12 lutego 2019r. na zajęciach przyrodniczych założyliśmy hodowlę pantofelka i badaliśmy jakość wody pobranej z rzeki Kamiennej wykorzystując Walizkę Ekobadacza do odserwacji oraz badania wód i ph gleb.
Prowadząc hodowle zwierząt na lekcjach przyrody lub zajęciach pozalekcyjnych warto pamiętać o kilku ważnych uwagach:
Zakładanie hodowli pierwotniaków:
– Garść siana, świeżej trawy i zeschłych liści wrzucić do czystego słoja i zalać woda ze stawu lub innego zbiornika wodnego. Po kilku dniach pojawią się liczne pierwotniaki, wśród nich pantofelki.
– Małe akwarium zawierające rośliny wodne należy napełnić wodą ze stawu. Wody nie można zmieniać przez dłuższy czas, nie czyścić również jego ścian. Po pewnym czasie na ścianach lub roślinach pojawi się mgiełkowaty nalot- są to masowo występujące wirczyki.
– Do dużego słoja z odstaną wodą wodociągowa dodać nieco mleka, żółtka lub wyciągu z mięsa. Po kilku dniach pokaże się duża liczba pierwotniaków.
„Powiedz mi, a zapomnę,
pokaż – a zapamiętam,
pozwól mi działać, a zrozumiem!”
Konfucjusz
Doświadczenie: -„Unoszące się rodzynki”
Do wykonania tego doświadczenia potrzebne są: woda gazowana, drobne rodzynki, szklane naczynie.
Do szklanego naczynia wlewamy wodę gazowaną. Następnie do wody wrzucamy pojedynczo rodzynki. Po chwili można zaobserwować, iż owoce wznoszą się, docierając do powierzchni tafli wody. W momencie wypłynięcia bąbelki powietrza, które otaczały rodzynki, pękają i owoce spadają z powrotem na dno.
Wniosek
Woda gazowana zawiera gaz – dwutlenek węgla. W chwili wrzucenia rodzynek do wody, gaz w niej zawarty otacza owoce drobnymi bąbelkami wypełnionymi powietrzem. Bąbelki te, wznosząc do góry rodzynki na powierzchnię, działają siłą wyporową. Kiedy gaz zetknie się z taflą wody wówczas bąbelki pękają. Oznacz to, że owoce zostały pozbawione siły wyporowej i spadają z powrotem na dno naczynia.
Doświadczenie: -„ Uciekający pieprz”
Do eksperymentu potrzebne będą: talerz, woda ,pieprz oraz płyn do mycia naczyń
Do talerza została wlana woda, którą posypano pieprzem.Zmielony pieprz wsypany do wody utrzymywał się na jej powierzchni. Gdy włożono do wody patyczek higieniczny, pieprz zaczął przylegać do patyczka, oblepiając go. Kiedy włożono do wody patyczek nasiąknięty płynem do zmywania naczyń, pieprz uciekał od patyczka.
Wniosek
Na powierzchni wody istnieje napięcie powierzchniowe. Powoduje ono,że powierzchnia wody zachowuje się jak spręzysta błonka. Jest to związane z tym,że cząsteczki wody wzajemnie się przyciągają. Płyn do mycia naczyń powoduje zmniejszenie napięcia powierzchniowego wody, czyli zmniejsza wzajemne przyciąganie się cząstek wody.
Zastosowanie w praktyce: Płyn do mycia naczyń rozpuszcza się w wodzie i zmniejsza siłę przyciagania się jej cząstek.Jednocześnie przyciąga cząsteczki brudu.Sama woda nie umyje naczyń. Brud za pomocą płynu jest rozbijany na małe cząstki, rozprasza się w wodzie, co umożliwia skuteczne mycie naczyń.
Doświadczenie: „Świeczka na wodzie”
Materiały: podstawka,
szklanka, świeczka, woda zabarwiona sokiem, aby było lepiej
widać, zapałka.Zapaloną
świeczkę stawiamy na podstawce, na której znajduje się woda z
sokiem, następnie
przykrywamy ją szklanką. W trakcie
eksperymentu świeczka zgasła, a woda częściowo została wessana
ze spodka do szklanki.
Wniosek
Płomień
świecy pali się dzięki tlenowi, gdy tlenu pod szklanką
zabraknie, płomień
zgaśnie. Powietrze, które zostanie w
szklance, oziębi się i skurczy. Dzięki temu powstanie miejsce dla
wody, która zostanie wessana do szklanki.
Doświadczenie: „ Kolorowy deszcz”
Materiały: słoik, woda , pianka do golenia, barwniki spożywcze, pipeta lub strzykawka
Słoik napełniamy wodą do 3/4 wysokości, na pozostałą część wyciskamy piankę do golenia (nie musi być równo z wieczkiem słoika, spokojnie może wystawać), a za pomocą pipety zakraplamy kolorową wodę na tę mieszankę.
8 stycznia 2019 r. na zajęciach przyrodniczych uczniowie bawili się w wielkie quizowanie.
Zajęcia rozpoczęły się teleturniejem z wykorzystaniem aplikacji online Kahoot. Uczestnicy szybko i sprawnie odpowiadali na pytania związane z budową komórek.
Później przyszedł czas na gry planszowe: Quiz o świecie , Jakie to flagi?, Wielka podróż po Polsce.
„Quiz o Świecie” – to fascynująca gra i świetna zabawa, w trakcie której uczestnicy odpowiadali na pytania dotyczące historii, geografii i przyrody, nauki i techniki oraz kultury i sztuki świata. Podczas gry trzeba było wykazać się również swoją zręcznością, strzelając z katapulty do celu.
„Jakie to flagi? ”- podczas emocjonującej zabawy gracze uczyli się rozróżniać flagi państw całego świata, poznawali nazwy tych państw i miejsce położenia ,nazwy stolic, a także jaka jest wielkość ich powierzchnia i jaki obowiązuje w nich język.
Gra planszowa „ Wielka podróż po Polsce” przeznaczona jest dla wszystkich miłośników podróży po Polsce, dla tych, którzy lubią podróżować także palcem po mapie, oraz tych, którzy o Polsce wiedzą sporo, a chcieliby wiedzieć jeszcze więcej. Wielka podróż po Polsce to wyprawa, podczas której uczniowie przemierzali Polskę wzdłuż i wszerz. Poznawali historię, przyrodę i kulturę naszego kraju, spotykali wybitnych uczonych oraz artystów i ich dzieła, oglądali najpiękniejsze zakątki Polski.
Od 4 lutego 2019r. rozpoczęły się w naszej szkole dodatkowe pozalekcyjne zajęcia sportowe w ramach projektu Ministerstwa Sportu i Rekreacji – „ Szkolny Klub Sportowy” 2019. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu pod opieką pani Małgorzaty Tomczyńskiej. Uczestniczą w nich chętni uczniowie z kl.Va i Vb w liczbie 17 osób. Zajęcia prowadzone są na obiektach Zespołu Placówek Oświatowych w Stykowie w oparciu o regulamin prowadzenia SKS ustalony przez zleceniodawcę Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy. Przed rozpoczęciem treningów uczestnicy zostali zapoznani z zasadami bezpieczeństwa. Podczas zajęć uczniowie podnoszą swoją sprawność fizyczną i umiejętności techniczne z zakresu piłki siatkowej i innych dyscyplin sportowych.