Archiwum miesięczne: grudzień 2022

TYLKO JEDNA JEST TAKA NOC…JASEŁKA 2022

     Tradycją naszej szkoły są coroczne jasełka przygotowywane przez uczniów pod opieką nauczycieli. Nie inaczej było w tym roku. 22 grudnia 2022 r. o godzinie 10.30 w pięknie udekorowanym holu Pani Dyrektor Marzena Adamus przywitała dzieci, nauczycieli, rodziców oraz zaproszonego na tę uroczystość gościa , księdza Proboszcza Jacka Bajona.

      Bożonarodzeniowa scenografia wprowadziła zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój. O miłe doznania słuchowe zadbali nasi zdolni aktorzy, uczniowie z kl. V, VI, VII oraz wokaliści- dzieci z klas: III, IV, V, VII i VIII

    Społeczność szkolna po raz kolejny mogła przeżyć historię Marii i Józefa szukających miejsca do schronienia na noc. Wędrowcy po bezowocnych poszukiwaniach zdecydowali się wreszcie przenocować w ubogiej stajence. Właśnie tutaj do małego Jezuska i jego rodziców przybyli honorowi goście – trzej mędrcy i złożyli Dzieciątku pokłon. W przedstawieniu ukazującym zdarzenia z życia nowonarodzonego Jezusa pojawiły się także scenki z pastuszkami, dziećmi i aniołami. Część mówiona przeplatana była licznymi, niezwykle wzruszającymi kolędami i pastorałkami w wykonaniu chóru szkolnego.

     Dzięki wspaniałej scenerii, ale też ogromnemu zaangażowaniu uczniów, nauczycieli i rodziców to przedstawienie było wyjątkowe. Dzieci po raz kolejny przybliżyły tradycje związane z obchodami Świąt Bożego Narodzenia, ale miały też świetną okazję zaprezentować swoje umiejętności i zdolności artystyczne. Występ został nagrodzony gromkimi brawami oraz uznaniem ze strony Pani dyrektor Marzeny Adamus.

   Słowa podziwu i podziękowania skierował także do uczniów ksiądz proboszcz Jacek Bajon, który zaproponował, aby przedstawienie mogli zobaczyć mieszkańcy Stykowa w parafialnym Kościele.

    Na zakończenie Pani dyrektor złożyła wszystkim świąteczne życzenia oraz podziękowała za zaangażowanie w realizację tego przedsięwzięcia również rodzicom.

  Nad przygotowaniem jasełek czuwały panie: Agnieszka Pastuszka, Małgorzata Tomczyńska i Justyna Śpiewak. Za odpowiednie nagłośnienie odpowiedzialni byli chłopcy : Wiktor Jankowicz i Filip Szot, którym bardzo dziękujemy.

Grudniowe działania Szkolnego Koła PCK

Grudzień to okres przedświąteczny,  który dla członków i opiekunek Szkolnego Koła PCK wiąże się ze wzmożoną aktywnością. W tym czasie zorganizowaliśmy następujące działania:

– wspólne pieczenie pierniczków,

– włączenie się do akcji organizowanej przez fundację BELIEVE (zorganizowanie paczek świątecznych dla wychowanków Domów Dziecka),

– przygotowanie stroików bożonarodzeniowych na „Kiermasz świąteczny”  oraz dla emerytowanych pracowników naszej szkoły.

Święta Bożego Narodzenia, prawie wszystkim, kojarzą się m.in. z zapachem pierników. A jeśli jeszcze ta przyjemność połączona jest z pomocą dla drugiego człowieka zyskuje się wyjątkowe wydarzenie. W tym roku we wspólne pieczenie pierników na „Kiermasz świąteczny” zaangażowali się członkowie Szkolnego Koła PCK, którzy  spotkali się w świetlicy szkolnej, aby upiec, a następnie ozdobić upieczone przysmaki. Każdy mógł wykazać się swoją wyobraźnią i dekorować ciasteczka wg własnych upodobań. Towarzyszyła nam ciepła, przyjazna atmosfera, która wprowadziła nas w świąteczny nastrój. Uczniowie doskonale współpracowali, a uśmiech i miłe rozmowy dodatkowo uatrakcyjniły ten czas. Myślimy, że pieczenie świątecznych pierniczków stanie się coroczną tradycją naszego koła.

Tworzenie stroików w czasie świąt Bożego Narodzenia, to piękny zwyczaj, przekazywany z pokolenia na pokolenie, staramy się go kultywować i już po raz kolejny wspólnie wykonywaliśmy bożonarodzeniowe kompozycje. 13 grudnia chętni członkowie koła PCK wykonywali stroiki na kiermasz bożonarodzeniowy oraz jako upominki świąteczne dla emerytowanych pracowników szkoły.  Uczniowie doskonalili swoje umiejętności twórcze oraz rozwijali wyobraźnię, jak również mieli możliwość zintegrowania się. Było wesoło, radośnie i bardzo kreatywnie. Część wykonanych stroików została przeznaczona na upominki dla emerytowanych pracowników naszej szkoły, a pozostałe trafiły na „Kiermasz świąteczny”.

Dzięki tej inicjatywie pragnęliśmy łączyć pokolenia i podarować naszym drogim emerytom  wyjątkowy upominek. Własnoręcznie wykonane stroiki, były pięknym upominkiem i wzbudziły wiele radości.

W dniach 16 – 18 grudnia odbył się „Kiermasz świąteczny”. Na kiermaszu można było zakupić stroiki świąteczne, pierniczki oraz ozdoby choinkowe. Dochód ze sprzedaży przeznaczyliśmy na: materiały potrzebne do wykonania stroików, prezenty dla dzieci z Domów Dziecka, nagrody za udział w konkursie na „STROIK BOŻONARODZENIOWY”, przygotowanie pierniczków.

Dziękujemy wszystkim, którzy wspomogli nasze działania!

 

Kiermasz Bożonarodzeniowy

Tradycyjnie, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia odbył się Kiermasz Bożonarodzeniowy zorganizowany przez
p. Kingę Michalczewską wraz z uczniami klasy II oraz p. Magdalenę Bryłę – wychowawcę świetlicy.

Na stoisku znalazły się unikatowe ozdoby m.in.: bombki z konkursu na „Najpiękniejszą bombkę choinkową”, świecące choinki, pierniczki, anioły, bałwanki, zimowe lampiony, bombki ze słodyczami, mikołajki z pierniczkami oraz kartki świąteczne.

Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem pracowników szkoły, rodziców i uczniów. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na cele klasowe i świetlicy, nagrody konkursowe oraz wsparcie naszej szkoły.

Serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok!

Spotkanie z członkami Harcerskiej Grupy Ratowniczej

W poniedziałek 12 grudnia odwiedził nas Pan Tomek – ratownik medyczny wraz z członkami Harcerskiej Grupy Ratowniczej.

Uczniowie mieli okazję wysłuchać informacji na temat udzielania pierwszej pomocy. Uczyli się w jaki sposób można komuś pomóc, zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Pan Tomek pokazał, jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej i w jaki sposób wzywać pomoc. Dzieci utrwaliły numery telefonów alarmowych, obserwowały w jaki sposób wykonuje się resuscytację i same mogły spróbować swoich sił w ćwiczeniach udzielania pierwszej pomocy na fantomie. Ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci cieszył się cudowny pies, który jest członkiem Harcerskiej Grupy Ratowniczej.

Dzięki takim zajęciom uczniowie nauczyli się wielu ważnych umiejętności, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia.

Bardzo dziękujemy członkom Harcerskiej Grupy Ratowniczej za spotkanie 🙂

Mikołajki u przedszkolaków

Mikołajki są bardzo ważnym wydarzeniem dla wszystkich dzieci. Każdy maluch z niecierpliwością wyczekuje wizyty Mikołaja. Dnia 6 grudnia nasze przedszkole odwiedził ten miły i długo oczekiwany Gość. Dzieci bardzo cieszyły się z tej wizyty, każdy przedszkolak chętnie śpiewał przygotowaną dla Mikołaja piosenkę. Gość z dalekiej Laponii zapytał, czy wszyscy byli grzeczni, a po upewnieniu się, że tak było – rozdał prezenty. Dzieci podziękowały Świętemu Mikołajowi za wizytę i upominki oraz poczęstowały go ciasteczkiem i mlekiem.

Tego dnia przedszkolaków i zerówkowiczów odwiedził również gminny Mikołaj razem ze swoimi pomocnikami: panią Wójt Gminy Brody Marzeną Bernat, panią Dyrektor CUW Dorotą Grudnicką-Gliną i panem Dyrektorem CKiR w Brodach Łukaszem Gołdą. Na spotkaniu z Mikołajem były obecne także pani Dyrektor naszej szkoły – Marzena Adamus i pani Wicedyrektor – Krystyna Kasica.

To był wyjątkowy dzień dla wszystkich dzieci.

Opracowała: Paulina Kalista

Światowy Dzień Pluszowego Misia

Dnia 25 listopada 2022 r. przedszkolaki obchodziły Dzień Pluszowego Misia. Każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim pluszowym przyjacielem. Uroczystość rozpoczęła się od zaprezentowania oraz przedstawienia wszystkich pluszaków. W tym dniu na przedszkolaki czekało wiele atrakcji. Dzieci zostały zaproszone do zabawy ze swoimi misiami, poznały historię ,,Pluszowego Misia”, wykonywały piękne prace plastyczne. Nie zabrakło również bajki, jaką tego dnia była – ,,Złotowłosa i trzy niedźwiadki”.

Dzień Pluszowego Misia był pełen uśmiechu oraz wspaniałej zabawy.

Opracowała: Paulina Kalista

Konkurs „STROIK BOŻONARODZENIOWY”

SDnia 16 grudnia został rozstrzygnięty szkolny konkurs na stroik bożonarodzeniowy, zorganizowany przez opiekunki Szkolnego Koła PCK, Panią Dianę Raban i Panią Ilonę Jędrzejczyk. Celem konkursu było kultywowanie tradycji i zwyczajów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia oraz umożliwienie uczniom zaprezentowania swojego talentu artystycznego.

W konkursie udział wzięło  9 uczniów. Konkurs był podzielony na trzy kategorie: oddział przedszkolny i klasa 0, klasy I-III oraz klasy IV-VIII.

Każdy z wykonanych stroików był jedyny w swoim rodzaju i niepowtarzalny, dlatego komisja oceniająca prace miała bardzo trudny wybór.  Spośród uczestników wyłoniono zwycięzców:

PRZEDSZKOLE

Wyróżnienie: Nadia Łebek

Wyróżnienie: Aleksander Orzeł

KLASY I-III

I miejsce: Miłosz Orzeł (klasa I)

I miejsce: Oliwia Bębas (klasa III)

I miejsce: Jakub Ladyca (klasa III)

II miejsce: Gabriela Jędrzejczyk (klasa III)

II miejsce: Ewa Lewandowska  (klasa III)

KLASY IV-VIII:

I miejsce: Kacper Chamerski (klasa IV)

I miejsce: Oliwia Orzeł (klasa VIII b)

Po wyłonieniu zwycięzców, prace konkursowe zostały przekazane na kiermasz świąteczny organizowany przez Szkolne Koło PCK

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

WESOŁYCH ŚWIĄT ORAZ SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU!!!

PROGRAM DOMOWYCH DETEKTYWÓW

19 grudnia w Ośrodku Wypoczynkowym „Oczko” w Krynkach odbył się „Wieczór Jasia i Małgosi”. Spotkanie to było podsumowaniem prowadzonego w ZPO w Stykowie, w klasie IV programu wczesnej profilaktyki alkoholowej pt. Program Domowych Detektywów – „Jaś i Małgosia na tropie”.

Program w całości sfinansowany został przez Gminę i zrealizowany dzięki współpracy Gminy z Agencją Rozwoju Regionalnego w Starachowicach.

Głównym celem programu jest opóźnienie momentu, w którym młodzi ludzie po raz pierwszy sięgną po alkohol (opóźnienie inicjacji alkoholowej wśród nastolatków).

Podczas zajęć dzieci poznały całą prawdę o szkodliwym działaniu alkoholu na młody organizm, nauczyły się krytycznie patrzeć na reklamy alkoholu w środkach masowego przekazu, poznały sposoby radzenia sobie z presją rówieśniczą, a przede wszystkim dowiedziały się jak radzić sobie ze stresem i różnymi  problemami bez sięgania po alkohol. 

Program składał się z dwóch części: szkolnej oraz domowej i był utrzymany w konwencji nauki poprzez zabawę. Materiałem wykorzystywanym do pracy dziecka w szkole oraz w domu były cztery zeszyty komiksowe.

Szkolna część programu realizowana była przez Prowadzącego (Fundacja- Agencja Rozwoju Regionalnego w Starachowicach) oraz nauczyciela-wychowawcę przy znacznym udziale, wybranych przez całą klasę, liderów rówieśniczych.

Kluczowe znaczenie dla powodzenia programu miał aktywny udział rodziców. Utworzyli oni wraz z dziećmi tzw. „Domową Drużynę”. Zadaniem Drużyn było wspólne rozwiązywanie zadań z zeszytów przynoszonych przez dziecko do domu po każdych kolejnych zajęciach w klasie.

Cykl spotkań składających się na PDD zakończył Wieczór Jasia i Małgosi na który zostali zaproszeni: Wójt Gminy Brody – Marzena Bernat, Dyrektor CUW- Dorota Grudnicka- Glina, Prezes Fundacji ARR w Starachowicach – Ryszard Nosowicz, Dyrektor ZPO- Marzena Adamus, zastępca Dyrektora ZPO – Krystyna Kasica, wychowawca klasy- Anna Kubala oraz rodzice.

W trakcie tego spotkania uczniowie zaprezentowali gościom prace (plakaty, quizy, scenki) wykonane podczas zajęć i nawiązujące do treści programu. Nie zabrakło również ciekawych

i śmiesznych rozgrywek, zabaw oraz słodkiego poczęstunku dla wszystkich uczestników.

Na koniec Wieczoru Jasia i Małgosi uroczyście wręczono ,wszystkim uczniom, dyplomy z podziękowaniem za udział w programie.

Na koniec Wieczoru Jasia i Małgosi uroczyście wręczono ,wszystkim uczniom, dyplomy z podziękowaniem za udział w programie.

„Najpiękniejsza bombka choinkowa”

Konkurs na „Najpiękniejszą bombkę choinkową” odbywa się corocznie i zawsze angażuje duże grono dzieci i uczniów Zespołu Placówek Oświatowych w Stykowie. Zadaniem konkursowym jest wykonanie w sposób kreatywny i estetyczny bombki choinkowej.

W tym roku, w konkursie wzięło udział 47 uczniów, którzy zostali podzieleni na kategorie wiekowe: przedszkole i klasa „0” (20 dzieci), klasy I-III (18 uczniów) i klasy IV-VIII (9 uczniów). Pomysłowość twórców ozdób mile zaskoczyła jury:
p. Dyrektor Marzenę Adamus i p. Wicedyrektor Krystynę Kasicę. To był naprawdę trudny wybór, ale udało się!

Nagrody za I i II miejsce oraz wyróżnienia dzieci i uczniowie odebrali z rąk p. Dyrektor podczas krótkiego podsumowania konkursu.

W kategorii Przedszkole i klasa 0:
1. Dominik Koszarski (kl.0) – I miejsce
2. Laura Jankowicz (Przedszkole) – I miejsce
3. Kuba Chrząstowski (Przedszkole) – I miejsce
4. Antosia Orczyk (Przedszkole) – I miejsce
5. Kasia Kalisz (kl.0) – I miejsce
6. Marysia Murzyn (kl.0) – I miejsce
7. Ala Bębas (Przedszkole) – II miejsce
8. Lena Serwicka (kl.0) – II miejsce
9. Julia Celary (kl.0) – II miejsce
10. Marysia Pasieka (Przedszkole) – II miejsce
11. Diana Marchewka (kl.0) – II miejsce
12. Wiktoria Turek (kl.0) – II miejsce
13. Kuba Maciejczak (kl.0) – II miejsce
14. Oluś Orzeł (Przedszkole) – II miejsce
15. Piotr Mucha (kl.0) – wyróżnienie
16. Miłosz Mech (kl.0) – wyróżnienie
17. Natalia Białecka (kl.0) – wyróżnienie
18. Antoś Olszewski (kl.0) – wyróżnienie
19. Laura Celary (kl.0) – wyróżnienie
20. Karolina Kupisz (kl.0) – wyróżnienie

W kategorii klas I-III:
1. Miłosz Orzeł (kl.I) – I miejsce
2. Lena Bilińska (kl.III) – I miejsce
3. Ewa Lewandowska (kl.III) – I miejsce
4. Magdalena Jagiełło (kl.I) – I miejsce
5. Stanisław Kruk (kl.I) – I miejsce
6. Nikola Koszarska (kl.II) – I miejsce
7. Nikola Jankowicz (kl.II) – I miejsce
8. Marcel Chalecki (kl. II) – I miejsce
9. Laura Walkiewicz (kl.I) – II miejsce
10. Jakub Ladyca (kl.III) – II miejsce
11. Adam Rycombel (kl.I) – II miejsce
12. Aleksander Pasieka (kl.III) – wyróżnienie
13. Mikołaj Wójcik (kl.I) – wyróżnienie
14. Antoni Turek (kl.II) – wyróżnienie
15. Zuzanna Ziółkowska (kl.III) – wyróżnienie
16. Oliwia Bębas (kl.III) – wyróżnienie
17. Barbara Serwicka (kl.II) – wyróżnienie
18. Emilia Turek (kl.I) – wyróżnienie

W kategorii klas IV-VIII:
1. Katarzyna Chrząstowska (kl.VI) – I miejsce
2. Oliwia Orzeł (kl.VIIIb) – I miejsce
3. Wiktoria Bilińska (kl.VIIIa) – I miejsce
4. Amelia Orczyk (kl.IV) – II miejsce
5. Oliwia Ziółkowska (kl.VII) – II miejsce
6. Zuzanna Łukawska (kl.IV) – II miejsce
7. Aleksandra Łukawska (kl.IV) – II miejsce
8. Kacper Chamerski (kl.IV) – wyróżnienie
9. Klaudia Wiśnios (kl.VII) – wyróżnienie

Gratulujemy i zachęcamy do udziału również w przyszłym roku!

Organizatorem konkursu była p. Kinga Michalczewska.