Dla Rodziców

Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024

Szanowni Państwo, rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024 odbędzie się 4 września 2023r. według następującego planu:

 • 8.00 Msza św. w kościele w Stykowie,
 • przejście do szkoły/przedszkola,
 • powitanie przedszkolaków odbędzie się w sali przedszkolnej,
 • powitanie dzieci klas 0 – VIII odbędzie się na dolnym korytarzu,
 • następnie odbędą się spotkania uczniów z wychowawcami w poszczególnych klasach:
 • klasa 0 – sala nr 6
 • klasa 1 – sala nr 4
 • klasa 2 – sala nr 15
 • klasa 3 – sala nr 5
 • klasa 4 – sala nr 10
 • klasa 5 – sala nr 13
 • klasa 6 – sala nr 12
 • klasa 7 – sala nr 14
 • klasa 8- sala nr 11

Wszystkim Uczniom, Rodzicom, Nauczycielom i Pracownikom szkoły życzymy owocnego i spokojnego roku szkolnego.

Dyrekcja ZPO w Stykowie.

Omdlenia – informacja

Drodzy Uczniowie i Rodzice!

Przekazujemy Wam ulotkę przygotowaną przez studentów z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki.

Materiał zawiera najważniejsze informacje dotyczące m.in. przyczyn omdleń, ich charakterystycznych objawów czy sposobów na zmniejszenie ryzyka omdleń.

Ulotka została przygotowana w przystępnej dla młodych ludzi formie graficznej. Zachęcamy do zapoznania się z nią.

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023

Harmonogram zakończenia roku szkolnego 2022/2023

 • godz. 8.00 – Msza Święta na zakończenie roku szkolnego w Kościele NMP Wspomożenia Wiernych w Stykowie,
 • po Mszy Św. przedszkolaki  wraz z rodzicami spotykają się z  wychowawczyniami w przedszkolu,
 • klasa 0 oraz uczniowie  klas I – VIII spotykają się z Dyrektorem na dolnym holu,
 • po zakończeniu części artystycznej uczniowie klas 0, I, II, III udadzą się na spotkania z wychowawcami w poszczególnych klasach:

klasa 0 – sala 6

klasa I – sala 15

klasa II – świetlica

klasa III – sala nr 5

Zapraszamy serdecznie

Dyrekcja szkoły

Akademia z okazji Dnia Konstytucji 3 Maja

W coroczny kalendarz uroczystości w naszej szkole wpisana jest akademia z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Chcąc przybliżyć uczniom naszej szkoły to ważne wydarzenie z historii naszego kraju, klasy VIIIa i IV przygotowały montaż słowno-muzyczny. Była to okazja do refleksji nad wydarzeniami sprzed 232 lat, do pielęgnowania patriotyzmu wśród uczniów naszej szkoły oraz do przeżycia dumy z tego, że jest się Polakiem.

Uczniowie recytowali wiersze, mówiące o tych wydarzeniach, o miłości do Ojczyzny i o Konstytucji. Wiersze były przeplatane piosenkami w wykonaniu chóru szkolnego. Z opowieści narratorów dzieci dowiedziały się, jak ważne było uchwalenie Konstytucji i jakie to miało znaczenie dla następnych pokoleń. Więcej faktów historycznych młodzież poznała oglądając prezentację multimedialną pt.„Konstytucja 3 Maja”. Pani Dyrektor podziękowała wszystkim uczniom za zaangażowanie, wskazując na wagę i skutki historyczne tego wydarzenia, a nauczycielom koordynującym za przygotowanie akademii i prezentacji.

