Dla Rodziców

TYDZIEŃ DLA PROFILAKTYKI CHORÓB ZAKAŹNYCH

Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych w szkole to kampania dotycząca profilaktyki zdrowotnej i  efektów wczesnego zapobiegania chorobom zakaźnym. Inicjatorem akcji jest Ministerstwo Edukacji i Nauki z Głównym Inspektorem Sanitarnym i organizacjami pozarządowymi.

Nasza Szkoła aktywnie włączyła się w kampanię i w dniach od 12 do 16 września 2022r. podjęte zostały różnorodne działania. Na korytarzu szkolnym prezentowane były plakaty profilaktyczne o chorobach zakaźnych i metodach ich zapobiegania. W czasie zajęć uczniowie oglądali  filmy edukacyjne dotyczące profilaktyki chorób zakaźnych. W klasach nauczyciele przeprowadzali pogadanki, gry i zabawy o właściwych zachowaniach zdrowotnych. Wychowawczynie świetlicy zorganizowały konkurs plastyczny dla chętnych uczniów  pt. „Dbam o zdrowie”.

15 września odwiedziła naszą szkołę Pani pielęgniarka Iwona Gralec, która podzieliła się z uczniami wiedzą z zakresu profilaktyki zdrowotnej.

SPRZĄTANIE ŚWIATA 2022

SPRZĄTANIE  ŚWIATA 2022 „ WSZYSTKIE ŚMIECI SĄ NASZE”

W dniu 16 września 2022 r. uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Stykowie wzięli udział w akcji „Sprzątanie Świata”, którą organizuje Fundacja Nasza Ziemia . 

Tegoroczna, kampania przebiegała pod hasłem: „Wszystkie śmieci są nasze”.Celem takich szkolnych przedsięwzięć jest zachęcanie uczniów do wspólnego działania na rzecz poszanowania przyrody,  promocja i kreowanie postaw przyjaznych środowisku  oraz ich odpowiedzialności za środowisko naturalne. Akcja miała również na celu pokazanie uczniom, że rozwiązaniem problemu zaśmieconego środowiska nie jest tylko coroczna zbiórka śmieci lecz głównie zmiana nawyków w codziennym życiu , segregacja i umiejętność gospodarowania odpadami.

            Wszyscy uczniowie ZPO wyposażeni w rękawice i worki, które otrzymali z UG w Brodach,  posprzątali plac wokół szkoły (klasy 0-IV) i tereny wzdłuż rzeki Kamienna (klasy V – VIII). Zakład Gospodarki Komunalnej w Brodach odebrał zebrane śmieci/worki.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2021- przedszkole

Szanowni Państwo,

rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023 odbędzie się 1 września 2022r. według następującego planu:

  • 9.00 Msza św. w kościele w Stykowie,
  • przejście do przedszkola i spotkanie z wychowawcami.

Wszystkim Uczniom, Rodzicom, Nauczycielom i Pracownikom szkoły życzymy owocnego i spokojnego roku szkolnego.

Dyrekcja ZPO w Stykowie

Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

Szanowni Państwo,

rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023 odbędzie się 1 września 2022r. według następującego planu:

  • 9.00 Msza św. w kościele w Stykowie,
  • przejście do szkoły,
  • 10.30 w sali gimnastycznej odbędzie się krótka część artystyczna z udziałem Pani Wójt Marzeny Bernat,
  • po części artystycznej odbędą się spotkania uczniów z wychowawcami.

Wszystkim Uczniom, Rodzicom, Nauczycielom i Pracownikom szkoły życzymy owocnego i spokojnego roku szkolnego.

Dyrekcja ZPO w Stykowie.

Zakończenie roku szkolnego 2021/2022

Harmonogram zakończenia roku szkolnego 2021/2022

  • godz. 8.00 – Msza Święta na zakończenie roku szkolnego w Kościele Wspomożenia Wiernych Najświętszej Maryi Panny w Stykowie,
  • po Mszy Św. przedszkolaki  wraz z rodzicami spotykają się z  wychowawczyniami w przedszkolu,
  • klasa 0 oraz uczniowie  klas I – VIII spotykają się z Dyrektorem na dolnym holu
  • po spotkaniu ogólnym odbędą się spotkania z wychowawcami.

Dyrekcja ZPO w Stykowie

Dzień Ziemi

           W piątek 22 kwietnia obchodziliśmy Dzień Ziemi, największe międzynarodowe święto ekologiczne. Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem „ Zainwestuj w naszą planetę ”. Święto to zostało ustanowione w 1970 roku i obecnie jest obchodzone w 192 krajach (w Polsce od 1990 roku).

           Idea troski o naszą planetę łączy ludzi na całym świecie. Każdy z nas ma wpływ na dobrostan Ziemi. Głównym celem święta jest przybliżenie społeczeństwu wszelkich problemów związanych ze współczesną ekologią, upowszechnianie czystych technologii, szeroko pojęta edukacja w zakresie ochrony środowiska i propagowanie idei zrównoważonego rozwoju.           

To coroczne wydarzenie organizowane jest w naszej szkole w celu promowania ochrony środowiska, rozszerzania świadomości ekologicznej i życia w zgodzie z naturą.

Tegoroczne obchody święta przyjmowały różne formy w zależności od przekazywanych treści.

