Dla Uczniów

Zakończenie roku szkolnego 2021/2022

Harmonogram zakończenia roku szkolnego 2021/2022

  • godz. 8.00 – Msza Święta na zakończenie roku szkolnego w Kościele Wspomożenia Wiernych Najświętszej Maryi Panny w Stykowie,
  • po Mszy Św. przedszkolaki  wraz z rodzicami spotykają się z  wychowawczyniami w przedszkolu,
  • klasa 0 oraz uczniowie  klas I – VIII spotykają się z Dyrektorem na dolnym holu
  • po spotkaniu ogólnym odbędą się spotkania z wychowawcami.

Dyrekcja ZPO w Stykowie

Dzień Ziemi

           W piątek 22 kwietnia obchodziliśmy Dzień Ziemi, największe międzynarodowe święto ekologiczne. Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem „ Zainwestuj w naszą planetę ”. Święto to zostało ustanowione w 1970 roku i obecnie jest obchodzone w 192 krajach (w Polsce od 1990 roku).

           Idea troski o naszą planetę łączy ludzi na całym świecie. Każdy z nas ma wpływ na dobrostan Ziemi. Głównym celem święta jest przybliżenie społeczeństwu wszelkich problemów związanych ze współczesną ekologią, upowszechnianie czystych technologii, szeroko pojęta edukacja w zakresie ochrony środowiska i propagowanie idei zrównoważonego rozwoju.           

To coroczne wydarzenie organizowane jest w naszej szkole w celu promowania ochrony środowiska, rozszerzania świadomości ekologicznej i życia w zgodzie z naturą.

Tegoroczne obchody święta przyjmowały różne formy w zależności od przekazywanych treści.

         Uczniowie klas starszych oglądali na lekcjach filmy, rozwiązywali quizy i krzyżówki o tematyce ekologicznej. Uczniowie klas młodszych dowiedzieli się jak segregować odpady, jak dbać o naszą Ziemię i dlaczego ma to tak duże znaczenie dla naszej planety.

          Uwiecznieniem Obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi w naszej szkole było zorganizowanie wystawy z pracami plastycznymi naszych uczniów i sprzątanie terenów wokół szkoły.

VI Powiatowy Konkurs Przyrodniczy

W dniu 2 kwietnia 2022 roku odbył się w II LO w Starachowicach VI Powiatowy Konkurs Przyrodniczy „Z przyrodą za Pan Brat”.

Celem konkursu było popularyzowanie nauk przyrodniczych ściśle związanych ze środowiskiem życia człowieka, rozwijanie umiejętności łączenia wiedzy z różnych dziedzin i właściwej interpretacji zjawisk przyrodniczych.           

Konkurs został objęty patronatem Starosty Starachowickiego oraz honorowym patronatem Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty. Uczniowie w czasie 90 minut rozwiązywali  test składający się  z części biologicznej i chemicznej.

         Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice, które wykazały się dużą wiedzą przyrodniczą, Małgorzata Jurczenia z klasy VIIIb – zdobywając II miejsce i Amelia Turek z klasy VIIIa – zdobywając wyróżnienie.

W przerwie uczestnicy konkursu skorzystali ze słodkiego poczęstunku i zwiedzili szkołę.  Nagrody ufundowało Starostwo Powiatowe w Starachowicach i Świętokrzyski Kurator Oświaty, a wręczyła Pani Dyrektor II LO .

Spotkanie z Małym Księciem

28 marca uczniowie naszej szkoły ( 56 osób) pod opieką nauczycieli wyjechali do Parku Kultury w Starachowicach na przedstawienie ,,Mały Książę”. Sztuka została przygotowana przez aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu. Adaptacja utworu Exupery’ego to pełna refleksji opowieść o życiu, miłości i przyjaźni. Główny bohater, Mały Książę, uświadamia nam, że przecież ,,wszyscy dorośli byli kiedyś dziećmi”, ale tylko niektórzy o tym pamiętają. Postacie, które chłopiec spotyka w czasie swojej wędrówki po planetach, symbolizują ludzi, których spotykamy na co dzień. Spektakl podobał się uczniom, o czym świadczyło ich zachowanie w sali. Oglądali przedstawienie z zainteresowaniem, ich uwagę zwróciła multimedialna oprawa sztuki. Na rzutniku wyświetlane były poszczególne miejsca pobytu Małego Księcia. Obrazy wzbogacono odpowiednio dobraną muzyką, która przeniosła widzów w magiczny świat opowieści poruszającej między innymi takie problemy jak: samotność czy odpowiedzialność. Głośno wybrzmiały ze sceny znane uczniom sentencje, które wyrażają uniwersalne prawdy: ,, Mowa jest źródłem nieporozumień”, ,,Znacznie trudniej jest sądzić siebie niż bliźniego”, ,, Równie samotnym jest się wśród ludzi”, czy,, Idąc prosto przed siebie, nie można zajść daleko”.  Każde wyjście do kina czy teatru jest nowym doświadczeniem dla uczniów, ponieważ umożliwia im bezpośredni kontakt z kulturą i sztuką. Ponadto oglądając spektakl na żywo, młodzież  ma możliwość obserwowania gry aktorskiej. Takie wyjazdy są też doskonałą okazją do integracji grup klasowych. 

