Archiwum

SPRZĄTANIE ŚWIATA 2022

SPRZĄTANIE  ŚWIATA 2022 „ WSZYSTKIE ŚMIECI SĄ NASZE”

W dniu 16 września 2022 r. uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Stykowie wzięli udział w akcji „Sprzątanie Świata”, którą organizuje Fundacja Nasza Ziemia . 

Tegoroczna, kampania przebiegała pod hasłem: „Wszystkie śmieci są nasze”.Celem takich szkolnych przedsięwzięć jest zachęcanie uczniów do wspólnego działania na rzecz poszanowania przyrody,  promocja i kreowanie postaw przyjaznych środowisku  oraz ich odpowiedzialności za środowisko naturalne. Akcja miała również na celu pokazanie uczniom, że rozwiązaniem problemu zaśmieconego środowiska nie jest tylko coroczna zbiórka śmieci lecz głównie zmiana nawyków w codziennym życiu , segregacja i umiejętność gospodarowania odpadami.

            Wszyscy uczniowie ZPO wyposażeni w rękawice i worki, które otrzymali z UG w Brodach,  posprzątali plac wokół szkoły (klasy 0-IV) i tereny wzdłuż rzeki Kamienna (klasy V – VIII). Zakład Gospodarki Komunalnej w Brodach odebrał zebrane śmieci/worki.

Happy Easter – eTwinning project

Uczniowie naszej szkoły z klas Va, IVa,  IVb oraz VII, wzięli udział w międzynarodowej wymianie kartek wielkanocnych w ramach projektu etwinning. Dzieci nauczyły się składać życzenia w języku angielskim oraz wysłały  własnoręcznie zrobione kartki do szkół w Wielkiej Brytanii, Rumunii, Grecji, Hiszpanii, Niemiec oraz Czech. Wykazały się wielką kreatywnością i pomysłowością –20 kartek z Polski były naprawdę bardzo ładne. W zamian, nasi uczniowie otrzymali życzenia od zagranicznych partnerów. Dzięki temu projektowi dowiedzieliśmy się jak obchodzone są święta wielkanocne poza granicami Polski.

Happy Easter

D. Turek, A. Pastuszka, J. Śpiewak

Dzień Babci i Dziadka w klasie IIIA

Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć
i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości.
22 stycznia w klasie IIIa odbyła się ta wspaniała impreza.
W swojej pięknie udekorowanej sali dzieci wraz ze swoją wychowawczynią Barbarą Michalczewską przygotowały z tej okazji program artystyczny. W większości były to wzruszające wiersze i piosenki okolicznościowe związane tematycznie z tym świętem. Swój występ dzieci rozpoczęły piosenką “Dla Babci i Dziadziusia” Sylwestra Bernaciaka, byłego mieszkańca Rudy z naszej gminy.
W trakcie uroczystości dzieci darowały prezenty babci i dziadkowi: żywą złotą rybkę, spełniającą trzy życzenia; ciepłe buty, które skracają drogę do sklepu; czarodziejski stoliczek, który sam się nakrywa do wspólnego śniadania i książkę z bajkami do czytania z wnukami. Od każdego miesiąca goście przyjęli 12 życzeń.
Babcie i Dziadkowie podziwiali swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Wnuczęta
z przejęciem odtwarzały swoje role, a goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa kierowane pod ich adresem.
Na zakończenie części artystycznej dzieci obdarowały swoich ukochanych gości upominkami, przygotowanymi własnoręcznie. Były to kolorowe hiacynty w doniczkach. Rodzice natomiast przygotowali poczęstunek w postaci tortu szpinakowego, ciasta, kawy, herbaty oraz owoców.
Goście licznie dopisali. Dzieci wcześniej zadbały o to, aby sprawnie ich usadzić przy stole i siebie wśród zaproszonych gości. Przygotowały w tym celu okolicznościowe wizytówki na stoły.
Atmosfera tej uroczystości była wspaniała, podziękowaniom ze strony gości nie było końca. Dzieci poczuły się prawdziwymi gospodarzami tej klasy.
Część artystyczną dzieci poprzedziło spotkanie z policjantem z Komendy Policji w Brodach, który rozmawiał z seniorami jak nie dać się oszukać metodą “na wnuczka”.

Korowód Niepodległości

Patriotyczny „Korowód Niepodległości” zawitał do Starachowic. To już czwarte spotkanie w ramach akcji wojewody świętokrzyskiego- Agaty Wojtyszek. Uczniowie naszej szkoły 27 listopada 2017r. uczestniczyli w spotkaniu patriotycznym w SCK Starachowice.
Ostatnie w tym roku spotkanie w Starachowickim Centrum Kultury, stało pod znakiem historycznych prelekcji, wystaw, ciekawych quizów, patriotycznych zabaw i innych atrakcji dla uczniów szkół podstawowych. Były ekspozycje historyczne Muzeum Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej i Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 4 Pułku Piechoty Legionów w Kielcach. Tu Krzysztof Zbrożyna prezentował między innymi pocisk od produkowanej w Starachowicach armaty przeciwlotniczej, na licencji Boforsa.
Uczniowie mogli spróbować swoich sił na sportowej strzelnicy, zrobić pamiątkowe zdjęcie w fotobudce oraz przy fotościance. Były maskotki młodego patrioty i marszałka Józefa Piłsudskiego. Każdy z uczestników otrzymał specjalnie przygotowane „Elementarze Młodego Patrioty”.

