Z Biblioteki

,, Artystyczny przeWODNIK ” – Amelka Turek WYRÓŻNIONA

   Uczennica klasy VII a  z ZPO w Stykowie – Amelka Turek  wzięła udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastyczno-Filmowym pt. ,, Artystyczny przeWODNIK ” w ramach akcji informacyjno – edukacyjnej ,, Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”.

     Konkurs  zorganizowany został przez Komendę Główną Policji w Warszawie. Tematem przewodnim było zobrazowanie  bezpiecznego sposobu zachowania osób przebywających nad wodą  i aktywnego  trybu życia.

     Pod koniec października konkurs został rozstrzygnięty. Piękna praca plastyczna  Amelki Turek  zdobyła WYRÓŻNIENIE  w kategorii II – wiek 12-18 lat.

   16 grudnia 2020 odbyło się oficjalne wręczenie  uczennicy dyplomu i pięknych nagród w  Komendzie Powiatowej w Starachowicach. Komendant  Paweł  Szczepaniak serdecznie gratulował Amelce, która jako jedyna reprezentowała w konkursie nasz powiat  i życzył Jej dalszych sukcesów. Słowa podziękowania skierował również do mamy – Pani  Anny Turek oraz Justyny Śpiewak– nauczycielki plastyki.

    Jesteśmy bardzo dumni z naszej uczennicy, która nie boi się wyzwań i zawsze chętnie reprezentuje swoją  szkołę w konkursach plastycznych  na różnych szczeblach. Brawo  Amelka!!!

NARODOWE CZYTANIE 2020

       Tradycją już jest, że na początku września każdego roku  uczniowie ZPO w Stykowie włączają się w  NARODOWE CZYTANIE wielkiej literatury – akcji pod patronatem Prezydenta RP -Andrzeja Dudy.  

      W poniedziałek, 7 września  uczniowie klas IV- VIII wraz z nauczycielami czytali na pierwszej i drugiej godzinie lekcyjnej wybrane fragmenty ,,Balladyny” Juliusza  Słowackiego, która była już lekturą 9. odsłony Narodowego Czytania.

 Uczennice z Klubu Czytelniczego z pomocą  J. Śpiewak przygotowały tablicę tematyczną dotyczącą tej narodowej akcji.

Balladyna  Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. 

Wiktoria Bilińska Laureatką Konkursu ,,Quiz do Bajek Ezopa”

Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka Wojewoda Świętokrzyski zaprosił dzieci z województwa do udziału w licznych wydarzeniach przygotowanych z okazji ich święta.

Uczennica ZPO w Stykowie– WIKTORIA BILIŃSKA z kl. Va wzięła udział w konkursie pt. ,,QUIZ DO BAJEK EZOPA”. Jak zwykle pięknie się spisała i została Laureatką NAGRODY WOJEWODY ŚWIĘTOKRZYSKIEGO Pana Zbigniewa Koniusza.

8 czerwca Wiktoria wraz z rodzicami odebrała nagrodę w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach.

Jesteśmy dumni z Wiktorii i serdecznie Jej gratulujemy!!! Brawo!!

Dyrekcja i nauczyciele.

I Nagroda Główna dla Agatki Olszewskiej

28 maja 2020 roku, w siedzibie Tygodnika Starachowickiego, odbyło się wręczenie nagród laureatom Powiatowego Konkursu Plastycznego pod hasłem ,,Nie palimy byle czym”.

Konkurs zorganizowany został w ramach Kampanii Edukacyjno – Promocyjnej wspieranej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska.

Zdobywczynią I Nagrody Głównej została uczennica naszej szkoły – Agatka Olszewska z klasy VI a (op. Justyna Śpiewak). Nagrodę wręczył laureatce redaktor naczelny Tygodnika Starachowickiego- Pan Jarosław Babicki. Serdecznie pogratulował Agatce sukcesu oraz złożył jej życzenia.

Warto było wziąć udział w konkursie. Uczennica otrzymała tablet oraz inne drobne upominki. W obecnej rzeczywistości , gdy uczniowie pracują zdalnie, sprzęt z całą pewnością spełni swoje przeznaczenie i będzie wykorzystany do uczestniczenia w zajęciach.

Jesteśmy dumni i cieszymy się z nagrody zdobytej przez Agatkę, gratulujemy zwycięstwa i życzymy dalszych sukcesów!!!

