DROGI DO WOLNOŚCI

DROGI DO WOLNOŚCI

W czwartek, 10 listopada o godzinie 10.00 w niezwykle podniosły sposób uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Stykowie uczcili 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku uroczystość odbyła się pod hasłem ,,Drogi do wolności” i rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego. Z okazji narodowego święta, już po raz kolejny, przyjechali do naszej szkoły zaprzyjaźnieni goście- państwo Anna i Janusz Skibińscy, aby wspólnie uczcić ten dzień głęboką refleksją nad historią naszej Ojczyzny.

W montażu słowno- muzycznym młodzi wykonawcy ukazali długą i bolesną drogę Polaków do wolności. Recytowali patriotyczne wiersze, śpiewali pieśni i piosenki , które wyrażały miłość do kraju i tęsknotę za upragnioną wolnością. Odgrywając scenki tematyczne, wykazali się prawdziwym talentem aktorskim. Na scenie wystąpili ubrani w czarne peleryny uczniowie symbolizujący trzech zaborców; rodzic, nauczyciel, ksiądz i żołnierz składający przysięgę dotyczącą obrony kraju, języka polskiego i wiary. Pojawił się nawet marszałek Piłsudski ze swoim oddziałem żołnierzy. Pięknie, głośno i zarazem przejmująco wybrzmiały pieśni w wykonaniu szkolnego chóru, solistów, duetów i zespołu,, Małe Wojaczki”. Publiczność mogła usłyszeć między innymi takie utwory jak: „Uwierz Polsko”, „Rota”, „Biały Orzeł”, „ Żeby Polska była Polską”, „ Pierwsza kadrowa”, „ Rozkwitały pąki białych róż”, „Flaga” czy „Niepodległa, niepokorna”. Wykonywanym pieśniom towarzyszył marsz w miejscu i salutowanie. Łzy publiczności wycisnęła natomiast ostatnia piosenka zaśpiewana przez naszych artystów „ Mamo , tyś płakała”. Ten utwór wybrzmiał jako protest przeciwko wszystkim wojnom, jakie toczyły się w przeszłości i tym, które trwają na świecie obecnie.

Niezwykle urokliwie zaprezentowali się debiutujący dopiero najmłodsi śpiewacy, uczniowie z klasy drugiej i trzeciej. Podniosły charakter uroczystości podkreślały odpowiednie na tę okazję stroje (mundury, berety, jednokolorowe spódniczki dziewcząt, białe golfy) oraz dekoracja. W roli konferansjerek wystąpiły dwie uczennice z klasy VIII b

Po uroczystej akademii głos zabrała Dyrektor szkoły, Pani Marzena Adamus, która ze wzruszeniem pogratulowała wszystkim wykonawcom wspaniałego występu. Słowa podziękowania skierowała także do pani Justyny Śpiewak i Elżbiety Rozwadowskiej, które były odpowiedzialne za przygotowanie recytacji, oprawę muzyczną i dekorację.

O godzinie 11:11 społeczność naszej szkoły włączyła się do udziału w kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. Przyjmując postawę na baczność, oddając hołd symbolom narodowym, wszyscy zaśpiewali głośno cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”.