         Uczniowie klas starszych oglądali na lekcjach filmy, rozwiązywali quizy i krzyżówki o tematyce ekologicznej. Uczniowie klas młodszych dowiedzieli się jak segregować odpady, jak dbać o naszą Ziemię i dlaczego ma to tak duże znaczenie dla naszej planety.

          Uwiecznieniem Obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi w naszej szkole było zorganizowanie wystawy z pracami plastycznymi naszych uczniów i sprzątanie terenów wokół szkoły.

VI Powiatowy Konkurs Przyrodniczy

W dniu 2 kwietnia 2022 roku odbył się w II LO w Starachowicach VI Powiatowy Konkurs Przyrodniczy „Z przyrodą za Pan Brat”.

Celem konkursu było popularyzowanie nauk przyrodniczych ściśle związanych ze środowiskiem życia człowieka, rozwijanie umiejętności łączenia wiedzy z różnych dziedzin i właściwej interpretacji zjawisk przyrodniczych.           

Konkurs został objęty patronatem Starosty Starachowickiego oraz honorowym patronatem Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty. Uczniowie w czasie 90 minut rozwiązywali  test składający się  z części biologicznej i chemicznej.

         Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice, które wykazały się dużą wiedzą przyrodniczą, Małgorzata Jurczenia z klasy VIIIb – zdobywając II miejsce i Amelia Turek z klasy VIIIa – zdobywając wyróżnienie.

W przerwie uczestnicy konkursu skorzystali ze słodkiego poczęstunku i zwiedzili szkołę.  Nagrody ufundowało Starostwo Powiatowe w Starachowicach i Świętokrzyski Kurator Oświaty, a wręczyła Pani Dyrektor II LO .

Spotkanie z Małym Księciem

28 marca uczniowie naszej szkoły ( 56 osób) pod opieką nauczycieli wyjechali do Parku Kultury w Starachowicach na przedstawienie ,,Mały Książę”. Sztuka została przygotowana przez aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu. Adaptacja utworu Exupery’ego to pełna refleksji opowieść o życiu, miłości i przyjaźni. Główny bohater, Mały Książę, uświadamia nam, że przecież ,,wszyscy dorośli byli kiedyś dziećmi”, ale tylko niektórzy o tym pamiętają. Postacie, które chłopiec spotyka w czasie swojej wędrówki po planetach, symbolizują ludzi, których spotykamy na co dzień. Spektakl podobał się uczniom, o czym świadczyło ich zachowanie w sali. Oglądali przedstawienie z zainteresowaniem, ich uwagę zwróciła multimedialna oprawa sztuki. Na rzutniku wyświetlane były poszczególne miejsca pobytu Małego Księcia. Obrazy wzbogacono odpowiednio dobraną muzyką, która przeniosła widzów w magiczny świat opowieści poruszającej między innymi takie problemy jak: samotność czy odpowiedzialność. Głośno wybrzmiały ze sceny znane uczniom sentencje, które wyrażają uniwersalne prawdy: ,, Mowa jest źródłem nieporozumień”, ,,Znacznie trudniej jest sądzić siebie niż bliźniego”, ,, Równie samotnym jest się wśród ludzi”, czy,, Idąc prosto przed siebie, nie można zajść daleko”.  Każde wyjście do kina czy teatru jest nowym doświadczeniem dla uczniów, ponieważ umożliwia im bezpośredni kontakt z kulturą i sztuką. Ponadto oglądając spektakl na żywo, młodzież  ma możliwość obserwowania gry aktorskiej. Takie wyjazdy są też doskonałą okazją do integracji grup klasowych. 

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

       01 marca przypada dzień poświęcony pamięci żołnierzy antykomunistycznego podziemia- Niezłomnych i Wyklętych. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły przygotowali okolicznościowe gazetki i plakaty. Na lekcjach historii oraz godzinach wychowawczych w klasach VII – VIII zostały przeprowadzone rozmowy, wzbogacone prezentacjami multimedialnymi, przybliżające uczniom trudne momenty w dziejach narodu polskiego.

        Tyko jednak dzięki pamięci o ważnych wydarzeniach historycznych możemy budować szacunek do współczesnej Polski – wolnej i niepodległej.

                                                                                          Cześć i chwała Bohaterom

Pomoc dla bezdomnych zwierząt

Wzorem ubiegłych lat w ramach akcji charytatywnej „Otwórz serducho dla zwierza” w naszej szkole odbyła się zbiórka karmy dla zwierząt. Akcję zorganizowali członkowie Szkolnego Koła PCK i Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunami: p. Anną Rycombel, p. Dianą Raban i p. Iloną Jędrzejczyk. Tym razem zebrane dary trafiły do hotelu dla bezdomnych zwierząt „Futrzak” w Marcinkowie.

Celem tej inicjatywy była poprawa warunków podopiecznych schroniska oraz kształtowanie postawy przyjaciela zwierząt wśród uczniów.

Zebrano mnóstwo opakowań z mokrą i suchą karmą, a także kaszę, ryż i makaron.  7 stycznia b.r. przedstawiciele uczniów wraz z opiekunami zawieźli zebrane produkty.

Cieszymy się, że tak wielu Uczniów, Rodziców i Nauczycieli wzięło udział w naszej akcji.
Serdecznie wszystkim dziękujemy!