Europejski Dzień Śniadania

24 kwietnia obchodziliśmy Europejski Dzień Śniadania. Ten dzień ma przypominać o tym, jak ważną rolę dla zdrowia człowieka odgrywa pierwszy posiłek w ciągu dnia. Korzyści z jedzenia śniadań to: zwiększenie funkcji poznawczych, poprawa pamięci, zmniejszenie ilości błędów wykonywanych podczas pracy i nauki, kreatywność, energia na pierwszą połowę dnia, niwelowanie efektów zmęczenia. Ponadto wpływa też długoterminowo zmniejszając ryzyko wystąpienia cukrzycy oraz chorób sercowo-naczyniowych. Dodatkowo spożywanie śniadań pomaga utrzymać prawidłową masę ciała. Osoby jedzące śniadania jedzą mniej przekąsek oraz spożywają mniej kaloryczne obiady. Śniadanie jest uważane przez dietetyków za posiłek najważniejszy dla zdrowia i właściwego funkcjonowania organizmu – ma dostarczać energii, co po nocnej przerwie jest bardzo istotne. Chińskie przysłowie, na poparcie tej tezy, mówi “Śniadanie zjedz sam, obiadem podziel się z przyjacielem, a kolację oddaj wrogowi”.

W naszej szkole również pamiętaliśmy o tym ważnym dniu, aby zachęcić uczniów, rodziców, nauczycieli do spożywania śniadań opiekunki Szkolnego Koła PCK panie: Diana Raban i Ilona Jędrzejczyk przygotowały śniadanie dla wszystkich chętnych. Było smacznie, zdrowo i kolorowo:). Dzieci miały możliwość samodzielnego przygotowania kanapek, skosztowania warzyw i owoców.

Pamiętajmy, że właściwie skomponowane śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu całego dnia  i nie powinno być pomijane.

Policja w szkole… na spotkaniu z uczniami

W ramach realizowanego przez Powiat Starachowicki projektu „RAZEM BEZPIECZNIEJ”, 2 grudnia w naszej szkole odbyło się spotkanie z policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. Policjanci rozmawiali z uczniami klas IV – VIII o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w szczególności w kontekście niechronionych uczestników ruchu drogowego, stosowania zasady ograniczonego zaufania oraz prawidłowego korzystania z przejść dla pieszych. Prowadzący spotkanie, mł. asp. Paweł Kusiak podkreślił ważną rolę elementów odblaskowych, które każdy uczeń powinien posiadać.

Na zakończenie spotkania uczniowie zadawali pytania dotyczące bezpieczeństwa oraz dzielili się swoimi spostrzeżeniami, a od naszych gości otrzymali elementy odblaskowe.

Szkolny Dzień Życzliwości i Tolerancji

16 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Tolerancji. Czas ten stał się okazją do refleksji nad własną postawą w odniesieniu do innych osób – kolegów, koleżanek. Na szkolnym korytarzu ukazały się kolorowe hasła i informacje związane z obchodzonym dniem.  Uczniowie wypisywali  słowa  kojarzące się  im z  motywem przewodnim dnia, stworzyli Księgę Tolerancji, w której wpisywali w niej swoje „złote myśli” związane z hasłem „Tolerancja”. Szkolny korytarz ozdobił Dekalog Tolerancji, który przypominać miał nam co oznacza Tolerancja, jakimi zasadami kierować się by być tolerancyjnym. 

Mamy nadzieję, że wszystkie działania, które w tym dniu  towarzyszyły uczniom pogłębiły ich wiedzę na temat tolerancji, stały się refleksją nad postawami wobec innych osób, otworzyły nasze serca i zachęcił do walki z  brakiem tolerancji. Podjęta przez naszą szkołę inicjatywa miała na celu  poruszyć w nas strunę wrażliwości i  spojrzeć na innych ludzi z wyrozumiałością.

