Aktualności

Wycieczka do Zamościa

22 maja 2025 r. uczniowie klas V – VIII wybrali się na pełną atrakcji wycieczkę do Zamościa – miasta nazywanego „perłą renesansu”, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Uczniowie zwiedzili Rynek Wielki, Rynek Solny, Rynek Wodny, renesansowy ratusz, kolorowe kamienice ormiańskie oraz fragmenty dawnych murów obronnych. Przewodnik przedstawił uczniom wiele ciekawostek związanych z historią tego niezwykłego miasta. Uczniowie zobaczyli również kamienicę, w której mieszkał polski poeta, piosenkarz, kompozytor i malarz Marek Grechuta.
W zamojskim zoo uczniowie z zainteresowaniem obserwowali różnorodne gatunki zwierząt – od dzikich kotów po egzotyczne ptaki.
Wycieczka połączyła naukę z zabawą i integracją. Słoneczna pogoda i świetna atmosfera sprawiły, że uczniowie wrócili zadowoleni i pełni miłych wspomnień.
Opiekę nad uczniami sprawowały Panie: Danuta Turek, Justyna Śpiewak i Anna Drukała.

 

Międzynarodowy Dzień Dobrych Uczynków

Czy kiedykolwiek czułeś przypływ energii po zrobieniu dobrego uczynku? Czy kiedykolwiek zauważyłeś, że jesteś bardziej zrelaksowany po dniu, kiedy byłeś wolontariuszem?
Czy kiedykolwiek czułeś się zmotywowany do czynienia dobra, myśląc o ostatnim razie, kiedy komuś pomogłeś?

Oto kilka naukowych faktów
na temat korzyści płynących z czynienia dobra:

CZYNIENIE DOBRA POPRAWIA SAMOPOCZUCIE

Czy kiedykolwiek czułeś przypływ pozytywnych emocji po wykonaniu dobrego uczynku? To uczucie pojawia się,gdy twój mózg uwalnia endorfiny odpowiedzialne za nasze dobre samopoczucie. Kiedy robisz coś dobrego dla innych, ośrodki przyjemności w mózgu pracują na pełnych obrotach, uwalniając endorfiny i powodując ten stan. Nie wspominając o tym, że czynienie dobra generuje zadowolenie i wdzięczność.

CZYNIENIE DOBRA CZYNI NAS SZCZĘŚLIWSZYMI

Do ważnego wniosku doszli naukowcy na temat altruizmu : ci, którzy pomagają innym, są szczęśliwsi w życiu niż ci, którzy nie traktują pomagania innym jako priorytetu. Odkryto, że pomaganie minimum raz w tygodniu prowadzi do zadowolenia z życia, samorealizacji oraz poprawia zdrowie fizyczne.

CZYNIENIE DOBRA SPRZYJA ZDROWIU PSYCHICZNEMU

Czasopismo „BMC Public Health” stwierdziło, że bezinteresowne pomaganie jest dobre dla zdrowia psychicznego. Badania wykazały, że – wraz z poprawą samopoczucia i satysfakcji z życia – wolontariat jest również związany z obniżeniem depresji.

CZYNIENIE DOBRA ZMNIEJSZA STRES I WYDŁUŻA ŻYCIE

Naukowcy z Uniwersytetu w Buffalo znaleźli związek między bezinteresowną pomocą a stresem. Wyniki badań pokazują, że osoby badane, które udzielały wymiernej pomocy przyjaciołom lub członkom rodziny (bieganie na posyłki, pomoc w opiece nad dziećmi itp.), zgłaszały mniej stresujących wydarzeń, a w konsekwencji mniejszy stres przyczynia się do dłuższego, lepszego życia.

CZYNIENIE DOBRA MOTYWUJE DO PONOWNEGO CZYNIENIA DOBRA

Badanie z 2012 roku opublikowane w „Psychological Science” dowodzi, że myślenie o czasach, w których pomogłeś innym sprawi, że będziesz chciał pomóc innym ponownie. Innymi słowy, myślenie o tym, co dałeś innym – a nie tylko o tym, co otrzymałeś – zmotywuje cię do czynienia dobra jeszcze nie raz.

Źródło: Internet

Zdrowo jem, więcej wiem!

Klasa I na zajęciach rozwijających kreatywność brała udział w wiosennej edycji ogólnopolskiego projektu „Zdrowo jem, więcej wiem”. Projekt objęli patronatami honorowymi: Minister Edukacji Narodowej oraz Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy.

