Podróż do “Krainy Witamin” i uroczyste otwarcie ogródka szkolnego

W Zespole Placówek Oświatowych w Stykowie 26 marca 2024r. był szczególnym dniem. O godzinie 12.00 cała społeczność szkolna wraz z zaproszonymi gośćmi spotkała się na korytarzu, by wspólnie uczestniczyć w wielu przygotowanych wydarzeniach.
 
Na początku uczniowie klasy III, biorący udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Zdrowo jem, więcej wiem”, zaprosili zebranych do „Krainy Witamin”. Przedstawili scenki prezentujące walory odżywcze warzyw i owoców, a rytmiczne piosenki i zadawane przez Trzecioklasistów zagadki sprawiły, że publiczność brała aktywny udział w występie.
 
Kolejnym punktem programu było rozstrzygnięcie szkolnego konkursu fotograficznego „Smacznie, zdrowo, kolorowo”. Prace konkursowe przedstawiały warzywa i owoce, które zachęcały swoją kompozycją do ich spożycia. Wszyscy uczniowie otrzymali nagrody. I miejsca zdobyli: Laura Wojton, Dominik Koszarski, Emilia Turek, Nikola Jankowicz, Julia Sieroń, Aleksandra Łukawska oraz Zuzanna Łukawska. Nagrodę za II miejsce otrzymali: Kaja Jankowicz, Alicja Szumielewicz, Lena Serwicka, Nikola Koszarska i Barbara Serwicka. III miejsca zajęli: Iga Chalecka, Julia Celary, Laura Celary oraz Marcel Chalecki. W konkursie zostały przyznane również wyróżnienia. Otrzymali je: Piotr Mucha, Antoni Turek, Antonina Kania, Julia Jeske i Lena Jeske.
 
W tym dniu został również zakończony pierwszy etap innowacji pedagogicznej “Bliżej przyrody – ogródek szkolny”, która jest realizowana od tego roku szkolnego w Zespole Placówek Oświatowych w Stykowie. Z rąk p. Dyrektor Marzeny Adamus i autorki innowacji p. Kingi Michalczewskiej zaproszeni goście otrzymali imienne podziękowania za wsparcie, życzliwość i bezinteresowną pomoc w tworzeniu ogródka szkolnego – przestrzeni edukacyjnej dla młodszych uczniów ZPO w Stykowie. Dyplomy „Przyjaciela Szkoły” otrzymali: Radna Gminy Brody p. Jadwiga Bonia, Radny Gminy Brody p. Marek Michalczewski, Radny Gminy Brody p. Wojciech Kania, p. Mirosław Świrta – właściciel tartaku w Krynkach, p. Damian Goszczyński – właściciel firmy HYDRO-Kop, tatusiowie Trzecioklasistów: p. Dawid Jankowicz, p. Michał Turek, p. Wiesław Serwicki, p. Przemysław Chalecki, p. Radosław Maciejczak, p. Bartosz Gawron oraz p. Wincenty Karwacki – konserwator w ZPO w Stykowie.
 
Aby każdy poczuł moc witamin, uczniowie III klasy poczęstowali wszystkich zebranych smakołykami owocowo-warzywnymi. Przygotowali je wraz ze swoimi mamami specjalnie na tą okazję.
 
Ostatnia część programu odbyła się już na zewnątrz szkoły. W wejściu do ogródka szkolnego, każdy, kto przysłużył się do jego powstania, jak również przedstawiciele klas symbolicznie przecinali wstążkę. Po otwarciu, dzieci z dużym entuzjazmem odnajdywały swoją klasową skrzynię i rozmawiały o przyszłych uprawach. Opiekunowie skrzyń otrzymali tabliczki do oznaczania roślin.
 
Na pamiątkę tego wyjątkowego dnia została posadzona przez p. Dyrektor i p. Wicedyrektor jabłoń, która miejmy nadzieję będzie niebawem wydawała plony.
 
Organizatorem tego dnia była p. Kinga Michalczewska – wychowawczyni klasy III i autorka innowacji.