Archiwum miesięczne: czerwiec 2025

Laboratoria Przyszłości w świetlicy – czerwiec

Mimo, iż to ostatni miesiąc nauki oraz zabaw kreatywnych w świetlicy, uczniowie stanęli na wysokości zadania. Prześcigali się, kto zbuduje najwyższą wieżę i bardziej zmodyfikowane budynki. Wykorzystując klocki magnetyczne, Lego czy drewniane w swoich budowlach udowodnili, że wszystko jest możliwe do stworzenia. Możliwe, że w przyszłości staną się sławnymi architektami!? 🙂

Czerwiec w świetlicy szkolnej

I tydzień – Dziecięce marzenia

Pierwszy tydzień minął na rozrywkach i zabawach naszych uczniów. W końcu Dzień Dziecka jest tylko raz w roku, a szkoda J W tym tygodniu pełnym radości i niespodzianek odgadywaliśmy na podstawie rysunków, jak i gdzie uczniowie spędzili Dzień Dziecka. Rozmawialiśmy na temat zainteresowań dzieci i wykonaliśmy prace plastyczną pt. „Moje hobby”. Omówiliśmy podstawowe prawa i obowiązki dziecka. Wyjaśniliśmy dlaczego takie są i co z tego wynika. Z innowacji pedagogicznej „Dobre maniery na co dzień” zrealizowaliśmy kolejny temat – Na wakacjach w kraju i zagranicą. Innowacji pedagogiczna „Cztery pory roku w ogrodzie”  pokazała nam jak ważna jest systematyczna praca. Grupa świetlicowa pikowała sałatę w ogródku szkolnym oraz próbowała swoich sił w szczepieniu hortensji bukietowej. Na efekty musimy nieco poczekać.

II tydzień – Dbamy o zdrowie i kondycję

W tym tygodniu rozmawialiśmy na temat znaczenia zdrowia i czynników warunkujących prawidłowy rozwój. Dzieci malowały swoje ulubione owoce i warzywa – wyjaśniały dlaczego takie, a nie inne. Oglądaliśmy film edukacyjny pt.” Śnieżnobiały uśmiech” oraz prezentację multimedialną „Zdrowy styl życia dzieci i młodzieży”. Kolorowaliśmy przybory do mycia zębów. Rozwiązywaliśmy krzyżówki i rebusy o tematyce zdrowotnej. Kontynuując innowację pedagogiczną „Cztery pory roku w ogrodzie” świetliczaki plewili rośliny na stanowisku 1. Uczyli się rozpoznawać chwasty od roślin ozdobnych.  Podsumowaliśmy innowację pedagogiczną „Dobre maniery na co dzień”. Uczniowie z grupy świetlicowej mogli wziąć udział w konkursie świetlicowym pt. „Mistrz dobrych manier”, którego rozstrzygnięcie odbędzie się pod koniec czerwca.

III tydzień – Zakątki Polski

Palcem po mapie – tak brzmi hasło przyszłych wakacji. Uczniowie chętnie opowiadali, gdzie wybierają się na wakacje. Wykorzystując Atlas Polski, Atlas Miast Polski i wiele innych książek związanych z naszym krajem uczniowie wyszukiwali miejsc i informacji z nimi związanych. Czytali co mogą w danym miejscu zwiedzić i oglądaliśmy filmy krajoznawcze. Z użyciem audiobooka słuchaliśmy o Legendach świętokrzyskich. Zrealizowaliśmy kolejny temat z innowacji pedagogicznej „Cztery pory roku w ogrodzie” – Bliżej lata. Przygotowaliśmy stanowisko 3 z uczniami kl. VI – usuwaliśmy trawę i przekopywaliśmy ziemię. W ostatnim tygodniu liczymy na finisz prac zaplanowanych na ten rok szkolny.

IV tydzień – Bezpieczne wakacje

W ostatnim tygodniu dużo mówiliśmy o bezpiecznym spędzaniu wakacji.

Przypomnieliśmy o konieczności korzystania z ważnych telefonów w sytuacji zagrażających zdrowiu lub życiu. Wykonaliśmy pracę plastyczną wykonaną techniką dowolną pt. „Moje wymarzone wakacje”, ale również laurki z okazji Dnia Ojca. Wyłoniliśmy z grupy świetlicowej „Mistrzów dobrych manier”, którzy w nagrodę otrzymali dyplom z wyróżnieniem. Osoby, które najczęściej brały udział w innowacji pedagogicznej „Cztery pory roku w ogrodzie” otrzymali dyplom oraz książki nawiązujące do innowacji. „Pracusiom” dziękujemy i gratulujemy J  Na koniec wykonaliśmy dekorację gazetki na zakończenie roku szkolnego oraz porządkowaliśmy świetlicę szkolną.

