Przedszkole

Zakończony remont w sali przedszkolaków

Podczas tegorocznych wakacji odbył się remont sali dydaktycznej naszego przedszkola. Pracy było mnóstwo, ale dzięki działaniom ekipy remontowej, pomocy personelu przedszkola i rodziców wszystkie założone cele udało się zrealizować. Efekty pracy widoczne są gołym okiem. Dzieci przywitały szkołę w nowej, kolorowej i przyjaznej sali.

Szczególne podziękowania kierujemy do Pani Wójt Marzeny Bernat. To dzięki środkom przekazanym przez władze gminy został zainicjowany remont w naszym przedszkolu.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2019 / 2020

Serdecznie zapraszamy na uroczyste rozpoczęcie nowego 2019 / 2020 roku szkolnego, które odbędzie się w następującym porządku:

Msza Święta dla chętnych uczniów, rodziców i pracowników szkoły    

  odbędzie się  2 września 2019 r. o godzinie 8.00 w Kościele pw.

  Najświętszej Maryi  Panny Wspomożenia Wiernych w Stykowie.

– Przemówienie Pani dyrektor Krystyny Kasicy.

– Spotkanie wychowawców klas z uczniami i wychowawców przedszkola z dziećmi.

Wycieczka do Pacanowa

14 czerwca 2019r. dzieci z przedszkola i z klasy „0”wybrały się na wycieczkę do Pacanowa. Celem podróży było zwiedzenie Europejskiego Centrum Bajek im. Koziołka Matołka. Oczekiwanym momentem było udanie się do świata bajek. Oglądając kolejne wystawy ekspozycji ,,Bajkowy świat’’ dzieci odbyły niezwykłą podróż , w której pośrednikiem między światem bajek, a rzeczywistością byli bajkowi przewodnicy. Ekspozycje zostały przygotowane tak, aby pobudzić wyobraźnię i zaangażować dziecko do aktywnego zdobywania wiedzy z zakresu bajek, baśni i legend. Dzieci znalazły się we wspaniałej, bajkowej scenerii, z latającymi łabędziami, kaczką dziwaczką, śladami wielkoluda i mapą bajkowych postaci. Za szybami  pędzącego pociągu oglądały niezwykle bajkowe miejsca – w wodzie, kopalni, na lądzie, w kosmosie. Tam rozpoznawały znane postacie: Muminki, trole, smoki, ośmiornice, syreny, krasnale, Koziołka  Matołka. Dzieci bawiły się także w bajkowym, różnokolorowym, pełnym kwiatów ogrodzie. Miały też okazję podziwiać bohaterów z bajek na ekranie, rozwiązując wirtualne zagadki. Przechodziły także obok niezwykłej ściany z zagadkami, ogromnym drzewem i śpiącym smokiem. Dzieci  czuły się  jak w wyśnionej bajce. Odwiedziły nawet wyjątkowe kino, które mieściło się w szufladzie wielkiego biurka, gdzie zamiast rzędów krzesełek pełne było puf, poduszek i pluszaków do przytulania. W tymPa niezwykłym kinie dzieci miały okazję obejrzeć zabawne filmy rysunkowe. Po zwiedzeniu wystawy uczestnicy wycieczki udali się do ogrodu zmysłów z altanami, który otacza budynek Centrum. W ogrodzie tym znajdował się także plac zabaw, na którym dzieci wesoło się  bawiły. Na koniec nie mogło zabraknąć momentu na zakup pamiątek. Niektóre dzieci w tym celu skorzystały z bogatej oferty Magicznej księgarni. Wizyta w Europejskim Centrum Bajek to niezapomniana podróż do krainy dziecięcych marzeń. Jest to niepowtarzalne miejsce, które inspiruje do czytania literatury i zdobywania wiedzy przez naukę.

Olimpiada Przedszkolaków

Już po raz drugi w ZSP w Krynkach odbyła się Gminna Olimpiada dla Przedszkolaków. Wzięły w niej udział wszystkie dzieci przedszkoli i oddziałów zerowych z gminy Brody. Nas także nie mogło tam zabraknąć. W tym roku przyświecało nam hasło:

PRZEDSZKOLAKI ZE STYKOWA ZDROWO MYŚLĄ, ZDROWO JEDZĄ,

UPRAWIAJĄ SPORT, NIE SIEDZĄ!

