Dla Rodziców

Podsumowanie Szkolnego Pikniku

    W sobotę 28 września o godzinie 14.00 na placu przy Zespole Placówek Oświatowych   w Stykowie rozpoczął się Piknik szkolny połączony z gminnymi obchodami 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Impreza plenerowa wpisana była w nurt wychowania patriotycznego, ale miała też  na celu dostarczenie dzieciom niezapomnianych wrażeń                           i jednocześnie propagowanie wartości rodzinnych.

     Wszystkich zebranych powitała dyrektor szkoły Krystyna Kasica. Wśród przybyłych gości byli     m.in.: wójt gminy Brody, pani Marzena Bernat, pracownicy Urzędu Gminy, proboszcz parafii ks. kanonik Stanisław Kuśmierczyk, Łukasz Gołda– dyrektor CKiAL   w Brodach, radni z sołectw oraz dyrektorzy szkół z terenu naszej gminy. Ciepłe słowa powitania pani dyrektor skierowała do uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły oraz rodziców. Następnie głos zabrała p. Marzena Bernat, wójt Gminy, która odczytała list, specjalnie przysłany na tę okazję od Wojewody Świętokrzyskiego, pani Agaty Wojtyszek. Po części oficjalnej odbyła się część artystyczna w wykonaniu uczniów  z ZPO  w Stykowie. Ich występ był prawdziwym pokazem talentów. Dzieci zaprezentowały się rewelacyjnie. Najpierw uczniowie klasy III, przy słowach piosenki w wykonaniu Amelki Turek,  Gabrysi Turek  i Wiktorii Bilińskiej, zaprezentowały nasze barwy ojczyste, potem Wiktoria i Zuzia Borowiec zaśpiewały wzruszającą piosenkę ,, Nie pamiętasz”. Jak zwykle bezkonkurencyjni okazali się Mali Wojacy, zespół, który  od września 2019 r. zmienił skład. Do chłopców dołączyła bowiem piękna żołnierka, Natalia Orczyk. Gościnnie wystąpił też Cyprian Kosmala, który jest już absolwentem szkoły. Młodzi artyści zaśpiewali m.in. takie piosenki żołnierskie jak:,, Rozszumiały się wierzby płaczące”, ,,Serce w plecaku”, ,,Bo  w piechocie fajno jest” czy ,,Niepodległa”. Ich występ robił wrażenie, publiczność była wzruszona, podziwiała profesjonalizm wykonawców. Bardzo podobała się też interpretacja jednej z cyklu zakazanych piosenek, utworu ,,Siekiera , motyka”- na scenie wystąpili: Michał Rycombel, Maja Kania, Wiktor Jankowicz, Blanka Kania i Dominika Pożoga. Pamięć  o bohaterskich chłopcach z ,,Kameni na szaniec”- Alku, Rudym i Zośce przywołały  w piosence: Amelka Turek, Agatka Olszewska i Ola Sieroń , natomiast do powstania warszawskiego nawiązał słynny tekst ,, Pałacyk Michla”. Piosenkę zaśpiewał Michał Rycombel oraz debiutujący na scenie Franek Jeziorski. Chłopcom towarzyszyły dwie piękne sanitariuszki: Zuzia Borowiec i Gabrysia Turek.  Z ogromnym wzruszeniem przyjęto słowa takich utworów jak: ,,Kwiaty polskie” i ,,Taki kraj”. Pierwszą z nich zaśpiewały: Wiktoria Bilińska i Julka Garbacz, drugą zaś Natalka Orczyk.

 Solistom i zespołom towarzyszył cieszący oczy wszystkich, wspaniały chór dziewcząt   i chłopców. Śpiew, gest, ruch sceniczny- wszystko było dopracowane w najmniejszym detalu. Uwieńczeniem części artystycznej był występ uczennic z klasy VIII, które wykonały taniec  z flagami. Osiem dziewcząt w składzie: Angelika Gołębska, Marta Kozieł, Natalia Kalisz, Julia Sieroń, Ola Kruk, Nadia Kania, Andżelika Walkiewicz i Marta Jóźwik zaprezentowały piękny układ choreograficzny, który został nagrodzony gromkimi brawami.

