Kilka wskazówek jak zadbać o własne zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie.
1. Jedz zdrowo – to dostarczy organizmowi niezbędnych substancji odżywczych, które wpływają korzystnie na nasze codzienne funkcjonowanie, a wspólny posiłek z rodziną może niekiedy być jedynym czasem spędzonym w gronie najbliższych tego dnia.
2. Korzystaj ze światła słonecznego – reguluje ono nasz cykl dobowy i ma wpływ na aktywność organizmu człowieka. Brak światła naturalnego może powodować senność, obniżenie koncentracji uwagi, a także może przyczynić się do powstawania chorób takich jak stany depresyjne. Właśnie dlatego należy spacerować i jak najczęściej spędzać czas na dworze!
3. Śmiej się! – „śmiech to zdrowie” to bardzo mądre przysłowie. Pozytywne nastawienie do rzeczywistości, do innych ludzi, dostrzeganie rzeczy dobrych powoduje, że mózg zaczyna radzić sobie lepiej nawet z trudnymi sytuacjami.
Osoby myślące pozytywnie rzadziej chorują oraz szybciej pokonują chorobę. Warto zatem przyjrzeć się na jakich emocjach się skupiamy – takich, które są dla nas przyjemne, czy może na tych, które są męczące i destrukcyjne. Warto koncentrować się na pozytywnych stronach naszego życia, dostrzegać uśmiech innej osoby i go odwzajemniać, mieć poczucie humoru.
4. Ruszaj się – systematyczna aktywność fizyczna w sposób znaczący wpływa na nasze zdrowie i chroni nas przed wieloma chorobami np.: przed otyłością. Jednocześnie redukuje poziom stresu i poprawia nasze samopoczucie.
5. Odpoczywaj – nie należy zapominać, że po ciężkim dniu bądź tygodniu należy zadbać o wypoczynek.
Zbytnie obciążenie organizmu może bowiem wpływać na rozwój chorób, np. związanych z układem krążenia czy układem nerwowym.
Należy zadbać o sen, podczas którego nasz organizm regeneruje się, odpoczywa (powinniśmy zapewniać sobie 7-8 godzin snu na dobę).
Należy także pamiętać o innych sposobach wypoczynku i relaksu ( to co Ci najbardziej pomaga, co jest dla Ciebie najlepsze) i na pewno przyczyni się do równowagi psychicznej.
6. Powiedz nie – stosuj zachowania asertywne – stanowczo i uczciwie wyrażaj swoje uczucia, postawy i pragnienia, jednocześnie szanując postawy, uczucia czy prawa innych. Odmawiaj bez lęku i poczucia winy, jeśli jest to niezgodne z twoim systemem wartości czy potrzebami, pozostawaj w zgodzie ze sobą.
7. Rozwijaj swoje zainteresowania – posiadanie własnego hobby, rozwijanie pasji pozwala oderwać się od rzeczywistości, poprawia nasze samopoczucie, a także rozwija nas samych i daje poczucie satysfakcji.
8. Sprawiaj sobie przyjemności – uwzględnianie tego, co jest dla nas dobre, pomoże nam bez wątpienia być bardziej pogodnymi, energicznymi, zadowolonymi ze swojego życia i pełnymi wiary we własne siły.
Warto zatem nauczyć się skupiać na sobie, na tym co jest dla nas ważne i pozwoli nam docenić siebie.
9. Dbaj o relacje z innymi ludźmi – utrzymywanie pozytywnych relacji z drugim człowiekiem jest jednym z ważniejszych warunków dla rozwoju zdrowia psychicznego.
Ważne jest rozwijanie umiejętności komunikacji, asertywności i empatii. Utrzymywanie właściwych relacji z bliskimi przyczynia się do rozładowywania negatywnych emocji, przedyskutowania ważnych problemów. Rozmowa z drugim człowiekiem pozwala dostrzec też inne sposoby spojrzenia na problemy. Posiadanie przyjaciół, osób życzliwych gwarantuje wsparcie, tak często nam potrzebne w trudnych dla nas sytuacjach.
