Archiwum miesięczne: październik 2022

Drużyna ze Stykowa niepokonana w Krynkach

25 października na hali sportowej w Krynkach rozegrany został gminny turniej piłki nożnej klas V-VI. Drużyna chłopców z Zespołu Placówek Oświatowych w Stykowie pod opieką pani Małgorzaty Tomczyńskiej wystąpiła w składzie: Kusiak Julian, Zaczyński Wiktor, Nowak Kacper, Jeśko Mikołaj, Białecki Oliwier, Domagała Kacper, Zięba Krzysztof. Chłopcy byli nie do pokonania. Rozgrywali cztery mecze i wszystkie zwyciężyli, zdobywając 14 bramek a tracąc tylko 1. Końcowe wyniki wyglądały następująco: Styków – Krynki II 4:0, Styków – Lubienia 2:0, Styków – Krynki I 4:0, Styków – Dziurów 4:1.

CodeWeek2022

Klasa II wraz ze swoją wychowawczynią p. Kingą Michalczewską zrealizowała 10 zadań w ramach #CodeWeek2022 i programu #UczymyDzieciProgramować. Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem i radością wykonywali kolejne zadania. Do wspólnej zabawy z kodowaniem w roli głównej drugoklasiści zaangażowali p. Dyrektor szkoły Marzenę Adamus, p. Wicedyrektor Krystynę Kasicę oraz swoich rodziców. To była świetna okazja do integracji oraz lepszego poznania specyfiki zajęć z kodowania. Zajęcia otwarte uatrakcyjnił „zakodowany” prawdziwy tort w wykonaniu jednej z mam – w końcu świętowaliśmy 10 urodziny CodeWeek i 10 jubileuszową edycję programu Uczymy Dzieci Programować.

Po zajęciach uczniowie doszli do wniosku, że kodowanie uczy ich wielu przydatnych umiejętności: współpracy, logicznego myślenia, kreatywności, daje dużo radości i satysfakcji, ale jest również dziedziną nierozerwalnie złączoną z życiem codziennym – chociażby wspomniany wypiek i przygotowanie tortu.

Zajęcia odbyły się z wykorzystaniem pomocy zakupionych w ramach #LaboratoriumPrzyszłości.

,, MAŁE WOJACZKI” ŚPIEWAŁY W PACANOWIE

This gallery contains 2 photos.

    20 października 2022 roku zespół wokalny – ,,MAŁE WOJACZKI” z ZPO w Stykowie wziął udział w 9. ŚWIETOKRZYSKIM KONKURSIE PIEŚNI I PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ I ŻOŁNIERSKIEJ w Pacanowie.

    Dziewczęta rywalizowały z innymi zespołami na deskach Europejskiego Centrum Bajki, a spisały się znakomicie. Wyniki konkursu będą przedstawione 10 listopada b. r.

Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia naszym dzielnym Wojaczkom!!!

Dzień Edukacji Narodowej i ślubowanie uczniów klasy I

17 października w Zespole Placówek Oświatowych w Stykowie odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej oraz ślubowanie uczniów klasy I. Akademię z okazji Dnia Edukacji Narodowej przygotowali uczniowie klasy III wraz z wychowawczynią E. Kalinowską. Dzieci piosenką i słowem uświetniły ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli. Uczniowie docenili i podkreślili swoją  wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i  troskę o dobro wychowanków. Na zakończenie tej części uroczystości przewodniczący Samorządu Szkolnego przekazał na ręce Pani Dyrektor tort dla pracowników szkoły.
 Kolejna część uroczystości to ślubowanie uczniów  klasy I, które na stałe wpisało się  w kalendarz imprez szkolnych. To bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców. Pierwszaki, by mogły zostać włączone do społeczności szkolnej, musiały wykazać się wiedzą na temat swojego kraju oraz bezpiecznego zachowania  na ulicy i w szkole. Poszło im świetnie! Na dowód tego Pani  Dyrektor kolorowym ołówkiem dokonała aktu pasowania. Tym samym uczniowie klasy pierwszej zostali włączeni do  społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Stykowie.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w organizację uroczystości i wspierali pierwszaków w tak ważnym dla nich dniu.