Dzieci wzięły udział w kilku konkurencjach, w których liczyła się współpraca ale przede wszystkim frajda. Przedszkolaki pokazały, że są wysportowane i umieją dobrze się bawić. Biegały, skakały, rzucały i przeciągały linę. Na zakończenie rozgrywek otrzymały puchar i wspólny prezent a każde z osobna drobny upominek.

Po części oficjalnej przedszkolaki korzystały z innych atrakcji przygotowanych przez organizatorów. Największym powodzeniem cieszyło się zwiedzanie wozu strażackiego z OSP w Krynkach. Panowie strażacy schładzali dzieci lejąc wodą. Przedszkolaki zjadały kiełbaski, częstowały się zdrowymi przekąskami, malowały buźki i mogły pozjeżdżać na dmuchanym zamku. Niestety świetną zabawę zepsuła nadciągająca chmura. W ostatniej chwili uciekliśmy przed deszczem. Zmęczeni ale szczęśliwi powróciliśmy do przedszkola.

Dzień Mamy i Taty w Przedszkolu

31.05.2019r. na długo zapisze się w naszej pamięci. Po wielotygodniowych ulewach w końcu przestało padać i wyjrzało piękne słońce. Wszystko dlatego, że na stadionie w Stykowie odbywał się piknik rodzinny z okazji Dnia Mamy i Taty. Każdy przedszkolak zaprezentował swe umiejętności aktorskie mówiąc wierszyki i śpiewając pięknie piosenki. Dzieci nie zraziły się nawet awarią sprzętu grającego i brawurowo zaśpiewały jedną z piosenek a capella. A wszystko to dla rodziców.

Po części artystycznej dzieci rozdały rodzicom własnoręcznie zrobione upominki. I ku własnemu zaskoczeniu dostały także prezenty od rodziców z okazji Dnia Dziecka.

Chętni mogli upiec sobie kiełbaskę w ognisku bądź skosztować coś z pyszności ze stołu.

Śmiech dzieci i rozmowy rodziców słychać było dłuższy czas. Aż żal było się rozstawać…

Wizyta w KPP i PSP w Starachowicach

Zostanę strażakiem! A może policjantem…..

Nie zwracając uwagi na złe warunki atmosferyczne przedszkolaki wraz ze starszymi kolegami z oddziału „0” w dniu 22 udały się z wizytą do Komendy Powiatowej Policji oraz Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach.

Na początek dzieci wybrały się do Policji, gdzie st. sierż. Anna Kroner opowiadała o pracy policjanta, począwszy od Oficera Dyżurnego koordynującego pracę wszystkich policjantów w jednostce. Dzieci zostały oprowadzone po wszystkich dostępnych dla nich pomieszczeniach, łącznie z pokojem w którym znajduje się lustro weneckie. Dużym zainteresowaniem cieszyło się pomieszczenie, w którym znajdują się cele dla zatrzymanych. Przedszkolaki były bardzo zawiedzione, że nie mogły wejść i zobaczyć jak wygląda prawdziwe „więzienie”.

Dzieciom spodobał się radiowóz, w którym mogły na chwile usiąść i poczuć się jak prawdziwy policjant. Na zakończenie wszyscy przypomnieli sobie zasady ruchu drogowego. Na pamiątkę każde dziecko otrzymało odcisk swojego palca.

Kolejnym punktem były wizyta u strażaków. Dzieci zapoznały się ze specyfika pracy strażaka i z jego codziennym harmonogramem. Uczestniczyły w pokazie pierwszej pomocy, same także próbując swoich sił. Panowie strażacy przypominali również o szkodliwości i niebezpieczeństwie jakie niesie ze sobą wypalanie traw. Dzieci z zainteresowaniem słuchały o wozie strażackim i jego wyposażeniu, czekając oczywiście na to aby wejść do środka. Wszyscy przypomnieli sobie numery alarmowe i zapoznali się z procedurami wzywania pomocy.

            W drodze powrotnej można było usłyszeć:

– Ja zostanę strażakiem, a Ty?

– A ja to chyba policjantem.

