Uroczystości

Akademia z okazji Dnia Konstytucji 3 Maja

W coroczny kalendarz uroczystości w naszej szkole wpisana jest akademia z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Chcąc przybliżyć uczniom naszej szkoły to ważne wydarzenie z historii naszego kraju, klasy VIIIa i IV przygotowały montaż słowno-muzyczny. Była to okazja do refleksji nad wydarzeniami sprzed 232 lat, do pielęgnowania patriotyzmu wśród uczniów naszej szkoły oraz do przeżycia dumy z tego, że jest się Polakiem.

Uczniowie recytowali wiersze, mówiące o tych wydarzeniach, o miłości do Ojczyzny i o Konstytucji. Wiersze były przeplatane piosenkami w wykonaniu chóru szkolnego. Z opowieści narratorów dzieci dowiedziały się, jak ważne było uchwalenie Konstytucji i jakie to miało znaczenie dla następnych pokoleń. Więcej faktów historycznych młodzież poznała oglądając prezentację multimedialną pt.„Konstytucja 3 Maja”. Pani Dyrektor podziękowała wszystkim uczniom za zaangażowanie, wskazując na wagę i skutki historyczne tego wydarzenia, a nauczycielom koordynującym za przygotowanie akademii i prezentacji.

Dzień Babci i Dziadka klasy II

Dzień Babci, Dzień Dziadka jest raz w roku, szczęśliwy i pełen uroku…

16 stycznia uczniowie klasy II zaprezentowali swoim ukochanym Babciom i Dziadkom montaż słowno-muzyczny z okazji ich nadchodzącego święta. Wnuczęta w humorystyczny sposób przedstawiły scenki: u lekarza, na przystanku autobusowym oraz krótki spektakl pt. “Budzik babci Zosi”. Pojawiły się również dedykowane gościom wiersze zawierające gorące życzenia oraz piosenki. Po części artystycznej zabrzmiało głośne “Sto lat!”

Dzieci wręczyły Babciom i Dziadkom własnoręcznie wykonane upominki oraz spędziły z nimi czas przy przygotowanym przez Rodziców poczęstunku.

Dodatkową atrakcją tego spotkania był premierowy taniec z kwiatami w wykonaniu grupy dziewczynek.

To była wyjątkowa uroczystość, pełna uśmiechu, radości, dumy i niekiedy wzruszenia. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone wspólnie z wnukami.

Dzień Edukacji Narodowej i ślubowanie uczniów klasy I

17 października w Zespole Placówek Oświatowych w Stykowie odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej oraz ślubowanie uczniów klasy I. Akademię z okazji Dnia Edukacji Narodowej przygotowali uczniowie klasy III wraz z wychowawczynią E. Kalinowską. Dzieci piosenką i słowem uświetniły ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli. Uczniowie docenili i podkreślili swoją  wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i  troskę o dobro wychowanków. Na zakończenie tej części uroczystości przewodniczący Samorządu Szkolnego przekazał na ręce Pani Dyrektor tort dla pracowników szkoły.
 Kolejna część uroczystości to ślubowanie uczniów  klasy I, które na stałe wpisało się  w kalendarz imprez szkolnych. To bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców. Pierwszaki, by mogły zostać włączone do społeczności szkolnej, musiały wykazać się wiedzą na temat swojego kraju oraz bezpiecznego zachowania  na ulicy i w szkole. Poszło im świetnie! Na dowód tego Pani  Dyrektor kolorowym ołówkiem dokonała aktu pasowania. Tym samym uczniowie klasy pierwszej zostali włączeni do  społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Stykowie.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w organizację uroczystości i wspierali pierwszaków w tak ważnym dla nich dniu.

SPRZĄTANIE ŚWIATA 2022

SPRZĄTANIE  ŚWIATA 2022 „ WSZYSTKIE ŚMIECI SĄ NASZE”

W dniu 16 września 2022 r. uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Stykowie wzięli udział w akcji „Sprzątanie Świata”, którą organizuje Fundacja Nasza Ziemia . 

Tegoroczna, kampania przebiegała pod hasłem: „Wszystkie śmieci są nasze”.Celem takich szkolnych przedsięwzięć jest zachęcanie uczniów do wspólnego działania na rzecz poszanowania przyrody,  promocja i kreowanie postaw przyjaznych środowisku  oraz ich odpowiedzialności za środowisko naturalne. Akcja miała również na celu pokazanie uczniom, że rozwiązaniem problemu zaśmieconego środowiska nie jest tylko coroczna zbiórka śmieci lecz głównie zmiana nawyków w codziennym życiu , segregacja i umiejętność gospodarowania odpadami.

