4 kwietnia 2025 w naszej szkole odbył się Dzień Głośnego Czytania. Czytanie nawiązywało do Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci obchodzonego w rocznicę urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena.
Organizatorem spotkania była Justyna Śpiewak oraz Klub Czytelniczy działający przy szkolnej bibliotece. W spotkaniu wzięły udział klasy 0 – III oraz przedszkole. Wychowawcy zadbali, aby wszystkie dzieci zaprezentowały się tego dnia w pięknych strojach bajkowych.
Julek Kusiak przedstawił młodszym kolegom historię Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci. Następnie uczennice z klasy VII, w bajkowych strojach przeniosły zgromadzonych do magicznego świata baśni, przedstawiając losy Calineczki, Brzydkiego Kaczątka i Kopciuszka.
Były to: Maja Kacperska, Maria Bułtralik, Lilianna Walkiewaicz, Julia Szmalec i Natalia Koszarska.
Po prezentacji baśni, był czas na zagadki dotyczące bajek, z którymi młodzi czytelnicy poradzili sobie imponująco. Brawo!!
Ten dzień był również okazją, aby uczniowie klasy I złożyli uroczyste przyrzeczenie dotyczące czytania i szanowania książek, otrzymując DYPLOMY CZYTELNIKA.
Pani Wicedyrektor Krystyna Kasica podziękowała bibliotekarzowi, wychowawcom oraz uczniom za piękne spotkanie, rodzicom za przygotowane stroje dla swoich pociech.
Stwierdziła, że wspólne czytanie baśni, to niezwykłe przeżycie i magia, która ukryta jest w książce. To przygoda, która nigdy się nie kończy.
Na zakończenie wszyscy uczniowie stanęli do pamiątkowych fotografii.
To było inspirujące spotkanie, pełne radości i pasji do książek! Dziękujemy naszym młodym gościom oraz ich wychowawcom za wspólnie spędzony czas.
Obsługa sprzętu nagłaśniającego- Olaf Szot, Wiktor Zaczyński, Julian Kusiak Dziękujemy bardzo!
Wiek przedszkolny jest doskonałym czasem na rozbudzanie zainteresowań czytelniczych. Dlatego 12 listopada br. przedszkolaki wraz z opiekunami odwiedziły bibliotekę szkolną. Dzieci z wielkim zainteresowaniem przyglądały się książkom znajdującym się na półkach, a szczególnie książeczkom dla dzieci. Bardzo spodobały się im kolorowe i bogato ilustrowane książeczki, które z chęcią oglądały. Z wielkim zaciekawieniem słuchały informacji o bibliotece i zbiorach znajdujących się na półkach. Przedszkolaki zobaczyły, jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek. Dowiedziały się także, jak należy dbać o książki. Z ciekawością wysłuchały wiersza Marii Konopnickiej ,,Zamiary Stasia”. Na zakończenie spotkania przedszkolaki otrzymały od Pani Justyny Śpiewak kolorowankę z sową (symbol mądrości)oraz kolorowe książeczki. Nie zabrakło, także słodkiego poczęstunku dla najmłodszych gości biblioteki. Spotkanie odbywało się w miłej i spokojnej atmosferze.
Biblioteka oraz świetlica szkolna ZPO w Stykowie dołączyły się do akcji organizowanej przez Publiczną Szkołę Podstawową w Adamowie – ,,Zbiórka książek dla biblioteki dotkniętej powodzią”.
Społeczność szkolna, rodzice, pracownicy szkoły oraz absolwenci bardzo chętnie włączyli się do akcji, przekazując własne książki dla zniszczonej przez powódź szkolnej biblioteki w Lądku Zdroju.
Zebrano 266 książek, które zostały przekazane do szkoły w Adamowie, skąd wolontariusze dostarczą je dla powodzian. Dziękujemy!!
W piątek, 22 listopada odbyło się podsumowanie akcji. Osoby, które przekazały książki , otrzymały w darze Dyplom ,,Przyjaciela Książki’’ oraz słodki upominek.
Serdecznie dziękujemy wszystkim za wsparcie akcji!! Jej organizatorkami były panie: Justyna Śpiewak i Magdalena Bryła.
3 października 2024 r odbyło się Głośne Czytanie w przedszkolu, które rozpoczęło zaplanowany cykl spotkań na ten rok szkolny.
Uczniowie klasy VII bardzo dobrze wypełniają swoje obowiązki, działając w Klubie Czytelniczym przy szkolnej bibliotece. Są to: Maja Kacperska, Lilianna Walkiewicz, Marysia Bułtralik oraz Julek Kusiak. Tematem przewodnim spotkania była: ,,Jesień w sadzie i ogrodzie”.
Starsi koledzy, w przygotowanych stosownie strojach przeczytali maluchom utwory o tematyce jesiennej. Prezentowali również przyniesione jesienne owoce i warzywa, a zadaniem przedszkolaków było podanie ich nazwy.
Następnie maluszki z zaciekawieniem oglądały przyniesione przez bibliotekarza książki. Spotkanie zakończyło się uzupełnianiem kolorowanki, w czym pomogli im starsi koledzy.
Głośne czytanie w przedszkolu odbyło się w miłej atmosferze i jak zwykle zakończyło się słodkim upominkiem. Dziękujemy bardzo!!
8 maja to Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, dlatego przedszkolaki postanowiły wybrać się do biblioteki szkolnej, aby podziękować za pracę pani bibliotekarce Justynie Śpiewak. Dzieci w prezencie własnoręcznie wykonały laurki.
Przedszkolaki zapoznały się z zasadami funkcjonowania biblioteki, sposobami wypożyczania książek oraz pracą bibliotekarza. Pani Justynka przeczytała dzieciom opowiadanie pt. „Bałagan w bibliotece”.
