Ze Świetlicy

Luty w naszej świetlicy

Ferie zimowe za nami, a my z powrotem w szkole. Tylko jeden dzień dzielił nas od święta zakochanych, w związku z tym  wykonaliśmy kartki okolicznościowe z pozdrowieniem dla bliskiej nam osoby. W Walentynki czekaliśmy, aż szkolna i świetlicowa poczta walentynkowa zbierze i rozda oczekiwane kartki z życzeniami. Nadmiar walentynek z ledwością mieścił się w pudełkach 🙂 W kolejnych dniach poruszyliśmy tematy związane z tym świętem – Kim był św. Walenty? Czym jest przyjaźń w życiu człowieka? Czy są nam potrzebni przyjaciele? Debatowaliśmy również na temat koleżeństwa, przyjaźni, miłości i sposobów okazywania uczuć. Wykonaliśmy interesujące prace plastyczne pt. “Mój przyjaciel”. Rozmawialiśmy na temat zwyczaju obdarowywania się prezentami 14 lutego i oglądaliśmy prezentację multimedialną dotyczącą „Walentynek w Polsce i na świecie”. Często korzystaliśmy z zabaw na “Magicznym dywanie”, zabaw konstrukcyjnych z wykorzystaniem klocków magnetycznych, mini wafli i Lego. Graliśmy w szachy i warcaby.

W kolejnym tygodniu poruszyliśmy tematy nawiązujące do bajek. Poznaliśmy rolę bajek terapeutycznych oraz wyjaśniliśmy dlaczego warto czytać baśnie. Odgadywaliśmy tytuły bajek po czytanych fragmentach lub ilustracjach. Wykonaliśmy ilustracje do dowolnej bajki. Oglądaliśmy prezentację multimedialną „Jak powstaje książka?” Projektowaliśmy okładki do wymyślonej lub wybranej bajki. Z zabaw swobodnych najczęściej  sięgaliśmy po zabawy konstrukcyjne i rozwijające logiczne myślenie. W sali gimnastycznej królowała piłka nożna, hula-hop oraz zabawy tematyczne. Ogłosiliśmy świetlicowy konkurs pięknego czytania pt. “Pięknie czytam”, który został rozstrzygnięty 01.03.2023 r.

Pod koniec miesiąca rozpoczęliśmy dyskusje dotyczące znaczenia zdrowia i czynników warunkujących prawidłowy rozwój. Zwróciliśmy uwagę na właściwe odżywianie się, higienę osobistą oraz uprawianie sportu. Czytaliśmy wiersz pt. “Zdrowy duch”.

Rozstrzygnięcie świetlicowego konkursu pt. „PIĘKNIE CZYTAM”

Świetlica szkolna w ZPO w Stykowie zorganizowała konkurs czytelniczy pt. „PIĘKNIE CZYTAM”, którego organizatorem była Pani Magdalena Bryła.

Dnia 01.03.2023 r. nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu, do którego przystąpili uczniowie kl. III. W ciągu tygodnia uczniowie czytali fragmenty baśni H.Ch. Andersena. Ostatniego dnia uczniowie czytali wiersz M. Konopnickiej pt. „Stefek Burczymucha”. Podczas czytania zwrócono uwagę na intonację, dykcję, poprawność i tempo czytania. Celem konkursu było upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz promowanie literatury dla dzieci i obcowania z książką. Wybór nie był łatwy.

Po podsumowaniu punktów przyznano następujące miejsca:

I miejsce otrzymała – Zuzanna Piętak

II miejsce – Nikola Kania

III miejsce – Zuzanna Ziółkowska

Pozostali uczniowie otrzymali wyróżnienie:

– Lena Bilińska

Ewa Lewandowska

– Oliwia Bębas

– Zofia Lucińska

– Lena Zając

Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody w postaci książek oraz słodki upominek wręczony przez panią dyrektor Marzenę Adamus. Nieobecni uczniowie otrzymali dyplomy w późniejszym terminie.

Liczymy, że w kolejnych konkursach pięknego czytania zyskamy więcej chętnych uczestników. My natomiast, życzymy wam dalszych sukcesów.