            Wszyscy uczniowie ZPO wyposażeni w rękawice i worki, które otrzymali z UG w Brodach,  posprzątali plac wokół szkoły (klasy 0-IV) i tereny wzdłuż rzeki Kamienna (klasy V – VIII). Zakład Gospodarki Komunalnej w Brodach odebrał zebrane śmieci/worki.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

Szanowni Państwo,

rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023 odbędzie się 1 września 2022r. według następującego planu:

  • 9.00 Msza św. w kościele w Stykowie,
  • przejście do szkoły,
  • 10.30 w sali gimnastycznej odbędzie się krótka część artystyczna z udziałem Pani Wójt Marzeny Bernat,
  • po części artystycznej odbędą się spotkania uczniów z wychowawcami.

Wszystkim Uczniom, Rodzicom, Nauczycielom i Pracownikom szkoły życzymy owocnego i spokojnego roku szkolnego.

Dyrekcja ZPO w Stykowie.

DZIEŃ EUROPEJSKI

16 maja odbył się w naszej szkole Dzień Kultury Europejskiej. Organizatorkami były panie: Marta Bujak, Magdalena Bryła, Ilona Jędrzejczyk oraz Agnieszka Zwada. Zaangażowani byli również wychowawcy poszczególnych klas, uczniowie oraz rodzice. Przygotowania trwały dłuższy czas. Uczniowie  z klas 0 – VIII losowali kraj europejski, który mieli reprezentować. Następnie przygotowywali plakaty oraz prezentacje dotyczące wylosowanego  państwa. Wykonywali także charakterystyczne potrawy i przekąski. Niektórzy przygotowywali rekwizyty i stroje regionalne. W wydarzeniu uczestniczyły również przedszkolaki wraz ze swoimi wychowawczyniami.

Zorganizowanie Dnia Europejskiego służyło doskonaleniu wielu umiejętności, kształtowaniu wartości i postaw. W ten sposób poznaliśmy zwyczaje i tradycje wielu państw. Tego dnia poczuliśmy bardzo mocno, że tworzymy z innymi krajami europejskimi wielką rodzinę. Na zakończenie odśpiewaliśmy wspólnie  hymn Unii Europejskiej – ,,Odę do radości”.

Bardzo dziękujemy za pomoc i zaangażowanie w przygotowanie szkolnych obchodów Dnia Kultury Europejskiej całej społeczności szkolnej.

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

Pasowanie na przedszkolaka to wyjątkowa uroczystość, która w naszym przedszkolu odbyła się 12 maja 2022 r. Ze względu na pandemię i panujące obostrzenia to ważne wydarzenie trzeba było przełożyć. Uroczystość rozpoczęła się od części artystycznej, w której dzieci zaprezentowały swoje umiejętności – dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią. Mali artyści z ogromnym zaangażowaniem zaprezentowali przygotowane na tę okoliczność wierszyki i piosenki. Po części artystycznej nastąpił akt pasowania przez Panią Dyrektor Marzenę Adamus. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał dyplom oraz upominek od Pani Dyrektor. Dla przedszkolaków było to wielkie przeżycie, a dla rodziców powód do dumy ze swoich pociech.

Dzień Edukacji Narodowej

Dnia 13.10.2021 r. w Zespole Placówek Oświatowych w Stykowie odbyła się akademia  z okazji  Dnia  Edukacji Narodowej. Uroczystość rozpoczęła się od przemówienia Pani Dyrektor, która przywitała wszystkich nauczycieli, pracowników szkoły oraz uczniów. Następnie rozpoczęła się akademia przygotowana przez klasy II i III pod kierunkiem pań Ilony Jędrzejczyk i Diany Raban. Mali artyści piosenką i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli. Uczniowie wyrazili swoją  wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie  i  serce dla wychowanków. Ostatnią częścią akademii była Szkolna Gala Muffinkowa. Nauczyciele zdobywali nagrody w zabawnych kategoriach takich jak: „Rozwiązywacz dziecięcych problemów”, „Nie martw się, nic nie szkodzi”, „Muza młodych twórców”. Każdy nauczyciel otrzymał od uczniów słodki upominek – babeczkę.

Na zakończenie akademii po raz kolejny głos zabrała p. Dyrektor Marzena Adamus. Złożyła wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły życzenia z okazji wspólnego święta oraz pogratulowała pani Justynie Śpiewak, która otrzymała Nagrodę Wójta Gminy Brody. Następnie wręczone zostały Nagrody Dyrektora Szkoły  dla nauczycieli oraz pracowników placówki .