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

       01 marca przypada dzień poświęcony pamięci żołnierzy antykomunistycznego podziemia- Niezłomnych i Wyklętych. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły przygotowali okolicznościowe gazetki i plakaty. Na lekcjach historii oraz godzinach wychowawczych w klasach VII – VIII zostały przeprowadzone rozmowy, wzbogacone prezentacjami multimedialnymi, przybliżające uczniom trudne momenty w dziejach narodu polskiego.

        Tyko jednak dzięki pamięci o ważnych wydarzeniach historycznych możemy budować szacunek do współczesnej Polski – wolnej i niepodległej.

                                                                                          Cześć i chwała Bohaterom

Pomoc dla bezdomnych zwierząt

Wzorem ubiegłych lat w ramach akcji charytatywnej „Otwórz serducho dla zwierza” w naszej szkole odbyła się zbiórka karmy dla zwierząt. Akcję zorganizowali członkowie Szkolnego Koła PCK i Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunami: p. Anną Rycombel, p. Dianą Raban i p. Iloną Jędrzejczyk. Tym razem zebrane dary trafiły do hotelu dla bezdomnych zwierząt „Futrzak” w Marcinkowie.

Celem tej inicjatywy była poprawa warunków podopiecznych schroniska oraz kształtowanie postawy przyjaciela zwierząt wśród uczniów.

Zebrano mnóstwo opakowań z mokrą i suchą karmą, a także kaszę, ryż i makaron.  7 stycznia b.r. przedstawiciele uczniów wraz z opiekunami zawieźli zebrane produkty.

Cieszymy się, że tak wielu Uczniów, Rodziców i Nauczycieli wzięło udział w naszej akcji.
Serdecznie wszystkim dziękujemy!

Pomagamy Mikołajkowi

W dniach 29-30 listopada 2021r. odbył się w Zespole Placówek Oświatowych w Stykowie Kiermasz Andrzejkowy pod hasłem „Wyciągnij pomocną dłoń”.

Celem kiermaszu było wsparcie zbiórki pieniędzy na leczenie chorego chłopca  z terenu Gminy Brody – Mikołajka Leszczyńskiego. W 10 miesiącu życia zdiagnozowano u niego rzadki nowotwór Neuroblastome IV stopnia. Guz zlokalizowany w jamie brzusznej z przerzutami do szpiku, kości, płuc i oczodołów sprawia, że stan dziecka jest bardzo poważny. Leczenie jest kosztowne, dlatego, odpowiadając na apel Rodziców Mikołajka, postanowiliśmy pomóc.

W ramach kiermaszu nasza szkoła podjęła kilka działań. Jednym z nich było stoisko z wróżbami andrzejkowymi przygotowane przez Panią Magdalenę Bryłę i Panią Kingę Michalczewską. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły za symboliczną opłatą mogli dowiedzieć się, co ich czeka w przyszłości, sięgając po ciastko z wróżbą, magiczny kubeczek, słuchając mowy kwiatów czy rzucając kośćmi. Wielu dowiedziało się, jak będzie miał na imię wybranek ich serca, kim zostaną w przyszłości oraz znaczenie swojego imienia. Na pamiątkę tego magicznego dnia można było zrobić sobie zdjęcie w specjalnie przygotowanej foto-budce. Bardzo dziękujemy przedszkolakom, uczniom, nauczycielom oraz pracownikom ZPO w Stykowie za wspólną zabawę i hojność w szczytnym celu. Ze stoiska z wróżbami uzbieraliśmy pokaźną sumę 466zł 34gr.

Kolejne działanie to zorganizowany 29 listopada charytatywny kiermasz z ciastami, ciasteczkami i innymi słodyczami. Każda złotówka, a uzbieraliśmy ich 1561 trafiła do Mikołajka Leszczyńskiego.

Kiermasz to pomysł opiekunek Szkolnego Koła PCK oraz Samorządu Uczniowskiego pań: Diany Raban, Ilony Jędrzejczyk  i Anny Rycombel. Akcję wspierały: panie Dyrektor Marzena Adamus, Wicedyrektor Krystyna Kasica oraz Grono Pedagogiczne, Pracownicy szkoły, Rodzice i Uczniowie. Wszystkim należą się OGROMNE podziękowania. Tylko dzięki tak wspaniałym, dobrym i życzliwym ludziom udało nam się zebrać taką kwotę. Szczególnie dziękujemy Uczniom naszej szkoły i ich Rodzicom, którzy przygotowali ciasta na kiermasz:

Jurczenia Małgosia, Natalka i Patryk Wiecha,Lenka i Wiktoria Bilińskie Oliwia Orzeł, Gabrysia Turek, Julka Garbacz, Kacper i Nicola Chamerscy, Zuzia Walkiewicz, Natalka Niekłań, Zosia i Kuba Lucińscy, Ola i Zuzia Łukawskie, Kasia Kalisz, Emilka i Amelka Turek, , Kasia Chrząstowska, Gabrysia Jędrzejczyk, Adaś i Michał Rycombel, Kacper Domagała.

