Archiwum

Happy Easter – eTwinning project

Uczniowie naszej szkoły z klas Va, IVa,  IVb oraz VII, wzięli udział w międzynarodowej wymianie kartek wielkanocnych w ramach projektu etwinning. Dzieci nauczyły się składać życzenia w języku angielskim oraz wysłały  własnoręcznie zrobione kartki do szkół w Wielkiej Brytanii, Rumunii, Grecji, Hiszpanii, Niemiec oraz Czech. Wykazały się wielką kreatywnością i pomysłowością –20 kartek z Polski były naprawdę bardzo ładne. W zamian, nasi uczniowie otrzymali życzenia od zagranicznych partnerów. Dzięki temu projektowi dowiedzieliśmy się jak obchodzone są święta wielkanocne poza granicami Polski.

Happy Easter

D. Turek, A. Pastuszka, J. Śpiewak

Dzień Babci i Dziadka w klasie IIIA

Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć
i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości.
22 stycznia w klasie IIIa odbyła się ta wspaniała impreza.
W swojej pięknie udekorowanej sali dzieci wraz ze swoją wychowawczynią Barbarą Michalczewską przygotowały z tej okazji program artystyczny. W większości były to wzruszające wiersze i piosenki okolicznościowe związane tematycznie z tym świętem. Swój występ dzieci rozpoczęły piosenką “Dla Babci i Dziadziusia” Sylwestra Bernaciaka, byłego mieszkańca Rudy z naszej gminy.
W trakcie uroczystości dzieci darowały prezenty babci i dziadkowi: żywą złotą rybkę, spełniającą trzy życzenia; ciepłe buty, które skracają drogę do sklepu; czarodziejski stoliczek, który sam się nakrywa do wspólnego śniadania i książkę z bajkami do czytania z wnukami. Od każdego miesiąca goście przyjęli 12 życzeń.
Babcie i Dziadkowie podziwiali swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Wnuczęta
z przejęciem odtwarzały swoje role, a goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa kierowane pod ich adresem.
Na zakończenie części artystycznej dzieci obdarowały swoich ukochanych gości upominkami, przygotowanymi własnoręcznie. Były to kolorowe hiacynty w doniczkach. Rodzice natomiast przygotowali poczęstunek w postaci tortu szpinakowego, ciasta, kawy, herbaty oraz owoców.
Goście licznie dopisali. Dzieci wcześniej zadbały o to, aby sprawnie ich usadzić przy stole i siebie wśród zaproszonych gości. Przygotowały w tym celu okolicznościowe wizytówki na stoły.
Atmosfera tej uroczystości była wspaniała, podziękowaniom ze strony gości nie było końca. Dzieci poczuły się prawdziwymi gospodarzami tej klasy.
Część artystyczną dzieci poprzedziło spotkanie z policjantem z Komendy Policji w Brodach, który rozmawiał z seniorami jak nie dać się oszukać metodą “na wnuczka”.

Korowód Niepodległości

Patriotyczny „Korowód Niepodległości” zawitał do Starachowic. To już czwarte spotkanie w ramach akcji wojewody świętokrzyskiego- Agaty Wojtyszek. Uczniowie naszej szkoły 27 listopada 2017r. uczestniczyli w spotkaniu patriotycznym w SCK Starachowice.
Ostatnie w tym roku spotkanie w Starachowickim Centrum Kultury, stało pod znakiem historycznych prelekcji, wystaw, ciekawych quizów, patriotycznych zabaw i innych atrakcji dla uczniów szkół podstawowych. Były ekspozycje historyczne Muzeum Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej i Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 4 Pułku Piechoty Legionów w Kielcach. Tu Krzysztof Zbrożyna prezentował między innymi pocisk od produkowanej w Starachowicach armaty przeciwlotniczej, na licencji Boforsa.
Uczniowie mogli spróbować swoich sił na sportowej strzelnicy, zrobić pamiątkowe zdjęcie w fotobudce oraz przy fotościance. Były maskotki młodego patrioty i marszałka Józefa Piłsudskiego. Każdy z uczestników otrzymał specjalnie przygotowane „Elementarze Młodego Patrioty”.

ŻYWA LEKCJA HISTORII „WOJOWIE I RYCERZE Z CZASÓW PIERWSZYCH PIASTÓW”

20 listopada 2017 r. w naszej szkole realizowana była kolejna edycja żywej lekcji historii. W tym roku temat brzmiał: ,,Wojowie i rycerze z czasów pierwszych Piastów.”
Dzięki barwnej i dowcipnej opowieści prowadzącego wszyscy przenieśli się na chwilę w odległe czasy średniowiecza.
Dzieci były nie tylko widzami, ale również aktorami podczas tego historycznego widowiska. Jako widzowie dobrze się bawili i wykazali się dużą wiedzą o epoce wczesnych Piastów, a jako aktorzy poczuciem humoru, dużym zaangażowaniem w odgrywane role, a nawet siłą i zręcznością.

