Archiwum dzienne: 9 listopada 2018

Rekord dla Niepodległej

Społeczność naszej szkoły włączyła się do akcji „Rekord dla Niepodległej” ogłoszonej przez Minister Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji . Zaraz po uroczystej akademii z okazji Święta Niepodległości w piątek 09 listopada 2018 roku dokładnie o godzinie 11.11 uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy obsługi odśpiewali cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego. Słowa naszego hymnu narodowego rozbrzmiewały głośno i dumnie w murach szkoły. W ten sposób włączyliśmy się w obchody 100.rocznicy odzyskania przez Polskę upragnionej wolności. Aby podkreślić doniosłość tego wydarzenia, wszyscy w tym dniu do odświętnych ubrań przypięli biało- czerwone rozety.

 

100 lat dla Niepodległej

9.XI.2018 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zaprezentowany program artystyczny przypomniał ważne wydarzenia historyczne – od utraty wolności przez Polskę w wyniku rozbiorów – po jej odzyskanie 11 listopada 1918 roku. Utwory poetyckie podkreślały nastrój lat zmagań i walki z zaborcami. Ich uzupełnieniem były utwory muzyczne – począwszy od pieśni patriotycznych – „ Niepodległa, niepokorna”, „Dziś idę walczyć mamo”, „ Wojenko, wojenko” po „Marsz I Brygady”. Odświętny strój, przypięte kotyliony, wysłuchanie apelu z prawdziwą powagą były wyrazem współczesnego patriotyzmu, potwierdzeniem, że Święto Niepodległości to wydarzenie ważne dla wszystkich Polaków ,a także nagrodą dla tych, którzy uczestniczyli w przygotowaniu programu artystycznego ( klasa Va pod kierunkiem P. Anny Kubali, chór szkolny i Mali Wojacy – pod kierunkiem P. Justyny Śpiewak ). Na koniec Pani dyrektor Krystyna Kasica podziękowała artystom za występ. Przypomniała również o tym, że współczesny patriota to człowiek kultywujący pamięć o swoich przodkach, wyrażający zainteresowanie rodzimą kulturą, historią i teraźniejszą sytuacją kraju. Troskę o losy ojczyzny mamy , my Polacy, szansę okazywać niemal nieustannie. Jej wyrazem jest między innymi : uczciwa i twórcza praca, rzetelne zdobywanie wiedzy, dbanie o poprawność języka ojczystego , troska o dobro rodziny, a także szacunek dla narodowej tradycji. Obchody Święta Niepodległości były ostatnim zaplanowanym zadaniem projektu pt. „Mamy powody do radości ,bo zbliża się 100 lat odzyskania Niepodległości”, który realizowany był od ubiegłego roku szkolnego ( koordynatorzy projektu- P. Anna Kubala, P. Justyna Śpiewak).

List Minister Anny Zalewskiej i Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie szczepień ochronnych dzieci

Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska i Jarosław Pinkas Główny Inspektor Sanitarny skierowali w czwartek, 8 listopada br. do dyrektorów szkół, przedszkoli i placówek oświatowych oraz rodziców specjalny list dotyczący zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom przed skutkami chorób zakaźnych.

– Apelujemy do rodziców odpowiedzialnych za zdrowie swoich dzieci, aby wyciągnęli wnioski z obecnej sytuacji epidemiologicznej. Pochopna decyzja odmowy poddania dzieci szczepieniom ochronnym może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi związanymi z powikłaniami chorób zakaźnych takich jak odra. Dzięki szczepieniom udało się zmniejszyć liczbę zachorowań na wiele chorób, a niektóre z nich całkowicie wyeliminować. Poddanie dzieci szczepieniom ochronnym jest gwarancją ich bezpieczeństwa – napisali ministrowie we wspólnym liście, który wysłany zostanie do każdej szkoły w Polsce.

Szanowni Państwo, Rodzice i Opiekunowie,

W poczuciu odpowiedzialności za zdrowie dzieci i młodzieży zwracamy się do Państwa z gorącym apelem o docenienie wagi problemu, jakim jest zabezpieczenie Państwa Dziecka przed skutkami zachorowań na choroby zakaźne.

W Europie szczepienia ochronne są prowadzone od ponad 200 lat. W ostatnich dziesięcioleciach w dużym stopniu przyczyniły się one do spadku zachorowań na choroby zakaźne, co znacząco wpłynęło na poprawę sytuacji epidemiologicznej. Tak niski poziom zachorowań zawdzięczamy wysokiej wyszczepialności społeczeństwa w latach 90. XX w., utrzymującej się na poziomie 95-98%. Niepokoją zatem ostatnie dane, które wskazują, że spada liczba osób poddających się szczepieniom przy jednoczesnym wzroście osób uchylających się od nich i wyrażających negatywne opinie na temat szczepionek.