     Nasi artyści przygotowali swój program pod czujnym okiem nauczycielki muzyki, pani Justyny Śpiewak.

    Miłą niespodzianką było pojawienie się najmłodszych uczniów, przedszkolaków. Pięknie wystrojone, z biało- czerwonymi chusteczkami maluszki wkroczyły na scenę, powiedziały wierszyk, zatańczyły a potem… wypuściły z klatki białe gołębie. Ptaki pofrunęły w górę               i tym symbolicznym akcentem pojednania, pokoju i wolności nasi uczniowie zakończyli swoje wystąpienia. Potem trzy piosenki na scenie zaśpiewały  jeszcze panie z zespołu L and A.

     W dalszej części programu odbył się quiz historyczny oraz pokaz mody z okresu nawiązującego do II wojny. Przed zebranymi maszerowali na wybiegu: Zuzia Walkiewicz, Natalka Kalisz, Marta Gębura, Natalka Wiśnios i Kuba Dróżdż. Wszyscy otrzymali nagrody.

     Dla uczestników Pikniku przewidziane były różne dodatkowe atrakcje, takie jak: pokaz broni i umundurowania, pokaz taktyki wojskowej czy strzelanie z broni pneumatycznej, dmuchane zjeżdżalnie, malowanie twarzy i włosów, mecz siatkówki. Uczniowie projektowali też  kartki dla powstańców. I wreszcie wszyscy mogli skosztować darmowej grochówki,  którą ugotowały panie: Halina Olszewska i Dorota Lis.Nikt z pikniku nie wyszedł głodny. Za symboliczne kwoty można było kupić smaczne domowe ciasta, kiełbaski z grilla, pieczone skrzydełka czy bigos.Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Stykowie : Anna Kania, Halina Szary, Leonarda Zapała, Anna Zięba, Halina Piwnik, Genowefa Bidzińska, Teresa Koszarska i Krystyna Koszarska przygotowały pyszne pierogi.

      Patriotyczny charakter Pikniku podkreślała przepiękna, bardzo starannie i przemyślanie zaprojektowana sceneria i dekoracja. Dominował kolor biało- czerwony, przy skrzyniach ustawionych z symbolicznymi wrzosami płonęły świece. Za dekorację odpowiedzialne były następujące osoby: Barbara Michalczewska, Dorota Kępa, Beata Jurczenia oraz Małgorzata Nowak.

    W realizację naszego przedsięwzięcia włączyli się nauczyciele, uczniowie oraz Rada Rodziców przy Zespole Placówek Oświatowych w Stykowie. Nieocenioną pomoc ofiarowały panie: Marta Prokop, Justyna Major, Marta Bębas, Małgorzata Zięba, Bernadetta Kania, Aneta Kwiecień, Beata Jurczenia, Anna Gębura, Milena Linek, Marta Bilińska i Agnieszka Dwojak. Szczególne podziękowania Dyrekcja szkoły składa wszystkim sponsorom, bez  których nasza impreza na pewno nie doszłaby do skutku. Nasz piknik wsparli : Paweł Nowak -Zakład wyrobów wędliniarskich, Czesław Szmalec- Piekarnia Kruszynka, Daniel Bądzyński- Hurtownia Warzyw i Owoców Mango, Grażyna  i Zbigniew Niekłań-Firma Zej- Drób, Adam Tkaczuk- Firma Handlowa, Tomasz Budzyń- Przedsiębiorstwo Wielobranżowe, Sebastian Ziółkowski –Firma PKC Group, Leszek Ciepielewski- Firma Transportowa LECHTRAM, Elżbieta i Dariusz Bednarczykowie –Ośrodek Wypoczynkowy „Oczko”, Alina i Tomasz Wierzbiccy- Przystań Wodna, Agata Kozłowska- Sklep Carrefour, Kino Helios   w Starachowicach, Dariusz Nowak- Firma Darmet, Anita Chamerska –Studio Urody, Monika Samborska i Agnieszka Sitek- Firma Carmen w Starachowicach, Hanna  i Michał Lewandowscy- Ośrodek Szkolenia Kierowców w Starachowicach, Stowarzyszenie Sportu i Aktywności Lokalnej Stykowia, Jednostka Ratowniczo- Gaśnicza Straży Pożarnej   w Starachowicach, Agnieszka i Dominik Jeziorscy, Marek Michalczewski, Marta Prokop, Filip Bielecki, Bernadetta i Piotr Orczyk, Milena Linek, Maciej Jurczenia oraz Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Stykowie.

Szczególne słowa uznania kierujemy również do pana Michała Wiechy, który okazał nieocenioną pomoc w czasie pikniku.

Dziękujemy również państwu Annie i Dariuszowi Rycombel za obsługę sprzętu nagłaśniającego.

  Za wielkie serce i wsparcie, za pomoc finansową lub rzeczową serdecznie Państwu dziękujemy!

      Dziękujemy także harcerzom, przedstawicielom Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy ,,Rezerwa”, paniom pielęgniarkom z Zakładu Opieki Zdrowotnej Panaceum   w Brodach, przedstawicielom Policji i Straży Pożarnej, którzy dbali o nasze bezpieczeństwo podczas Pikniku.

Koordynatorką Szkolnego Pikniku była pani Elżbieta Rozwadowska, która w przygotowanie tego przedsięwzięcia włożyła dużo pracy i serca.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2019 / 2020

Serdecznie zapraszamy na uroczyste rozpoczęcie nowego 2019 / 2020 roku szkolnego, które odbędzie się w następującym porządku:

Msza Święta dla chętnych uczniów, rodziców i pracowników szkoły    

  odbędzie się  2 września 2019 r. o godzinie 8.00 w Kościele pw.

  Najświętszej Maryi  Panny Wspomożenia Wiernych w Stykowie.

– Przemówienie Pani dyrektor Krystyny Kasicy.

– Spotkanie wychowawców klas z uczniami i wychowawców przedszkola z dziećmi.

Zakończenie roku szkolnego 2018/2019

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019 ODBĘDZIE SIĘ W NASTĘPUJĄCYM PORZĄDKU

PRZEDSZKOLE

18 czerwca 2019 r. – godz. 14.00 (w sali lekcyjnej)

ODZIAŁ PRZEDSZKOLNY ORAZ UCZNIOWIE KLAS I-VIII

19 czerwca 2019 r. – godz. 9.00 (w holu na parterze budynku szkoły)

Msza Święta dla chętnych uczniów, rodziców i pracowników szkoły odbędzie się 19 czerwca 2019 r. o godz. 8.00 w Kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Stykowie.

Informacja dla rodziców o procedurach bezpieczeństwa obowiązujących w ZPO w Stykowie

SZANOWNI RODZICE

Zgodnie z pismem Ministra Edukacji Narodowej znak: DWKI-WPB.5012.25.2019.BK z dn. 11 maja 2019 r., na podstawie art. 51 ust. 1 pkt 1, w związku z art. 60 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996),

Dyrektor szkoły wraz z Radą Pedagogiczną przekazuje informacje o procedurach bezpieczeństwa obowiązujących na terenie szkoły oraz osobach/instytucjach, do których można zgłosić się o wsparcie w sytuacjach wymagających pomocy psychologiczno‐pedagogicznej i wychowawczej.

Powyższe informacje znajdują się w dokumencie szkolnym „Procedury bezpieczeństwa w Zespole Placówek Oświatowych w Stykowie” oraz materiałach edukacyjnych pn. „Bezpieczna szkoła. Zagrożenia i zalecane działania profilaktyczne w  zakresie bezpieczeństwa fizycznego i cyfrowego uczniów” zawierających działania profilaktyczne oraz procedury związane z zapewnieniem bezpieczeństwa fizycznego i cyfrowego.