Matematyka w praktyce

Robienie zakupów to jedna z sytuacji, w której wykorzystujemy umiejętności matematyczne.

Przed pierwszakami stanęło zadanie: zrobienie samodzielnych zakupów w pobliskim sklepie, za maksymalnie 20zł. Dzieci mogły zakupić 3 dowolne rzeczy, ale musiały oszacować w trakcie wybierania, czy wystarczy im pieniędzy. Każdy poradził sobie z tym zadaniem perfekcyjnie! 🙂

Laboratoria Przyszłości w klasie I

W maju i czerwcu Pierwszaki uczyły się programować korzystając z zakupionych w ramach programu Laboratoria Przyszłości: mat do kodowania, drewnianych puzzli i robotów edukacyjnych: GeniBot i OzoBot. Uczniowie pracowali w parach lub zespołach tworząc trasy dla robota z określonymi kodami oraz układając sekwencje kroków pod matą do kodowania.

Wakacyjne ABC

WAKACYJNE  ABC  czyli  BEZPIECZNE WAKACJE

  1. Aktywnie spędzaj czas podczas wakacji, dbaj o formę zarówno fizyczną, jak i psychiczną!
  2. Bezpieczeństwo przede wszystkim – zachowuj rozwagę podczas zabaw na świeżym powietrzu oraz w domu!
  3. Czas wolny spędzaj na świeżym powietrzu, ale pamiętaj, aby unikać nadmiernego napromieniowania słonecznego!
  4. Dobrze się odżywiaj, jedz owoce i warzywa oraz pij dużo wody, szczególnie w upalne dni!
  5. Ekologia przede wszystkim! – dbaj o zieleń i zbiorniki wodne oraz nie śmieć! Nie płosz dzikich zwierząt w lesie, górach czy nad jeziorem podczas wypoczynku!
  6. Fale w morzu są fajnie, ale tylko, gdy widzisz białą flagę, ponieważ czerwona flaga zwiastuje niebezpieczeństwo.
  7. Gdy  jesteś w lesie lub w pobliżu drzew, nie rozpalaj ogniska i nie wypalaj traw!
  8. Hejt nie jest okej! – zachowaj również rozważność w sieci. Pamiętaj, że nikt w Internecie nie jest bezkarny i anonimowy. Pisanie negatywnych komentarzy, hejt, a nawet groźby są karalne i niosą za sobą wiele konsekwencji!
  9. Internetowe znajomości oraz nieznajomi poznani podczas wakacji, mogą mieć złe intencje wobec Ciebie – zachowaj rozwagę i informuj rodziców lub kolegów, dokąd i z kim zamierzasz wyjść!
  10. Jeżdżąc rowerem, deskorolką, hulajnogą czy rolkami zachowaj ostrożność, szczególnie   w miejscach, które nie są do tego specjalnie przeznaczone – poza ścieżkami rowerowymi!  Ponadto, zakładaj kask oraz ochraniacze!
  11. Kąp się w wyznaczonych miejscach w jeziorze i nad morzem! Zachowaj ostrożność! Nie skacz do wody!
  12. Miej na uwadze, zdrowie swoje jak i innych! Bądź czujny! Przestrzegaj przepisów drogowych!
  13. Nie baw się w pobliżu jezdni! Przechodź wyłącznie na przejścia dla pieszych oraz na zielonym świetle!
  14. Opalaj się stosując filtry słoneczne, które pomogą Ci uchronić skórę przed poparzeniem. Stosuj je każdego dnia!
  15. Pamiętaj, że wakacje mają być przyjemne oraz bezpieczne!
  16. Baw się dobrze, ale z umiarem i rozwagą, zachowując ostrożność!

Drogi Rodzicu !

  1. Zawsze miej oko na dzieci!
  2.  Bądź w pobliżu, kiedy dziecko bawi się w wodzie lub przy jezdni!
  3.  Pamiętaj o kamizelce, rękawkach lub kółku, kiedy dziecko nie potrafi dobrze pływać!
  4.  Nie zostawiaj dzieci i zwierząt w samochodzie!
  5. Pamiętaj o kasku ochronnym i ochraniaczach podczas wycieczek rowerowych!
  6. Stosuj zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego!
  7.  Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych!
  8.  Pamiętaj o możliwych zmianach pogody! Zaplanuj odpowiednio wypoczynek!
  9.  Miej ze sobą naładowany telefon, aby w razie potrzeby móc zadzwonić po pomoc!
  10. Szanuj zieleń, sprzątaj po sobie śmieci oraz nie zbaczaj z tras podczas wędrówek górskich!
  11.  Nie spożywaj alkoholu podczas opieki nad dziećmi!
  12.  Kontroluj dziecko w sieci oraz jego czas spędzany przez ekranami!
  13.  Stosuj kremy z filtrem oraz pilnuj odpowiedniego nawadniania całej rodziny!
  14.  Daj dobry przykład swoim zachowaniem!

Ważne numery telefonu:

999- Pogotowie

997 – Policja

998- Straż pożarna

112- Numer alarmowy

984/ 600 100 100- WOPR (nad wodą)

985/ 601 100 300 – TOPR/ GOPR (w górach)

801 199 990 – Ogólnopolski Antynarkotykowy Telefon Zaufania

800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2024/2025

Harmonogram zakończenia roku szkolnego 2024/2025

  • godz. 8.00 – Msza Święta na zakończenie roku szkolnego w Kościele NMP Wspomożenia Wiernych w Stykowie,
  • po Mszy Św. przedszkolaki  wraz z rodzicami spotykają się z  wychowawczyniami w przedszkolu,
  • klasa 0 oraz uczniowie  klas I – VIII spotykają się z Dyrektorem na dolnym holu,
  • po zakończeniu części artystycznej uczniowie klas 0, I, II i III udadzą się na spotkania z wychowawcami w swoich salach lekcyjnych.

klasa 0 – sala nr 6

klasa I – sala nr 11

klasa II – sala nr 5

klasa III – sala nr15

„Nasze pasje, nasze talenty”

    W dniu 13 czerwca w naszej szkole odbyło się wyjątkowe wydarzenie profilaktyczno – integracyjne pod hasłem „Nasze pasje, nasze talenty”. Głównym celem było ukazanie, jak ważne jest rozwijanie własnych zainteresowań, wspieranie się nawzajem w odkrywaniu i prezentowaniu swoich uzdolnień, ale także był to ważny element działań profilaktycznych w środowisku szkolnym i lokalnym. Poprzez promowanie pozytywnych wzorców, zdrowego stylu życia i konstruktywnych form spędzania wolnego czasu, wydarzenie wsparło rozwój postaw wolnych od zachowań ryzykownych.

    W ramach szkolnego przedsięwzięcia uczniowie mieli możliwość zaprezentowania swoich talentów w dziedzinach takich jak muzyka, taniec, sport, sztuki plastyczne. Działania te wzmacniają poczucie własnej wartości, rozwijają kompetencje społeczne i uczą współpracy. Jednocześnie pokazują, że realizowanie pasji może być atrakcyjną alternatywą dla używek, agresji czy uzależnień cyfrowych.
Dzieci z przedszkola i uczniowie mieli okazję zaprezentować swoje pasje i talenty w różnych formach artystycznych i praktycznych. Na scenie zabrzmiały piosenki w wykonaniu utalentowanych wokalistów.

   Pojawiły się występy muzyczne – w tym gra na gitarze, keyboardzie i skrzypcach – a także pokazy taneczne i akrobatyczne. Nie zabrakło też bardziej nietypowych form wyrazu, takich jak kabaretowy taniec do muzyki, który wywołał wiele uśmiechów i pozytywnych emocji.
W trakcie wydarzenia uczniowie zaprezentowali również swoje umiejętności plastyczne, między innymi malowanie kamyków oraz tworzenie zwierzątek z baloników i ciekawe prace plastyczne. Można było zobaczyć kreatywne budowanie z klocków Lego, posłuchać pięknej recytacji. Zainteresowani nowymi technologiami mogli obejrzeć pokaz pasji komputerowych jednego z uczniów.

   Ważnym elementem spotkania były również wypowiedzi uczniów zaangażowanych w działalność społeczną – w Młodzieżowej Ochotniczej Straży Pożarnej oraz w Młodzieżowej Radzie Gminy. Opowiedzieli oni o swojej działalności, zaangażowaniu i chęci niesienia pomocy innym.
Zwieńczeniem naszego wydarzenia był gościnny występ naszego absolwenta – Janka Wiechy, który podzielił się z młodszymi kolegami i koleżankami swoją inspirującą historią o tym, jak rozwija swoje pasje, realizuje marzenia i nie poddaje się w dążeniu do wyznaczonych celów. Na zakończenie dał pokaz swojego talentu muzycznego wykonując piosenkę „Barcelona”.

