W piątek 22 kwietnia 2022 roku w Parku Kultury w Starachowicach odbyła się 20. Jubileuszowa edycja Powiatowego Konkursu Pieśni i Poezji Patriotycznej pod hasłem ,,Kocham moją Ojczyznę”.
Młodzi artyści z powiatu starachowickiego recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne.
Udział w konkursie wzięli także uczniowie klas VI- VIII z Zespołu Placówek Oświatowych w Stykowie .
Swoje zdolności recytatorskie zaprezentowali przedstawiciele klasy VII b:
– Julia Garbacz oraz Patryk Wiecha, który zdobył wyróżnienie.
W drugiej grupie śpiewaków wystąpiło więcej uczestników. Byli to:
– Natalia Orczyk z klasy VIII b – III miejsce w kategorii soliści,
– Michał Rycombel z klasy VIII b – wyróżnienie w tej samej kategorii,
– DUET – Wiktoria Bilińska i Gabriela Turek – klasa VII a i VII b- dziewczynki wyśpiewały II miejsce,
– Zespół ,,MAŁE WOJACZKI” w składzie – Wiktoria Bilińska, Wiktoria Kwiecień, Oliwia Ziółkowska, Gabriela Turek,
Dominika Pożoga, Maja Jankowicz, Zuzia Borowiec, Maja Kania, Julia Garbacz – I miejsce.
Ze szkołą w Stykowie nadal współpracuje jej absolwent JANEK WIECHA. Pięknym wykonaniem pieśni ,,Honor
i gniew ” chłopiec wywalczył I miejsce w kategorii szkół średnich.
We wrześniu zarówno Jasiek jak i ,,Małe Wojaczki” wystąpią w Radomiu.
Podczas konkursu swoim wychowankom kibicowały panie: Marzena Adamus, Krystyna Kasica oraz Anna Drukała. Dyrekcja szkoły oraz zaangażowani w to przedsięwzięcie nauczyciele składają serdeczne podziękowania za okazaną pomoc również rodzicom.
Do konkursu uczniów przygotowały panie: Justyna Śpiewak i Elżbieta Rozwadowska.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów!!
W kwietniu świetlica szkolna ogłosiła konkurs plastyczny na najciekawszy planer żywieniowy pod tytułem „Jedzmy smacznie, zdrowo, kolorowo”. Uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej chętnie wzięli udział w konkursie. Głównym celem było propagowanie zdrowego odżywiania się, bogatego w owoce i warzywa, oraz jego pozytywnego wpływu na nasze zdrowie. Upominki oraz pamiątkowe dyplomy wręczyła Pani Dyrektor Marzena Adamus.
I miejsce zajęła: Oliwia Ziółkowska – kl. VI
II miejsce: Zuzanna Łukawska – kl. III
Wyróżnienie w konkursie otrzymały: Sieroń Julia – kl. III oraz Aleksandra Łukawska – kl. III
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Miło nam poinformować, iż nasza szkoła uczestniczy kolejny raz w Programie Edukacji Antytytoniowej składający się z czterech etapów.
Przedszkolny Program Edukacji Antynikotynowej pt. „Czyste powietrze wokół nas” – adresowany jest do dzieci pięcio- i sześcioletnich. Celem programu jest zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub gdy dorośli palą przy nich tytoń.
Program edukacji antytytoniowej pt. „Nie pal przy mnie proszę” – przeznaczony jest dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej, ma celu wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy.
Cele szczegółowe:
– uporządkowanie i poszerzenie informacji na temat zdrowia,
– kształtowanie u dzieci postaw odpowiedzialności za własne zdrowie,
– uświadomienie dzieciom, że palenie jest szkodliwe dla zdrowia,
– uwrażliwienie dzieci na szkodliwe oddziaływanie dymu papierosowego związane z biernym paleniem,
– wykształcenie u dzieci umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, gdy inni ludzie przy nich palą.
Program edukacji antytytoniowej pt. ”Bieg po zdrowie” – przeznaczony jest dla uczniów klas IV szkoły podstawowej, ukazuje korzyści wynikające z niepalenia papierosów, czyni to zjawisko mniej pożądanym i mniej akceptowalnym.
Cele programu:
– opóźnienie lub zapobiegnięcie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży,
– pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego,
– zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów
Program edukacji antytytoniowej pt. „Znajdź właściwe rozwiązanie”- przeznaczony jest dla uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej. Celem programu jest zapobieganie paleniu tytoniu wśród uczniów starszych klas szkół podstawowych.
