Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca 2020 roku już po raz dziesiąty obchodziliśmy w Polsce Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Sejm RP w dniu 3 lutego 2011 roku ustanowił to święto jako formę oddania hołdu poległym i pomordowanych żołnierzom, którzy po 1944 roku nie zgodzili się z tym, że Polską rządzi komunistyczna władza z nadania Moskwy. Za tę postawę wielu z nich zapłaciło najwyższą cenę- cenę życia. Wracając wspomnieniami do tej bolesnej przeszłości, musimy dziś zachować pamięć o „Wyklętych”, bohaterach, którzy stali się dla nas wzorem patriotyzmu.

       Chcąc uczcić  święto „Żołnierzy Niezłomnych”, również i nasza szkoła włączyła się do akcji organizowanej przez MEN pod hasłem „Szkoła Pamięta…”

Na holu szkoły pojawiła się okazjonalna dekoracja, wzrok wszystkich przykuwały piękne plakaty upamiętniające bohaterów tworzących powojenne podziemnie niepodległościowe.Uczniowie klas IV- VIII wzięli udział w lekcji historii, której temat brzmiał: „ Patriotyzm naszych przodków- Żołnierze Wyklęci”. W czasie zajęć dzieci obejrzały film prezentujący sylwetki Żołnierzy Niezłomnych, m.in. H. Dekutowskiego,  ps. Zapora, Z. Szendzielarza , ps. Łupaszko, J. Kurasia,  ps. Ogień,i A. Fieldorfa ps. Nil.Uczennica klasy VIII – Natalia Kalisz– wcieliła się w postać Danuty  Siedzikówny,  ps. Inka i odczytała treść listu, który dziewczyna napisała do swojej matki tuż przed śmiercią. Inka została zabita w więzieniu w Gdańsku. Miała zaledwie 18 lat…

Z kolei Jakub Dróżdż z klasy VIII wystąpił w roli rotmistrza kawalerii Wojska Polskiego- Witolda Pileckiego, który został stracony w więzieniu mokotowskim na Rakowieckiej. Zginął od strzału w tył głowy.

Uczniowie wysłuchali także Ballady o rotmistrzu Pileckim i piosenki pt. „Inko powiedz”.

Wspaniały występ, który przygotowały: Pani Maria Cząstka i Pani Anna Kubala uświetnił występ Małych Wojaków pod kierunkiem Pani Justyny Śpiewak.

Na koniec głos zabrała Pani wicedyrektor szkoły-Elżbieta Rozwadowska, która serdecznie podziękowała nauczycielom i wszystkim uczniom za ciekawą, niezwykle wzruszającą  lekcję historii i patriotyzmu.