Ten tydzień był niezwykły  ponieważ, 21 listopada  obchodziliśmy Szkolny Dzień Życzliwości. Był to dzień wyjątkowy, pełen uśmiechów, miłych słów, gestów, pozytywnych emocji i obfitował w różne atrakcje.
Nasza szkoła została udekorowana na żółto – informacjami na temat życzliwości, wesołymi minkami, cytatami i przysłowiami o dobroci, życzliwości, uśmiechu, przyjaźni itp. Drzwi każdej sali przyozdobiły uśmiechnięte buźki i piękne serca z cennymi hasłami.  Było ich tak dużo, że wystarczyło na drzwi wszystkich pracowni i gabinetów w budynku szkoły. Dziękujemy wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w przygotowanie tego święta. Tego dnia również uczniowie i nauczyciele ubrani byli na żółto (kolor optymizmu i radości), biało  lub niebiesko  bądź posiadali żółte akcenty ubioru, radosne emblematy.

Nauczyciele również sprawili uczniom miłą niespodziankę: nie było niezapowiedzianych kartkówek, a wszyscy uczniowie, którzy ubrani byli na żółto, biało lub niebiesko bądź przynieśli na zajęcia żółte słonko/uśmiechniętą buźkę nie byli pytani na lekcjach. Na szkolnym korytarzu powstało wspaniałe drzewo ozdobione żółtymi buźkami z pozdrowieniami bądź miłym słowem dla kolegi, koleżanki. Kolejną atrakcją naszego święta były karteczki serdeczności, za pośrednictwem których uczniowie i nauczyciele mogli przesłać pozdrowienia i życzenia do wybranych osób. W Dniu Życzliwości  liściki sprawiały wiele uśmiechu i radości uczniom i nauczycielom.

Pamiętajmy, że bycie życzliwym i uprzejmym nic nie kosztuje, a sprawia wiele radości i uśmiechu nie tylko nam, ale i osobom przebywającym w naszym towarzystwie. Bądźmy życzliwi na co dzień!!!

Wszystkim, którzy uświetnili swoimi pomysłami i pracą Szkolny Dzień Życzliwości I Tolerancji serdecznie dziękujemy. Koordynatorami akcji byli:
Samorząd Uczniowski
Opiekunowie Samorządu Szkolnego
Pedagog  szkolny Pedagog specjalny

PROGRAM DOMOWYCH DETEKTYWÓW „ JAŚ I MAŁGOSIA NA TROPIE “.

W naszej szkole  programem tym objęci są uczniowie klasy IV ( program realizowany jest we współpracy z Agencją Rozwoju Regionalnego).

Cele programu:

    Opóźnienie inicjacji alkoholowej wśród dzieci oraz ograniczanie problemów związanych z piciem alkoholu poprzez wzmacnianie rodzinnych, indywidualnych i rówieśniczych czynników chroniących.

W programie porusza się następujące tematy:

 • Prawdy i mity na temat alkoholu
 • Wpływ środków masowego przekazu na temat przekonań dotyczących alkoholu
 • Rodzaje presji rówieśniczej i sposoby radzenia sobie z naciskiem
 • Powody, dla których młodzi ludzie sięgają po alkohol oraz konsekwencje picia w młodym wieku

Program Domowych Detektywów składa się z dwóch części: szkolnej oraz domowej i jest utrzymany w konwencji nauki poprzez zabawę. Materiałem wykorzystywanym do pracy dziecka w szkole oraz w domu są cztery zeszyty komiksowe.

          W ramach zajęć w domu uczniowie wraz ze swoimi rodzicami tworzą tzw. „domowe drużyny”. Zadaniem drużyn jest wspólna praca z wykorzystaniem wspomnianych zeszytów. Każdy z nich zawiera jedną zabawną historyjkę komiksową, trzy zadania dla „domowych drużyn” oraz krótkie porady przeznaczone dla rodziców.

Bohaterami komiksów są młodzi detektywi Jaś i Małgosia, którzy modelują wśród uczniów pożądane zachowania i postawy. Domowe drużyny współpracują przez pięć tygodni. Celem tej współpracy jest ułatwienie rodzicom ( bądź też pomoc w zapoczątkowaniu) rozmów z dziećmi na tematy związane z piciem alkoholu przez nastolatków oraz opracowanie rodzinnych zasad dotyczących alkoholu.