Dzień Dziecka 2020

1 czerwca

,,Kiedy śmieje się dziecko,

śmieje się cały świat”.

Janusz Korczak

Trochę historii z bibliotecznych zasobów………

Międzynarodowy Dzień Dziecka w Polsce obchodzony jest 1 czerwca już od 1950 roku. Po raz pierwszy święto to zorganizowano w związku z akcją zbierania podpisów pod Apelem sztokholmskim. Dwa lata później Dzień Dziecka stał się świętem stałym. Jego inicjatorem jest organizacja zwana International Union for Protection of Childhood, której celem było zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata.

Dzień Dziecka ustanowiony został w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych(ONZ) dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych.

Co ciekawe, w niektórych krajach na świecie Dzień Dziecka wcale nie jest obchodzony 1 czerwca. Przykładowo we Francji obchodzi się Święto Rodziny, które wypada 6 stycznia. W Japonii oddzielnie obchodzą swoje święto dziewczynki (3 marca) i chłopcy (5 maja). W Turcji 23 kwietnia obchodzony jest Narodowy dzień suwerenności i dzień dzieci. W Paragwaju Dzień Dziecka jest obchodzony 16 sierpnia, zaś w Turcji 23 kwietnia.

Tradycyjnie w Dzień Dziecka rodzice obdarowują swoje pociechy mniejszymi bądź większymi upominkami. 1 czerwca z tej okazji w wielu miastach w całej Polsce przygotowywane są także wyjątkowe atrakcje dla dzieci.
Pociechy wyczekują 1 czerwca z niecierpliwością. My natomiast wiemy doskonale, że nic nie cieszy bardziej niż radość dziecka. Zastanawiasz się jak tą radość wywołać? Oczywiście niepowtarzalnym prezentem. Wybór czegoś wyjątkowego to ogromne wyzwanie. Prezenty i muszą być dobrane do wieku i zainteresowań dziecka. Zawsze pamiętajmy, że mają one na celu spełnienie marzeń dzieci, a nie naszych. Najlepszym prezentem będzie oczywiście wspólnie spędzony czas, a wśród podarunków, także dobra książka.

www.youtube.com/watch?v=V40mDOBZXHg – życzenia

https://www.youtube.com/watch?v=VtmNFGp-ZYQ  Dzień Dziecka

https://www.youtube.com/watch?v=18J7GV8Zzvo – piosenka

Życzenia dla Wszystkich Dzieci

Życzymy Wam wiele słoneczka, uśmiechu i radości.
Niech w Waszym sercu zawsze ciepełko gości.
Bawcie się dziś wesoło, realizujcie marzenia,
a gdy minie to Święto, zostaną wspomnienia!

Justyna Śpiewak

TALENTY PLASTYCZNE NASZYCH UCZNIÓW

Nasi uczniowie pracują twórczo podczas zdalnej nauki rozwijając swoje umiejętności plastyczne i poznając różne techniki.

Zaprezentujemy wycinek twórczej działalności uczniów klas IV-VII. Ta barwna i różnorodna ekspozycja prac plastycznych jest dowodem na potencjał oraz zdolności plastyczne naszych wychowanków.

Dzieci tworzyły piękne interpretacje znanych dzieł sztuki, nokturn, marinę, sceny historyczne, martwą naturę, pointylizm, poznawały techniki graficzne, drzeworyt, projektowały ilustracje i okładki do książki, plakat na Dzień Ziemi, tkaninę dekoracyjną, kompozycje z trójkątów, sztukę op-art, prace kubistyczne i inne. Zapraszam na wystawę prac.


8-15 maja Tydzień Bibliotek

Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek obchodzony jest 8 maja od 1985 roku. Święto, zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskichod wielu lat rozpoczyna Tydzień Bibliotek (8-15 maja).

Hasłem tegorocznej edycji jest„biblioteka”oraz motto

                                         ,,Zasmakuj w bibliotece”

Dlaczego warto czytać nie tylko podczas Tygodnia Biblioteki

  • KSIĄŻKA POMAGA NAM ROZWIJAĆ JĘZYK I SŁOWNICTWO, WYRAŻAĆ 
  • MYŚLI  I ROZUMIEĆ INNYCH
  • KSIĄŻKA ROZWIJA MYŚLENIE, ROZSZERZA NASZĄ ŚWIADOMOŚĆ I CIEKAWOŚĆ ŚWIATA

https://biteable.com/watch/na-dzie-bibliotekarza-zalety-czytania-ksiazek-2547726

https://sp43bialystok.edupage.org/text2/

10 CIEKAWOSTEK O BIBLIOTEKACH

1. Na początek ciekawostka historyczna. W starożytnym Egipcie wszystkie okręty odwiedzające miasto zmuszone były oddać wszelkie posiadane książki do Biblioteki Aleksandryjskiej w celu ich skopiowania. Oryginały zostawały w Bibliotece, a kopia wracała do właściciela.

