Innowacja pedagogiczna realizowana w roku szkolnym 2018/2019 na zajęciach języka angielskiego.
16 uczniów klasy pierwszej pod czujnym okiem wychowawczyni Barbary Michalczewskiej przygotowywali się do tej uroczystości od początku roku szkolnego. Uczyli się dzielnie tekstów wierszy, piosenek, wytrwale ćwiczyli podczas prób. 23 października w szkole zapanowała świąteczna atmosfera. Odświętnie ubrani pierwszoklasiści, dekoracja na korytarzu szkolnym – wszystko po to, aby ślubowanie uczniów klasy I wypadło jak najbardziej uroczyście. Wreszcie nadszedł moment rozpoczęcia. Wychowawczyni wprowadziła dzieci na scenę i powitała gorąco zaproszonych gości: Panią Dyrektor i Panią Wicedyrektor naszej szkoły, nauczycieli, przedstawicieli SU, uczniów, rodziców i bohaterów tego dnia – pierwszoklasistów. Następnie Pani Dyrektor Krystyna Kasica w swoim przemówieniu podkreśliła doniosłość tej uroczystości. Życzyła uczniom piątek i szóstek w nauce, samych pogodnych chwil w naszej ukochanej szkole i zawsze godnej jej reprezentacji. Uczennica z kl. IV odczytała list, w którym zapewniła pierwszaków, że zawsze w trudnych szkolnych chwilach mogą liczyć na dobre rady i pomoc ze strony starszych kolegów. W granatowych biretach na głowach pierwszacy zaprezentowali swój program artystyczny. Wiedza o ojczyźnie, piękne zaśpiewanie piosenek, recytacja wierszy i aktorskie wykonanie scenek z życia szkoły były dowodem, że dzieci są gotowe, aby przyjąć je do społeczności szkolnej. W niezwykle podniosłej atmosferze, przed biało-czerwoną flagą pierwszacy ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania Pani Dyrektor dotykając symbolicznym ołówkiem ramion swoich podopiecznych pasowała dzieci na uczniów naszej szkoły. Następnie na przygotowanej kartce z tekstem ślubowania każdy uczeń odcisnął palec wskazujący umoczony w tuszu przy swoim nazwisku jako podpis. Pani Dyrektor Krystyna Kasica i Pani Wicedyrektor Elżbieta Rozwadowska wręczyły dzieciom pamiątkowe dyplomy. Na zakończenie Pani Wicedyrektor zapewniła pierwszaków, że zostali przyjęci do grona uczniów naszej szkoły, życzyła im wielu sukcesów, a rodzicom pogratulowała tak wspaniałych pociech. Do życzeń dołączyli się również rodzice, którzy obdarowali swoje pociechy prezentami, po czym wszystkich gości i dzieci zaprosili na słodki poczęstunek. Ten dzień na długo zostanie pierwszakom w pamięci.
Cel doświadczenia:
• opisywanie występowania skrobi w przyrodzie;
• wykrywanie obecności skrobi w różnych produktach spożywczych.
Odczynniki: skrobia, jodyna, banan, kisiel, ziemniak, budyń, jabłko, makaron, ryż,chleb.
Problem badawczy: Czy wszystkie badane produkty spożywcze zawierają skrobię?
Hipoteza badawcza:
Tak, wszystkie badane produkty zawierają skrobię. Wykonanie doświadczenia: Próba kontrolna: Na połówce szalki Petriego umieścić niewielką ilość skrobi. Dodać 2-3 krople jodyny. Obserwować zmiany zabarwienia. Próby badawcze: Na połówce szalki Petriego umieścić niewielki kawałek banana. Dodać 2-3 krople jodyny. Obserwować zmiany zabarwienia. Czynności powtórzyć dla pozostałych produktów spożywczych.
Obserwacje barwa po dodaniu jodyny
Skrobia-
Ziemniak –
Budyń –
Jabłko –
Chleb –
Kisiel –
Makaron-
Wnioski :
Hipoteza potwierdziła się/ nie potwierdziła się Wszystkie produkty spożywcze zawierają skrobię/nie wszystkie zawierają skrobię.
Termin wulkan uczniowie odszukują w encyklopedii/ Internecie
Cele ogólne eksperymentu:
• odkrywanie sekretów otaczającego świata
• zapoznanie z podstawowymi pojęciami z zakresu chemii, geografii, przyrody
• nauka poprzez doświadczanie świata i zabawę
• rozbudzanie dziecięcej wyobraźni i dociekliwości
Materiały: – wysoka wąska szklanka, taca, łyżeczka – piasek, plastelina,woda, barwnik – soda oczyszczona , ocet
Instrukcja dla ucznia:
Na środku tacy umocuj za pomocą plasteliny długą szklankę (zrób to ostrożnie, nie dociskaj jej mocno, aby nie pękła). Szklankę obsyp dookoła wilgotnym piaskiem (tworząc stożek wulkaniczny ) nie zakrywając jej otworu. Wlej do szklanki ok.50 ml wody, następnie wsyp 3 łyżeczki sody oczyszczonej i dodaj kilka kropel barwnika spożywczego (lawa wulkaniczna będzie kolorowa). Na koniec wlej do szklanki ostrożnie 200ml octu i erupcja gotowa!
Wnioski :
Połączenie sody oczyszczonej z octem spowodowało reakcję chemiczną imitującą wybuch wulkanu; nie nastąpił on gwałtownie – „lawa”powoli wyciekała z „ krateru”.
Uczniowie klasy VII przygotowali matematyczną sałatkę owocową. Głównym celem było poznanie od czego zależą ceny produktów w sklepie, poznanie oferty sklepów, co kryją sklepowe promocje, co nam mówią sklepowe paragony, doskonalenie umiejętności przeliczania miar, obliczenia procentowe, zbieranie i opracowywanie danych.
Działania, jakie uczniowie podjęli przed jej wykonaniem to:
1) Samodzielne ułożenie przepisu na sałatkę.
2) Wybranie sklepów, w których można kupić wszystkie potrzebne produkty do sałatki.
3) Sprawdzenie i porównanie cen wszystkich produktów.
4) Obliczenie kosztów wykonania sałatki w zależności od sklepu.
5) Podsumowanie pracy
Przez cały rok szkolny jesteśmy w stałym kontakcie z Biblioteką Szkolną . Co najmniej raz w miesiącu odwiedza nas Pani bibliotekarka Justyna Śpiewak ze swoim ,,Klubem Czytelniczym” , który tworzą starsze koleżanki i koledzy z naszej szkoły . To oni czytają dla nas, zachęcają do wyrażania swoich emocji, uczuć, spostrzeżeń po wysłuchanej baśni, bajce, opowiadaniu, za pomocą wspólnych zabaw lub prac plastycznych. Wiedzą oni o tym , że otwarcie na literaturę , pokochanie książek jest najlepszą drogą do poznania świata. Atmosfera na zajęciach i zaangażowanie Pani bibliotekarki w sposób znaczący przyczyniły się do jeszcze większego zainteresowania czytelnictwem przez nasze dzieci.
Uczniowie klas I-III wzięli udział w konkursie edukacyjnym „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”, którego organizatorem była sieć sklepów „Biedronka”. Celem konkursu było wyrobienie w uczniach nawyku codziennego czytania. Dzieci przez minimum 21 dni słuchały głośnego czytania rodziców lub czytały samodzielnie, co potwierdzone było podpisem rodzica w specjalnym albumie. W nagrodę otrzymywały naklejkę „Słodziaka”. W szkole został zorganizowany Dzień Głośnego Czytania, w trakcie którego czytano opowiadania z książki „Wesołe przygody Gangu Słodziaków”.
Ćwiczenie
Uczymy się zasad mikroskopowania i wykonywania preparatów.
I. Cel ogólny:
*Integracja międzyprzedmiotowa przyrody z biologią i chemią.
II. Cele operacyjne:
* Poznanie pracy z mikroskopem współdziałającym z komputerem.
* Przygotowanie preparatów.
* Ćwiczenia w mikroskopowaniu.
Materiały: szkiełko podstawowe, szkiełko nakrywkowe, igła preparacyjna, pipeta, materiał do obserwacji np.kawałek liścia lub kory,płatki kwiatów, liść paproci z zarodnikami itp.
Wykonanie ćwiczenia:
Przygotowanie preparatu mikroskopowego.
1. Wytrzeć szkiełko podstawowe i nakrywkowe.
2. Na szkiełko podstawowe nanieść kroplę wody pipetą.
3. Przygotować materiał do obserwacji za pomocą igly preparacyjnej.
4. Umieścić materiał w wodzie na szkiełku podstawowym.
5. Nakryć preparat szkiełkiem nakrywkowym.
6.Wykonany preparat umieścić na stoliku mikroskopu.
no images were found
We wtorek 16. 10. 2018 r. w szkolnej sali gimnastycznej mieliśmy niebywałą okazję gościć artystów z cyrku SZOK. Ten występ mogły obejrzeć dzieci z przedszkola i uczniowie szkoły podstawowej. Trzech artystów sprawiło, że prawie cała widownia bawiła się doskonale. Występ składał się z wielu atrakcji. Pierwszą z nich był pokaz niezwykłego żonglera, który zaprezentował umiejętności żonglowania piłeczkami i maczugami. Następnym, ciekawszym punktem przedstawienia był pokaz gołębi wykonujących akrobacje. Ptaki wiedzione przez ich „treserkę” pokazywały niesamowite sztuczki, jak na przykład przechodzenie przez obręcze. Kiedy ptaki powróciły za kulisy, niespodziewanie na scenie pojawił się wąż, który trafił na szyję „treserki”. W widzach obudziły się silne emocje, z jednej strony przerażenie, a z drugiej ogromne zaciekawienie. W trakcie pokazu pojawiła się nawet możliwość, żeby potrzymać węża. Śmiałków nie brakowało. Kolejnym punktem tego występu, był pokaz utrzymania równowagi na wysokości. Co pewien czas na scenie pojawiał się wesoły klown, który odgrywał różne zabawne scenki, rozśmieszając i wciągając do zabawy widownię. Cyrk wywarł ogólnie dobre wrażenie. Dla młodszej części widowni ten występ był niesamowity.