19 marca uczennice ZPO w Stykowie wzięły udział w XXIV Powiatowym Konkursie Pieśni i Poezji Patriotycznej w Starachowicach. Zdobyły 3 miejsca na podium!
Gratulujemy naszym zdolnym uczennicom! Cieszymy się i jesteśmy bardzo dumni z Waszych sukcesów!!!























W związku z obchodami Światowego Dnia Wody uczniowie klas VII i VIII (pod opieką wychowawców – A. Kubala, J. Śpiewak) wzięli udział w wydarzeniu edukacyjnym zorganizowanym przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie we współpracy z Urzędem Gminy w Brodach .
Celem spotkania było poszerzenie wiedzy uczniów na temat ochrony zasobów wodnych oraz kształtowanie postaw odpowiedzialnego i racjonalnego gospodarowania wodą.
W ramach działań praktycznych uczniowie zaangażowali się w sprzątanie wyznaczonego terenu wokół zbiornika wodnego w miejscowości Brody. Dzięki wspólnej pracy udało się oczyścić okolicę z pozostawionych odpadów, co przyczyniło się do poprawy estetyki miejsca oraz ochrony lokalnego środowiska.
Udział w wydarzeniu był dla uczniów cenną lekcją ekologii i odpowiedzialności za przyrodę. Młodzież wykazała się dużym zaangażowaniem oraz świadomością potrzeby dbania o zasoby wodne. Takie inicjatywy sprzyjają kształtowaniu proekologicznych postaw oraz uczą, jak poprzez codzienne działania można przyczyniać się do ochrony środowiska naturalnego.








17 lutego 2026 r. w ZPO w Stykowie odbył się kameralny koncert w wykonaniu muzyków Filharmonii Świętokrzyskiej pt. ,,Śpiąca królewna”.
Było to muzyczne przedstawienie oparte na słynnej baśni Charles’a Perraulta, które miało na celu przybliżenie uczniom świata muzyki klasycznej poprzez znaną historię. Oprócz utworów z baletu Piotra Czajkowskiego, dzieci poznały także różne rodzaje tańca w wykonaniu młodej tancerki.
Społeczność szkolna angażowana była również do wykonywania ćwiczeń rytmiczno-tanecznych podczas koncertu.
Takie audycje muzyczne rozwijają wrażliwość na sztukę u młodych odbiorców. Dzieci poznają formy muzyczne, instrumenty, taniec. To także doskonała lekcja savoir – vivre’u obowiązującego podczas wydarzeń kulturalnych.













Piękna jest radość w Święta, ciepłe są myśli o bliskich.
Niech pokój, miłość i szczęście otoczy dziś nas wszystkich…
Cudownych, zdrowych, otulonych rodzinnym ciepłem Świąt Bożego Narodzenia
życzy Dyrekcja i społeczność szkolna
Zespołu Placówek Oświatowych w Stykowie.
W dniach 15–16 grudnia 2026 r. z inicjatywy opiekunek Szkolnego Koła PCK, odbył się kiermasz świąteczny. Na sprzedaż zostały wystawione stroiki wykonane przez uczniów naszej szkoły na konkurs „Najpiękniejszy stroik bożonarodzeniowy” oraz prace przygotowane przez uczennice należące do koła PCK.
Podczas kiermaszu mieliśmy okazję podziwiać pomysłowość i inwencję twórczą naszych uczniów. Była to także wspaniała okazja do zakupu świątecznych ozdób, z której chętnie skorzystali rodzice, nauczyciele oraz pracownicy szkoły.
Dochód z kiermaszu zostanie przeznaczony na opłatę za transport dla chętnych członków koła PCK do Hotelu dla Zwierząt „Futrzak” w Marcinkowie.








































W czwartek 04 grudnia 2025 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Adamowie odbył się VII Gminny Konkurs Czytelniczy ,,Kornelek”. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice z klasy VI – Oliwia Bębas i Lena Bilińska. Konkurs polegał na rozwiązaniu quizu dotyczącego znajomości treści książki Astrid Lindgren ,,Bracia Lwie Serce”. Uczestnicy prezentowali też swoje prace plastyczne- mapy krainy Nangijali. Lenka i Oliwia poradziły sobie wyśmienicie. Dziewczęta wykazały się bardzo dokładną znajomością treści książki. W walce o pierwsze miejsce zmierzyły się z konkurencyjną drużyną aż w trzech dogrywkach. Ostatecznie zajęły miejsce drugie. Serdecznie gratulujemy uczennicom tak wysokiej lokaty.





