Laboratoria przyszłości

#Laboratoria przyszłości

W miesiącu listopadzie na lekcjach informatyki uczniowie klasy IV mieli okazję dowiedzieć się jak działa drukarka 3d Flashforge Guider IIs. Z wielkim zainteresowaniem śledzili etapy wydruku modelu 3D.

W klasach V-VII uczniowie wykonywali w programie Tinkercad model kubka na przybory szkolne. Dowiedzieli się m. in jak precyzyjne ustawić wymiary, jak wykonać otwory w tworzonym modelu 3D oraz jak ustawić podpory, aby drukarka mogła wydrukować ucho kubka.
Dzieci z wielkim zaangażowaniem wykonywały swoje projekty, niektórzy z nich umieszczali na modelach elementy ozdobne. Drukowany projekt to model stworzony przez Katarzynę Chrząstowską z klasy VI (czas druku to 3h 55 min). Na grudniowych zajęciach uczniowie będą wykonywać kolejne projekty.

CodeWeek2022

Klasa II wraz ze swoją wychowawczynią p. Kingą Michalczewską zrealizowała 10 zadań w ramach #CodeWeek2022 i programu #UczymyDzieciProgramować. Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem i radością wykonywali kolejne zadania. Do wspólnej zabawy z kodowaniem w roli głównej drugoklasiści zaangażowali p. Dyrektor szkoły Marzenę Adamus, p. Wicedyrektor Krystynę Kasicę oraz swoich rodziców. To była świetna okazja do integracji oraz lepszego poznania specyfiki zajęć z kodowania. Zajęcia otwarte uatrakcyjnił „zakodowany” prawdziwy tort w wykonaniu jednej z mam – w końcu świętowaliśmy 10 urodziny CodeWeek i 10 jubileuszową edycję programu Uczymy Dzieci Programować.

Po zajęciach uczniowie doszli do wniosku, że kodowanie uczy ich wielu przydatnych umiejętności: współpracy, logicznego myślenia, kreatywności, daje dużo radości i satysfakcji, ale jest również dziedziną nierozerwalnie złączoną z życiem codziennym – chociażby wspomniany wypiek i przygotowanie tortu.

Zajęcia odbyły się z wykorzystaniem pomocy zakupionych w ramach #LaboratoriumPrzyszłości.

„Laboratoria Przyszłości” w naszej szkole

Nasza szkoła realizuje program „Laboratoria Przyszłości”.

„Laboratoria Przyszłości” to inicjatywa realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone
w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości
z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).

Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów.

W ramach Programu nasza szkoła otrzymała od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży w wysokości 60 000 zł. Przyznane środki zostały wykorzystane w całości. Zakupiono m.in.

 • Wirtualne laboratorium Empiriusz
 • Drukarkę 3D – Flash Forge Guide
 • Lenovo Laptop
 • Aparat Sony Cyber-shot
 • Multimedialne pracownie przedmiotowe
 • Warsztat Cooltool
 • Polydron konstrukcje STEAM
 • Polydron – budujemy mosty
 • Magnetyczny Polydron
 • Oświetlenie do realizacji nagrań
 • Statyw fotograficzny
 • Mikrofon kierunkowy
 • Mikrokontroler – zestaw startowy Arduino
 • Stację lutująco-rozlutowującą
 • Programowanie w szkole
 • Robot mbot Explorer
 • GeniBot – roboty edukacyjne z akcesoriami

Zakupione wyposażenie techniczne będzie wykorzystywane w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych
i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności
w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym.