W dniu dzisiejszym w Strawczynie odbyły się Wojewódzkie Eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej, w którym uczennica klasy 4 Maja Kacperska, reprezentowała naszą szkołę. Wykazała się ona szeroką wiedzą z zakresu pożarnictwa. Gratulujemy Mai wyniku jaki uzyskała oraz życzymy dalszych sukcesów.
Dnia 19 maja 2022 r. uczniowie z klas IV-VIII Zespołu Placówek Oświatowych w Stykowie uczestniczyli w wycieczce do Zatoru. Jest to miejsce znane bardziej wszystkim, a zwłaszcza dzieciom jako Energylandia. Znajduje się tu olbrzymi park rozrywki liczący 43 hektary, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Uczniowie pod czujnym okiem opiekunów (Anny Rycombel, Justyny Śpiewak, Magdaleny Bryły, Ewy Breli, Marty Bujak i Danuty Turk) korzystali z wszystkich atrakcji parku. Najlepsze według uczestników atrakcje to: Hyperion, Abyssus, Zadra, Dragon, Speed Water Coaster, Formuła. Ośmiogodzinny pobyt w parku rozrywki okazał się pełen wrażeń, niezapomnianych przeżyć oraz przede wszystkim sporej dawki adrenaliny. Wszyscy bezpiecznie wróciliśmy do Stykowa- zmęczeni, pełni pozytywnych emocji i uśmiechu.
16 maja odbył się w naszej szkole Dzień Kultury Europejskiej. Organizatorkami były panie: Marta Bujak, Magdalena Bryła, Ilona Jędrzejczyk oraz Agnieszka Zwada. Zaangażowani byli również wychowawcy poszczególnych klas, uczniowie oraz rodzice. Przygotowania trwały dłuższy czas. Uczniowie z klas 0 – VIII losowali kraj europejski, który mieli reprezentować. Następnie przygotowywali plakaty oraz prezentacje dotyczące wylosowanego państwa. Wykonywali także charakterystyczne potrawy i przekąski. Niektórzy przygotowywali rekwizyty i stroje regionalne. W wydarzeniu uczestniczyły również przedszkolaki wraz ze swoimi wychowawczyniami.
Zorganizowanie Dnia Europejskiego służyło doskonaleniu wielu umiejętności, kształtowaniu wartości i postaw. W ten sposób poznaliśmy zwyczaje i tradycje wielu państw. Tego dnia poczuliśmy bardzo mocno, że tworzymy z innymi krajami europejskimi wielką rodzinę. Na zakończenie odśpiewaliśmy wspólnie hymn Unii Europejskiej – ,,Odę do radości”.
Bardzo dziękujemy za pomoc i zaangażowanie w przygotowanie szkolnych obchodów Dnia Kultury Europejskiej całej społeczności szkolnej.
Pasowanie na przedszkolaka to wyjątkowa uroczystość, która w naszym przedszkolu odbyła się 12 maja 2022 r. Ze względu na pandemię i panujące obostrzenia to ważne wydarzenie trzeba było przełożyć. Uroczystość rozpoczęła się od części artystycznej, w której dzieci zaprezentowały swoje umiejętności – dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią. Mali artyści z ogromnym zaangażowaniem zaprezentowali przygotowane na tę okoliczność wierszyki i piosenki. Po części artystycznej nastąpił akt pasowania przez Panią Dyrektor Marzenę Adamus. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał dyplom oraz upominek od Pani Dyrektor. Dla przedszkolaków było to wielkie przeżycie, a dla rodziców powód do dumy ze swoich pociech.
Jutro, tj. 18 maja 2022r. świetlica szkolna będzie czynna tylko do godz. 12.00.
Znamy już wszystkie literki i potrafimy sami czytać krótkie, proste teksty. Najbardziej jednak lubimy, jak czytają nam dorośli. Odwiedziliśmy więc Bibliotekę Publiczną, aby wypożyczyć książki do wspólnego czytania z rodzicami. Pani Bibliotekarka założyła każdemu dziecku Kartę Małego Czytelnika. Wykonaliśmy również zakładkę do książki by nie zgubić miejsca w książce, na którym przerwaliśmy jej czytanie. Pani Bibliotekarka Ewa przeczytała nam ciekawą, ilustrowaną bajkę i na koniec wręczyła każdemu dziecku książkę pt. „Pierwsze Czytanki dla…”
Razem ze starszymi koleżankami i kolegami z naszej szkoły świętowaliśmy Dzień Kultury Europejskiej. Zeróweczka prezentowała Węgry przy melodii Czardasza. Na plakacie pokazaliśmy zdjęcia najciekawszych miejsc do zwiedzania oraz ciekawostki dotyczące tego europejskiego kraju. Nasi Rodzice przygotowali bogato zastawiony stół pełen tradycyjnych węgierskich smakołyków: langosze, czekoladowe naleśniki, rogaliki, placki ziemniaczane, kolorowe papryki oraz całe kiście białych i różowych winogron.
Wszyscy mogliśmy degustować potrawy z różnych krajów europejskich.
