Ciekawostki ze świetlicy – maj

Zieleń, kwiaty i cudny zapach to znak, że wiosna zawitała już na dobre. Dzięki niej wróciła nam chęć do obcowania z przyrodą i czynny powrót do aktywności fizycznej.

          W tym miesiącu rozmawialiśmy na temat naszych symboli narodowych. Wyjaśniliśmy czym jest Konstytucja. Projektowaliśmy kotyliony, rysowaliśmy godło i flagę. Oglądaliśmy prezentację związane z genezą obchodów świąt majowych. Uczestniczyliśmy w akademii z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

          W kolejnym tygodniu obserwowaliśmy symetrię w przyrodzie i zachodzące w niej zmiany. Wymienialiśmy rośliny i zwierzęta spotykane na łące. Oglądaliśmy filmiki dotyczące łąki i jej mieszkańców. Wykonywaliśmy matematyczne zadania i ćwiczenia w dodawaniu i odejmowaniu.

Szukaliśmy informacji na temat pracy i cyklu życia pszczół. Omawialiśmy jak ważną rolę spełniają pszczoły w przyrodzie. Rozwiązywaliśmy rebusy i zagadki tematyczne. Tworzyliśmy wiele prac plastycznych z wykorzystaniem różnych  technik plastycznych.

          Zrealizowano Programy Edukacji Profilaktyki Antytytoniowej “Nie pal przy mnie, proszę!” w kl. II i III oraz “Czyste powietrze wokół nas” w przedszkolu i kl. 0 prowadzone przez panią Magdalenę Bryłę.

          Uczestniczyliśmy w Dniu Kultury Europejskiej, w którym rozwiązywaliśmy test dotyczący UE, kolorowaliśmy kolorowanki tematyczne, usłyszeliśmy najistotniejsze wiadomości odnośnie państw europejskich i degustowaliśmy potrawy.

          Korzystając z uroków wiosny coraz częściej przebywaliśmy na boisku szkolnym i placu zabaw. Natomiast w pochmurne dni czas spędzaliśmy na „Magicznym dywanie” korzystając z zabaw wzrokowo – ruchowych oraz relaksacyjnych.

          Poruszyliśmy tematy związane z ekologią. Mówiliśmy o pozytywnych i negatywnych stronach wpływu człowieka na środowisko oraz o nawykach, które pomogą nam zadbać o środowisko. Wyjaśniliśmy co oznacza bycie EKO. Omawialiśmy wybrane wiersze ekologiczne i wykonywaliśmy do nich ilustracje.

          Nie zabrakło rozmów dotyczących rodziny i tego jak pomagamy jej na co dzień. Wykonaliśmy laurki i kwiaty dla naszych mam z okazji Dnia Matki. Powstały prace plastyczne przedstawiające naszych rodziców i mnóstwo kolorowanek z tym dniem związanych.

          Przypomnieliśmy podstawowe Prawa i Obowiązki Dziecka. Wyjaśniliśmy jak je odpowiednio interpretować. Zapoznaliśmy się z życiem i wyglądem dzieci z różnych stron świata.

Opracowali: Wychowawcy świetlicy