Do przedszkola dzieci wróciły bardzo zadowolone i bogatsze o nowe doświadczenia czytelnicze. Z zaciekawieniem oglądały wypożyczone książeczki.
Dziękujemy pani Justynie, za poświęcony czas i miłe przyjęcie.
5 kwietnia 2024 w naszej szkole odbył się Dzień Głośnego Czytania .Wydarzenie to nawiązywało do Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci obchodzonego w rocznicę urodzin Hansa Christiana Andersena. Uczennice z Klubu Czytelniczego z kl. VI, VII i VIII w pięknych bajkowych strojach zaprezentowały wybrane baśnie Andersena w klasach I-II
Następnie prezentacja baśni odbyła się dla przedszkolaków oraz uczniów klasy ,,0”’, w pięknie przygotowanej sali przedszkola. W wydarzeniu uczestniczyła również Pani dyrektor Marzena Adamus oraz wicedyrektor Pani Krystyna Kasica.
Na początku Justyna Śpiewak przywitała zgromadzonych wprowadzając w tematykę spotkania. Zadaniem młodszych dzieci było rozpoznanie postaci , za które przebrały się starsze koleżanki.
Maluchy również przygotowały się do obchodów Dnia Książki, o czym świadczyły ich kolorowe, bajkowe stroje. Wszyscy super prezentowali się podczas parady postaci w rytmie piosenki ,,Witajcie w naszej Bajce”.
Kolejnym punktem było głośne czytanie baśni przez uczennice z klas starszych – ,,Brzydkiego kaczątka” i ,,Calineczki”. Maluszki ze spokojem i z zaciekawieniem wsłuchały się w prezentowane utwory. Wspaniale odpowiadały później na pytania oraz włączały się do rozmowy na temat zasad korzystania z książek. Wykazały się znajomością bajek, odpowiadając indywidualnie na wylosowane zagadki dotyczące różnych baśni i postaci bajkowych. Na zakończenie wychowawcy przedszkola oraz klasy ,,0” wręczyli swoim wychowankom zakładki do książek, a w nagrodę wszyscy otrzymali słodki upominek. Wspólna fotografia była ostatnim punktem wydarzenia
Głośne czytanie odbyło się w miłej atmosferze. Pani dyrektor Marzena Adamus podziękowała maluszkom, uczennicom z Klubu Czytelniczego, bibliotekarzowi oraz nauczycielom przedszkola i klasy ,,0”, którzy pomogli w organizacji tej imprezy czytelniczej.
Mamy nadzieje, że takie spotkania zachęcą młodych czytelników do częstszego odwiedzania świata baśni i spędzania miłych chwil z ich bohaterami. Tam dobro zawsze zwycięża, a czary sprawiają, że świat jest bardziej kolorowy i wesoły.
22 marca uczniowie klasy VI, wraz ze swoją opiekunką panią Justyną Śpiewak, odwiedzili przedszkole . Marysia, Maja, Lilianna oraz Julek, którzy należą do „Klubu Czytelniczego”, przeczytali dzieciom wybrane przez siebie wiersze o tematyce wiosennej, takie jak: „Wiosenne porządki”, „Przyjście wiosny”, „Powitanie wiosny”. Były to utwory autorstwa Marii Konopnickiej oraz Jana Brzechwy. Ponadto uczniowie zorganizowali dla swoich młodszych koleżanek i kolegów krótkie zajęcia, których tematyka nawiązywała do przeczytanych utworów. Jak zawsze okazało się, że z książką można się świetnie bawić.
Celem spotkania było nie tylko propagowanie czytelnictwa wśród dzieci, ale również uczenie umiejętności wykorzystania wolnego czasu, integrowanie uczniów starszych z dziećmi młodszymi oraz rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem. Maluchy z ogromnym zainteresowaniem słuchały czytanych utworów i chętnie odpowiadały na przygotowane pytania.
Serdecznie dziękujemy za odwiedziny w przedszkolu i zapraszamy ponownie.
27 listopada 2023 r., w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, zorganizowano w ZPO w Stykowie wystawę pt. Patriotyzm na kartach książęk.
Miała ona na celu przybliżenie uczniom tematu patriotyzmu. Prezentacja wybranych pozycji z literatury polskiej zachęcała do czytania książek o takiej tematyce oraz zwracała uwagę na to, jak literatura kształtuje postawy patriotyczne oraz świadomość narodową.
Wśród zaprezentowanych książek nie mogło zabraknąć m.in. „ Kamieni na szaniec”, „ Pana Tadeusza” czy Księgi małego patrioty. Wystawa została przygotowana pod kierunkiem nauczycielki historii, pani Anny Kubali.
23.11.2023 r. w świetlicy szkolnej odbyło się spotkanie poświęcone „Legendom naszego regionu”. Uczestniczyły w nim nasze ”świetliczaki” oraz uczniowie klasy siódmej. Zaproszonym gościem była pani Anna Kania z Klubu Seniora w Stykowie, która bardzo ciekawie opowiadała o historii Stykowa, jego zabytkach i życiu ludzi. Największym zainteresowaniem wśród dzieci okazały się opowiadania związane ze szkołą: warunkami w jakich uczyły się dzieci, dawnymi metodami nauczania, metodami dyscyplinującymi uczniów, sposobami przemieszczania się ludzi, rygor, niedostatek i niedostępność do wielu podstawowych rzeczy przemówiły najbardziej. Przedstawione wydarzenia pochłonęły zarówno młodszych, jak i starszych uczestników.
Przepaść dzieląca nas od czasów teraźniejszych do minionych lat przykuła uwagę dzieci.