Samorząd uczniowski

DZIECI 🧡 DZIECIOM

W marcu 2023r. nasza szkoła wzięła udział w Akcji Charytatywnej pt: „Dzień piżamy – obudź w sobie anioła” organizowanej przez Fundację Gdy liczy się czas. Fundacja ta zajmuje się wspieraniem dzieci chorych na raka. Fundusze ze zbiórek zostają przeznaczone na zakup niezbędnego sprzętu potrzebnego w czasie terapii.

Dzięki zaangażowaniu uczniów, rodziców oraz nauczycieli i pracowników szkoły udało się nam zebrać 830 zł. Pieniądze zostały przeliczone przez uczniów klasy VIII a Wiktorię Bilińską i Wiktora Jankowicza w obecności opiekuna Samorządu Uczniowskiego Pani Agnieszki Pastuszki . Całość została wpłacona na konto Fundacji Gdy Liczy się Czas.


Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w Akcję.


Dzień Naleśnika

Dzień Naleśnika obchodzimy w tym roku 21 lutego, a więc w 40 dni po Bożym Narodzeniu. Samo święto pochodzi z Francji. Według legendy papież zapoczątkował też zwyczaj rozdawania pielgrzymom cienkich podpłomyków w Święto Świec, który później przekształcił się w tradycję smażenia tego dnia naleśników. Ich kształt i kolor symbolizował ponadto słońce oraz zbliżającą się wiosnę. Francuzi wierzą, że aby zapewnić sobie szczęście i dostatek, trzeba w lewej dłoni trzymać monetę, zaś prawą podrzucić pierwszy smażony naleśnik. Komu uda się ta sztuka, może liczyć na powodzenie przez cały rok.

W ten dzień w naszej szkole nie zabrakło naleśników. W organizację tego wydarzenia zaangażowali się uczniowie wszystkich klas wraz z rodzicami i wychowawcami. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły mogli spróbować pysznych domowych naleśników pod różną postacią. To był bardzo słodki dzień!

Podczas Dnia Naleśnika uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły wzięli udział w Ogólnopolskiej Akcji Charytatywnej “Obudź w sobie Anioła”. Samorząd Uczniowski pod opieką p. Agnieszki Pastuszki prowadził zbiórkę na rzez Fundacji GDY LICZY SIĘ CZAS. Obył się kiermasz naleśników i pluszaków. W akcję zaangażowali się wszyscy uczniowie szkoły i przedszkola przynosząc niezliczoną liczbę naleśników i pluszaków. 🙂

Samorząd Uczniowski serdecznie dziękuje wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom i pracownikom szkoły za zaangażowanie.

Akcja charytatywna ,,Dzień Piżamy – obudź w sobie Anioła”

W dniu 16 lutego w naszej szkole Samorząd Uczniowski przyłączył się do Ogólnopolska Akcji Charytatywnej na rzecz dzieci chorych onkologicznie ,,Dzień Piżamy – obudź w sobie Anioła”. Pomysłodawcą jest Fundacja ,,Gdy Liczy się Czas”, założona przez rodziców dzieci, które chorowały miesiącami lub latami na chorobę nowotworową. Fundacja wspiera dzieci przebywające na oddziałach onkologicznych.

Dla wielu podopiecznych Fundacji piżama stała się nieodłączną częścią codzienności. To, co dla nas jest związane z odpoczynkiem i spokojem dla innych jest symbolem walki o zdrowie i życie. Dlatego aby okazać nasze wsparcie wszystkim najmłodszym pacjentom i ich rodzinom tego dnia zmieniliśmy nasze codzienne ubranie w piżamę.

Dzień Piżamy to przede wszystkim dzień zwrócenia uwagi na zdrowie i empatię.

Chcąc okazać wsparcie wszystkim najmłodszym pacjentom i ich rodzinom już w najbliższy wtorek 21 lutego w naszej szkole przeprowadzimy charytatywny kiermasz używanych pluszaków, z której dochód przekażemy podopiecznym fundacji ,,Gdy liczy się czas”.

