Luty w świetlicy szkolnej

Zimowa aura – I tydzień:

W pierwszym tygodniu lutego omówiliśmy wybrane tematy z innowacji pedagogicznej: „Dobre maniery na co dzień” – Służba zdrowia. Kultura zdrowotna i fizyczna; „Cztery pory roku w ogrodzie” – Zarządzanie czasem. Rozmawialiśmy również na temat spędzonych ferii zimowych, zmieniającej się pogody oraz stosowania właściwego ubioru zimą. Wykonaliśmy pracę plastyczną – „Pejzaż zimowy”. Uczyliśmy się w dalszym ciągu korzystania z zegara mechanicznego, wykonywaliśmy zadania matematyczne z użyciem termometru. Dzieci chętnie korzystały z zabaw konstrukcyjnych rozwijając twórcze myślenie. W sali gimnastycznej królowały zabawy tematyczne. Rozwijaliśmy zdolności manualne, spostrzegawczość oraz twórcze myślenie w grach i zabawach świetlicowych.

Walentynki – II tydzień:

W kolejnym tygodniu rozmawialiśmy o Świętym Walentym. Wykonaliśmy kartki okolicznościowe z pozdrowieniem dla bliskiej osoby. Debatowaliśmy na temat: koleżeństwa, przyjaźni, miłości, sposobów okazywania uczuć. Rozstrzygnięto konkurs plastyczny pt. „W zdrowym ciele, zdrowy duch”, w którym laureaci otrzymali dyplomy i drobny upominek. Pomagaliśmy Samorządowi Uczniowskiemu w zbiórce i segregacji Walentynek. Rozmawialiśmy na temat: zwyczaju obdarowywania się prezentami 14 lutego; Czym jest przyjaźń w życiu człowieka? Czy są nam potrzebni przyjaciele? Z zabaw integracyjnych grupę wybierano głównie „Magiczny dywan”. Uczniowie chętnie tworzyli budowle przestrzenne z użyciem klocków magnetycznych i drewnianych.

Stop agresji i przemocy – III tydzień:

Pod koniec miesiąca świętowaliśmy „Dzień Kota”. Uczniowie malowali tego dnia kolorowanki tematyczne i opowiadali o swoich pupilach. Zrealizowaliśmy temat z innowacji pedagogicznej „Dobre maniery na co dzień” – W Kolejce do sklepu, kiosku, apteki, banku, na pocztę. Oglądaliśmy filmiki edukacyjne dotyczące dobrego wychowania i szacunku wobec innych osób. Poznaliśmy pojęcie agresji i omówiliśmy jak się zachować w sytuacji, gdy jesteśmy świadkami lub ofiarami agresji oraz gdzie szukać pomocy. Uczyliśmy się rozpoznawać różne uczucia i emocje i wyjaśniliśmy dlaczego warto być miłym i uprzejmym wobec innych. Uczniowie przedstawili ciekawe propozycje jak poradzić sobie z własnym gniewem. Rozmawialiśmy na temat rozwiązywania konfliktów bez przemocy i wykonaliśmy pracę plastyczną „Jak wygląda złość?” Wyjaśniliśmy pojęcie przyjaciela i wymieniliśmy jego pozytywne cechy. Uczyliśmy się  sznurowania obuwia i wiązania kokardek.

Jak radzić sobie ze stresem? – IV tydzień:

W ostatnim tygodniu współorganizowaliśmy kiermasz charytatywny na rzecz wsparcia chorej mamy jednego z uczniów naszej szkoły. Uczniowie mogli zakupić słodkości i inne wypieki wystawione na kiermaszu. Natomiast tematem przewodnim ostatniego tygodnia był STRES. Wykonaliśmy gazetkę pt. „Jak radzić sobie ze stresem?” Dyskutowaliśmy o sytuacjach stresowych, emocjach im towarzyszących. „Kolory stresu” – wykonaliśmy pracę plastyczną z użyciem farb z programu Laboratoria Przyszłości. Przedstawiliśmy proste sposoby na stres: ćwiczenia, spacer, czytanie książki, zabawa z pupilem, słuchanie muzyki, medytacja oddechu, yoga, domowe spa, rozmowy z przyjacielem/przyjaciółką. Zrealizowaliśmy temat z innowacji pedagogicznej „Cztery pory roku w ogrodzie” – Szczepienie roślin. Oglądaliśmy filmiki edukacyjne dotyczące prac ogrodowych wiosną. Zebrane wiadomości przydadzą nam się w kolejnym miesiącu, gdy przystąpimy do ćwiczeń praktycznych.