CELE: Uczeń:
Co roku 2 kwietnia w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza – H.CH. Andersena obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki. Święto to zostało zainicjowane w 1967 r. Od tamtej pory jego celem jest wspieranie czytelnictwa, a tym samym rozwijanie wyobraźni wśród dzieci i młodzieży.
W ubiegłym roku w naszej szkole w kwietniu obchodziliśmy również Święto Urodzin Andersena we wszystkich klasach. Aby kontynuować tę akcję czytelniczą, bardzo proszę dzieci o znalezienie na YT choć jednej baśni Andersena i wysłuchanie jej. Wpiszcie ,,Pan Andersen opowiada” i wyświetli się mnóstwo baśni do posłuchania. Będzie to zarazem Wasz odpoczynek w natłoku obowiązków szkolnych. Można również poczytać książkę, jeśli macie w domowej biblioteczce Baśnie Andersena.
Uczniowie starszych klas w wyszukiwarce Google znajdą również wiadomości – ,,Hans Christian Andersen- historia smutnego Duńczyka”. Poczytajcie i poszerzcie swoją wiedzę dotyczącą postaci pisarza.
Myślę, że będzie to dla każdego dobra lekcja, która wprowadzi każdego z Was w zakątki trudnego dość życia znanego na całym świecie baśniopisarza.
A może ktoś w ramach odpoczynku od komputera zrobi pracę plastyczną na temat H. CH. Andersena i jego baśni?
Zabawa dla chętnych.
Przeczytajcie wiersz „Prima Aprilis” Emilii Waśniowskiej. Waszym zadaniem jest uporządkowanie poplątanych tytułów baśni. Jeśli odgadniecie wszystkie baśnie, policzcie ile pojawiło się tytułów baśni, których autorem jest H. CH. Andersen.
„Prima aprilis”
Czerwony Kopciuszek,
Jaś, brzydkie kociątko,
Małgosia z zapałkami
i w butach kaczątko.
Śnieżka na ziarnku grochu,
księżniczka z zapałkami,
śpiąca sierotka Marysia,
kapturek z krasnoludkami.
Kruk z koszyczkiem dla babci,
wilk z serem w dziobie i lis
przywitało wesoło
i hucznie – prima aprilis.
Tańczyli aż do rana
i pogubili się właśnie,
może im pomożecie
odnaleźć właściwe baśnie.
Emilia
Waśniowska
Miłego słuchania i czytania życzę.
Justyna Śpiewak