10. Wyrażajmy wdzięczność – w odnajdywaniu wewnętrznego szczęścia jedną z najważniejszych rzeczy jest odczuwanie wdzięczności, a więc radości z tego, co dostaliśmy od losu czy innych ludzi.
Wyrażanie wdzięczności przyczynia się do wzrostu własnej wartości, obniża poczucie krzywdy, hamuje gniew, podwyższa samopoczucie.
Za co w ogóle możemy być wdzięczni? Za wszystko: uśmiech innej osoby, ciepło słońca na naszej skórze, rozkwitające pąki na drzewach…
11. Nie bójmy się sięgać po pomoc !
Zwrócenie się o pomoc wtedy, kiedy tego potrzebujemy jest ukłonem w kierunku naszego zdrowia psychicznego. Wsparcie innych osób pozwala nam poczuć się bezpiecznie i mieć świadomość, że nie jesteśmy sami z naszymi problemami.
Nie wstydźmy się zwracać po pomoc do rodziców, wychowawcy, nauczycieli, pedagoga szkolnego lub specjalistów – np. psychologa.
Dzięki temu mamy szansę m.in. zrozumieć co się z nami dzieje, wygadać się, przezwyciężyć problemy, ale i wypracować nowe strategie radzenia sobie w przyszłości.
Dajmy sobie przyzwolenie na sięganie po pomoc.
Są bowiem sytuacje, w których trudno poradzić sobie samemu i jest to zupełnie naturalne.
12. Optymizm przede wszystkim! – pamiętajmy, że człowiek optymistycznie nastawiony do życia jest bardziej szczęśliwy.
Optymista cieszy się życiem, dostrzega zalety, a nie wady. Przez to, że nie narzeka, jest częściej uśmiechnięty, przyciąga do siebie innych ludzi, jest też bardziej lubiany. Dlatego, starajmy się zawsze widzieć „szklankę do połowy pełną”, a nie „do połowy pustą”.
WAŻNE TELEFONY
Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Starachowicach tel. 41 274 73 85
Urząd Gminy w Brodach tel. 41 271 12 31
Komisariat Policji w Brodach tel. 997
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Brodach tel. 41 271 13 69
Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży w Starachowicach ul. Kilińskiego 28 tel. 795 436 876, 784 120 302
800 12 12 12 – dziecięcy telefon zaufania rzecznika praw dziecka, czynny 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę, mogą również dzwonić osoby dorosłe, by zgłosić problemy dzieci
800 12 00 02 – Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie
„Niebieska Linia”, czynny 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę:
• konsultacje w języku angielskim: poniedziałki 18.00–22.00
• konsultacje w języku rosyjskim: wtorki 18.00–22.00
• Skype dla Osób Głuchych i Głuchoniemych poniedziałki 13.00–15.00
22 484 88 04 – telefon zaufania dla młodych osób prowadzony przez
Fundację ITAKA, czynny w pon.–sb. 11.00–21.00
800 120 226 – Policyjny Telefon Zaufania
800 100 100 – telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci, czynny pon.–pt. 12.00–15.00
800 199 990 – Telefon Zaufania „Narkotyki-Narkomania”, czynny codziennie 16.00–21.00, oprócz świąt państwowych
801 140 068 – Pomarańczowa Linia dla rodziców pijących dzieci, czynna w pon.–pt. 14.00–20.00
801 889 880 – telefon zaufania z problemem uzależnień behawioralnych, czynny w pon.–niedz. 17.00–22.00
800 800 605 – infolinia „Pomagamy” Ministerstwa Edukacji i Nauki
Za pośrednictwem wyżej wymienionych specjalnych pomocowych linii telefonicznych oraz ważnych instytucji wspierających dzieci, młodzież i ich rodziców, każdy może uzyskać fachową pomoc.