Spotkanie z duchami …

Uczniowie klas siódmych i ósmych z naszej szkoły uczestniczyli we wtorek, tj 28 września w spektaklu teatralnym ,,Dziady”, który mogli obejrzeć w Parku Kultury w Starachowicach.

W widowisku trwającym 1 godzinę i 10 minut występowało pięcioro aktorów z Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu. W spektaklu, opartym w dużej mierze na scenach plastyczno- muzycznych, wykorzystano przede wszystkim II część ,,Dziadów”, czyli lekturę obowiązującą w szkole podstawowej.

Utwór ukazuje dawny pogański obrzęd związany z przywoływaniem dusz zmarłych, które zgromadzonym w kaplicy ludziom podpowiadają , jak przejść przez życie, jakich błędów się wystrzegać. Słynne dzieło Adama Mickiewicza podejmuje więc uniwersalną problematykę moralną i to ona była głównym przekazem w sztuce.

Uczniowie mieli okazję na żywo obserwować pełną zaangażowania grę aktorów, którzy poprzez ruch sceniczny, gesty i mimikę twarzy nie tylko przekazali treść utworu , ale i emo-cje. Twórcy spektaklu zadbali o odpowiednią do tego przedstawienia scenografię, rekwizyty, odpowiednie stroje. Światło i przejmująca muzyka współtworzyły nastrój tajemniczości. W interesujący sposób wykorzystano takie efekty, jak np. snujący się dym, widoczne na ekranie postacie dzieci, widma złego pana, ostatniej zjawy, efektowne obrazy przelatujących czarnych ptaków i inne.

Z całą pewnością spektakl został przygotowany bardzo solidnie. Chociaż odbiór sztuki może być czasami trudny dla młodzieży, uczniowie z naszej szkoły bardzo chętnie biorą udział we wszelkiego rodzaju wyjazdach do kina czy teatru.