Ze Świetlicy

Luty w świetlicy szkolnej

Od początku miesiąca na zajęciach świetlicowych dzieci przygotowywały się do ferii zimowych. Rozmawiały na temat zabaw i gier zimowych, oglądały filmy edukacyjne, z których dowiedziały się, jak można spędzić czas wolny zimą, a w pracy plastycznej opowiedziały o swojej ulubionej zabawie o tej porze roku. W czasie zajęć przypominały o zasadach bezpieczeństwa podczas zabaw na śniegu i lodzie oraz odpowiednim zachowaniu się w sytuacji zagrożenia. Kolorowały obrazki przedstawiające zimowe dyscypliny sportowe oraz rozpoznawały je bawiąc się w kalambury. Dzieci chętnie bawiły się piłką w sali gimnastycznej oraz układały ciekawe budowle z klocków magnetycznych, LEGO i grały w UNO.

Podczas ferii zimowych – 13 lutego niektóre “świetliczaki” brały udział w feryjnym spotkaniu z grami i zabawami zorganizowanymi przez CKiR w Brodach.

Po dwutygodniowym odpoczynku dzieci dzieliły się przeżyciami związanymi z feriami zimowymi. Na organizowanych zajęciach poznawały także różne zawody. Chętnie wypowiadały się o tych, które znają, jakie wykonują ich rodzice oraz wybierały zawód, który według nich jest najciekawszy i chciałyby wykonywać go w przyszłości. Dzieci czytały książkę Czesława Janczarskiego “Jak Wojtek został strażakiem?” Do zabawy najczęściej wybierały klocki magnetyczne, LEGO, mini wafle, Jengę i UNO. Wykorzystywały suche pastele i mazaki w malowaniu różnych kolorowanek, chętnie bawiły się na “Magicznym dywanie”.

RAZEM DLA MARYSI

Świetlica szkolna serdecznie dziękuje nauczycielom, rodzicom, uczniom, pracownikom szkoły za zaangażowanie się w organizację kiermaszu charytatywnego „RAZEM DLA MARYSI”.

Kiermasz mimo iż zaplanowany był na dwa dni, przeciągnął się na jeszcze jeden. Każdy zainteresowany mógł zakupić książki, zabawki, pluszaki oraz przekąski zrobione przez rodziców i nauczycieli – naleśniki, pancake, gofry, pizze, mini hamburgery, babeczki itp. Nie zabrakło loterii fantowej, z której dzieci były najbardziej zadowolone.

Łączna kwota, którą uzyskaliśmy ze sprzedaży to 4256 zł. Cały dochód zostanie przekazany dla malutkiej Marysi, która zbiera na niezmiernie ważne leczenie.

Styczeń w świetlicy szkolnej

Pierwszy tydzień pracy w świetlicy był nawiązaniem do przeżyć związanych z pożegnaniem Starego Roku i powitaniem Nowego Roku 2024. Dzieci wykonały kolorowanki o tematyce noworoczno-karnawałowej. Zapoznały się z przysłowiami i porzekadłami związanymi z Nowym Rokiem a także bawiły się w kalambury: “Jakie to przysłowie?” Bardzo chętnie bawiły się klockami wznosząc różne budowle przestrzenne. Układały puzzle oraz organizowały gry stolikowe: “Biznes”, “Szachy”, “Warcaby”.

Korzystając z okazji, że zima okazała się w pięknej krasie, ze śniegiem i mrozem, kolejny tydzień poświęciliśmy właśnie tej porze roku. Na zajęciach dzieci rozmawiały o sportach zimowych, zabawach na śniegu i lodzie, bezpieczeństwie przy ich organizowaniu oraz odpowiednim ubieraniu się. Dzieci pamiętały również o ptakach i zwierzętach. W trosce o ich bezpieczeństwo i przetrwanie tego trudnego okresu zorganizowane zostało ich dokarmianie. Największym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyły się kolorowanki o tematyce zimowej, tworzenie rzeźb z plasteliny oraz konstruowanie budowli z różnych klocków.

W następnym tygodniu dzieci były myślami z bliskimi osobami – babcią i dziadkiem. Na zajęciach rozmawiały na temat wyglądu i cech charakterystycznych swoich dziadków. Rysowały ich portrety. Najwięcej emocji wywołały rozmowy o niezapomnianych chwilach spędzonych z babcią i dziadkiem. Dzieci poznały zabawy, w jakie bawili się seniorzy będąc dziećmi. Chętnie bawiły się w chowanego, ciuciubabkę. Śpiewały piosenki przygotowane na uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. W grupach konstruowały budowle z klocków drewnianych, magnetycznych i LEGO. Doskonaliły rzuty piłką do celu ruchomego i stałego w sali gimnastycznej.

