Listopad i grudzień w świetlicy szkolnej

I tydzień – listopada

W pierwszym tygodniu miesiąca zapoznaliśmy się z historią odzyskania niepodległości przez Polskę oraz sylwetką Józefa Piłsudskiego. Przypomnieliśmy znaczenie symboli narodowych i wykonaliśmy prace plastyczne: „Flaga i godło Polski. Projektowaliśmy kotyliony, utrwaliliśmy słowa Hymnu i rozmawialiśmy na temat stosownego ubioru w czasie uroczystości szkolnych.

II tydzień

W drugim tygodniu wyszukiwaliśmy i omówiliśmy znaki bezpieczeństwa w szkole (znaki BHP: informacyjne, przeciwpożarowe, ewakuacyjne nakazu, zakazu oraz ostrzegawcze). Przypomnieliśmyo konieczności przestrzegania zasad BHP i omówiliśmy zasady zachowania się podczas zagrożenia pożarem i ewakuacji. Kolorowaliśmy znaki bezpieczeństwa oraz ćwiczyliśmy odczytywanie godzin zegarowych. Oglądaliśmy takżefilm dydaktyczny dla dzieci „Pierwsza pomoc”.

III tydzień

W kolejnym tygodniu omówiliśmy korzyści i zagrożenia płynące z korzystania z Internetu.Wykonaliśmy „Laptop”irysowaliśmy strony internetowe, z których najczęściej korzystamy. Wyjaśniliśmy pojęcie cyberprzemocy i omówiliśmy jej formy. Rozmawialiśmy na temat jak powinna zachować się ofiara cyberprzemocy i gdzie szukać pomocy. Poruszyliśmy również nowe tematy zawiązane ze sztuczną inteligencją: „Jak komputery uczą się myśleć”, „Co sztuczna inteligencja potrafi robić już teraz?”, „Czym zastąpić komputer i telewizję?”

Biblioteka szkolna wraz ze świetlicą zorganizowałazbiórkę książek dla biblioteki w Lądku Zdroju dotkniętej powodzią. Uczniów, którzy włączyli się do akcji nagrodziliśmy dyplomami i słodkimi upominkami.

IV tydzień

W ostatnim tygodniu omówiliśmy i wspólne przygotowaliśmy akcesoria potrzebne do wróżb. Rozmawialiśmy o zwyczajach Andrzejkowych i wykonaliśmy zabawne prace z okazji tego święta.Dekorowaliśmy salę świetlicy. Omówiliśmy kolejny temat z  innowacji pedagogicznej „Dobre maniery na co dzień” – Szkoła – odpowiednie zachowanie w czasie przerw, lekcji, spożywania posiłków. Uczyliśmy się odczytywać godziny z zegarka mechanicznego.

W miesiącu listopad uczniowie chętnie korzystali z zabaw swobodnych i relaksacyjnych na pufach. Zabawy konstrukcyjne z użyciem klocków magnetycznych, mini wafli i Lego zajęły drugie miejsce, natomiast trzecie zdobyłyzabawy wzrokowo-ruchowe na „Magicznym dywanie”. Nie zabrakło zabaw zręcznościowych w sali gimnastycznej: „Rzut do celu”, „Kto złapie więcej”, „Kręgle”, ”Trafianie goli”itp.

I tydzień – grudnia

W miesiącu grudzień wspólne ubieraliśmy choinkę w świetlicy szkolnej. Czytaliśmywiersze i ciekawostki o Świętym Mikołaju. Kolorowaliśmy rysunki o tematyce zimowej i Św. Mikołaja. Rozmawialiśmy na temat tradycji obdarowywania się prezentami, czym są akcje charytatywne, jak równieżomówiliśmy rodzaje i terminy ich realizacji. Odczytywaliśmy godziny zegarowe na zegarze mechanicznym.

II tydzień

Zorganizowaliśmy „Kiermasz charytatywny z wypiekami” dla Klary i Marysi wraz z nauczycielami z kl. I (uzbierane pieniążki zostaną przekazane po świętach). Wykonaliśmy kartki świąteczne wg własnego pomysłu.Oglądaliśmy bajki o tematyce świątecznej: „Opowieść wigilijna”, ” Dziewczynka z zapałkami” . Rozmawialiśmy o zmianie pogody zimą, dostosowaniem ubioru, zimowym pejzażu i zwyczajach świątecznych w naszych domach. Zorganizowaliśmy „Kiermasz Bożonarodzeniowy” –świetlica szkolna wraz z nauczycielami kl.I – sprzedawałyśmy ozdoby świąteczne, z którego dochód przeznaczony zostanie na wyposażenie swoich sal. Ćwiczyliśmy sznurowanie obuwia.

III tydzień

W ostatnim tygodniu przed świętami omówiliśmy zwyczaje Bożego Narodzenia, jak również obejrzeliśmy prezentację multimedialną ze świętami związaną. Rozmawialiśmy na temat przygotowania potraw i elementów dekoracyjnych do nakrycia stołu. Omówiliśmy wybrany temat z innowacji pedagogicznej „Dobre maniery na co dzień”- Biblioteka – miejsce ciszy i skupienia; jak również wybrany temat z innowacji pedagogicznej „Cztery pory roku w ogrodzie” – Ogród zimą.

Przypomnieliśmy zasady bezpieczeństwa w czasie korzystania z sali gimnastycznej i magazynku sportowego. Zimowymi popołudniami korzystaliśmy z sali gimnastycznej, bądź z „Magicznego dywanu”. Rozwijaliśmy sprawność manualną poprzez rysowanie, lepienie plastelina i przewlekanie sznurowadeł. Najczęstsze zabawy świetlicowe integrujące grupę to: „Dixit”, „UNO”, „Dobble”, „Warcaby”, „Pełen kurnik”, „Puzzle”, „Lego”, „Klocki z kodowaniem”, „Dinozaury”.