Integracja uczniów chętnie odbywała się przez różnego rodzaju zabawy konstrukcyjne wymagające kreatywności i sprawności manualnej.
I tydzień – Dzień Kobiet
Pierwszy tydzień rozpoczął się przygotowaniem do Dnia Kobiet. Rozmawialiśmy na temat 8 marca i czytaliśmy wiersze związane z tym świętem. Uczniowie zastanawiali się jak mogą sprawić przyjemność mamie, siostrze, babci? Wykonaliśmy piękne portrety „Moja Mama” oraz „Tulipany” metodą origami. Wspólnie układaliśmy życzenia okolicznościowe do uprzednio wykonanych laurek. Czytaliśmy ciekawostki o życiu i osiągnięciach kobiet nauki. Kontynuowaliśmy odczytywanie godzin na zegarze, a także naukę sznurowania obuwia. Dzieci najchętniej bały się w sali gimnastycznej.
II tydzień – Dbajmy o nasze środowisko
W tym tygodniu słuchaliśmy opowiadania M. Różyckiej pt. „O żółtym tulipanie” i wykonaliśmy prace plastyczną nawiązując do tematu. Przedstawiliśmy cechy pogody marcowej omawiając wiersz Marii Terlikowskiej „Przedwiośnie”, a rozmowy dotyczyły zbliżającej się wiosny. Prowadziliśmy dyskusje o pozytywnym i negatywnym wpływie człowieka na środowisko. Wyjaśniliśmy co oznacza bycie EKO i w jaki sposób możemy zadbać o środowisko. Wypracowaliśmy „dobre nawyki”, które pomogą nam zadbać o środowisko. Uczniowie wspólnie wykonali kosz na śmieci z pudełka po butach o nazwie „Śmieciojadek”, a następnie przystąpili do zabawy dydaktycznej pt. „Sprzątamy las” wrzucając śmieci w odpowiednie pojemniki. Jak co roku w naszej szkole odbył się Kiermasz książki dla dzieci, w którym można było zakupić ciekawe pozycje w rozsądnej cenie. Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem.
III tydzień: – Witamy Wiosnę
Wkraczając w kolejny tydzień wykonywaliśmy prace plastyczne dotyczące wiosny. Zapoznaliśmy się z wierszem J. Brzechwy „Wiosenne porządki” oraz z wierszem pt. „Ptasie radio”. Oglądaliśmy filmy przyrodnicze i edukacyjne. Rozmawialiśmy o pierwszych wiosennych kwiatach (przebiśniegi, krokusy, śnieżynki, zawilce). Wykonaliśmy pracę plastyczno-techniczną – „Krokusy” z użyciem rolek i kolorowych kartek. Debatowaliśmy na temat warzyw, które sadzimy wiosną. Wykonaliśmy wiosenną dekorację świetlicy oraz gazetkę. Zrealizowaliśmy wybrany temat z innowacji pedagogicznej „Cztery pory roku w ogrodzie” – Wiosenne porządki w ogrodzie. W dalszym ciągu odczytywaliśmy godziny zegarowe i rozwiązywaliśmy zadania z treścią. Zabawy wzrokowo-ruchowe na „Magicznym dywanie” cieszyły się największym zainteresowaniem.
IV tydzień – Książka moim przyjacielem
Kończąc ostatni tydzień kwietnia oglądaliśmy filmiki edukacyjne „Jak powstaje książka” oraz prezentacje multimedialne „Książka dawniej i dziś”. Omówiliśmy Kodeks czytelnika i zapoznaliśmy się z zasadami czytania książek. Odwiedziliśmy bibliotekę publiczną przy ZPO w Stykowie – zwiedzaliśmy zakamarki biblioteki, rozmawialiśmy z panią bibliotekarką o zaletach i trudach pracy w bibliotece. Projektowaliśmy okładkę ulubionej książeczki. Kolorowaliśmy postacie z ulubionych filmów i książek. Zrealizowaliśmy wybrany temat z innowacji pedagogicznej „Dobre maniery na co dzień” – Miejsce publiczne i wyznaniowe. Uczyliśmy się odczytywać pomiar temperatur. Korzystając z pięknej pogody często bywaliśmy na świeżym powietrzu. Grupa świetlicowa chętnie sięgała po gry rozwijające logiczne myślenie oraz zabaw konstrukcyjnych z użyciem dostępnych klocków.