Początek czerwca kojarzy nam się z Dniem dziecka. Dlatego tez w pierwszym tygodniu rozmawialiśmy na temat zainteresowań dzieci. Wykonaliśmy pracę plastyczną pt. „Moje hobby” i oglądaliśmy prezentacje multimedialną dotyczącą Dnia Dziecka w Polsce i na świecie. Próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie „Co łączy, a co różni dzieci na całym świecie?” Dzieci chętnie korzystali z gier karcianych oraz zabaw konstrukcyjnych i strategicznych.
Z początkiem drugiego tygodnia koordynatorzy Programu Profilaktyki Edukacji Antytytoniowej podsumowali przeprowadzone działania i ogłosili rozstrzygnięcie konkursów. W tym też tygodniu poruszyliśmy tematy dotyczące Pierwszej pomocy oraz przypomnieliśmy i utrwaliliśmy numery alarmowe – 112, 999, 998, 997. Mówiliśmy kiedy wzywamy straż pożarną, policję i karetkę. Omówiliśmy sytuacje wymagające użycia apteczki lekarskiej, oglądaliśmy filmy i prezentację na dany temat. Czytaliśmy bajkę edukacyjną – „Niegrzeczny pisklak” o skutkach nieposłuszeństwa wobec dorosłych i wykonaliśmy ilustrację do tekstu. Rozwijaliśmy sprawność wzrokową i spostrzegawczość poprzez wyszukiwanie różnic na obrazkach. Często wychodziliśmy na świeże powietrze korzystając z uroków lata.
W kolejnym tygodniu rozmawialiśmy o ciekawych miejscach w Polsce i w innych krajach. Oglądaliśmy filmy, zdjęcia i prezentacje multimedialne pokazujące piękno i różnorodność świata przyrody i kultury. Przeglądaliśmy albumy i książki dotyczące najpiękniejszych miejsc Polski i świata. Mówiliśmy o tym co wolno, a czego nie powinno się robić spędzając wakacje winnym kraju. Uczniowie sugerowali, gdzie zamierzają spędzić wakacje. Jak wyjazdy to i pocztówka. Dlatego też wyjaśniliśmy jak się wypisuje pocztówkę i wykonaliśmy jej projekt. Dzieci chętnie korzystali z zabaw usprawniających rozwój dłoni i motoryki małej: rysując, układając klocki, lepiąc z plasteliny, przewlekając sznurowadła itp. W dalszym ciągu królowały klocki magnetyczne i mini wafle. Rozwiązywaliśmy zagadki i rebusy oraz ćwiczyliśmy umiejętność gry w warcaby.
To już ostatni tydzień w tym roku szkolnym 2022/2023. Pamiętając o niebezpieczeństwach, które mogą nam się przytrafić na wakacjach wykonaliśmy gazetkę tematyczną „Bezpieczne wakacje” informującą o zagrożeniach. Debatowaliśmy „Jak bezpiecznie spędzić wakacje?” i o konieczności korzystania z ważnych telefonów w sytuacji zagrażających zdrowiu lub życiu.
Wykonaliśmy prace plastyczne pt. „Moje wymarzone wakacje” techniką dowolną. Kończąc tydzień poruszyliśmy temat dotyczący roli ojca. Mówiliśmy o pracy i hobby taty.
Kochani uczniowie życzymy Wam udanych wakacji i radosnego powrotu do szkoły w nowym 2023/2024 roku szkolnym.
Czas szybko płynie – 23 czerwca w naszej szkole odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/23. W krótkiej części artystycznej wystąpili uczniowie klasy szóstej, siódmej i ósmej. W kierunku naszych absolwentów ze strony młodszych kolegów padły ciepłe słowa oraz podziękowania i życzenia wszelkiej pomyślności.
W dalszej części uroczystości Pani Dyrektor Marzena Adamus podziękowała: uczniom, rodzicom oraz pracownikom szkoły za wytrwała pracę. Życzyła wszystkim udanych i bezpiecznych wakacji. Nie zabrakło również gratulacji dla naszych absolwentów, z życzeniami sukcesów w dalszej edukacji.
Potem nastąpiła najważniejsza dla naszych uczniów część – wręczenie nagród za bardzo dobre wyniki w nauce i zachowanie oraz świadectw z wyróżnieniem.
Za część artystyczna odpowiedzialne były Panie: Justyna Śpiewak, Małgorzata Tomczyńska oraz Danuta Turek.
W czerwcu uczniowie klasy II kontynuowali zabawę robotami edukacyjnymi. Zapoznali się z nowymi kodami dla Ozobota: szukaj linii po lewej, po prawej, na wprost. Odkryli, że GeniBot może zmieniać kolory, liczyć oraz wypowiadać słowa po angielsku.
W świetlicy szkolnej niezmienną popularnością cieszą się klocki magnetyczne.
Dzieci z Zeróweczki z wychowawczynią – Barbarą Michalczewską wybrały się pieszo do Centrum Turystycznego nad Zalewem Brodzkim. Bardzo chętnie do grupy dołączyli Rodzice dzieci, którzy na miejscu przygotowali ognisko z kiełbaskami, lody i przekąski. „Małe zuchy” do woli mogły cieszyć się zabawami na placach zabaw. W trakcie spaceru i z placu widokowego wszyscy podziwiali krajobraz naszej pięknej Gminy Brody.
Uczniowie z ZPO w Stykowie tradycyjnie od kilku lat śpiewają przy Ławeczce ,,Halnego” w Starachowicach.
16 czerwca w godzinach popołudniowych odbył się VII Koncert Pieśni Partyzanckiej i Patriotycznej w hołdzie żołnierzom ,,Ponurego” i ,,Nurta”.
