Archiwum dzienne: 13 kwietnia 2023

Rozstrzygnięcie konkursu na stroik wielkanocny

W środę 5 kwietnia 2023r. miało miejsce uroczyste rozstrzygnięcie konkursu na stroik wielkanocny. Była to już kolejna odsłona konkursu plastycznego na stroik okazjonalny. Do konkursu zgłoszonych zostało kilkanaście prac, wykonanych różnymi technikami. Uwagę zwracała wysoka estetyka oraz duży nakład pracy włożony w wykonanie stroików.

Komisja konkursowa postanowiła nagrodzić następujące prace:

W kategorii maluchów (przedszkole i klasa 0):

I miejsce – Antosia Orczyk, Hania Jędrzejczyk i Miłosz Mech          
II miejsce  – Antoś Moczydłowski i Oluś Orzeł
III miejsce  – Karolinka Wójcik i Ala Bębas

W kategorii średniaków (klasy 1-3) :

I miejsce  – Miłosz Orzeł
II miejsce  – Mikołaj Wójcik i Gabrysia Jędrzejczyk 
III miejsce  – Oliwia Bębas

 W kategorii starszaków (klasy 4-8) :

I miejsce – Oliwia Orzeł

II miejsce – Amelia Orczyk

III miejsce – Oliwia Ziółkowska

Wręczenia dyplomów oraz nagród laureatom konkursu dokonała   Dyrektor szkoły Pani Marzena Adamus, która podziękowała wszystkim uczestnikom za udział w konkursie, wkład pracy oraz czas poświęcony na wykonanie stroików.

Nagrody zostały zakupione z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży stroików wielkanocnych.

Jeszcze raz gorąco dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział, serdecznie gratulujemy sukcesu i już dziś zapraszamy do kolejnej edycji konkursu w nowym roku szkolnym.

Marzec w naszej świetlicy…

           W marcu mówiliśmy o znaczeniu zdrowia i czynników warunkujących prawidłowy rozwój. Zwróciliśmy uwagę na właściwe odżywianie, higienę osobistą oraz uprawianie sportu. Czytaliśmy wiersz pt. „Zdrowy duch” i wiele innych wybranych utworów. Rozmawialiśmy na temat opowiadania edukacyjnego „Równowaga – nierównowaga”. Nawiązując do tematu wykonaliśmy prace plastyczne pt.: „Moje ulubione warzywa i owoce” oraz „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Rozmawialiśmy również na temat zdrowego stylu życia dzieci i młodzieży. Wspólnie wykonaliśmy plakat dotyczący piramidy zdrowego żywienia i aktywności fizycznej. Rozwijając logiczne myślenie rozwiązywaliśmy zagadki o tematyce zdrowotnej. Tworzyliśmy także budowle przestrzenne z użyciem klocków magnetycznych. Zabawy ruchowe najczęściej odbywały się na „Magicznym dywanie” oraz w sali gimnastycznej. 

           W kolejnych tygodniach mówiliśmy o pracy kobiet w różnych zawodach. Wykonaliśmy pracę plastyczną pt. „Zawód mojej mamy” Rozwiązywaliśmy zagadki i kolorowaliśmy prace związane z tematyką tygodnia. Ćwiczyliśmy sprawność manualną lepiąc z plasteliny. Natomiast w sali gimnastycznej rozwijaliśmy sprawność ruchową. Na zajęciach świetlicowych budowaliśmy roboty z klocków magnetycznych oraz doskonaliliśmy grę w szachy i warcaby.

           Obserwując budzącą się wiosnę poczuliśmy przypływ energii. Tematem przewodnim w tym tygodniu były pierwsze wiosenne kwiaty (przebiśniegi, krokusy, śnieżynki, zawilce). Z zainteresowaniem słuchaliśmy wierszy i opowiadań wiosennych. Czytaliśmy z podziałem na role wiersz pt. „Ptasie radio” Juliana Tuwima oraz ciekawostki dotyczące pierwszych oznak wiosny. Rozmawialiśmy na temat ptaków przylatujących do Polski wiosną. Stworzyliśmy pracę plastyczno-techniczną pt. „Pan Bocian”. Oglądaliśmy filmy przyrodnicze i edukacyjne. Porozmawialiśmy na temat wiosennych zwyczajów „topienia Marzanny”.

           Kolejny tydzień zrealizowaliśmy „barwnie”. Mówiliśmy o znaczeniu kolorów, barwach ciepłych i zimnych, łączeniu barw podstawowych z pochodnymi. Wykonaliśmy pracę plastyczną z użyciem barw podstawowych – czyli kolorem czerwonym, żółtym i niebieskim. Rozmawialiśmy o naszych ulubionych kolorach. Debatowaliśmy o znaczeniu kolorów w przyrodzie i o barwach ochronnych w świecie zwierząt. Malowaliśmy kolorowanki dotyczące Światowego Dnia Wody i wyjaśniliśmy skąd się bierze woda słodka i słona. Dowiedzieliśmy się, jak ważne są metody oszczędzania wody. Przybliżyliśmy także świat sztuki. Rozmawialiśmy o sztukach plastycznych i ich dziedzinach. W dalszym ciągu stosowaliśmy zabawy integrujące grupę z wykorzystaniem gier świetlicowych.

           W ostatnim tygodniu wprowadziliśmy tematy dotyczące dobrego zachowania. Wdrażaliśmy do właściwych postaw związanych z zachowaniem uczniów i mówiliśmy o kulturalnym zachowaniu się podczas spożywania śniadań i obiadów. Zapoznaliśmy się z bohaterami opowiadania edukacyjnego „Słowa, które ranią”. Zwróciliśmy szczególną uwagę na prawidłowe odnoszenie się uczniów do siebie, pracowników szkoły, osób starszych. Utrwaliliśmy magiczne słowa: „proszę, dziękuję, przepraszam”. Na wesoło interpretowaliśmy czytany wiersz Jana Brzechwy pt. „Kwoka”. Wykonaliśmy wiele rysunków pastelami. Najczęściej stosowano zabawy stolikowe i karciane. Nie możemy zapomnieć o Kiermaszu Wielkanocnym, na którym można było zakupić wiele ciekawostek, z którego część dochodu przeznaczono na cele charytatywne. Wszystkim kupującym serdecznie dziękujemy.