Dnia 5 grudnia, w ramach realizacji programu profilaktycznego, uczniowie klas I–IV wzięli udział w przedstawieniu teatralnym pt. „Tajemnica zaginionych książek”, przygotowanym przez Teatr „Magiczna Scena” z Krakowa. Podczas spotkania dzieci poznały konsekwencje nadużywania substancji psychoaktywnych, dowiedziały się, na czym polega zdrowy styl życia, a także jakie zagrożenia wiążą się z nadmiernym korzystaniem z gier komputerowych i Internetu. Poruszono również kwestie radzenia sobie w sytuacjach zwycięstwa i porażki oraz budowania właściwych relacji rówieśniczych opartych na wzajemnym szacunku i współpracy.
Przedstawienie w atrakcyjnej, teatralnej formie w pełni zaangażowało uczniów. Dzieci wspólnie śpiewały piosenkę, aktywnie uczestniczyły w scenkach i reagowały na wydarzenia na scenie. Było przy tym bardzo zabawnie, a uczniowie z entuzjazmem brali udział w całym spektaklu. Program spotkał się z dużym zainteresowaniem i dostarczył dzieciom wiele radości, stanowiąc wartościowy element działań profilaktycznych w naszej szkole.











,,PIĘĆ LITER, CZYLI SEKRET PANNY HANNY’’
Tradycją jest, że uczniowie ZPO w Stykowie spędzają Mikołajki w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach. Tak było i w tym roku. 4 grudnia uczniowie z klas IV– VIII wzięli udział w koncercie mikołajkowym pt. ,,Pięć liter, czyli sekret Panny Hanny”. Pani narrator, Beata Młynarczyk wprowadziła zgromadzoną publiczność w piękną bajkową opowieść.
Była to opowieść o dworze króla Symfoniusza, gdzie w tym roku mieszkały dwie siostry – Hanna i Helena. Dziewczyny ślicznie grały na harfie, miały różne charaktery. Hanna zawsze skryta, nieśmiała, spędzała czas tylko w swoim pokoju. Trema przeszkadzała jej wyjść na scenę, żeby pokazać swoje zdolności muzyczne. Natomiast uśmiechnięta i zawsze wesoła Helena nie stroniła od ludzi, wszędzie jej było pełno. Ochmistrz Królewskiej Orkiestry pomógł Hannie, odkrywając jej tajemnicę związaną z tremą.
Podczas koncertu dzieci wysłuchały uwerturę W. A. Mozarta oraz utwory z baletu Piotra Czajkowskiego – ,,Dziadek do orzechów”. Były to: ,,Marsz ołowianych żołnierzyków” , ,,Taniec pastuszków”, ,,Walc kwiatów”. Harfistki Hanna i Helena zachwyciły publiczność swoją biegłością gry na instrumencie.
Na zakończenie zaśpiewano wspólnie kolędę ,,Przybieżeli do Betlejem’’ oraz piosenkę ,,Pada śnieg”.
Mikołajki w filharmonii, to jak zwykle wspaniała lekcja muzyki i uczta dla ducha. To rozwój wrażliwości artystycznej i kształtowanie kultury osobistej młodego człowieka. Wyjazd zakończono odwiedzinami w McDonald’s.
Opiekunowie:
Justyna Śpiewak, Anna Rycombel, Danuta Turek, Małgorzata Tomczyńska, Agnieszka Pastuszka, Anna Drukała.


















































