszej szkole odbył się Kiermasz książki dla dzieci, w którym można było zakupić ciekawe pozycje w rozsądnej cenie. Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem.
III tydzień: – Witamy Wiosnę
Wkraczając w kolejny tydzień wykonywaliśmy prace plastyczne dotyczące wiosny. Zapoznaliśmy się z wierszem J. Brzechwy „Wiosenne porządki” oraz z wierszem pt. „Ptasie radio”. Oglądaliśmy filmy przyrodnicze i edukacyjne. Rozmawialiśmy o pierwszych wiosennych kwiatach (przebiśniegi, krokusy, śnieżynki, zawilce). Wykonaliśmy pracę plastyczno-techniczną – „Krokusy” z użyciem rolek i kolorowych kartek. Debatowaliśmy na temat warzyw, które sadzimy wiosną. Wykonaliśmy wiosenną dekorację świetlicy oraz gazetkę. Zrealizowaliśmy wybrany temat z innowacji pedagogicznej „Cztery pory roku w ogrodzie” – Wiosenne porządki w ogrodzie. W dalszym ciągu odczytywaliśmy godziny zegarowe i rozwiązywaliśmy zadania z treścią. Zabawy wzrokowo-ruchowe na „Magicznym dywanie” cieszyły się największym zainteresowaniem.
IV tydzień – Książka moim przyjacielem
Kończąc ostatni tydzień kwietnia oglądaliśmy filmiki edukacyjne „Jak powstaje książka” oraz prezentacje multimedialne „Książka dawniej i dziś”. Omówiliśmy Kodeks czytelnika i zapoznaliśmy się z zasadami czytania książek. Odwiedziliśmy bibliotekę publiczną przy ZPO w Stykowie – zwiedzaliśmy zakamarki biblioteki, rozmawialiśmy z panią bibliotekarką o zaletach i trudach pracy w bibliotece. Projektowaliśmy okładkę ulubionej książeczki. Kolorowaliśmy postacie z ulubionych filmów i książek. Zrealizowaliśmy wybrany temat z innowacji pedagogicznej „Dobre maniery na co dzień” – Miejsce publiczne i wyznaniowe. Uczyliśmy się odczytywać pomiar temperatur. Korzystając z pięknej pogody często bywaliśmy na świeżym powietrzu. Grupa świetlicowa chętnie sięgała po gry rozwijające logiczne myślenie oraz zabaw konstrukcyjnych z użyciem dostępnych klocków.
Zimowa aura – I tydzień:
W pierwszym tygodniu lutego omówiliśmy wybrane tematy z innowacji pedagogicznej: „Dobre maniery na co dzień” – Służba zdrowia. Kultura zdrowotna i fizyczna; „Cztery pory roku w ogrodzie” – Zarządzanie czasem. Rozmawialiśmy również na temat spędzonych ferii zimowych, zmieniającej się pogody oraz stosowania właściwego ubioru zimą. Wykonaliśmy pracę plastyczną – „Pejzaż zimowy”. Uczyliśmy się w dalszym ciągu korzystania z zegara mechanicznego, wykonywaliśmy zadania matematyczne z użyciem termometru. Dzieci chętnie korzystały z zabaw konstrukcyjnych rozwijając twórcze myślenie. W sali gimnastycznej królowały zabawy tematyczne. Rozwijaliśmy zdolności manualne, spostrzegawczość oraz twórcze myślenie w grach i zabawach świetlicowych.
Walentynki – II tydzień:
W kolejnym tygodniu rozmawialiśmy o Świętym Walentym. Wykonaliśmy kartki okolicznościowe z pozdrowieniem dla bliskiej osoby. Debatowaliśmy na temat: koleżeństwa, przyjaźni, miłości, sposobów okazywania uczuć. Rozstrzygnięto konkurs plastyczny pt. „W zdrowym ciele, zdrowy duch”, w którym laureaci otrzymali dyplomy i drobny upominek. Pomagaliśmy Samorządowi Uczniowskiemu w zbiórce i segregacji Walentynek. Rozmawialiśmy na temat: zwyczaju obdarowywania się prezentami 14 lutego; Czym jest przyjaźń w życiu człowieka? Czy są nam potrzebni przyjaciele? Z zabaw integracyjnych grupę wybierano głównie „Magiczny dywan”. Uczniowie chętnie tworzyli budowle przestrzenne z użyciem klocków magnetycznych i drewnianych.