ŻYWA LEKCJA HISTORII „WOJOWIE I RYCERZE Z CZASÓW PIERWSZYCH PIASTÓW”

20 listopada 2017 r. w naszej szkole realizowana była kolejna edycja żywej lekcji historii. W tym roku temat brzmiał: ,,Wojowie i rycerze z czasów pierwszych Piastów.”
Dzięki barwnej i dowcipnej opowieści prowadzącego wszyscy przenieśli się na chwilę w odległe czasy średniowiecza.
Dzieci były nie tylko widzami, ale również aktorami podczas tego historycznego widowiska. Jako widzowie dobrze się bawili i wykazali się dużą wiedzą o epoce wczesnych Piastów, a jako aktorzy poczuciem humoru, dużym zaangażowaniem w odgrywane role, a nawet siłą i zręcznością.

Klub Czytelniczy w Przedszkolu

23 listopada uczniowie z Klubu Czytelniczego w ZPO w Stykowie znowu odwiedzili maluchy w przedszkolu.Dzieci jak zwykle przygotowane pięknie przez panie z przedszkola grzecznie czekały na starszych kolegów. Tym razem dziewczynki z Klubu Czytelniczego przygotowały przedszkolakom,, Wesołe bajeczki na smutne, jesienne dni”. Było to pięć bajek mówiących o różnych zjawiskach atmosferycznych w czasie jesieni, a także o zachowaniu zwierząt i krasnali podczas jesiennej pogody. Później dzieci odpowiadały na wesołe zagadki i pytania zadawane przez starsze koleżanki, dotyczące przeczytanych bajek. Były również wspólne pląsy oraz praca plastyczna ,,Krasnal”.
W nagrodę za bardzo dobre zachowanie wszyscy otrzymali słodki upominek.

Akademia z okazji Święta Niepodległości

„Opowiedz nam, moja Ojczyzno
jak matka dzieciom ciekawym,
o latach znaczonych blizną
na wiekach chwały i sławy.”
11 listopada to symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, wiarę i zwycięstwo. Biel to niepokalanie i uczciwość. Czerwień – odwaga i waleczność. Barwy narodowe nosimy z dumą od wieków. Oddając szacunek symbolom narodowym, oddajemy go wszystkim Polakom, tym, którzy odeszli, i tym, którzy żyją obecnie. W 1918r. Polska, po 123 latach niewoli, odzyskała niepodległość. Dla upamiętnienia tej ważnej daty 10 listopada uczniowie ZPO w Stykowie przygotowali montaż poetycko – muzyczny pod kierunkiem p. Agnieszki Pastuszki i Diany Raban. Oprócz wierszy i pieśni patriotycznych nie zabrakło informacji historycznych. Na zakończenie zabrała głos p. dyrektor Barbara Prokop przypominała jak trudna była droga do odzyskania niepodległości oraz podziękowała uczniom i nauczycielom za przygotowanie akademii.

Wolontariusze z Armenii, Turcji i Włoch w naszej szkole

Zespół Placówek Oświatowych realizuje w tym roku projekt POWER. Uczestnicy projektu w ramach harmonogramu działań podnoszą umiejętności językowe uczniów poprzez szereg działań. Dlatego w ramach Dnia Języków Obcych 31 października gościliśmy w naszej szkole wolontariuszy : Asli Marasli i Cuma Sari z Turcji, Samvel Kirakosyan z Armenii oraz Luca Porcedda z Włoch. Młodzi ludzie przyjechali do Polski w ramach programu Erasmus+, odwiedzają szkoły w Kielcach i okolicy gdzie prowadzą ciekawe zajęcia. Podczas zajęć w naszej szkole uczniowie klas IV – VII dowiedzieli się wiele ciekawych rzeczy o krajach, z których pochodzą wolontariusze oraz uczyli się języka tureckiego i włoskiego. Celem spotkania było również propagowanie wolontariatu a w szczególności wolontariatu europejskiego EVS.

Festyn Ekologiczny dla przedszkolaków

W środę 18 pazdziernika br przedszkolaki wzięły udział w Festynie Ekologicznym pod hasłem: ,,Wielkie dzieło małej pszczoły” który odbył się w Hali Lejniczej Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. W trakcie festynu najmłodsi uczestnicy wysłuchali opowieści pana Łukasza Majchera z Nadleśnictwa Marcule, jaką rolę odgrywają pszczoły w przyrodzie i życiu człowieka. Następnie dzieci wzięły udział w występie scenicznym gdzie w strojach pszczółek zaprezentowały taniec i piosenkę do utworu muzycznego pt: ,,Taniec Mai”. Oprócz piosenki dzieci również zaprezentowały domek dla pszczół, stając się tym samym aktywnymi działaczami ochrony przyrody w regionie. Po zakończeniu Festynu Ekologicznego dzieci zostały nagrodzone licznymi upominkami oraz słodkim poczęstunkiem.
Dziękujemy!

Upamiętnienie wybuchu II Wojny Światowej

W niedzielę 10 września 2017 roku w Kuterach, na terenie Nadleśnictwa Starachowice – odbyła się uroczystość z okazji 78 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Organizatorami byli: Wójt Gminy Brody Marzena Bernat oraz organizacje patriotyczne i kombatanckie. W uroczystości wzięła udział delegacja uczniów naszej szkoły Wiktoria Kwiecień i Michał Rycombel z nauczycielką Agnieszką Pastuszką