           W części przeznaczonej dla rodziców znajdują się informacje dotyczące problemów związanych z piciem alkoholu przez młodzież oraz konkretne wskazówki, jak rozmawiać z dzieckiem na temat zagrożeń związanych z sięganiem po alkohol. Rodzice są zachęcani do przyjęcia jednoznacznej postawy przeciwnej piciu alkoholu przez ich nastoletnie dzieci oraz konsekwentnego egzekwowania ustalonych zasad.

         Szkolna część programu realizowana jest przez Prowadzącego  (ARR) oraz nauczyciela-wychowawcę przy aktywnym udziale, wybranych przez całą klasę, liderów rówieśniczych. Prowadzący inicjuje pracę „ domowych drużyn” na zajęciach w klasie. W trakcie tych zajęć uczniowie zapoznają się z tematami zeszytów oraz omawiają wrażenia i doświadczenia z pracy z rodzicami. Do zadań liderów należy prezentowanie całej klasie wybranych treści komiksów oraz prowadzenie w małych grupach krótkich zajęć nawiązujących do ich treści.

      Program Domowych Detektywów będzie kończył się Wieczorem Jasia i Małgosi – popołudniowym spotkaniem wszystkich uczestników – uczniów, ich rodziców, nauczycieli i zaproszonych gości. W trakcie tego spotkania uczniowie będą prezentować gościom prace (plakaty, quizy, scenki).

TYDZIEŃ DLA PROFILAKTYKI CHORÓB ZAKAŹNYCH

Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych w szkole to kampania dotycząca profilaktyki zdrowotnej i  efektów wczesnego zapobiegania chorobom zakaźnym. Inicjatorem akcji jest Ministerstwo Edukacji i Nauki z Głównym Inspektorem Sanitarnym i organizacjami pozarządowymi.

Nasza Szkoła aktywnie włączyła się w kampanię i w dniach od 12 do 16 września 2022r. podjęte zostały różnorodne działania. Na korytarzu szkolnym prezentowane były plakaty profilaktyczne o chorobach zakaźnych i metodach ich zapobiegania. W czasie zajęć uczniowie oglądali  filmy edukacyjne dotyczące profilaktyki chorób zakaźnych. W klasach nauczyciele przeprowadzali pogadanki, gry i zabawy o właściwych zachowaniach zdrowotnych. Wychowawczynie świetlicy zorganizowały konkurs plastyczny dla chętnych uczniów  pt. „Dbam o zdrowie”.

15 września odwiedziła naszą szkołę Pani pielęgniarka Iwona Gralec, która podzieliła się z uczniami wiedzą z zakresu profilaktyki zdrowotnej.

SPRZĄTANIE ŚWIATA 2022

SPRZĄTANIE  ŚWIATA 2022 „ WSZYSTKIE ŚMIECI SĄ NASZE”

W dniu 16 września 2022 r. uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Stykowie wzięli udział w akcji „Sprzątanie Świata”, którą organizuje Fundacja Nasza Ziemia . 

Tegoroczna, kampania przebiegała pod hasłem: „Wszystkie śmieci są nasze”.Celem takich szkolnych przedsięwzięć jest zachęcanie uczniów do wspólnego działania na rzecz poszanowania przyrody,  promocja i kreowanie postaw przyjaznych środowisku  oraz ich odpowiedzialności za środowisko naturalne. Akcja miała również na celu pokazanie uczniom, że rozwiązaniem problemu zaśmieconego środowiska nie jest tylko coroczna zbiórka śmieci lecz głównie zmiana nawyków w codziennym życiu , segregacja i umiejętność gospodarowania odpadami.

            Wszyscy uczniowie ZPO wyposażeni w rękawice i worki, które otrzymali z UG w Brodach,  posprzątali plac wokół szkoły (klasy 0-IV) i tereny wzdłuż rzeki Kamienna (klasy V – VIII). Zakład Gospodarki Komunalnej w Brodach odebrał zebrane śmieci/worki.