Wśród utalentowanych wokalnie młodych artystów wystąpiły również
MAŁE WOJACZKI, które zaprezentowały dwa utwory.
Swoje zdolności wokalne pokazała również nasza absolwentka NATALIA ORCZYK.
Dziewczynki otrzymały moc oklasków od licznie zgromadzonej publiczności.
Wokalne występy naszych młodych artystek, na scenie pod Jelonkiem podziwiała również dyrekcja ZPO w Stykowie – Pani dyrektor Marzena Adamus oraz Pani wicedyrektor Krystyna Kasica, które serdecznie gratulowały dziewczynkom.
Bardzo dziękujemy Pani Ani Skibińskiej za zaproszenie, solistkom za piękny śpiew oraz rodzicom za pomoc w organizacji wyjazdu.
Mama i Tata to nasz świat cały…
Ten piękny dzień zapisał się w pamięci w sposób wyjątkowy.
Mamusie i Tatusiowie na co dzień są bohaterami swoich dzieci, a w tym dniu byli również ich gośćmi. Pięknymi i niekiedy wzruszającymi słowami Drugaczki dziękowały Rodzicom za miłość, pomoc i trud wychowania.
Na koniec, wszyscy uczniowie klasy II zaśpiewali piosenki z dedykacją dla Mamy, Taty – Rodziców.
1. Aktywnie spędzaj czas podczas wakacji, dbaj o formę zarówno fizyczną, jak i psychiczną!
2. Bezpieczeństwo przede wszystkim – zachowuj rozwagę podczas zabaw na świeżym powietrzu oraz w domu!
3. Czas wolny spędzaj na świeżym powietrzu, ale pamiętaj, aby unikać nadmiernego napromieniowania słonecznego!
4. Dobrze się odżywiaj, jedz owoce i warzywa oraz pij dużo wody, szczególnie w upalne dni!
5. Ekologia przede wszystkim! – dbaj o zieleń i zbiorniki wodne oraz nie śmieć! Nie płosz dzikich zwierząt w lesie, górach czy nad jeziorem podczas wypoczynku!
6. Fale w morzu są fajnie, ale tylko gdy widzisz białą flagę, ponieważ czerwona flaga zwiastuje niebezpieczeństwo.
7. Gdy, jesteś w lesie lub w pobliżu drzew, nie rozpalaj ogniska i nie wypalaj traw!
8. Hejt nie jest okej! – zachowaj również rozważność w sieci. Pamiętaj, że nikt w Internecie nie jest bezkarny i anonimowy. Pisanie negatywnych komentarzy, hejt, a nawet groźby są karalne i niosą za sobą wiele konsekwencji!
9. Internetowe znajomości oraz nieznajomi poznani podczas wakacji, mogą mieć złe intencje wobec Ciebie – zachowaj rozwagę i informuj rodziców lub kolegów, dokąd i z kim zamierzasz wyjść!
10. Jeżdżąc rowerem, deskorolką, hulajnogą czy rolkami zachowaj ostrożność, szczególnie w miejscach, które nie są do tego specjalnie przeznaczone – poza ścieżkami rowerowymi! Ponadto, zakładaj kask oraz ochraniacze!
11. Kąp się w wyznaczonych miejscach w jeziorze i nad morzem! Zachowaj ostrożność! Nie skacz do wody!
12. Lato to czas zabawy, pamiętaj, że alkohol jest wyłącznie dla dorosłych, a wszelkie sytuacje w których występuje przemoc i agresja zgłaszaj osobie dorosłej!
13. Miej na uwadze, zdrowie swoje jak i innych! Bądź czujny! Przestrzegaj przepisów drogowych!
14. Nie baw się w pobliżu jezdni! Przechodź wyłącznie na przejścia dla pieszych oraz na zielonym świetle!
15. Opalaj się stosując filtry słoneczne, które pomogą Ci uchronić skórę przed poparzeniem. Stosuj je każdego dnia!
16. Pamiętaj, że wakacje mają być przyjemne oraz bezpieczne!
17. Baw się dobrze, ale z umiarem i rozwagą, zachowując ostrożność!
Drogi Rodzicu !
1. Zawsze miej oko na dzieci!
2. Bądź w pobliżu, kiedy dziecko bawi się w wodzie lub przy jezdni!
3. Pamiętaj o kamizelce, rękawkach lub kółku, kiedy dziecko nie potrafi dobrze pływać!
4. Nie zostawiaj dzieci i zwierząt w samochodzie!
5. Pamiętaj o kasku ochronnym i ochraniaczach podczas wycieczek rowerowych!
6. Stosuj zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego!
7. Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych!
8. Pamiętaj o możliwych zmianach pogody! Zaplanuj odpowiednio wypoczynek!
9. Miej ze sobą naładowany telefon, aby w razie potrzeby móc zadzwonić po pomoc!
10. Szanuj zieleń, sprzątaj po sobie śmieci oraz nie zbaczaj z tras podczas wędrówek górskich!
11. Nie spożywaj alkoholu podczas opieki nad dziećmi!
12. Kontroluj dziecko w sieci oraz jego czas spędzany przez ekranami!
13. Stosuj kremy z filtrem oraz pilnuj odpowiedniego nawadniania całej rodziny!
14. Daj dobry przykład swoim zachowaniem!
Ważne numery telefonu:
999- Pogotowie
997 – Policja
998- Straż pożarna
112- Numer alarmowy
984/ 600 100 100- WOPR (nad wodą)
985/ 601 100 300 – TOPR/ GOPR (w górach)
801 199 990 – Ogólnopolski Antynarkotykowy Telefon Zaufania
800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
Beata Kryzińska – pedagog szkolny