Tydzień Kultury Języka w przedszkolu

Tegoroczny Tydzień Kultury Języka przebiegał pod hasłem ,,Wolność i niepodległość językowa to wolność i niepodległość umysłu”. Przedszkolaki poznały cele Projektu, a następnie obejrzały wystawę prac – plakatów wykonanych przez uczniów naszej szkoły.
W dniu 13. 03. 2019r. grupę przedszkolną odwiedziły dziewczynki z Klubu Czytelniczego pod opieką pani Justyny Śpiewak, która przedstawiła przedszkolakom cel spotkania i zaprosiła do wysłuchania utworów literackich . Uczennice: Natalia Kalisz, Angelika Gołębska,
Marta Jóźwik, Marta Kozieł i Julia Sieroń w bardzo ciekawy sposób przeczytały opowiadania, wiersze opisujące przyjście wiosny. Aby sprawdzić uwagę słuchaczy zadawały pytania, nagradzając poprawne odpowiedzi oklaskami. Następnie dzieci wykonały prace plastyczne, których tematem przewodnim było ,,Przyjście Wiosny”. Zorganizowano wystawkę prac. Wszystkie prace zostały nagrodzone, a niektóre wyróżnione . Przedszkolakom tak spodobał się pobyt gości , że zaprosili je do tańca integracyjnego, a później na słodkie pierniczki , które sami upiekli. Było to bardzo ciekawe i miłe spotkanie , które zapewne wkrótce powtórzymy.
Wszystkie inicjatywy i aktywności czytelnicze zrealizowane podczas obchodów Tygodnia Kultury Języka mają olbrzymi wpływ na rozwój dzieci, które poprzez naukę i zabawę uczą się poprawnej Polszczyzny oraz uświadamiają sobie potrzebę uczestniczenia w przedsięwzięciach językowych – tak ważnych dla podtrzymywania tradycji kulturalnych naszego kraju.

Dzień Kobiet w przedszkolu

8 MARCA  to wyjątkowy dzień w roku. Wtedy swoje święto obchodzą wszystkie kobiety, zarówno te duże , jak i te małe.

W tym szczególnym dniu wszyscy chłopcy składali życzenia dziewczynkom , swoim paniom ,paniom z obsługi , kucharkom. Nie odbyło się bez kwiatów, drobnych upominków i cukierków…..Z dziewczęcych buż uśmiech nie schodził przez calutki dzień, a chłopcy zachowywali się jak prawdziwi gentelmeni, byli przemili, uczynni i sympatyczni. Wszystkie panie i dziewczynki dziękują chłopcom za piękne życzenia , kwiaty i promienny uśmiech….

Święto Kobiet , które corocznie obchodzimy w naszym przedszkolu, to doskonały sposób do kształtowania u dzieci nawyku obdarowywania upominkami swoich najbliższych.

SZKOLNY KONKURS EDUKACJI PROFILAKTYKI ANTYTYTONIOWEJ PODSUMOWANYDnia 5. 03. 2019 roku w ZPO w Stykowie ogłoszono wyniki konkursu Edukacji Profilaktyki Antytytoniowej, w którym omawiano następujące zagadnienia: w przedszkolu i oddziale „0” ,,Czyste Powietrze Wokół Nas”, w klasach I – III „Nie Pal Przy Mnie Proszę” i w klasach IV – VIII „Znajdź Właściwe Rozwiązanie”.

Duże podziękowania dla Dyrekcji za nagrody i słodycze dla uczestników konkursu składa opiekunka konkursu p. Magdalena Bryła.

Oceny prac dokonała komisja, w składzie: Henryka Ladyca, Diana Raban, Magdalena Bryła.

Poniżej przedstawione zostały wyniki konkursu.

Przedszkole

I miejsce – Oskar Maciejczak

II miejsce – Lena Zając

III miejsce – Lena Bilińska

Klasa „0”

I miejsce – Amelia Orczyk

II miejsce – Adrian Sikora

III miejsce – Zuza Łukawska

Klasy I – III

I miejsce – Julia Kosmala z kl. II

II miejsce – Kaja Koszarska z kl. III

III miejsce – Amelia Gizan z kl. I

Klasy IV – VIII za najlepszą pracę indywidualną:

I miejsce – Mikołaj Pasieka z kl. VII

Klasy IV – VIII za wykonanie plakatu – praca klasowa wspólna:

I miejsce klasowe – kl. VII

II miejsce klasowe – kl. VA

III miejsce klasowe – kl. VI