1 marca – Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych

W 2011 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił ustawę , która mówi, że 1 marca jest Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych.

 „Wyklęci” ( Niezłomni ) – to żołnierze polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej Związkowi Radzieckiemu. Byli patriotami…, a za swoje przywiązanie do ojczyzny zapłacili najwyższą cenę – własne życie. „Żołnierze Wyklęci” nazywani także „Żołnierzami Niezłomnymi” żyją w naszej pamięci i są dla młodych Polaków wzorem patriotyzmu.  

                 Jak co roku w naszej szkole 1 marca uczciliśmy pamięć żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego. W dniu tym odbył się apel, podczas którego uczennice klasy V – Zuzanna Łukawska, Julia Sieroń, Julia Grzyb i Amelia Orczyk – przybliżyły wszystkim uczniom  cenne informacje o dramatycznych losach Żołnierzy Wyklętych.

          W sposób ciekawy i przejmujący udało im się pokazać historię Danuty Siedzikówny „Inki”,  Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, Witolda Pileckiego „ Witolda” – o których historia przez wiele lat milczała. Recytowane  wiersze wprowadziły zebranych w nastrój zadumy o tych, którzy walczyli o wolną Polskę.

Na szkolnym korytarzu pojawiła się okazjonalna gazetka i plakaty upamiętniająca bohaterów – twórców polskiego powojennego podziemia niepodległościowego.

       Pamięć o Żołnierzach Wyklętych jest obowiązkiem naszego pokolenia. Staramy się, więc z tego obowiązku wywiązywać i zapalać u naszych uczniów iskierkę patriotyzmu.

        Bóg, honor i wolna, suwerenna ojczyzna – to hasła, w imię których żołnierze antykomunistycznego podziemia gotowi byli do największych poświęceń.

Są to wartości ponadczasowe i powinny na zawsze pozostać aktualne dla młodego pokolenia Polaków.

Uczniów do uroczystości przygotowały: p. Anna Kubala i p. Beata Kryzińska.