Wakacje z Angielskim 2014

Pod takim hasłem spędza wakacje 125 uczniów i absolwentów z trzech szkół podstawowych w gminie Brody. Zajęcia odbywają się w SP w Stykowie,  zgłoszonej jako placówka wiodąca   oraz w SP w Dziurowie. W projekcie uczestniczą również uczniowie z SP Adamów. Inicjatorkom wszystkich działań jest nauczycielki języka angielskiego Agnieszki Pastuszka, która  jako wolontariuszka  włączyła uczniów i absolwentów tych szkół do projektu „English Teaching” i już w marcu rozpoczęła przygotowania do tegorocznej edycji. Od samego początku program cieszył się dużym zainteresowaniem ze strony uczniów, rodziców i dyrektorów szkół. Projekt ten skierowany jest dla dzieci i młodzieży i trwa 6 tygodni w okresie wakacji. Koordynatorem programu w Polsce jest Fundacja NIDA i Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności. „Wakacje z Angielskim”  organizuje World Teach w Instytucie Rozwoju Międzynarodowego, który  funkcjonuje na uczelni Harvard w USA, a kieruje go dla uczniów mających świadomość, że znajomość języka angielskiego  to konieczność w dzisiejszych czasach.

 

Realizacja projektu polega na prowadzeniu bezpłatnych zajęć przez NATIVE SPEAKERA z USA przez 6 godzin dziennie w formie różnorodnych zajęć konwersatoryjnych, zadaniowych i aktywizujących w różnych grupach wiekowych. Polski wolontariusz – Agnieszka Pastuszka – zapewnia noclegi, wyżywienie i dodatkowe atrakcje dla amerykańskiego nauczyciela.

Native Speakerem jest ANNIE HAWKES, studentka socjologii na uniwersytecie Mount Holyoke College w Massachusetts.

Ideą  projektu jest praktyczna nauka języka angielskiego skupiona przede wszystkim na konwersacjach z native speakerem i uczeniu przez zabawę. Zajęcia dają możliwość kształcenia sprawności z zakresu wymowy i akcentu, wzbogacają słownictwo i utrwalają zagadnienia gramatyczne. Początkowo trudność sprawiało uczniom rozumienie Annie, gdyż nie zna ona języka polskiego, ale był to też argument zmuszający uczestników do wysiłku i przełamania bariery mówienia po angielsku, która tak często towarzyszy osobom uczącym się języka obcego.

Z relacji uczestników projektu ”Wakacje z Angielskim” wynika, że ta forma zajęć jest efektywna, bardzo ciekawa, a uczenie niezwykle przyjemne. Annie  jest sympatyczną osobą i niewątpliwie ma talent pedagogiczny, poza tym bardzo sumiennie podchodzi do swoich obowiązków i codziennie przygotowuje się do zajęć.

W weekendy Annie zwiedza nasz kraj, spotyka się z różnymi ludźmi, w tym również ze studentami, pochodzącymi z naszego regionu. Bardzo podoba je się Polska, polska kultura, gościnność, smakują jej  polskie potrawy w szczególności pierogi, gołąbki a nawet chleb ze smalcem. Była już w Warszawie, Gdańsku, Sopocie, Krakowie, Zakopanem, Kurozwękach, Jaskini Raj, Bodzentynie, Ujeździe i zamku Krzyżtopór. Brała udział w festynie rodzinnym „Witaj Lato” nad Lubianką. W najbliższym czasie zaplanowane jest spotkanie Annie z wójtem gminy Brody panem Andrzejem Przygodą oraz władzami gminy.

Pierwsza wolontariuszka „Wakacje z Angielskim 2014” w gminie Brody rozpoczęła zajęcia 30 czerwca, które potrwają do 14 sierpnia br.

Zespół Placówek Oświatowych w Stykowie, jako placówka wiodąca,  to jedna z 8 szkół w Polsce i jedyna w województwie świętokrzyskim zgłoszona do  udziału w projekcie „English Teaching” w tym roku.

Dyrektor ZPO w Stykowie Barbara Prokop oraz nauczycielka języka angielskiego Agnieszka Pastuszka dziękują  wszystkim, którzy umożliwili uczniom ze wszystkich trzech szkół uczestnictwo w projekcie oraz okazali pomoc w zagospodarowaniu wolnego czasu dla Annie Hawkes.