WYCIECZKA SZCZUCIN- BOCHNIA- KRAKÓW

22 i 23 maja 2024 r. uczniowie klas IV- VIII (pod opieką Pań: Justyna Śpiewak, Anna Rycombel, Anna Drukała) brali udział w wycieczce o charakterze edukacyjno-krajoznawczym.

Dwudniowy wyjazd rozpoczął się od wizyty w Muzeum Drogownictwa w Szczucinie, które gromadzi wszelkie pamiątki związane z budownictwem drogowym. Do zwiedzania przeznaczone są dwie ekspozycje:

  • zewnętrzna, na której w czasie spaceru można podziwiać maszyny i urządzenia, które niegdyś służyły drogowcom,
  • wewnętrzna, która pokazuje między innymi eksponaty dotyczące budowy i utrzymania dróg i mostów, sposób pracy przy budowach w postaci scenek z figurami ludzkimi naturalnych rozmiarów, a także drogi i mosty w sztuce.

Kolejnym punktem wyjazdu było zwiedzanie Kopalni w Bochni, jednej z najstarszych kopalni soli kamiennej w Europie. Uczniowie podziwiali przepiękne komory solne, kaplice, podziemne jeziora oraz słuchali opowiadań przewodnika na temat historii kopalni, której początki sięgają XIII wieku. Szczególną atrakcją była przejażdżka podziemnym pociągiem.

Po intensywnym zwiedzaniu uczniowie mieli okazję spędzić noc pod ziemią. Nocleg w kopalni był dla uczniów niezapomnianym przeżyciem. Warunki były zaskakująco komfortowe – w specjalnie przygotowanych salach znajdowały się wygodne łóżka, a w powietrzu unosił się charakterystyczny, zdrowotny mikroklimat soli.

Uczniowie korzystali z wszelkich atrakcji, które oferuje kopalnia ( boisko, dyskoteka, sklepy z pamiątkami itp.)

Po porannym śniadaniu w kopalni grupa wyruszyła do Krakowa, jednego z najpiękniejszych miast Polski. Uczniowie odwiedzili Wzgórze Wawelskie, spacerowali po Rynku Głównym, gdzie podziwiali Kościół Mariacki, Sukiennice. Nie zabrakło również czasu na krótki spacer po Plantach. W czasie spaceru przewodnik opowiadał o historii polskich królów i ich związkach z tym miejscem.

Wycieczka do Kopalni Soli w Bochni z nocnym pobytem było dla uczniów wyjątkowym doświadczeniem. Bogata historia, niezwykłe miejsce i możliwość spędzenie nocy pod ziemią sprawiły, że ten wyjazd na długo pozostanie w ich pamięci.