ZASADY ZWALNIANIA UCZNIÓW W ZPO W STYKOWIE

Zasady zwalniania uczniów z zajęć szkolnych na prośbę rodzica:

1. Uczeń może być zwolniony tylko na pisemną prośbę rodziców, która musi zawierać formułę: Biorę na siebie pełną odpowiedzialność prawną za pobyt i bezpieczeństwo mojego dziecka w tym czasie poza terenem szkoły z wyraźnym podpisem i datą wystawienia. /załącznik nr 1/.

2. Wychowawca / nauczyciel podejmuje decyzję o zwolnieniu lub może odmówić zwolnienia, jeżeli uzna, że uczeń sam napisał prośbę i sfałszował podpis.

3. W dniu zapowiedzianych prac pisemnych uczeń może być zwolniony jedynie z ważnych powodów (wizyta u lekarza, ważne sprawy rodzinne lub urzędowe).

4. Uczeń zwraca się z prośbą o zwolnienie do wychowawcy. Gdy wychowawca jest nieobecny, uczeń zwraca się z prośbą o zwolnienie do nauczyciela pierwszego przedmiotu, z którego się zwalnia.

5. Uczeń przedkłada wychowawcy / nauczycielowi zwolnienie napisane na kartce.

6. Wychowawca / nauczyciel zwalniający ucznia składa podpis potwierdzający zwolnienie i informuje o zwolnieniu woźną, która udostępnia szatnię i wypuszcza ucznia ze szkoły. Zwolnienie na kartce umieszcza się w teczce wychowawcy.

7. Wychowawca / nauczyciel zwalniający ucznia odnotowuje w dzienniku zwolnienie ucznia na wszystkich lekcjach, z których uczeń jest zwolniony (jako nieobecność usprawiedliwioną) lub informuje o tym fakcie kolejnych nauczycieli.

8. Rodzice, którzy osobiście zwalniają uczniów, przekazują zwolnienie na kartce wychowawcy / nauczycielowi, który będzie prowadził najbliższą lekcję z klasą, a ten odnotowuje zwolnienie w dzienniku.

9. W razie wątpliwości, co do zasadności lub autentyczności zwolnienia, wychowawca powinien to zweryfikować poprzez jak najszybszy kontakt z rodzicami, zanim wyrazi zgodę na nieobecność ucznia na zajęciach.

10. Wszystkie prośby rodziców o zwolnienia z zajęć mogą być weryfikowane przez rodziców podczas zebrań organizowanych przez wychowawcę klasy.

 

Zasady zwalniania uczniów na ich prośbę z powodu złego samopoczucia:

1. Każda informacja od ucznia o złym samopoczuciu musi być poważnie potraktowana i zobowiązuje nauczyciela do udzielenia mu pomocy.

2. Zwolnienie ucznia z zajęć z powodu złego samopoczucia powinno być połączone z powiadomieniem rodziców ucznia o złym samopoczuciu dziecka i konsultowaniem z nimi wszystkich działań;

3. Nauczyciel w przypadku zgłoszenia przez ucznia faktu złego stanu zdrowia powiadamia telefonicznie jego rodziców – opiekunów i wzywa ich do szkoły celem wcześniejszego odebrania dziecka. Jeżeli konieczne jest powiadomienie rodziców w trakcie trwania lekcji, nauczyciel zgłasza taką potrzebę do sekretariatu.

4. Do czasu przybycia rodziców uczeń pozostaje pod opieką osoby dorosłej. Rodzice potwierdzają fakt odebrania dziecka ze szkoły wypełnieniem druku zwolnienia /załącznik 1/.

5. Dyrektor lub inna osoba może wezwać pogotowie ratunkowe, jeśli w jego ocenie niezbędna jest natychmiastowa pomoc lekarza.

6. W przypadku konieczności zabrania ucznia na izbę przyjęć, opiekę nad nim do i z izby przyjęć, próbę skontaktowania się z domem przejmuje osoba wskazana przez dyrektora szkoły.

7. Uczeń chory nigdy nie jest zwalniany ze szkoły, jeśli nie zgłosi się po niego rodzic lub inna osoba upoważniona.

 

Załącznik nr 1

Karta zwolnienia

 

Proszę o zwolnienie w dniu………………… w godz.…………………… mojego dziecka
…………………………………………………………
(imię, nazwisko dziecka)
z powodu………………………………………………………………………………………..

Biorę odpowiedzialność prawną za pobyt i bezpieczeństwo syna/córki* w tym czasie poza terenem szkoły. Syn/córka* wróci do domu samodzielnie/zostanie odebrany/a przez* ………..……………………………. .

 

…………………………………………
Czytelny podpis rodzica/opiekuna prawnego

 

…………………………………………..
Podpis osoby przyjmującej oświadczenie

* niepotrzebne skreślić

 

Karta zwolnienia ucznia – dokument do pobrania w formacie pdf