   W trakcie wydarzenia odbyła się także prelekcja pana Marka Wojteczka – policjanta z Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach, który mówił o zasadach bezpieczeństwa podczas wakacji i przypomniał uczestnikom, jak dbać o swoje bezpieczeństwo w czasie letniego wypoczynku.

  Spotkanie przebiegło w miłej, radosnej atmosferze, sprzyjającej integracji całej społeczności szkolnej. Był to czas pełen pozytywnej energii, wzajemnej inspiracji i dumy z różnorodnych talentów, które drzemią w naszych uczniach.

 

Link do filmu : Pasje i talenty uczniów ZPO w Stykowie

„Motywacja nastolatków – jak wspierać motywację nastolatka w czasach scrollowania i natychmiastowej gratyfikacji?”

Zapraszamy na ostatni webinar w tym roku szkolnym, który poprowadziła Beata Sobczyk – certyfikowana edukatorka rodziców, trenerka higieny cyfrowej, specjalistka w zakresie profilaktyki e-uzależnień oraz świadomego korzystania z technologii w rodzinie. Prowadzi szkolenia, webinary i konsultacje dla rodziców, nauczycieli oraz firm, pomagając zrozumieć, jak budować zdrowe nawyki cyfrowe i wspierać dzieci oraz nastolatki w świecie nowych technologii. Równocześnie wspiera rodziców w wyzwaniach okresu dojrzewania ich dzieci. Pomaga budować relacje z nastolatkami oparte na szacunku, zaufaniu i współpracy. Specjalizuje się w komunikacji i zarządzaniu trudnymi emocjami.
Autorka e-booków „Cyfrowe wychowanie. Jak wprowadzić dzieci w świat internetu i pierwszego telefonu” i „Jeśli nie szlaban, to co? Jak nauczyć nastolatki odkładania telefonu”. Twórczyni kursów online z zakresu higieny cyfrowej oraz rozwijania kompetencji wychowawczych dla rodziców nastolatków.

O CZYM BĘDZIEMY ROZMAWIAĆ?
1. Dlaczego dużo łatwiej zmotywować się do przeglądania TikToka niż nauki do klasówki?
2. Nie chce mi się, zaraz – co to naprawdę oznacza i jak sobie z tym radzić?
3. Nie wiem, nie umiem – jak reagować na bezradność nastolatka?
4. Motywowanie a oczekiwanie posłuszeństwa – trzeba umieć to rozróżniać.
5. Kary i nagrody – dlaczego tak naprawdę nie działają?
6. Skuteczne narzędzia do budowania motywacji w nastolatkach.

Link do nagrania webinaru: https://youtu.be/_OBBTR165eM?feature=shared

Spotkania w ramach innowacji „Bliżej przyrody – ogródek szkolny”

W ramach innowacji „Bliżej przyrody – ogródek szkolny”, w tym roku szkolnym odbyły się dwa spotkania z osobami, które na co dzień służą przyrodzie w naszej okolicy.

              W listopadzie, przedszkolaków i uczniów klas 0 – III odwiedził Pan Paweł Kosiarz z Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski. Opowiedział dzieciom o swojej pracy oraz wyjaśnił różnicę między leśnikiem, a leśniczym. W trakcie zajęć z edukacji przyrodniczo-leśnej scharakteryzował las jako ekosystem, szczegółowo mówił o przygotowaniach zwierząt do zimy oraz o sposobach pomocy zwierzętom w trudnych, zimowych warunkach. Pan Paweł bardzo chętnie odpowiadał uczniom na zadawane pytania, których było naprawdę dużo. Na koniec przedstawił i opowiedział o swoim towarzyszu „Harnasiu”.

W czerwcu uczniowie klas 1-3 i dzieci z oddziału przedszkolnego odwiedziły Gabinet Weterynaryjny VetKa w Stykowie. Podczas spotkania z Panią lek.wet. Katarzyną Kwiecień-Gawrońską i P. Malwiną Ziemską-Aksanowską dzieci dowiedziały się, na czym polega zawód weterynarza, jak wygląda podstawowe badanie zwierząt oraz jak dbać o swoich pupili. Najefektywniejsza nauka jest przez doświadczenie – uczniowie „badali” pluszowego królika, osłuchiwali siebie nawzajem, ważyli się, oglądali zabezpieczone kleszcze i kamienie moczowe. Byli we wszystkich pomieszczeniach: recepcji, gabinecie lekarza, sali zabiegowej i „szpitaliku”. Dzieci z dużym zaangażowaniem uczestniczyły w spotkaniu – zadawały pytania i dzieliły się swoimi doświadczeniami. Do swoich domów zabrały dzisiaj wiele ciekawych i ważnych informacji oraz przydatnych ulotek.