Cele szczegółowe:
– Integracja grupy. Wyróżnienie liderów. Uzasadnienie i wzmocnienie postaw zobowiązujących do niepalenia.
– Ukazanie funkcjonowania ludzkiego organizmu i jego potrzeb, a przede wszystkim konieczność odpowiedniego odżywiania i czystego powietrza.
– Przekazanie wiadomości o zachowaniach asertywnych, uczenie się rozpoznawania swych zachowań oraz uświadomienie mechanizmów nacisku grupowego wraz z nauczeniem się sposobów odmowy.
– Uczenie rozpoznawania odczuć przeżywanych w sytuacjach trudnych, uświadomienie mechanizmów konfliktu, jak również uczenie umiejętności radzenia sobie z problemami.
– Uczenie umocnienia poczucia własnej wartości w zbudowaniu pozytywnego myślenia o sobie i kształtowania ważnych umiejętności w kontaktach z ludźmi.
W ramach realizacji Programu Edukacji Antytytoniowej w naszej placówce organizowane są konkursy szkolne.
W pierwszym etapie programu „Czyste powietrze wokół nas” organizowany jest konkurs plastyczny przez panią Magdalenę Bryłę dla przedszkola i kl.0 pt. „Czyste powietrze wokół mnie”. Prace można wykonać techniką dowolną i w dowolnym formacie.
W drugim etapie programu „Nie pal przy mnie proszę” organizowany jest konkurs szkolny przez panią Magdalenę Bryłę dla kl. I-III pt. „Żyję aktywnie i zdrowo i nie ulegam nałogom!”. Prace należy wykonać w formie 3D wykorzystując dostępne materiały – recykling.
W kolejnym etapie programu „ZNAJDŹ WŁAŚCIWE ROZWIĄZANIE” organizowany jest konkurs szkolny przez panią
Beatę Kryzińską w kl. IV-VIII pt. „Wszystkie uzależnienia niszczą nasze marzenia”. Prace należy wykonać w formie plakatu, w dowolnym formacie i techniką.
Uczniowie, którzy najlepiej wykonają prace konkursowe otrzymają dyplomy i nagrody. Pozostali uczestnicy słodki poczęstunek. Zapraszamy do udziału w konkursach i życzymy powodzenia!
Prosimy, by w pracach konkursowych nie umieszczać zakupionych papierosów i ich opakowań!
Termin oddawania prac – do 23 maja 2022 roku
Realizator:
Państwowa Inspekcja Sanitarna
Magdalena Bryła
Beata Kryzińska
W dniu dzisiejszym odbyły się w Starachowicach Powiatowe Eliminacje Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Z przyjemnością informujemy, że nasza uczennica Maja Kacperska z klasy IV, zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego zajmując
I miejsce w swojej kategorii wiekowej. Opiekunem dziewczynki była p. Izabela Niekłań.
Jesteśmy dumni z wyniku i życzymy dalszych sukcesów.
W piątek 22 kwietnia obchodziliśmy Dzień Ziemi, największe międzynarodowe święto ekologiczne. Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem „ Zainwestuj w naszą planetę ”. Święto to zostało ustanowione w 1970 roku i obecnie jest obchodzone w 192 krajach (w Polsce od 1990 roku).
Idea troski o naszą planetę łączy ludzi na całym świecie. Każdy z nas ma wpływ na dobrostan Ziemi. Głównym celem święta jest przybliżenie społeczeństwu wszelkich problemów związanych ze współczesną ekologią, upowszechnianie czystych technologii, szeroko pojęta edukacja w zakresie ochrony środowiska i propagowanie idei zrównoważonego rozwoju.
To coroczne wydarzenie organizowane jest w naszej szkole w celu promowania ochrony środowiska, rozszerzania świadomości ekologicznej i życia w zgodzie z naturą.
Tegoroczne obchody święta przyjmowały różne formy w zależności od przekazywanych treści.
Uczniowie klas starszych oglądali na lekcjach filmy, rozwiązywali quizy i krzyżówki o tematyce ekologicznej. Uczniowie klas młodszych dowiedzieli się jak segregować odpady, jak dbać o naszą Ziemię i dlaczego ma to tak duże znaczenie dla naszej planety.
Uwiecznieniem Obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi w naszej szkole było zorganizowanie wystawy z pracami plastycznymi naszych uczniów i sprzątanie terenów wokół szkoły.