Dnia 1 grudnia uczniowie klas I, II i III wzięli udział w wyjeździe edukacyjnym do Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich w ramach przedsięwzięcia „Wyjście z klasą”, będącego inicjatywą Ministerstwa Edukacji i Nauki, której celem jest uatrakcyjnienie procesu nauczania poprzez organizację zajęć edukacyjnych poza murami szkoły. Podczas pobytu dzieci zwiedzały interaktywną wystawę Parku Legend, gdzie poznawały regionalne historie i podania. Następnie uczestniczyły w warsztatach plastyczno-technicznych, podczas których poznały technikę wykonywania pomponów oraz sposoby wykorzystania włóczki do tworzenia świątecznych dekoracji.
Dużą atrakcją było spotkanie z Mikołajem i wykonanie pamiątkowych zdjęć. Uczniowie mieli również możliwość zakupu drobnych pamiątek. Dzięki udziałowi szkoły w projekcie dzieci otrzymały dofinansowanie do biletów wstępu, co umożliwiło realizację wycieczki na korzystnych warunkach. Wyjazd był bardzo udany i dostarczył uczniom wielu radosnych przeżyć, a także stanowił wartościową formę nauki poprzez doświadczenie.




























W dniu 21.11.2025r. podczas apelu szkolnego podsumowaliśmy działania profilaktyczne i wychowawcze związane z obchodami w naszej szkole Dnia Życzliwości i Pozdrowień, Dnia Tolerancji oraz Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka.
Uroczystość rozpoczęli uczniowie klasy siódmej, którzy przedstawili najważniejsze informacje dotyczące idei i znaczenia tych dni, podkreślając, jak istotne jest kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postaw otwartości, szacunku, empatii oraz świadomości własnych praw.
Omówiono działania wychowawcze i profilaktyczne zrealizowane w poszczególnych klasach, m.in. wykonanie prac plastycznych i gazetek tematycznych, rozmowy na godzinach wychowawczych, udział uczniów w akcjach promujących kulturę pozdrowień i wzajemnego wsparcia. Wskazano również aktywności promujące postawy tolerancji oraz przypomnienie praw dziecka poprzez projekcje materiałów edukacyjnych i dyskusje.
Następnie wyróżniono uczniów, którzy przygotowali prace plastyczne do Szkolnej Księgi Tolerancji. Ich zaangażowanie zostało docenione – uczniowie otrzymali słodkie upominki, zaprezentowali swoje prace oraz zostali nagrodzeni gromkimi brawami. W przestrzeni szkolnej przygotowano także gazetkę z pracami przedszkolaków, którzy wykonali symboliczne klucze. Klucz ten stanowił metaforę otwarcia się na tolerancję, życzliwość oraz wzajemne zrozumienie.
W ramach Dnia Życzliwości funkcjonowała również Skrzynka Pozdrowień, do której uczniowie mogli wrzucać karteczki z miłymi słowami i życzeniami skierowanymi do koleżanek, kolegów i pracowników szkoły. Zebrane pozdrowienia zostały następnie rozdane dzieciom, wywołując wiele uśmiechów i pozytywnych emocji.
Na zakończenie uroczystości cała społeczność szkolna wspólnie odśpiewała piosenkę Stanisława Soyki pt. „Tolerancja”, która stała się pięknym podsumowaniem tych wyjątkowych dni i przypomnieniem o wartościach, jakie warto pielęgnować na co dzień.Podkreślono duże zaangażowanie uczniów i nauczycieli oraz pozytywny odbiór przeprowadzonych działań. Zwrócono uwagę na potrzebę kontynuowania podobnych inicjatyw w ciągu roku szkolnego, aby wzmacniać postawy prospołeczne i budować atmosferę wzajemnego szacunku.
Działania związane z Międzynarodowym Dniem Praw Dziecka realizowane były m.in. w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego ,, Z Kulturą mi do twarzy” którego celem jest kształtowanie świadomości praw najmłodszych oraz uczenie ich, jak ważne jest poszanowanie praw każdego człowieka.




