Pragniemy zwrócić uwagę na dramatyczny wzrost liczby zachorowań na odrę w Europie, który obecnie obserwujemy. Od stycznia do września 2018 roku odnotowano ponad 52 tys. przypadków odry. Do 5 października 2018 r. najwięcej zachorowań zarejestrowano w Rumunii (5 100 przypadków), Francji (2 702), Grecji (2 290) oraz we Włoszech (2 248). W krajach spoza UE najwięcej zachorowań odnotowuje się na Ukrainie – ponad 32 tys. przypadków. Problem odry występuje również w Czechach, Niemczech, Bułgarii, na Węgrzech, Słowacji, Litwie i Łotwie. Na ten obraz nakłada się sytuacja w naszym kraju. Według najnowszych danych od 1 stycznia do 30 października 2018 r. w Polsce zarejestrowano 144 przypadki zachorowań na odrę. W analogicznym okresie roku 2017 zgłoszono ich 59. Liczby te jednoznacznie wskazują na fakt niezwykle dynamicznego rozprzestrzeniania się choroby. W związku z rosnącym zagrożeniem zdrowia dzieci i młodzieży z pewnością jest to dobry czas, żeby zwrócić szczególną uwagę na kwestie profilaktyki chorób zakaźnych poprzez realizację szczepień obowiązkowych.

Pamiętajmy, że w każdej chwili możemy zetknąć się z patogenem wywołującym niebezpieczną infekcję. Odra jest groźna nie tylko z powodu bezpośrednich skutków zachorowania, ale również ze względu na występowanie ciężkich powikłań, które w skrajnych przypadkach mogą prowadzić do śmierci.

Szczególnie zagrożone są osoby niezaszczepione, w tym dzieci do 13. miesiąca życia oraz inne osoby z obniżoną odpornością. Dzięki szczepieniom udało się zmniejszyć liczbę zachorowań na wiele chorób, a niektóre z nich całkowicie wyeliminować. Poddanie dzieci szczepieniom ochronnym jest gwarancją ich bezpieczeństwa. Zapewnia także ochronę osobom niezaszczepionym z powodu wskazań medycznych.

Mając na uwadze doniosłość problemu, zwracamy się do Państwa z gorącym apelem, abyście jako Rodzicie odpowiedzialni za zdrowie swoich dzieci wyciągnęli odpowiednie wnioski z obecnej sytuacji epidemiologicznej. Ważne, aby pamiętali Państwo, że pochopna decyzja odmowy poddania dzieci szczepieniom ochronnym może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi związanymi z powikłaniami chorób zakaźnych takich jak odra.

Licząc na Państwa rozwagę, prosimy o uważne dokonanie wyboru i podjęcie decyzji w myśl tak aktualnego obecnie powiedzenia „lepiej zapobiegać niż leczyć”.

Z wyrazami szacunku

Anna Zalewska – Minister Edukacji Narodowej

Jarosław Pinkas – Główny Inspektor Sanitarny

Konkurs plastyczny dla Niepodległej rozstrzygnięty

Z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Szkolnym Konkursie Plastycznym zorganizowanym przez bibliotekę szkolną. Konkurs był jednym z zaplanowanych zadań projektu realizowanego od ubiegłego roku przez Panie – Annę Kubalę i Justynę Śpiewak pt. ,, Mamy powody do radości, bo zbliża się 100 lat Niepodległości”.

Celem konkursu było :

– uczczenie 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę

– popularyzowanie życia i czynów twórcy niepodległości Polski – Józefa Piłsudskiego

– kształtowanie postaw patriotycznych i szacunku dla symboli narodowych

– promowanie twórczości plastycznej uczniów

 

Konkurs obejmował dwie grupy wiekowe: kl. I – III i IV – VIII. Uczniowie mogli wykonać następujące prace plastyczne:

1. Klasa I,, Polskie Symbole Narodowe – Flaga Polski’’

2. Klasa II – III,,Polskie Symbole Narodowe – Godło Polski”

3. Klasy IV- VIII,,Portret Marszałka Józefa Piłsudskiego”

Prace mogły być wykonane dowolną techniką. Dzieci miały okazję wykazać się nie tylko talentem artystycznym, ale także włączyć się w upamiętnienie 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Do konkursu przystąpiło 39 uczniów. Jury wyłoniło następujących laureatów:

 

Klasa I – ,,Flaga Polski’’

I miejsce – Lilianna Walkiewicz

II miejsce – Maria Bułtralik

III miejsce – Natalia Koszarska

Wyróżnienia: Rafał Maciąg, Olaf Szot, Michalina Turek

 

Klasa II – III – ,,Godło Polski’’

I miejsceFranciszek Jeziorski kl. III

II miejsce – Kaja Koszarska kl. III

III miejsce Mateusz Wójcik kl. II

Wyróżnienie: Klaudia Wiśnios kl. III

 

Klasy IV – VIII – ,,Portret Marszałka Józefa Piłsudskiego”

I miejsce ex aequo – Wiktoria Bilińska kl. IVa i Amelia Turek kl. Va

II miejsce ex aequo – Małgorzata Jurczenia kl. Vb i Zuzanna Kasperkiewicz kl. VI

III miejsce – Julia Garbacz kl.IV b

Wyróżnienia: Gabriela Turek kl. IV b i Natalia Wiśnios kl. VI

9 listopada podczas szkolnej akademii z okazji 100 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę wszyscy laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody z rąk Pani dyrektor Krystyny Kasicy oraz Pani wicedyrektor Elżbiety Rozwadowskiej. Pozostali uczniowie dostali słodkie upominki. Gratulujemy wszystkim oraz dziękujemy za udział w konkursie!