Święto Konstytucji 3 Maja – akademia online

    


„ Ojczyzna, honor, wiara- to siła…”

W tym roku przypada 230. Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Pamiętając o tym doniosłym wydarzeniu, uczniowie naszej szkoły włączyli się w jej obchody. Przygotowanie montażu słowno –muzycznego okazało się nieco trudniejsze niż zwykle ze względu na trwające w formie zdalnej zajęcia. Jednak w naszej szkole nie zabrakło artystycznie utalentowanych dzieci , które ochoczo podjęły się tego zadania. Z pomocą przyszli oczywiście niezawodni rodzice. Swoje wsparcie okazali podczas robienia zdjęć i nagrywania występów swoich pociech.

    Część artystyczną rozpoczął Franek Jeziorski- uczeń klasy V.  W swojej krótkiej, ale wzorowo przygotowanej przemowie chłopiec podkreślił rolę, jaką dla Polaków odegrało uchwalenie Konstytucji 3 Maja, przypomniał także nazwiska twórców tej Ustawy Rządowej.                             

W wykonaniu Lenki Bilińskiej, uczennicy klasy I mogliśmy usłyszeć pierwszą zwrotkę „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie najmłodsza uczestniczka, Emilka Turek z przedszkola, wyrecytowała wiersz o fladze ojczystej. Z sympatycznym wystąpieniem dziewczynki pięknie komponowały się  słowa pieśni ,,Flaga” niezwykle wzruszająco zaśpiewanej  przez Olę Sieroń, Amelkę Turek i Franka Jeziorskiego. Jej podniosły charakter podkreślały przygotowane przez uczniów elementy scenografii. W repertuarze poświęconym temu doniosłemu wydarzeniu z roku 1791 nie mogło zabraknąć pieśni „Mazurek 3 Maja”. To nagranie solidnie przygotowały trzy urocze dziewczynki z klasy VI b: Zuzia Borowiec, Julka Garbacz i Gabrysia Turek. Piosenka „Myślimy o Polsce”, w pięknym i poruszającym wykonaniu uczennicy klasy VI a, Wiktorii Bilińskiej, była zwieńczeniem krótkiego montażu słowno – muzycznego.

    Występ uczniów naszej szkoły to krótka, ale wzruszająca lekcja o Polsce, lekcja, która przypomina ważne wydarzenie historyczne, podkreśla patriotyzm, honor wiarę- to przecież te wartości pozwoliły przetrwać Polakom wieki pod niezwyciężonym biało- czerwonym sztandarem.

    Należy podkreślić, że nasi wykonawcy wzorowo przygotowali się do występu. Podniosłość chwili oddawał ich odświętny strój. Dziewczynki ubrane były w białe bluzki i czerwone spódniczki, niektóre splotły włosy w warkocze i ozdobiły je czerwonymi kokardkami, wszyscy natomiast mieli przypięte kotyliony w kolorze barw narodowych. Elementem scenografii były też biało-czerwone chorągiewki.

      Nad przygotowaniem uczniów do części artystycznej czuwała pani Justyna Śpiewak. W formie zdalnej udzielała rad i wskazówek. Dziękujemy naszym młodym, utalentowanym artystom! Serdeczne, z serca płynące podziękowania składamy także wszystkim Rodzicom, którzy służyli nieocenioną pomocą w czasie przygotowań dzieci do występu i nagrań.

,,Dziś dzień wosku Ci ukaże, co Ci życie niesie w darze”

Każdego roku w listopadzie zgodnie z tradycją obchodzimy wieczór andrzejkowy. Zwyczaj ten wywodzi się z obrzędów ludowych. W naszej szkole zabawa andrzejkowa odbyła się w środę 27 listopada 2019 r. W godzinach popołudniowych bawili się uczniowie klas IV-VIII. Uczniowie mieli możliwość poznania swojej wróżby na bliższą i dalszą przyszłość – oczywiście z przymrużeniem oka. Następnie tańczyli wszyscy przy dźwiękach współczesnej muzyki. Dodatkową atrakcją wieczoru były słodkości i inne smakołyki, które można było zakupić na przygotowanym przez rodziców kiermaszu. Zabawy i śmiechu było wiele, a pełen atrakcji wieczór przebiegał w miłej i ciepłej atmosferze. Organizacją zabawny zajęli się przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunką Panią Anią Rycombel. Nad bezpieczeństwem uczniów czuwały wychowawczynie klas IV-VIII.