X W dniach od 13 do 18 marca 2023 r. uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Stykowie włączyli się w obchody Tygodnia Kultury Języka Polskiego. Celem tego przedsięwzięcia było m.in. uświadomienie roli, jaką odgrywa nasz język ojczysty w życiu człowieka i narodu. Dzieci miały możliwość aktywnego uczestnictwa w różnorodnych formach Tygodnia oraz w propagowaniu kultury języka w różnych sytuacjach życiowych. Motywem przewodnim tego projektu były słowa laureatki Nagrody Nobla Wisławy Szymborskiej: ,,Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.
W poniedziałek 13 marca w holu szkoły zostały rozwieszone plakaty promujące czytelnictwo oraz dokonania wybitnych postaci uznanych przez Sejm i Senat RP za Patronów 2023 roku. Wśród nich znaleźli się m.in. Aleksander Fredro, Mikołaj Kopernik, Jan Matejko i Wisława Szymborska. Uczniowie przygotowali też polskie i łacińskie sentencje nawiązujące do czytania, rysowali także portrety ulubionych postaci literackich. Czwartek był dniem, w którym chętne osoby przebrały się za wybranych bohaterów z książek. Aby tradycji stało się zadość, w piątek odbyło się dyktando. Tytuł Szkolnego Mistrza Ortografii wywalczyła uczennica klasy VIIIa Wiktoria Bilińska.
W działania promujące kulturę języka i czytelnictwo włączyli się także uczniowie klas I-III. Pod opieką swoich nauczycieli przygotowali klasowe konkursy pięknego czytania, konkursy plastyczne i ortograficzne.
Za wszystkie przedsięwzięcia realizowane w klasach IV-VIII odpowiedzialne były nauczycielki języka polskiego: p. Elżbieta Rozwadowska i p. Ewa Brela. Podczas apelu podsumowującego XXXI Tydzień Kultury Języka w naszej szkole pani Rozwadowska podziękowała wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób włączyli się w obchody święta języka ojczystego, zachęciła do częstego odwiedzania biblioteki oraz życzyła, aby czytanie książek dawało wszystkim wiele radości i przyjemności, bo przecież, jak powiedział Umberto Eco : ,,Kto czyta książki, żyje podwójnie”.
W marcu, podczas pobytu w świetlicy szkolnej, uczniowie bardzo chętnie sięgali po klocki magnetyczne. Tworzyli budowle przestrzenne współpracując ze sobą w zespołach. Były to doskonałe ćwiczenia usprawniające motorykę małą, zręczność, wyobraźnię oraz logiczne myślenie.
W Światowy Dzień Wody uczniowie zapoznali się z planszą prezentującą obieg wody w przyrodzie. Dowiedzieli się, skąd bierze się woda słona i słodka.
Farbami w podstawowych barwach wykonywali ciekawe prace plastyczne.