#Laboratoriaprzyszłości

#Laboratoriaprzyszłości
W miesiącu wrześniu, podczas zajęć informatyki w klasach V-VIII realizowaliśmy działania w ramach programu Laboratoria Przyszłości.
Dzieci zapoznały się z działaniem nowoczesnej drukarki 3D Guider II FlashForge, którą zakupiła nasza szkoła. Zainteresowanie wzbudzały przykładowe modele 3d prezentowane na zajęciach. Sporo emocji towarzyszyło uruchomienie drukarki .
Nasi uczniowie śledzili etapy nakładania warstw i stopniowego tworzenia modelu. Pod kierunkiem nauczyciela, każdy z nich założył konto w programie Tinkercad, służącego do tworzenia modeli 3D.
Zapoznali się z działaniem programu, wykonując proste modele m. in tworzenie napisów, figur oraz nakładanie ich na siebie, a następnie grupowanie. Już niebawem pojawią się pierwsze wydruki, którymi twórcami będą nasi uczniowie.

#Laboratoriaprzyszłości

Z pomocy zakupionych w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości chętnie korzystają uczniowie klas młodszych. Na zajęciach rozwijających kreatywność uczniowie klasy II wykorzystywali roboty edukacyjne, puzzle do robota oraz profesjonalne maty do kodowania offline. Zadaniem dzieci było m.in. wyznaczenie na matach trasy łączącej wybrane punkty za pomocą kodu, zbudowanie drogi z drewnianych puzzli dla robota i zastąpienie znaków drogowych właściwym kodem oraz programowanie robota za pomocą kart. Świętowały również Międzynarodowy Dzień Kropki poprzez zabawę „Kropka wyszła” i układanie kolorowego sudoku. Na zajęciach świetlicowych uczniowie klas 0-III konstruowali ciekawe budowle z klocków magnetycznych oraz twórczo malowali zakupionymi temperami.

Ciekawostki ze świetlicy – wrzesień

Pierwsze dni szkoły upłynęły na poznawaniu się grupy świetlicowej i omawianiu przeżyć wakacyjnych. Wykonaliśmy wówczas prace plastyczne: pt. „Mój pierwszy dzień w szkole”, „Moje wakacje” i oglądaliśmy przyniesione przez nas pocztówki.

            Poznaliśmy Prawa i Obowiązki ucznia oraz Prawa Człowieka. Zapoznaliśmy się z zasadami bezpiecznego zachowania obowiązującymi w świetlicy, w szkole i na boisku szkolnym. Mówiliśmy o znaczeniu sygnalizacji świetlnej i jej stosowaniu. Rozmawialiśmy na temat bezpiecznego poruszania się po drogach i ulicach. Utrwaliliśmy – jak bardzo istotne – numery telefonów alarmowych w kolorowankach tematycznych. Oglądaliśmy również filmy edukacyjny o ruchu drogowym oraz przeprowadziliśmy ważną dyskusję – Jak się zachować w czasie zagrożenia? Zwróciliśmy także uwagę na właściwe odżywianie się, higienę osobistą, uprawianie sportu oraz ważność szczepień w związku z realizacją „Tygodnia profilaktyki chorób zakaźnych”. Idąc o krok dalej, wychowawczynie świetlicy zorganizowały konkurs plastyczny „DBAM O ZDROWIE”.

            W kolejnych tygodniach obserwowaliśmy zmiany zachodzące jesienią. Określiliśmy charakterystyczne cechy jesieni i cykliczność pór roku. Wprowadziliśmy ćwiczenia praktyczne związane z odczytywaniem godzin zegarowych i temperatur powietrza na termometrze. Poruszyliśmy bardzo istotny temat, a mianowicie DBANIE O NASZE ŚRODOWISKO. Porozmawialiśmy odnośnie skutków zaśmiecania naszej planety i co przyczynia się do ochrony środowiska. Przedstawiliśmy metody oszczędzania wody i sposobów ratowania przyrody. Na podsumowanie tematu tygodnia utrwaliliśmy znaczenia słowa EKOLOGIA i RECYKLING.

           Korzystając z uroków jesieni dużo czasu spędzaliśmy na świeżym powietrzu bawiąc się w berka, grając w piłkę lub po prostu malując kredą. Zabawy ruchowe odbywały się również w sali gimnastycznej i na „Magicznym dywanie”. W świetlicy szkolnej z spośród wielu gier i zabaw królowały klocki magnetyczne. Dzieci chętnie tworzyły budowle przestrzenne, co widać w załączonych zdjęciach. Opracowały: wychowawczynie świetlicy