W ostatnim tygodniu wiele czasu na zajęciach zostało poświęcone na przypomnienie o zwrotach grzecznościowych, zasadzie uprzejmości, życzliwości wobec innych oraz o kulturze osobistej w szkole i poza szkołą. Dzieci zapoznały się z fragmentami książki “Poradnik Kulturalnego Dziecka”. Nauczyły się prawidłowego nakrywania do stołu, przypomniały, jak kulturalnie zachowywać się podczas spożywania posiłków. Chętnie kolorowały obrazki pastelami suchymi i mazakami. Budowały tory jazdy dla samochodów i organizowały wyścigi samochodowe. Układały puzzle, konstruowały budowle 3D z klocków magnetycznych i miniwafli. Grały w “Warcaby”, “Dobble”, “Dixit” i “UNO”.

 

Grudzień w świetlicy szkolnej

Od początku grudnia dzieci czekały na Mikołaja i prezenty. 

Na zajęciach świetlicowych dowiedziały się “Skąd wziął się św. Mikołaj?” Razem z nauczycielem zredagowały do niego list, ucząc się tej pisemnej formy wypowiedzi. Opowiadały o wyglądzie Mikołaja, a na zajęciach plastycznych wykonały jego portret dowolną techniką. W świetlicy przygotowały zimową dekorację i ubrały choinkę w światełka. Podczas zajęć rozmawiały na temat tradycji obdarowywania się prezentami oraz zapoznały się z ideą wolontariatu. Często budowały z klocków i kolorowały obrazki. Korzystając z zimowej aury bawiły się na śniegu. 

W kolejnym tygodniu celem naszej pracy było rozbudzenie radosnego nastroju w związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia.

Dzieci obejrzały film edukacyjny przedstawiający polskie zwyczaje związane z tymi świętami. Zainspirowane filmem opowiadały o swojej pomocy rodzicom w przygotowaniach przedświątecznych. Na zajęciach wykonały różne ozdoby i udekorowały nimi choinkę oraz świetlicę a także wspólnie redagowały życzenia świąteczne dla najbliższych. W wolnym czasie chętnie sięgały po kolorowanki i wykreślanki. Tworzyły budowle z klocków magnetycznych, LEGO i Jengi. W tym tygodniu świetlica szkolna rozpoczęła także kiermasz bożonarodzeniowy.

W ostatnim tygodniu wspólnej pracy była kontynuacja kiermaszu bożonarodzeniowego, na którym dzieci, rodzice i nauczyciela mogli kupić upominki pod choinkę, ozdoby choinkowe, pierniczki i inne świąteczne smakołyki. Na zajęciach dzieci rozmawiały na świątecznych potrawach przygotowywanych w swoich domach, elementach dekoracyjnych domów oraz stołu świątecznego. Słuchały i śpiewały kolędy i pastorałki. W ostatnim dniu nauki przed świętami razem spotkały się przy wigilijnym stole.

„Najciekawsze miejsce w mojej okolicy”

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. „Najciekawsze miejsce w mojej okolicy” oraz rozdanie nagród odbyło się w poniedziałek 04.12.2023r. Organizatorami konkursu były wychowawczynie świetlicy: pani Magdalena Bryła oraz pani Barbara Michalczewska. Konkurs adresowany był do dzieci zapisanych do świetlicy szkolnej, a jego celem było rozbudzanie wrażliwości na piękno swojej okolicy. W ramach nagród laureaci otrzymali książeczki i mini gry, które wręczyła pani Dyrektor Marzena Adamus.

                        Laureaci:

                        I miejsce – Lena Bilińska kl. IV 

                        I miejsce – Miłosz Orzeł kl. II               

                        II miejsce – Mikołaj Wójcik kl. II         

                        II miejsce – Piotr Mucha kl. I

                        III miejsce – Emilka Turek kl. II

                        III miejsce –  Wiktoria Gębura kl. III

Uczniom serdecznie dziękujemy za ciekawe prace i zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych konkursach.

#LaboratoriaPrzyszłości w świetlicy szkolnej

Zabawy konstrukcyjne z wykorzystaniem klocków magnetycznych są doskonałą okazją do rozwijania twórczego myślenia, spostrzegawczości jak również do integracji i nauki pracy w zespole.

Tempery zakupione w ramach Laboratoriów Przyszłości stały się na zajęciach świetlicowych środkiem artystycznego wyrazu emocji i spostrzeżeń dzieci.