Powyższe dokumenty znajdują się na stronie internetowej naszej szkoły w zakładce DLA RODZICÓW oraz na https://bezpiecznaszkola.men.gov.pl/

Dodatkowe informacje można uzyskać:

https://kuratorium.kielce.pl/35930/bezpieczenstwo-uczniow-w-szkolach-i-placowkach-wojewodztwa-swietokrzyskiego/

https://bezpiecznaszkola.men.gov.pl/tematy/reagujemy-w-sytuacjach-nadzwyczajnych/materialy-2/

https://bezpiecznaszkola.men.gov.pl/tematy/dbamy-o-bezpieczestwo/materialy-1/

https://www.cyfrowa-szkola.info/wp-content/uploads/2017/10/Procedury-reagowania-w_2.pdf

W sytuacjach kryzysowych i nadzwyczajnych należy na terenie szkoły zgłosić się do:

– dyrektora szkoły

– zastępcy dyrektora szkoły

– wychowawców

– nauczyciela dyżurującego

– pracowników obsługi.

Policja – numer alarmowy 112 lub 997

Straż pożarna – numer alarmowy 112 lub lub 998

Pogotowie – numer alarmowy 112 lub 999

Infolinia

  • Dla młodzieży: 116 111
  • Dla dorosłych: 800 100 100

Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

  • 800 12 12 12

​Dodatkowo na terenie szkoły została umieszczona ANONIMOWA SKRZYNKA  NA SYGNAŁY  – dla uczniów i rodziców.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI

,Międzynarodowy Dzień Książki dla  Dzieci – święto  obchodzone co roku  2 kwietnia nie bez powodu. Tego dnia  urodził się duński baśniopisarz  – HANS  CHRYSTIAN  ANDERSEN.

Święto to ma na celu  rozpowszechnienie książek  dla dzieci oraz wspieranie czytania  przez  najmłodszych.

     Biblioteka w ZPO w Stykowie  również postanowiła się włączyć  do obchodów tego święta.

Przygotowano tablicę  oraz gazetkę informującą  o Międzynarodowym Dniu Książki dla Dzie ci.

Uczennice z Klubu Czytelniczego  zorganizowały w bibliotece wystawę książek H. Ch. Andersena.

Przygotowano  materiały  dotyczące historii święta,  życia i twórczości pisarza, a także  przygotowano baśnie dla klas  0 – III oraz przedszkola  do głośnego czytania.  

    Do obchodów  święta  bardzo chętnie włączyła się  także świetlica szkolna. Nauczyciele świetlicy zorganizowali Kiermasz  Taniej  Książki. Podczas zajęć w świetlicy oraz  w bibliotece zapoznały dzieci z życiorysem Andersena. Do  czytania  baśni włączeni byli uczniowie i nauczyciele. Dzieci prawidłowo  odpowiadały  również na pytania zadawane przez nauczycieli, dotyczące  pisarza oraz przeczytanych tekstów.  Bardzo chętnie kolorowały obrazki  przygotowane  do baśni ,,Brzydkie kaczątko”.

Drugiego kwietnia  uczniowie klas 0 – III oraz przedszkola   wysłuchali    baśni  Andersena czytanych przez wychowawców.

    Książki dla  dzieci mają w sobie duży  ładunek emocjonalny. Zachwycają  pięknymi  ilustracjami  oraz ciekawą treścią. Spotkanie z baśniami Andersena zorganizowane tego dnia przez  bibliotekę szkolną zapisze się pewnie  na długo w pamięci  dzieci. 

Zabawa karnawałowo – walentynkowa

Serdecznie zapraszamy całą społeczność szkolną i rodziców na zabawę karnawałowo – walentynkową, która odbędzie się w budynku naszej szkoły w dniu 23 lutego 2019r. Dzieci klasy ,,0″ i uczniowie klas I – III będą bawić się w godzinach 9.00 – 13.00, natomiast uczniowie klas IV – VIII w godzinach 15.00 – 19.00.