Nasza szkoła włączyła się również w zbiórkę odzieży używanej. Dzięki zaangażowaniu całej społeczności szkolnej udało nam się zapełnić całego busa:)

Wszyscy życzymy Mikołajkowi zdrowia, nieustającej woli walki i wszystkiego najlepszego.

Specjalne podziękowania osobom zaangażowanym we wszystkie przedsięwzięcia Nauczycielom, Rodzicom, Uczniom i Pracownikom szkoły składają panie: Dyrektor Marzena Adamus i Wicedyrektor Krystyna Kasica.

Warto pomagać i warto być dobrym człowiekiem. Dobro wraca:)

Wycieczka do Kielc z okazji Dnia Chłopaka

         Uczniowie klasy VIII A z wychowawczynią p. A. Kubalą oraz wsparciem opiekuńczym rodziców: p. M. Prokop, p. J. Major, p. B. Kania w szczególny sposób uczcili tegoroczny Dzień Chłopaka wybierając się na wycieczkę do Kielc.
      Pobyt w stolicy województwa uczniowie rozpoczęli od obejrzenia dawnego kamieniołomu – Kadzielnia, który obecnie jest wizytówką miasta i regionu. Ozdobą tego miejsca jest monumentalny ostaniec zwany Skałką Geologów, górujący nad wyrobiskiem
i objęty w szczytowej partii ochroną jako rezerwat przyrody Kadzielnia.
Pozostała część dawnego kamieniołomu została zaadoptowana do celów edukacyjnych, rekreacyjnych i turystycznych jako Park Kadzielnia
      Kadzielnia to także najpiękniej położony amfiteatr w Polsce, który uczniowie znali, do tej pory, jedynie z telewizji.
        Kolejnym punktem wyjazdu był Park Rozrywki FlySky. Po profesjonalnej rozgrzewce pod okiem instruktora, uczestnicy wycieczki korzystali z szeregu atrakcji, m.in. ścieżek akrobatycznych, trampolin sportowych, poduszki powietrznej oraz basenów z gąbkami. FlySky, to idealne miejsce zarówno na pierwsze kroki na trampolinach, zabawę i rozładowanie emocji po ciężkim tygodniu nauki jak i świetne miejsce dla każdego, kto chciałby nauczyć się akrobacji, trenować kombinacje trików, a także wykonywać ćwiczenia gimnastyczne. Ta coraz bardziej popularna forma aktywności fizycznej dostarczyła uczestnikom wycieczki wielu niezapomnianych wrażeń. Na trampolinach było zabawnie i wesoło. Uczniowie zgodnie stwierdzili, że chcieliby pojechać tam jeszcze raz !!!! 😊. Opracowała: Anna Kubala


Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022

Haromonogram rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2021/2022

– godz. 800– Msza Święta na rozpoczęcie roku szkolnego w Kościele

                   w   Stykowie

WAŻNE !!!

– po Mszy Św. dzieci przedszkolne  wraz z rodzicami spotykają się

 z  nauczycielem w przedszkolu i mogą wejść do budynku tylko z jednym opiekunem.

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego dla pozostałych uczniów odbędzie się
w następującym porządku:


Dzieci 
oddziału przedszkolnego i uczniowie  klas I – III – spotykają się
z dyrektorem szkoły na dolnym holu  –
(tylko dzieci klasy 0 i uczniowie klasy I  mogą wejść do budynku  szkoły z jednym  opiekunem; uczniowie klas II i III wchodzą do szkoły sami)

Uczniowie klas IV – VIII  – spotykają się z wicedyrektorem szkoły na sali gimnastycznej  – (wchodzą do szkoły sami, bez rodziców)

 Wszystkich uczniów i opiekunów obowiązuje dezynfekcja rąk przy wejściu do szkoły oraz założenie maseczki zakrywającej usta i nos.

Przydział sal na spotkanie uczniów z wychowawcami:

klasa nr sali klasa nr sali klasa nr sali
0 6 V 14 VIII b 10
I 4 VI pokój n–la  wych. fiz.  
II 5 VII a 11
III świetlica VII b 12
IV 15 VIII  a 13

Wszystkim Uczniom, Rodzicom,  Nauczycielom i pozostałym Pracownikom szkoły życzymy owocnego i spokojnego roku szkolnego.

Dyrekcja ZPO w Stykowie