Głównym celem projektu było wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych.

Ważnym celem było również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej.

W projekcie brali udział również rodzice pierwszaków, od których zależy całokształt stylu życia rodziny.

Etap wiosenny poświęcony był słodkim i słonym przekąskom, a także pochodzeniu żywności.

W ramach lekcji „Słodkie i słone przekąski” uczniowie dokładnie przyglądali się przekąskom. Zbierali informacje o składzie takich przekąsek, a następnie szukali zdrowszych zamienników. Uczyli się dokonywać właściwych wyborów żywieniowych, mając na uwadze zawartość soli i cukru.

Jedzenie jest nam niezbędne każdego dnia. Ale czy dzieci wiedzą skąd pochodzi żywność? W trakcie zajęć pn. „Płyną statki z bananami” pierwszaki dowiedziały się, skąd może pochodzić żywność w sklepach, poznały kraje, w których jest produkowana, ustalały w jaki sposób jest ona transportowana. Na koniec stworzyły Kodeks Mądrego Klienta.

Po zrealizowaniu zadania „Słone i słodkie przekąski” dzieci wiedziały, jaki wpływ takie przekąski mają na zdrowie. Potrafiły wybrać zdrowe zamienniki. Utrwaliły tę wiedzę w kreatywny sposób poprzez przygotowanie opowieści o słodyczach uwzględniając przy tym, jaki mają wpływ na zdrowie, co można jeść zamiast nich. Opowieść mogła mieć dowolną formę. Odbył się klasowy konkurs.

Rodzice, podczas jednego ze spotkań z wychowawcą, uczestniczyli w Forum „Słodkie życie”. Zastanowili się wspólnie „Dlaczego słodycze tak bardzo smakują dzieciom i dorosłym”, „Dlaczego sięgamy po nie, gdy jesteśmy głodni, znudzeni, przestraszeni czy szczęśliwi” oraz „Dlaczego tak trudno ich sobie odmówić”. Prezentacja obejmowała również normy poziomu glukozy we krwi, skutki jej nadmiaru oraz wskazówki, jak dokonywać zmian w diecie.

Na koniec dzieci podzieliły się z całą społecznością szkolną swoją wiedzą i umiejętnościami zdobytymi podczas realizacji projektu. Na korytarzu szkolnym zawisły plakaty z przeprowadzonych lekcji, prace konkursowe dzieci oraz ulotki.

Ekologia z „EKO KWIAT”

29 kwietnia 2025r. odbyło się spotkanie z przedstawicielką przedsiębiorstwa „EKO KWIAT”, która zajmuje się wywozem opadów na terenie naszej gminy.

Podczas rozmowy kierowanej dzieci poznały specyfikę pracy w takiej firmie. Przypomniały sobie frakcje odpadów oraz dowiedziały się, gdzie wywozić „problematyczne” śmieci. Na koniec uczestniczyły w quizie na temat ekologii.

„ Wolność, naród, ojczyzna”          

     W roku 2025 przypada 234. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Pamiętając o tym doniosłym wydarzeniu, uczniowie naszej szkoły włączyli się w jej obchody. W montażu słowno- muzycznym dzieci dały wspaniały popis swych zdolności recytatorskich i wokalnych.  

   Prowadząca uroczystość konferansjerka podkreśliła rolę, jaką dla Polaków odegrało uchwalenie Konstytucji, przypomniała także nazwiska twórców tej Ustawy Rządowej.  Uczniowie pięknie recytowali wiersze. Niezwykle wzruszająco wybrzmiały też słowa pieśni i piosenek, które można było usłyszeć w wykonaniu chóru szkolnego, duetów i zespołów . Były to takie utwory, jak: ,,Flaga’’, ,,Taki kraj”, ,,Nadzieja”, ,,Polonez 3 Maja”, ,,Polskie kwiaty”. Swój występ młodzi artyści zakończyli pieśnią ,,Pamięć w nas”, przy jej dźwiękach dziewczęta zatańczyły w rytm poloneza.

  Występ uczniów naszej szkoły był krótką, ale wzruszającą lekcją, która przypomniała ważne wydarzenie historyczne, podkreśliła patriotyzm, wiarę i nadzieję Polaków na wzmocnienie państwa polskiego. Konstytucja 3 Maja stała się bowiem symbolem wolności, demokracji i dążeń Polaków do suwerenności. Podniosły charakter uroczystości podkreślała też wykonana specjalnie na tę uroczystość dekoracja, która doskonale korespondowała z częścią artystyczną.