Walentynki

Walentynki to święto zakochanych i zaprzyjaźnionych osób. Jest to szczególny dzień, na który warto przygotować coś wyjątkowego dla wzmocnienia przyjaźni. Z tej okazji Samorząd Uczniowski w naszej szkole zorganizował Pocztę Walentynkową, która jest już tradycją. W klasach 0 – VIII zbierane były kartki, które uczniowie wysyłali do kolegów, koleżanek, swoich sympatii i ulubionych nauczycieli. Następnie zostały one przekazane adresatom przez trzy sympatyczne uczennice klasy VIII b Gabrysię Turek, Maję Jankowicz i Zuzię Borowiec. Dziewczyny miały w tym roku dużo pracy, gdyż uczniowie wysłali wiele serdecznych życzeń. Uczniów w działaniu wspierała opiekun SU pani Agnieszka Pastuszka czuwając nad tym, żeby wszystkie kartki dotarły do swoich adresatów.

Nowością w naszej szkole była fotobudka, w której uczniowie mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia. Nasza inicjatywa cieszyła się dużą popularnością, bo zrobiliśmy wiele fotografii. W organizację fotobudki zaangażowały się Gabrysia Turek, Maja Jankowicz i Zuzia Borowiec a samą budkę wykonały uczennice z klasy VIII a.

Akcja Szlachetna Paczka

Samorząd Uczniowski ZPO w Stykowie wraz z opiekunem p. Agnieszką Pastuszką przystąpił w tym roku do ogólnopolskiej akcji charytatywnej „Szlachetna Paczka”. Akcję od 2000 r. organizuje Stowarzyszenie WIOSNA z Krakowa. Ma ona na celu dotarcie do ludzi samotnych i rodzin w trudnej sytuacji materialnej, oraz pomoc w przygotowaniu dla nich paczek na święta Bożego Narodzenia.

Osoby chętne do wsparcia potrzebujących mogą wybrać ze strony internetowej jedną lub więcej rodzin.

W tym roku zorganizowano pomoc materialną dla wielu rodzin zgłodnienie z ich potrzebami. Zaangażowanie rodziców, uczniów, nauczycieli oraz pracowników szkoły pozwoliło na wsparcie kilku rodzin i zapatrzeć je w produkty spożywcze i środki czystości.

Uczniowie zbierali fundusze na ten cel podczas zabawy andrzejkowej, kiermaszu ciasteczkowego oraz ustawili skrzynkę przy wejściu do szkoły. W miejscu tym gromadzili produkty, które były przynoszone przez uczniów. Po zakończonej zbiórce 9 grudnia Prezydium SU zawiozło zgromadzone produkty do Starachowickiego magazynu Szlachetnej Paczki mieszczącego się w Hotelu Senator.

Mamy nadzieję, że akcja będzie kontynuowana w następnych latach, ponieważ daje ona niezapomniane wrażenia i pozwala poczuć radość z niesienia pomocy innym. Akcja daje też możliwość spełnienia się i zapewnia poczucie dumy z tego, że pomogło się potrzebującym.

Bardzo dziękujemy za oddanie i czynny udział tym, którzy wspomagali akcję. Dziękujemy za ofiarowany czas, za szlachetność, dobro i otwartość na drugiego człowieka.

Samorząd Uczniowski

Mikołajki 2022

06.12.2022r. Święty Mikołaj zawitał również do naszej szkoły. Mikołaj przyniósł zarówno prezenty jak i miał też ze sobą rózgę dla niegrzecznych. Ta jednak nie przydała się w ogóle. W naszej szkole wszyscy bez wyjątku są grzeczni.

Samorząd Uczniowski ogłosił tego dnia akcję “niepytajkę”. Wszyscy uczniowie którzy przyszli w tym dniu ubrani na czerwono nie byli pytani.

W każdej klasie uczniowie wymieniali się prezentami bądź też sam Mikołaj wręczył im prezenty.


21 listopada Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

21 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Oryginalna nazwa święta brzmi Hallo World Day. Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Jest to apel przeciwko problemom i często smutnej rzeczywistości. Przesłanie akcji jest proste bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką.

Tego dnia warto uwierzyć, że w każdym z nas drzemią niewyczerpane pokłady dobra i – tak na próbę – okazać komuś bezinteresowną życzliwość. Tym bardziej, że w tej akurat kwestii naukowcy nie mają wątpliwości: bycie miłym, okazywanie dobra, rozbudzanie u siebie życzliwości wobec innych ma moc uszczęśliwiania – nie tylko obdarowanego życzliwością, ale przede wszystkim tego, który ją okazuje.

Samorząd Uczniowski w dniu dzisiejszym obdarował wszystkich uczniów wesołymi emblematami, uczniowie przekazywali sobie pozdrowienia ze zrywek rozwieszonych na korytarzu szkolnym. Na zakończenie wszyscy uczniowie obdarowali się miłymi słowami i pozdrowieniami które zawieszali na drzewku życzliwości.