Klub Czytelniczy w Przedszkolu

23 listopada uczniowie z Klubu Czytelniczego w ZPO w Stykowie znowu odwiedzili maluchy w przedszkolu.Dzieci jak zwykle przygotowane pięknie przez panie z przedszkola grzecznie czekały na starszych kolegów. Tym razem dziewczynki z Klubu Czytelniczego przygotowały przedszkolakom,, Wesołe bajeczki na smutne, jesienne dni”. Było to pięć bajek mówiących o różnych zjawiskach atmosferycznych w czasie jesieni, a także o zachowaniu zwierząt i krasnali podczas jesiennej pogody. Później dzieci odpowiadały na wesołe zagadki i pytania zadawane przez starsze koleżanki, dotyczące przeczytanych bajek. Były również wspólne pląsy oraz praca plastyczna ,,Krasnal”.
W nagrodę za bardzo dobre zachowanie wszyscy otrzymali słodki upominek.

Akademia z okazji Święta Niepodległości

„Opowiedz nam, moja Ojczyzno
jak matka dzieciom ciekawym,
o latach znaczonych blizną
na wiekach chwały i sławy.”
11 listopada to symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, wiarę i zwycięstwo. Biel to niepokalanie i uczciwość. Czerwień – odwaga i waleczność. Barwy narodowe nosimy z dumą od wieków. Oddając szacunek symbolom narodowym, oddajemy go wszystkim Polakom, tym, którzy odeszli, i tym, którzy żyją obecnie. W 1918r. Polska, po 123 latach niewoli, odzyskała niepodległość. Dla upamiętnienia tej ważnej daty 10 listopada uczniowie ZPO w Stykowie przygotowali montaż poetycko – muzyczny pod kierunkiem p. Agnieszki Pastuszki i Diany Raban. Oprócz wierszy i pieśni patriotycznych nie zabrakło informacji historycznych. Na zakończenie zabrała głos p. dyrektor Barbara Prokop przypominała jak trudna była droga do odzyskania niepodległości oraz podziękowała uczniom i nauczycielom za przygotowanie akademii.

Wolontariusze z Armenii, Turcji i Włoch w naszej szkole

Zespół Placówek Oświatowych realizuje w tym roku projekt POWER. Uczestnicy projektu w ramach harmonogramu działań podnoszą umiejętności językowe uczniów poprzez szereg działań. Dlatego w ramach Dnia Języków Obcych 31 października gościliśmy w naszej szkole wolontariuszy : Asli Marasli i Cuma Sari z Turcji, Samvel Kirakosyan z Armenii oraz Luca Porcedda z Włoch. Młodzi ludzie przyjechali do Polski w ramach programu Erasmus+, odwiedzają szkoły w Kielcach i okolicy gdzie prowadzą ciekawe zajęcia. Podczas zajęć w naszej szkole uczniowie klas IV – VII dowiedzieli się wiele ciekawych rzeczy o krajach, z których pochodzą wolontariusze oraz uczyli się języka tureckiego i włoskiego. Celem spotkania było również propagowanie wolontariatu a w szczególności wolontariatu europejskiego EVS.

Festyn Ekologiczny dla przedszkolaków

W środę 18 pazdziernika br przedszkolaki wzięły udział w Festynie Ekologicznym pod hasłem: ,,Wielkie dzieło małej pszczoły” który odbył się w Hali Lejniczej Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. W trakcie festynu najmłodsi uczestnicy wysłuchali opowieści pana Łukasza Majchera z Nadleśnictwa Marcule, jaką rolę odgrywają pszczoły w przyrodzie i życiu człowieka. Następnie dzieci wzięły udział w występie scenicznym gdzie w strojach pszczółek zaprezentowały taniec i piosenkę do utworu muzycznego pt: ,,Taniec Mai”. Oprócz piosenki dzieci również zaprezentowały domek dla pszczół, stając się tym samym aktywnymi działaczami ochrony przyrody w regionie. Po zakończeniu Festynu Ekologicznego dzieci zostały nagrodzone licznymi upominkami oraz słodkim poczęstunkiem.
Dziękujemy!

Upamiętnienie wybuchu II Wojny Światowej

W niedzielę 10 września 2017 roku w Kuterach, na terenie Nadleśnictwa Starachowice – odbyła się uroczystość z okazji 78 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Organizatorami byli: Wójt Gminy Brody Marzena Bernat oraz organizacje patriotyczne i kombatanckie. W uroczystości wzięła udział delegacja uczniów naszej szkoły Wiktoria Kwiecień i Michał Rycombel z nauczycielką Agnieszką Pastuszką

Cybernauci – kompleksowy projekt kształtowania bezpiecznych zachowań w sieci

Zadbanie o bezpieczeństwo w Internecie jest wspólnym zadaniem całych społeczności szkolnych i właśnie dlatego nasza szkoła włączyła się w realizację projektu „Cybernauci”. Projekt, realizowany przez Fundację Nowoczesna Polska na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej ma na celu wzmocnienie kompetencji bezpiecznego korzystania z Internetu i TIK. W ramach projektu przygotowani przez fundację trenerzy – Emisariusze prowadzą w szkołach zajęcia z uczniami, nauczycielami i uczniami. 31 marca w Zespole Placówek Oświatowych w Stykowie odbyły się pierwsze kilkugodzinne warsztaty z uczniami. Projekt jest realizowany w ramach programu Ministerstwa Edukacji Narodowej „Bezpieczna+” i finansowany ze środków Ministra Edukacji Narodowej. Patronat honorowy nad projektem objęli: Ministerstwo Cyfryzacji, Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji.