Archiwum dzienne: 13 listopada 2022

,,MAŁE WOJACZKI” ŚPIEWAŁY FILHARMONII

   10 listopada 2022r na uroczystej Gali w Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach wyłoniono LAUREATÓW 9. Świętokrzyskiego Konkursu Pieśni i Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej.

      I miejsce, w kategorii zespół, zajęły wspaniałe ,,MAŁE WOJACZKI” z ZPO w Stykowie w składzie: Wiktoria Bilińska, Gabrysia Turek, Wiktoria Kwiecień, Oliwia Ziółkowska, Zuzia Borowiec, Majka Kania, Maja Jankowicz, Julia Garbacz.

      W koncercie laureatów dziewczynki zaśpiewały pieśń, którą podbiły serca zarówno Jury jak i publiczności.

   Z rąk organizatorów nasze dzielne wojaczki otrzymały nagrodę dla szkoły oraz dyplomy.
    Jesteśmy bardzo dumni z naszych młodych artystek. To wielki sukces dla zespołu, szkoły oraz Gminy Brody. Gratulujemy zwycięstwa oraz życzymy dalszych sukcesów wokalnych.

      W Gali rozdania nagród w Kielcach, uczennicom towarzyszyły – Pani dyrektor Marzena Adamus oraz opiekun zespołu Justyna Śpiewak.

ZAJĘCIA POZALEKCYJNE 2022/2023


  • 1. Elżbieta Rozwadowska – język polski – wtorek – 14.35-15.20
    2. Justyna Śpiewak – chór -środa – 14.35- 15.20
    3. Kinga Michalczewska – zajęcia dydaktyczno -wyrównawcze poniedziałek – 11.50-12.35
    4. Danuta Turek – matematyka VIIIB – piątek – 8.55-9.40
    5. Małgorzata Tomczyńska – SKS
    6. Małgorzata Tomczyńska – WF z SKS – klasa VI – VII oraz klasa V

DROGI DO WOLNOŚCI

DROGI DO WOLNOŚCI

W czwartek, 10 listopada o godzinie 10.00 w niezwykle podniosły sposób uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Stykowie uczcili 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku uroczystość odbyła się pod hasłem ,,Drogi do wolności” i rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego. Z okazji narodowego święta, już po raz kolejny, przyjechali do naszej szkoły zaprzyjaźnieni goście- państwo Anna i Janusz Skibińscy, aby wspólnie uczcić ten dzień głęboką refleksją nad historią naszej Ojczyzny.

W montażu słowno- muzycznym młodzi wykonawcy ukazali długą i bolesną drogę Polaków do wolności. Recytowali patriotyczne wiersze, śpiewali pieśni i piosenki , które wyrażały miłość do kraju i tęsknotę za upragnioną wolnością. Odgrywając scenki tematyczne, wykazali się prawdziwym talentem aktorskim. Na scenie wystąpili ubrani w czarne peleryny uczniowie symbolizujący trzech zaborców; rodzic, nauczyciel, ksiądz i żołnierz składający przysięgę dotyczącą obrony kraju, języka polskiego i wiary. Pojawił się nawet marszałek Piłsudski ze swoim oddziałem żołnierzy. Pięknie, głośno i zarazem przejmująco wybrzmiały pieśni w wykonaniu szkolnego chóru, solistów, duetów i zespołu,, Małe Wojaczki”. Publiczność mogła usłyszeć między innymi takie utwory jak: „Uwierz Polsko”, „Rota”, „Biały Orzeł”, „ Żeby Polska była Polską”, „ Pierwsza kadrowa”, „ Rozkwitały pąki białych róż”, „Flaga” czy „Niepodległa, niepokorna”. Wykonywanym pieśniom towarzyszył marsz w miejscu i salutowanie. Łzy publiczności wycisnęła natomiast ostatnia piosenka zaśpiewana przez naszych artystów „ Mamo , tyś płakała”. Ten utwór wybrzmiał jako protest przeciwko wszystkim wojnom, jakie toczyły się w przeszłości i tym, które trwają na świecie obecnie.

Niezwykle urokliwie zaprezentowali się debiutujący dopiero najmłodsi śpiewacy, uczniowie z klasy drugiej i trzeciej. Podniosły charakter uroczystości podkreślały odpowiednie na tę okazję stroje (mundury, berety, jednokolorowe spódniczki dziewcząt, białe golfy) oraz dekoracja. W roli konferansjerek wystąpiły dwie uczennice z klasy VIII b

Po uroczystej akademii głos zabrała Dyrektor szkoły, Pani Marzena Adamus, która ze wzruszeniem pogratulowała wszystkim wykonawcom wspaniałego występu. Słowa podziękowania skierowała także do pani Justyny Śpiewak i Elżbiety Rozwadowskiej, które były odpowiedzialne za przygotowanie recytacji, oprawę muzyczną i dekorację.

O godzinie 11:11 społeczność naszej szkoły włączyła się do udziału w kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. Przyjmując postawę na baczność, oddając hołd symbolom narodowym, wszyscy zaśpiewali głośno cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”.

PROGRAM DOMOWYCH DETEKTYWÓW „ JAŚ I MAŁGOSIA NA TROPIE „.

W naszej szkole  programem tym objęci są uczniowie klasy IV ( program realizowany jest we współpracy z Agencją Rozwoju Regionalnego).

Cele programu:

    Opóźnienie inicjacji alkoholowej wśród dzieci oraz ograniczanie problemów związanych z piciem alkoholu poprzez wzmacnianie rodzinnych, indywidualnych i rówieśniczych czynników chroniących.

W programie porusza się następujące tematy:

  • Prawdy i mity na temat alkoholu
  • Wpływ środków masowego przekazu na temat przekonań dotyczących alkoholu
  • Rodzaje presji rówieśniczej i sposoby radzenia sobie z naciskiem
  • Powody, dla których młodzi ludzie sięgają po alkohol oraz konsekwencje picia w młodym wieku

Program Domowych Detektywów składa się z dwóch części: szkolnej oraz domowej i jest utrzymany w konwencji nauki poprzez zabawę. Materiałem wykorzystywanym do pracy dziecka w szkole oraz w domu są cztery zeszyty komiksowe.

          W ramach zajęć w domu uczniowie wraz ze swoimi rodzicami tworzą tzw. „domowe drużyny”. Zadaniem drużyn jest wspólna praca z wykorzystaniem wspomnianych zeszytów. Każdy z nich zawiera jedną zabawną historyjkę komiksową, trzy zadania dla „domowych drużyn” oraz krótkie porady przeznaczone dla rodziców.

Bohaterami komiksów są młodzi detektywi Jaś i Małgosia, którzy modelują wśród uczniów pożądane zachowania i postawy. Domowe drużyny współpracują przez pięć tygodni. Celem tej współpracy jest ułatwienie rodzicom ( bądź też pomoc w zapoczątkowaniu) rozmów z dziećmi na tematy związane z piciem alkoholu przez nastolatków oraz opracowanie rodzinnych zasad dotyczących alkoholu.

           W części przeznaczonej dla rodziców znajdują się informacje dotyczące problemów związanych z piciem alkoholu przez młodzież oraz konkretne wskazówki, jak rozmawiać z dzieckiem na temat zagrożeń związanych z sięganiem po alkohol. Rodzice są zachęcani do przyjęcia jednoznacznej postawy przeciwnej piciu alkoholu przez ich nastoletnie dzieci oraz konsekwentnego egzekwowania ustalonych zasad.

         Szkolna część programu realizowana jest przez Prowadzącego  (ARR) oraz nauczyciela-wychowawcę przy aktywnym udziale, wybranych przez całą klasę, liderów rówieśniczych. Prowadzący inicjuje pracę „ domowych drużyn” na zajęciach w klasie. W trakcie tych zajęć uczniowie zapoznają się z tematami zeszytów oraz omawiają wrażenia i doświadczenia z pracy z rodzicami. Do zadań liderów należy prezentowanie całej klasie wybranych treści komiksów oraz prowadzenie w małych grupach krótkich zajęć nawiązujących do ich treści.

      Program Domowych Detektywów będzie kończył się Wieczorem Jasia i Małgosi – popołudniowym spotkaniem wszystkich uczestników – uczniów, ich rodziców, nauczycieli i zaproszonych gości. W trakcie tego spotkania uczniowie będą prezentować gościom prace (plakaty, quizy, scenki).