Stop agresji i przemocy – III tydzień:
Pod koniec miesiąca świętowaliśmy „Dzień Kota”. Uczniowie malowali tego dnia kolorowanki tematyczne i opowiadali o swoich pupilach. Zrealizowaliśmy temat z innowacji pedagogicznej „Dobre maniery na co dzień” – W Kolejce do sklepu, kiosku, apteki, banku, na pocztę. Oglądaliśmy filmiki edukacyjne dotyczące dobrego wychowania i szacunku wobec innych osób. Poznaliśmy pojęcie agresji i omówiliśmy jak się zachować w sytuacji, gdy jesteśmy świadkami lub ofiarami agresji oraz gdzie szukać pomocy. Uczyliśmy się rozpoznawać różne uczucia i emocje i wyjaśniliśmy dlaczego warto być miłym i uprzejmym wobec innych. Uczniowie przedstawili ciekawe propozycje jak poradzić sobie z własnym gniewem. Rozmawialiśmy na temat rozwiązywania konfliktów bez przemocy i wykonaliśmy pracę plastyczną „Jak wygląda złość?” Wyjaśniliśmy pojęcie przyjaciela i wymieniliśmy jego pozytywne cechy. Uczyliśmy się sznurowania obuwia i wiązania kokardek.
Jak radzić sobie ze stresem? – IV tydzień:
W ostatnim tygodniu współorganizowaliśmy kiermasz charytatywny na rzecz wsparcia chorej mamy jednego z uczniów naszej szkoły. Uczniowie mogli zakupić słodkości i inne wypieki wystawione na kiermaszu. Natomiast tematem przewodnim ostatniego tygodnia był STRES. Wykonaliśmy gazetkę pt. „Jak radzić sobie ze stresem?” Dyskutowaliśmy o sytuacjach stresowych, emocjach im towarzyszących. „Kolory stresu” – wykonaliśmy pracę plastyczną z użyciem farb z programu Laboratoria Przyszłości. Przedstawiliśmy proste sposoby na stres: ćwiczenia, spacer, czytanie książki, zabawa z pupilem, słuchanie muzyki, medytacja oddechu, yoga, domowe spa, rozmowy z przyjacielem/przyjaciółką. Zrealizowaliśmy temat z innowacji pedagogicznej „Cztery pory roku w ogrodzie” – Szczepienie roślin. Oglądaliśmy filmiki edukacyjne dotyczące prac ogrodowych wiosną. Zebrane wiadomości przydadzą nam się w kolejnym miesiącu, gdy przystąpimy do ćwiczeń praktycznych.
Dnia 12.02.2025 r. rozstrzygnięto konkurs plastyczny pt. „W zdrowym ciele, zdrowy duch”, którego organizatorem była pani Magdalena Bryła.
Celem konkursu było: promowanie zdrowego stylu życia, pogłębienie wiedzy na temat prawidłowego żywienia oraz rozwijanie kreatywnego myślenia.
Uczniowie mieli za zadanie przygotować prace plastyczno-techniczne promujące zdrowy styl życia, wykonane w formacie i technice dowolnej.
Dostarczone prace okazały się bardzo ciekawe i kreatywne. W związku z tym wyłoniono pierwsze trzy miejsca w trzech kategoriach wiekowych:
Przedszkole i kl. „0”
I miejsce – Wojtek Sikora
II miejsce – Filip Zapała
III miejsce – Iga Chalecka
wyróżnienie: Iga Nowak, Hanna Jędrzejczyk, Laura Jankowicz, Julia Jankowicz
Kl. I-III
I miejsce – Piotr Mucha
II miejsce – Alan Szot
III miejsce – Emilia Turek
wyróżnienie: Marcelina Kusiak
Kl. I-VIII
I miejsce – Antoni Turek
II miejsce – Marcel Chalecki
Uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz drobne nagrody, które wręczyła dyrekcja szkoły – pani dyrektor Marzena Adamus oraz pani wicedyrektor Krystyna Kasica
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.