2. Choć brzmi to nieprawdopodobnie, w Stanach Zjednoczonych jest więcej bibliotek publicznych niż McDonalds’ów. Pracuje w nich 126,300 bibliotekarzy. To mniej więcej tylu, ilu mieszkańców liczy Opole albo Gorzów Wielkopolski.

3. Niektóre niemieckie miasta mają u siebie „Biblioteki Sztuki”, gdzie za kilka euro można wypożyczyć obrazy i rzeźby. Przez kilka miesięcy zdobią dom wypożyczającego, który może chwalić się „swoją” ambitną kolekcją.

4. Gdyby wszystkie książki z Biblioteki Kongresu USA zdigitalizować, zajęłyby ok. 15 terabajtów. Biblioteka jest największą tego typu instytucją na świecie. W jej zbiorach znajduje sięponad 162 mln różnego rodzaju dokumentów, w tym m.in. ponad 38,6 mln książek, 70,3 mln rękopisów, 5,6 mln map i atlasów, 14,2 mln fotografii, 17,1 mln mikrofilmów oraz 7,2 mln dokumentów muzycznych w ponad 470 językach

5. Biblioteka na Uniwersytecie Harvarda posiada w swojej kolekcji książki oprawione w ludzką skórę. Trzy tomy odkryto kilka lat temu, ale podejrzewa się, że w bibliotece może być ich więcej. Jedną z nich jest XVII-wieczny traktat o prawie hiszpańskim, w którym można znaleźć taką adnotację:

oprawa tej książki to wszystko, co pozostało po moim przyjacielu Jonasie Wright, który został żywcem obdarty ze skóry przez Wavuma [afrykańskie plemię] czwartego dnia miesiąca sierpnia 1632 roku. Król Mbesa dał mi tę książkę, która wcześniej należała do biednego Jonasa, razem z kawałkiem jego skóry, przeznaczonej na oprawę. Niech spoczywa w pokoju

6. W Norwegii możesz oddać książkę w dowolnej bibliotece w kraju, niezależnie od tego, gdzie została wypożyczona. Większość bibliotek posiada wrzutnie i skrzynki, dlatego można zrobić o dowolnej porze. Co ciekawe, nie obowiązuje tam limit wypożyczanych jednorazowo książek

7. W bibliotece w Oakland (Kalifornia) można wypożyczyć 3500 narzędzi. Być może jest to jakiś pomysł na przyciągnięcie mężczyzn do biblioteki? Wyobraźcie to sobie: przychodzą po wyrzynarkę, a wychodzą z „Królem” Twardocha ?

8. Nie wszystkie biblioteki wymagają ciszy. Biblioteka Tikkurila w Vantaa w Finlandii ma specjalne pomieszczenie do karaoke, gdzie goście mogą wykonywać tysiące piosenek. (W Finlandii jest wielu miłośników tej formy rozrywki). Szczęśliwie, nie przeszkadza się innym odwiedzającym bibliotekę – pokój jest całkowicie dźwiękoszczelny.

9. W bibliotece w Anchorage na Alasce można wypożyczać wypchane zwierzęta, kości, futra. Futro niedźwiedzia i wilka są jednymi z częściej wypożyczanych przedmiotów, są bowiem wykorzystywane podczas harcerskich uroczystości.

10. W Bibliotece Joanina na Uniwersytecie w Coimbrze w Portugalii mieszka sporo nietoperzy. Nikt nie zamierza ich stamtąd wyganiać, ponieważ zjadają insekty, które mogłyby zagrażać książkom.

     Mimo  sytuacji, w której znaleźliśmy się wszyscy w tym roku,  zachęcam Was  do odwiedzania tradycyjnych bibliotek. Proponuję również wizytę w wirtualnych  księgarniach, muzeach  i innych  instytucjach  kultury.

                     Proszę  zobaczyć prezentację: Najpiękniejsze  biblioteki świata.

Justyna  Śpiewak