Dnia 18 października w naszej szkole odbył się kolejny kiermasz charytatywny, zorganizowany przez Szkolne Koło PCK oraz Samorząd Uczniowski. Tym razem postanowiliśmy wesprzeć Małe Wojowniczki Klarę i Marysię.
Ogromnym wsparciem okazali się rodzice, którzy zadbali o bogaty wybór wypieków i słodkości oraz uczniowie i pracownicy naszej szkoły, którzy chętnie je kupowali. Całkowity dochód z kiermaszu wyniósł 2342 zł. Pieniądze zostały podzielone i przekazane rodzicom dziewczynek.
Wszystkim darczyńcom, osobom zaangażowanym w dostarczenie wypieków oraz tym, którzy dołożyli swoją „cegiełkę” w niesieniu pomocy bardzo, bardzo serdecznie dziękujemy:)
Nad organizacją kiermaszu czuwały panie: Anna Rycombel, Diana Raban oraz Ilona Jędrzejczyk.
Zgodnie z tradycją w nocy z 29 na 30 listopada, czyli w wigilię świętego Andrzeja, odbywają się zabawy, wróżby andrzejkowe. Tej nocy możemy dowiedzieć się, co nas czeka w przyszłości.
W klasach II i III magiczna andrzejkowa atmosfera zapanowała 29 listopada już od samego rana. Zanim przystąpiono do wróżb, dzieci poznały historię tego święta, a potem nadszedł czas na zabawę. Każdy chciał dowiedzieć się, co go czeka w przyszłości. Dzieci przekłuwały serduszka z imionami i poznawały swoje przyszłe zawody. Bardzo dużym powodzeniem cieszyła się wróżba z miską wody i monetą. Każdy chciał, aby moneta wpadła do wody i spełniło się marzenie. Oczywiście nie mogło zabraknąć wróżby z butami. Podczas tych wróżb było mnóstwo śmiechu i zabawy, bo przecież wiemy, że należy je traktować
z ,,przymrużeniem oka”. Najważniejsze, że miło spędziliśmy czas i wszyscy dobrze się bawili
W ramach XVII edycji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości i ogólnopolskiego projektu edukacyjnego Staropolska Akademia Ekonomiczna dla Najmłodszych, uczniowie klasy I postanowili „otworzyć” swoją pizzerię i połączyć zdobytą wiedzę w trakcie projektu z praktyką.
Byli tym przedsięwzięciem niezwykle podekscytowani. Na zajęciach rozwijających kreatywność wymyślili nazwę – „Pizzeria/Pizza pierwsza klasa” oraz zaprojektowali i narysowali loga. Z pomocą wychowawczyni p. Kingi Michalczewskiej rozdzielili między siebie zadania. Wraz z rodzicami kupili potrzebne składniki i zachowali paragony, aby wiedzieć, jaki był ich wkład własny. Następnie w parach, podczas zajęć wykonali zaproponowane przez siebie pizze. Panie kucharki pomogły im je upiec. Na przerwach śródlekcyjnych okolice klasy zamieniły się w pizzerię. Na korytarzu ustawione zostały stoliki nakryte obrusem z nazwą pizzerii oraz pojawiły się „Menu”. Uczniowie sprzedawali wykonane przez siebie pizze po 5 złotych za kawałek. Słuchali uważnie próśb klientów, obsługiwali ich, przyjmowali i wydawali pieniądze. Zebrana kwota pokryła w pełni sumę wydatków i jeszcze zostało, więc pierwszaki osiągnęły zysk. Dzieci wiele się nauczyły dzięki tej inicjatywie i nabrały ochoty na kolejne przedsięwzięcia.
W miesiącach wrzesień – listopad 2024r. uczniowie klasy I wraz z wychowawczynią p. Kingą Michalczewską realizowali na zajęciach rozwijających kreatywność ogólnopolski projekt edukacyjny „Staropolska Akademia Ekonomiczna dla Najmłodszych” w ramach Roku Edukacji Ekonomicznej 2024.
Pomysłodawcą i organizatorem projektu jest Staropolska Akademia Nauk Stosowanych w Kielcach.
Głównym celem projektu jest kształtowanie u dzieci w wieku wczesnoszkolnym postawy przedsiębiorczej oraz zapoznanie ich z pojęciami i prawami pochodzącymi ze świata ekonomii.
Na zajęciach uczniowie poznali dwie osoby: pedagoga Janusza Korczaka – wyznawcę zasady, że dzieci jak najwcześniej powinny znać wartość pieniędzy i nauczyć się nimi gospodarować oraz premiera Władysława Grabskiego, który był twórcą polskiego złotego. Nasza waluta świętuje w tym roku setne urodziny!
To właśnie książka Janusza Korczaka o przygodach przedsiębiorczego Dżeka stała się, obok Krainy Ekonomii, w której panuje Król Pieniążek Wielki i Królowa Ekonomia Wspaniała, jednym z głównych filarów projektu.
Uczniowie w trakcie zajęć:
W ramach projektu pierwszaki wzięły udział w Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości.