W piątek 27.09 naszą klasę odwiedził tata Marysi który z zamiłowania nurkuje.
Nasz gość w bardzo ciekawy sposób opowiedział o swoim hobby- przybliżył dzieciom podwodny świat , pełen niezwykłych tajemnic.
Pan Tomasz zaprezentował i omówił jaki sprzęt jest niezbędny do nurkowania – kombinezon, maska, butla ze sprężonym powietrzem, płetwy.
Zajęcia były bardzo ciekawe i atrakcyjne. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały podwodnych opowieści i po spotkaniu wiele z nich deklarowało chęć zostania nurkiem, tak jak nasz gość.
Bardzo dziękujemy Panu Tomaszowi za czas poświęcony naszym zerówiakom.
W dniu 25 września 2024r. w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów z przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach p. Pawłem Kusiakiem.
Na początku spotkania Pan Policjant rozmawiał z dziećmi klas 0 – III o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a zwłaszcza bezpiecznej drodze do szkoły i ze szkoły. Podkreślił ważną rolę elementów odblaskowych, które każdy uczeń powinien posiadać. Przypomniał również zasady, jakie należy stosować w kontaktach z obcymi ludźmi. Następnie odbyło się spotkanie z uczniami klas IV –VIII.
Uczniowie dowiedzieli się, czym są przemoc i agresja oraz jak należy postępować, gdy jesteśmy ich świadkami. Policjant przypomniał wszystkim o bezwzględnym stosowaniu się do zasad i norm regulujących funkcjonowanie jednostki w społeczeństwie. Ostrzegł także, iż nieprzestrzeganie prawa może doprowadzić do poważnych konsekwencji, np. nadzoru kuratora bądź skierowania sprawy do sądu rodzinnego.
Uczniowie dowiedzieli się również o odpowiedzialności prawnej nieletnich w sytuacji stosowania przemocy wobec rówieśników i pracowników szkoły oraz zasad obowiązujących w szkole i poza nią.
Podczas spotkania p. policjant wyjaśnił uczniom wiele pojęć związanych ze zjawiskiem przemocy w Sieci, jak również wyjaśnił czego nie mogą i nie powinni robić korzystając z Internetu:
– stosować przemocy werbalnej (wyzywać wulgarnie, poniżać, ośmieszać, straszyć, szantażować);
– rejestrować filmów i zdjęć wbrew woli innych;
– publikować w sieci ośmieszających filmów, zdjęć i informacji;
– tworzyć kont anonimowych, podszywać się pod inną osobę.
Uczniowie podczas spotkania dowiedzieli się również z jakimi zagrożeniami mogą zetknąć się podczas korzystania z Internetu:
– kontakt z niebezpiecznymi treściami;
– kontakt z niebezpiecznymi osobami;
– z przemocą rówieśniczą (cyberprzemoc);
– uzależnienie od Internetu.
Internet jest nie tylko źródłem informacji czy rozrywki, ale staje się także coraz ważniejszym, a niekiedy głównym środowiskiem społecznego funkcjonowania, więc kwestia bezpieczeństwa korzystania z nowoczesnych technologii przez najmłodszych staje się coraz ważniejszym zagadnieniem wychowawczym.
Pogadanka profilaktyczna w dużym stopniu może przyczynić się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych i niebezpiecznych wśród dzieci i młodzieży szkolnej.
Spotkania z przedstawicielami Policji są jednymi z wielu działań wychowawczo – profilaktycznych realizowanych w naszej szkoły.
Po wysłuchaniu prelekcji uczniowie mieli możliwość zadawania pytań oraz podzielenia się własnymi wrażeniami i spostrzeżeniami.
Uczniowie wykazali duże zainteresowanie podejmowanymi tematami.
Dnia 27 września 2024 r. w Zespole Placówek Oświatowych w Stykowie odbyły się ćwiczenia praktyczne dotyczące ewakuacji szkoły.
Kolejność i sposób ewakuacji:
Sala nr 10-14, oraz biblioteka – klatką schodową na zewnątrz budynku (wyjście główne) – zbiórka na boisku szkolnym
Sala nr 4-6, 15, świetlica oraz sala gimnastyczna – korytarzem na zewnątrz budynku (wyjście od strony boiska) – zbiórka na boisku szkolnym
Przedszkole – wyjściem ewakuacyjnym z sali przedszkola – zbiórka na boisku szkolnym
Ćwiczenia praktyczne miały na celu przypomnieć i utrwalić zachowania, jakie powinno towarzyszyć w sytuacji zagrożenia. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły po sygnale dźwiękowym w postaci – trzy dzwonki „krótki, długi” na przemian w krótkich odstępach czasu o godzinie 10:00 ruszyli do wyznaczonego miejsca zbiórki. Dyrekcja na miejscu odnotowała ilość osób w poszczególnych klasach. Akcja przebiegła sprawnie i zgodnie z zasadami postepowania w czasie niebezpieczeństwa. Ćwiczenia praktyczne – zaliczone!