Gminne Obchody Dnia Niepodległości

,,Ta, co nie zginęła…”

    W tym roku gminne obchody Dnia Niepodległości odbyły się w Zespole Placówek Oświatowych w Stykowie. O godzinie 12.00 w tutejszym kościele została odprawiona uroczysta msza święta, następnie wszyscy przemaszerowali , niosąc ogromną biało- czerwoną flagę, do szkoły podstawowej. Tutaj nastąpiła dalsza część obchodów. W odświętnie przygotowanej na tę okoliczność hali gimnastycznej zebrali się licznie przybyli goście. W roli konferansjerki wystąpiła pani Małgorzata Tomczyńska. Kiedy wprowadzono sztandary oraz poczet flagowy szkoły, wszyscy odśpiewali nasz hymn narodowy. Zebranych przywitała potem Dyrektor Szkoły Marzena Adamus, natomiast okolicznościowe przemówienie wygłosiła Pani Wójt Marzena Bernat. W dalszej części programu wystąpili uczniowie naszej szkoły. Montażem słowno- muzycznym uczcili 105. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Dzieci dały fantastyczny popis swoich zdolności recytatorskich, wokalnych i aktorskich. Młodzi wykonawcy w niezwykle przejmujący sposób ukazali długą i bolesną drogę Polaków do wolności. Wiersze i scenki tematyczne wyrażały miłość do kraju, tęsknotę za upragnioną wolnością i wreszcie radość z odzyskania niepodległości. Niezwykle pięknie, głośno i zarazem przejmująco wybrzmiały pieśni w wykonaniu szkolnego chóru i solistów, a także absolwentów naszej szkoły- zespołu Małe Wojaczki oraz Janka Wiechy. W oku niejednego ze słuchaczy kręciła się łza wzruszenia … .
   

    Aby w szczególny sposób uczcić ten dzień , uczniowie przygotowali niespodziankę- akademię zakończyli urokliwym polonezem, podkreślając, że ten narodowy taniec zawsze łączył Polaków, jest symbolem wartości, która nigdy nie przeminęła i nie przeminie – polskości. Dumnym krokiem poloneza zaakcentowali w ten sposób jedność narodu polskiego, wolę walki i siłę ducha. Zgromadzeni na sali goście owacjami na stojąco nagrodzili występ uczniów.
   

    Po części artystycznej głos zabrała Dyrektor Szkoły Marzena Adamus oraz Pani Wójt Marzena Bernat, która pogratulowała wszystkim wykonawcom wspaniałego występu oraz nauczycielom odpowiedzialnym za przygotowanie uczniów do tej uroczystości: pani Justynie Śpiewak i pani Elżbiecie Rozwadowskiej. Uświetnieniem obchodów Niepodległości był także występ Orkiestry Dętej Gminy Brody.

Jeszcze raz dziękujemy naszym artystom – tym mniejszym i tym starszym!! Drodzy Uczniowie, wszyscy byliście wspaniali!! W tym wyjątkowym dla Polaków dniu dostarczyliście widowni wielu niezapomnianych wzruszeń.
   

     Słowa podziękowań kierujemy też do nauczycieli odpowiedzialnych za oprawę plastyczną. Były to panie: Magdalena Bryła, Barbara Michalczewska, Kinga Michalczewska, Beata Jurczenia. Przygotowaniem pocztu flagowego do prezentacji zajęła się pani Diana Raban, prezentację na telebimie zaprojektowała zaś pani Izabela Niekłań. Natomiast panie: Anna Drukała, Anna Rycombel oraz Ilona Jędrzejczyk czuwały nad tym, aby dzieci, które wcielały się w przedstawieniu w różne role, zdążyły przebrać się w odpowiednie stroje.
   Gorąco dziękujemy państwu Annie i Januszowi Skibińskim za owocną współpracę i promowanie osiągnięć naszych uczniów.
 

   Za zaangażowanie , wszelką pomoc i wsparcie w przygotowaniu dzieci do występu z całego serca dziękujemy oczywiście wszystkim Rodzicom.