Archiwum dzienne: 9 lutego 2016

Warda M.: „Najpiękniejsza na niebie”

Wydawnictwo Czarne, 2015 r.
 
Sylwia jako małe dziecko została porzucona. Zachowała tylko kilka wspomnień związanych z biologiczną rodziną, jest przekonana, że miała siostrę bliźniaczkę. Po latach próbuje odnaleźć bliskich, którzy mogą uratować jej życie, a w rozwikłaniu tajemnicy rodzinnej pomaga jej dziennikarka Pola. Poza niewyraźnymi wspomnieniami Sylwii nie ma żadnych dowodów na istnienie siostry. Zaczyna się walka z czasem… Sprawę utrudnia surowe prawo adopcyjne, które pilnie strzeże informacji. Nowego znaczenia nabierają słowa: macierzyństwo, odpowiedzialność, miłość.`Wzruszająca opowieść, która uświadamia nam, że nie da się zagłuszyć bólu odrzucenia przez najbliższą na świecie osobę – matkę. Tęsknota za potrzebą jej miłości nigdy się nie kończy. Poszukiwanie trwa, aż do śmierci. Przekleństwo „niechcianego dziecka” wisi nad człowiekiem przez całe jego życie i czyni go bardzo samotnym i niezrozumianym przez otoczenie.

Słoniowska Ż.: „Dom z witrażem”

Cztery kobiety. Cztery pokolenia. Cztery rodzaje doświadczeń. Dom z witrażem na jednej z lwowskich ulic. I marzenia zaklęte w szkle, w murze i w ulicy. Ukraińskiej? Polskiej? Rosyjskiej? (…) 

Między nimi historia, która wpycha się drzwiami, oknami i witrażami. Ta fikcyjna i ta prawdziwa, osadzona gdzieś między czasami, gdy Lenin był wiecznie żywy, poprzez te, w których Lenina można było już zdemontować, ale utaplać w błocie jeszcze nie aż po te, kiedy to błoto pojawiło się na Majdanie. W historię zaś lubi wplatać się sztuka – tutaj w każdej formie – w zapachu, dźwięku, kolorach, ludziach. Sztuka artystyczna, ale też sztuka przetrwania, życia i miłości – macierzyńskiej, romantycznej i rodzinnej, pełnej zawiści i zrozumienia jednocześnie. (…)

Kapuśniaczek

Potrzebne składniki:

kapusta biała (400 g)
marchewka (1 sztuka)
pietruszka (1 sztuka)
Rosół drobiowy WINIARY (2 sztuki)
przecier pomidorowy (1 słoik)
pieprz ziołowy (3 szczypty)
papryka mielona czerwona (2 szczypty)
cebula biała (1 sztuka)
Przyprawa ZIARENKA SMAKU uniwersalne WINIARY (2 łyżki)
margaryna (100 g)
ziemniaki duże (5 sztuk)
śmietana (2 łyżki)
woda (3 l)

Sposób przygotowania

Ziemniaki obieramy i kroimy w kostkę, marchewkę i pietruszkę obieramy i ścieramy na tarce jarzynowej. W dużym garnku gotujemy wodę, dodajemy kostki rosołowe Winiary i warzywa przygotowane wcześniej. Gotujemy do uzyskania półmiękkich ziemniaków. Następnie kroimy cebule drobno i podsmażamy na margarynie. Wlewamy do zupy. Kapustę kroimy i dorzucamy do garnka. Przecier pomidorowy przesmażamy na patelni w której smażyliśmy cebulę, dodajemy odrobinę wody, przelewamy do zupy. Dorzucamy pokrojona kapustę. Gotujemy chwilę. Śmietanę rozmącamy z 3 łyżkami wody wlewamy do zupy. Doprawiamy ziarenkami smaku, pieprzem ziołowym i czerwoną mieloną papryką. Gotujemy około 10 minut tak by warzywa były miękkie.

Smaczna ogórkowa :)

czas przygotowania : ok. 30 minut
składniki na 4 – 5 porcji : 

  • 1,5 szkl. startych grubo albo posiekanych warzyw – marchewki, pietruszki, selera i posiekanego pora
  • ok. 1,5 l bulionu cielęcego
  • 3 – 5 średnich ziemniaków 
  • 4 – 5 średnich ogórków kiszonych
  • ew. trochę kwasu ogórkowego 
  • 1 – 2 ząbki czosnku
  • pęczek koperku
  • 1 łyżeczka masła 
  • ok. 100 ml dobrej gęstej śmietany 
  • 1 liść laurowy
  • 2 – 3 ziarenka ziela angielskiego
  • do smaku – sól, pieprz mielony

sposób przygotowania : wywar z kości cielęcych, ugotowany dzień wcześniej, zagotowałam. Wrzuciłam obrane i pokrojone w kostkę ziemniaki, liść laurowy i ziele angielskie, gotowałam kilka minut. W tym czasie starłam na tarce jarzynowej warzywa korzeniowe, kawałeczek pora posiekałam. Podsmażyłam tę mieszankę na patelni z roztopionym masłem – smażyłam mieszając aż zaczęła się lekko przysmażać. Wtedy przełożyłam całość do podgotowanych ziemniaków.

Ogórki starłam także na tace jarzynowej o dużych oczkach – nie obierałam ich ze skórki bo takie wolę i korzystam tylko z tych kiszonych samodzielnie. Śmietanę roztrzepałam z odrobiną soli i drobno posiekanym czosnkiem. Gdy warzywa w zupie były już miękkie zahartowałam śmietanę odrobiną zupy, wlałam do niej i zagotowałam. Zdjęłam z ognia, dodałam ogórki. Doprawiłam do smaku i podając posypałam koperkiem.

Jeśli zupa wychodzi zbyt gęsta albo za mało kwaśna dolewam trochę kwasu ogórkowego.

Ogólnopolski konkurs plastyczny ,,Wybieram wodę…”

Uczniowie Zespołu  Placówek Oświatowych w Stykowie  biorą udział  w ogólnopolskim programie edukacyjnym ,, Wybieram wodę…”, który powstał z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Dietetyki oraz Instytutu Promocji Zdrowia i Dietoterapii w Warszawie.

W ramach programu dzieci uczestniczą w zajęciach mających na celu uświadomienie im roli wody nie tylko w zachowaniu zdrowia, ale także w środowisku, przemyśle i rolnictwie. (op. Anna Kubala).

Działania w ramach programu, to również udział uczniów z naszej szkoły

Więcej