   Nasi uczniowie zostali wzorowo przygotowani  do występu. Podniosłość chwili oddawał ich odświętny strój. Dziewczynki ubrane były w czerwone  bluzki i białe spódniczki, włosy miały  splecione w warkocze, które związały białymi kokardkami, chłopcy zaś założyli białe koszule i czerwone muszki. Elementem scenografii były też biało-czerwone chorągiewki.

   Po części artystycznej głos zabrała dyrektor szkoły pani Marzena Adamus , która pogratulowała  wszystkim wykonawcom  wspaniałego  występu  oraz nauczycielom odpowiedzialnym za przygotowanie uczniów do tej  uroczystości: pani Justynie Śpiewak  i pani Elżbiecie Rozwadowskiej.

   Jesteśmy pod wrażeniem występu! Naszym młodym, utalentowanym artystom składamy serdeczne podziękowania i gratulacje.

Świętujemy Dzień Ziemi

W związku z obchodami Dnia Ziemi, które przypada 22 kwietnia, nasza szkoła otrzymała od Urzędu Gminy Brody drzewko szczepione na pniu – Klon Polny.

W ramach Innowacji pedagogicznej „Cztery pory roku w ogrodzie” pod okiem realizatora innowacji uczniowie kl. VII wsadzili na honorowym miejscu otrzymane drzewko. Grupa świetlicowa natomiast przygotowała skrzynie w ogródku szkolnym do zasadzenia wybranych warzyw i kwiatów. Klasa pierwsza Zespołu Placówek Oświatowych w Stykowie wraz z nauczycielami włączyli się w sprzątanie terenu szkoły i okolicy.

To coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i inspirowania do życia w zgodzie z naturą miało odzwierciedlenie również w tematach realizowanych na zajęciach dydaktycznych w świetlicy oraz w szkole. W klasach uczniowie rozmawiali o skutkach zanieczyszczeń, zmianach ekologicznych i braku wody w przyrodzie oraz jak powinniśmy szanować naszą planetę.

Ankieta dla Rodziców

Szanowni Państwo,

przekazujemy ankietę, którą otrzymaliśmy od Zarządu Województwa Świętokrzyskiego. Poniżej przedstawiamy tematykę ankiety wraz z linkiem do jej wypełnienia.

Polityka transportowa stanowi kluczowy element w kształtowaniu rozwoju regionu, umożliwiając sprawne przemieszczanie się pomiędzy źródłami i celami podróży, zarówno przez jego mieszkańców jak i osoby przyjezdne.  Z kolei organizowanie transportu publicznego na obszarze województwa ma na celu zapewnienie wszystkim mieszkańcom równego dostępu komunikacyjnego do miejsc pracy, szkół, opieki zdrowotnej czy innych usług publicznych, niezależnie od statusu materialnego i miejsca zamieszkania.

Wychodząc naprzeciw tym wyzwaniom, organizator publicznego transportu zbiorowego na terenie województwa świętokrzyskiego przygotował ankietę preferencji przewozowych, chcąc poznać oczekiwania transportowe użytkowników komunikacji zbiorowej w zakresie ich aktualnych potrzeb, wyboru środka transportu czy też postulatów transportowych.

Mając na uwadze powyższe, pragnę  zaprosić Państwa do udziału w badaniu ankietowym za pośrednictwem formularza, dostępnego pod adresem: https://ankiety.swietokrzyskie.pro/app-2025.

Formularz będzie aktywny do 31 maja br.

Wielkanocna Zbiórka Żywności w Gminie Brody

Dnia 4 kwietnia 2025 roku uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do akcji „Wielkanocna Zbiórka Żywności, zorganizowanej przez Świętokrzyski Bank Żywności. Uczniowie zbierali żywność w sklepie Lewiatan w Kuczowie. Celem akcji było wsparcie potrzebujących rodzin z naszej okolicy. Ludzie dobrego serca włączyli się w nasze przedsięwzięcie, przynosząc produkty spożywcze z długim terminem ważności oraz słodycze. Dziękujemy wszystkim za okazane serce i zaangażowanie. Dzięki tak dobrym uczynkom Święta Wielkanocne będą dla wielu osób czasem radości i spokoju. Wesołych Świąt!!!

Opiekę nad dziećmi sprawowały panie Anna Drukała i Justyna Chmielewska.