W dniach 11-13 kwietnia, w Zespole Placówek Oświatowych w Stykowie odbył się Kiermasz Wielkanocny. Zorganizowały go: wychowawczyni klasy I – Kinga Michalczewska wraz z pierwszaczkami oraz wychowawczynie świetlicy szkolnej – Magdalena Bryła i Ilona Jędrzejczyk wraz ze świetlikami. Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, rodziców i pracowników szkoły. Zgodnie z założeniami, część dochodu ze sprzedaży zostanie przeznaczona na pomoc Ukraińcom (505zł). Serdecznie dziękujemy wszystkim za hojność, dobre serca i zaangażowanie.
This gallery contains 2 photos.
Małymi kroczkami wiosna budzi się do życia… My również budzimy się do aktywności i do czynnego spędzania czasu wolnego. Coraz więcej ćwiczymy w sali gimnastycznej, jak również na świeżym powietrzu.
W tym miesiącu rozmawialiśmy o przyjaźni i akceptacji. Mówiliśmy o odrzuceniu i możliwych jego konsekwencjach. W ramach tego tematu wykonaliśmy „Portret przyjaciela”.
Na zewnątrz coraz cieplej! Pożegnaliśmy Panią Zimę, zmieniliśmy dekorację sali oraz tablicy przed świetlicą. Składaliśmy origami z papieru, oraz lepiliśmy z plasteliny. Ćwiczyliśmy motorykę małą poprzez kolorowanki relaksacyjne i tematyczne. Rozwijaliśmy spostrzegawczość i sprawność wzrokową, wyszukując różnice w rysunkach. Rozwiązywaliśmy krzyżówki i rebusy związane z tematyką wiosenną. Oglądaliśmy filmy i prezentacje multimedialne dotyczące zmian zachodzących w zachowaniu roślin i zwierząt. Rozwijaliśmy umiejętność czytania poprzez czytanie wierszy i utworów dla dzieci. W związku z tym zorganizowaliśmy świetlicowy konkurs pięknego czytania pt. „Pięknie czytam”. Rysowaliśmy ilustracje do wybranych bajek, opowiadaliśmy swoje ulubione książki i przedstawiliśmy siebie wykonując „Książeczkę o sobie”.
W marcu w naszej świetlicy odbył się „Wiosenny kiermasz książki”. Chętni uczniowie i nauczyciele mogli zakupić ciekawe książki w korzystnych cenach.
Która z Pań nie oczekuje Dnia Kobiet? Dla upamiętnienia tego święta przygotowaliśmy gazetkę świetlicy, wykonaliśmy laurki i kwiaty. Przybliżyliśmy także sylwetki znanych i sławnych kobiet. W kolejnym tygodniu poznawaliśmy ciekawostki o Unii Europejskiej. W grach świetlicowych najczęściej sięgaliśmy po: „Jengę”, „Plaster miodu”, „Dobble”, „Matę edukacyjną”, „Szachy”, „Puzzle”, „Warcaby”, „Klocki magnetyczne”, „Dixit” i „Uno”. Tak zakończyliśmy miesiąc marzec. Czy kolejny miesiąc nas zaskoczy? Zobaczymy.
Opracowanie: wychowawcy świetlicy
W dniu 2 kwietnia 2022 roku odbył się w II LO w Starachowicach VI Powiatowy Konkurs Przyrodniczy „Z przyrodą za Pan Brat”.
Celem konkursu było popularyzowanie nauk przyrodniczych ściśle związanych ze środowiskiem życia człowieka, rozwijanie umiejętności łączenia wiedzy z różnych dziedzin i właściwej interpretacji zjawisk przyrodniczych.
Konkurs został objęty patronatem Starosty Starachowickiego oraz honorowym patronatem Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty. Uczniowie w czasie 90 minut rozwiązywali test składający się z części biologicznej i chemicznej.
Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice, które wykazały się dużą wiedzą przyrodniczą, Małgorzata Jurczenia z klasy VIIIb – zdobywając II miejsce i Amelia Turek z klasy VIIIa – zdobywając wyróżnienie.
W przerwie uczestnicy konkursu skorzystali ze słodkiego poczęstunku i zwiedzili szkołę. Nagrody ufundowało Starostwo Powiatowe w Starachowicach i Świętokrzyski Kurator Oświaty, a wręczyła Pani Dyrektor II LO .