Listopad w świetlicy szkolnej

Od początku miesiąca przygotowywaliśmy się do Narodowego Święta Niepodległości. W tym czasie dzieci zapoznały się z historią odzyskania niepodległości przez Polskę. Poznały sylwetkę Józefa Piłsudskiego, recytowały wiersz „Katechizm polskiego dziecka” autorstwa Władysława Bełzy. Utrwalały słowa i śpiewały Hymn Polski. Jako pracę plastyczną wykonały flagę i godło – nasze symbole narodowe. Rozmawiały na temat właściwego zachowywania się podczas różnych uroczystości oraz na miarę własnych możliwości brały udział w przygotowaniach do Gminnych Obchodów Narodowego Święta Niepodległości  w naszej szkole. Najważniejszym celem naszej pracy było uświadomienie dzieciom ważności tego święta i konieczności jego obchodzenia. Dzieci często bawiły się klockami, rysowały, kolorowały obrazki oraz układały puzzle.

Kolejny tydzień poświęcony był naszej małej ojczyźnie. Dzieci oglądały filmiki i zdjęcia przedstawiające szczególne miejsca w Stykowie oraz naszej Gminie Brody. Poznały legendy z podań ustnych oraz książki „Legendy Świętokrzyskie” związane z naszymi miejscowościami. W formie pracy plastycznej zaprojektowały herb swojej miejscowości. Uczestniczyły w spotkaniu z przedstawicielką Klubu Seniora, która bardzo ciekawie opowiadała o dawnym Stykowie: życiu ludzi, historii szkoły i zabytkach. Dzieci z zainteresowaniem słuchały, zadawały dodatkowe pytania i oglądały zdjęcia. Chętne „świetliczaki” brały udział w konkursie plastycznym pn. „Najciekawsze miejsce w naszej okolicy”. Z okazji Dnia Tolerancji dzieci doszukiwały się odpowiedzi na pytania: „Co to jest i dlaczego jest potrzebna tolerancja?”. Chętnie konstruowały budowle przestrzenne z klocków magnetycznych i LEGO. Uczestniczyły w grach rozwijających refleks i spostrzegawczość.

Następny tydzień rozpoczęliśmy rozmowami dotyczącymi praw dziecka. 20 listopada świetlica szkolna włączyła się do akcji dotyczącej praw dziecka w ramach której została wykonana gazetka oraz rysunki na niebieskim tle z użyciem kredy. Rozmawialiśmy również o przemocy i agresji. Podczas pracy na zajęciach dzieci poznały sposoby rozwiązywania konfliktów bez przemocy, a gdy staną się świadkami lub ofiarami agresji wiedzą, gdzie szukać pomocy. Poznały również jeden ze sposobów radzenia sobie ze złością i negatywnymi emocjami – „Karteczki złości”. Dzieci często grały w nową grę – „Piłkarzyki”, układały z klocków, malowały, rysowały oraz bawiły się w sali gimnastycznej.

Ostatnie dni listopada to zapoznanie dzieci ze zwyczajami i przysłowiami andrzejkowymi oraz zabawami i wróżbami. Ich celem była wspólna, wesoła zabawa, kształtowanie właściwego stosunku do wróżb oraz integracja grupy. Dzieci także chętnie uczestniczyły w grach rozwijających spostrzegawczość i orientację, kolorowały obrazki, grały w „Piłkarzyki”, „Warcaby” oraz próbowały gry w „Szachy”.

Spotkanie w świetlicy z Panią z Klubu Seniora poświęcone „Legendom naszego regionu”

23.11.2023 r. w świetlicy szkolnej odbyło się spotkanie poświęcone „Legendom naszego regionu”. Uczestniczyły w nim nasze ”świetliczaki” oraz uczniowie klasy siódmej. Zaproszonym gościem była pani Anna Kania z Klubu Seniora w Stykowie, która bardzo ciekawie opowiadała o historii Stykowa, jego zabytkach i życiu ludzi. Największym zainteresowaniem wśród dzieci okazały się opowiadania związane ze szkołą: warunkami w jakich uczyły się dzieci, dawnymi metodami nauczania, metodami dyscyplinującymi uczniów, sposobami przemieszczania się ludzi, rygor, niedostatek i niedostępność do wielu podstawowych rzeczy przemówiły najbardziej. Przedstawione wydarzenia pochłonęły zarówno młodszych, jak i starszych uczestników.

Przepaść dzieląca nas od czasów teraźniejszych do minionych lat przykuła uwagę dzieci.