8 maja to Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca z tej okazji 9 maja 2022 roku odbył się w naszej szkole „Charytatywny kiermasz ciast”. Organizatorami akcji było Szkolne Koło PCK oraz Samorząd Uczniowski. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie: ciasta, babeczki, muffiny, galaretki i wiele innych pyszności:).
Kiermasz cieszył się dużym powodzeniem! Zebraną kwotę – 536zł postanowiliśmy przekazać na rzecz mieszkańców Ukrainy, którzy w obecnej sytuacji znaleźli schronienie przy Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie – Godowie.
Dziękujemy serdecznie całej społeczności szkolnej za wsparcie i za to, że zawsze możemy na Was liczyć!
W ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. ,,Poznaj Polskę” uczniowie klas I-III w dniu 06.05.2022r. pojechali na wycieczkę do Sandomierza i Ćmielowa.
Zwiedzanie Sandomierza rozpoczęli od rejsu statkiem po Wiśle. Byli zachwyceni widokami i z zaciekawieniem wsłuchiwali się w to, co na temat Sandomierza oraz Gór Pieprzowych, mówiła do nich pani przewodnik. Po zejściu ze statku dzieci ruszyły w stronę sandomierskiego rynku. Po drodze zatrzymywały się, by móc wysłuchać informacji na temat najważniejszych zabytków Sandomierza: Kościoła św. Jakuba, Zamku Królewskiego, Ucha Igielnego i Bramy Opatowskiej. Uczniowie na pewno zapamiętają wizytę w Zbrojowni Rycerskiej, a to za sprawą sympatycznego rycerza, który w zabawny sposób opowiedział im legendę o Halinie Krępiance, dzielnej dziewczynie, która uratowała Sandomierz przed najazdem tatarskim. Po spotkaniu z rycerzem chętni mogli przymierzać zbroje, suknie dam dworu, brać do ręki miecze, a także obejrzeć salę tortur. Następnie dzieci udały się na Rynek Starego Miasta i wysłuchały ciekawych informacji na temat Ratusza i umieszczonego na nim zegara słonecznego. Dużą atrakcją w trakcie zwiedzania, było rozpoznawanie miejsc znanych z serialu telewizyjnego pt. „Ojciec Mateusz”. Wizytę w Sandomierzu uczniowie zakończyli obiadem i kupnem pamiątek.
Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Żywego Muzeum Porcelany przy Fabryce Porcelany AS w Ćmielowie. Uczniowie obejrzeli tam film ukazujący etapy ręcznej produkcji porcelany. Seans odbył się we wnętrzu starego, oryginalnego pieca do wypału porcelany. Następnie na własne oczy zobaczyli etapy powstawania figurki porcelanowego kotka. Ostatni punkt wycieczki to warsztaty ceramiczne, podczas których każde dziecko samodzielnie wykonało różę z masy porcelanowej.
Dzieci były zmęczone, ale i bardzo zadowolone z wyjazdu. W autokarze z przejęciem wspominały miejsca i rzeczy, które najbardziej im się podobały.
Kwiecień plecień, bo poprzeplata, trochę zimy, trochę lata! W tym kapryśnym miesiącu rozmawialiśmy o zwyczajach i tradycjach świąt wielkanocnych. Wykonywaliśmy kartki świąteczne i koszyczki z masy solnej. Kolorowaliśmy zające, jajka i koszyczki. Rozwiązywaliśmy zagadki i quizy. W tak pięknym czasie nie zabrakło kiermaszu wielkanocnego, który zorganizowali nauczyciele świetlicy wraz z wychowawcą kl. I. Zebrane pieniążki przeznaczono na nagrody konkursowe, potrzebne rzeczy do sal i na pomoc rodzinom z Ukrainy.
W kolejnych tygodniach rozwijaliśmy umiejętność poprawnego budowania zdań oraz czytania ze zrozumieniem. Rozwiązywaliśmy zadania i łamigłówki matematyczne. Zabawy ruchowe odbywały się w sali gimnastycznej, na magicznym dywanie i coraz częściej na świeżym powietrzu:)
Poszerzaliśmy wiedzę na temat środowiska naturalnego i jego ochrony. Omawialiśmy negatywne i pozytywne skutki działalności człowieka. Wyjaśnialiśmy czym jest recykling i jak możemy go wykorzystywać w życiu codziennym. Projektowaliśmy plakaty związane z Dniem Ziemi.
W ostatnim tygodniu kwietnia analizowaliśmy i tworzyliśmy własne piramidy zdrowego odżywiania się. Rozmawialiśmy na temat znaczenia zdrowia i czynników warunkujących prawidłowy rozwój. Rozpoczęliśmy realizację programu edukacji profilaktyki antytytoniowej „Nie pal przy mnie proszę”. Wykonaliśmy gazetkę świetlicy pt. „Żyj zdrowo i nie ulegaj nałogom!” Zrealizowaliśmy konkurs świetlicowy na najciekawszy planer żywieniowy „Jedzmy smacznie, zdrowo, kolorowo”. Kreatywnie wykorzystaliśmy warzywa do wykonania twórczych kanapek:)
Opracowanie: wychowawczynie świetlicy