Z Biblioteki

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI W ZPO W STYKOWIE

    5 kwietnia 2024 w naszej szkole odbył się Dzień Głośnego Czytania .Wydarzenie to  nawiązywało do Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci obchodzonego w rocznicę urodzin Hansa Christiana Andersena. Uczennice z Klubu Czytelniczego z kl. VI, VII i VIII w pięknych bajkowych strojach zaprezentowały wybrane baśnie Andersena w klasach I-II

   Następnie prezentacja baśni odbyła się dla przedszkolaków oraz uczniów klasy ,,0”’,  w pięknie przygotowanej sali przedszkola. W wydarzeniu uczestniczyła również Pani dyrektor Marzena Adamus oraz wicedyrektor Pani Krystyna Kasica.

Na początku Justyna Śpiewak przywitała zgromadzonych wprowadzając w tematykę spotkania. Zadaniem  młodszych  dzieci było rozpoznanie postaci , za które przebrały  się starsze koleżanki.

Maluchy również przygotowały się do obchodów Dnia Książki, o czym świadczyły ich  kolorowe, bajkowe stroje. Wszyscy super prezentowali się podczas parady postaci w rytmie piosenki ,,Witajcie w naszej Bajce”.

  Kolejnym punktem było głośne czytanie  baśni przez uczennice z klas starszych – ,,Brzydkiego kaczątka” i ,,Calineczki”. Maluszki ze spokojem i z zaciekawieniem  wsłuchały się w prezentowane utwory. Wspaniale odpowiadały później na pytania oraz  włączały się do rozmowy na temat zasad korzystania z książek. Wykazały się znajomością bajek, odpowiadając indywidualnie na wylosowane zagadki dotyczące różnych baśni i postaci bajkowych. Na zakończenie  wychowawcy przedszkola oraz klasy ,,0” wręczyli swoim wychowankom zakładki do książek, a w nagrodę wszyscy otrzymali słodki upominek.  Wspólna fotografia była ostatnim punktem wydarzenia

    Głośne czytanie  odbyło się  w miłej atmosferze. Pani dyrektor Marzena Adamus podziękowała maluszkom,  uczennicom z Klubu Czytelniczego,  bibliotekarzowi oraz nauczycielom przedszkola i klasy ,,0”,   którzy pomogli  w organizacji  tej imprezy czytelniczej.

    Mamy nadzieje, że takie spotkania zachęcą  młodych czytelników do częstszego odwiedzania świata baśni i spędzania miłych chwil z ich bohaterami. Tam dobro zawsze zwycięża, a czary sprawiają, że świat jest bardziej kolorowy i wesoły.

Wiosenne spotkanie z członkami “Klubu Czytelniczego”

22 marca uczniowie klasy VI, wraz ze swoją opiekunką panią Justyną Śpiewak, odwiedzili przedszkole . Marysia, Maja, Lilianna oraz Julek,  którzy należą do „Klubu Czytelniczego”,  przeczytali dzieciom wybrane przez siebie wiersze o tematyce wiosennej, takie jak:  „Wiosenne porządki”,  „Przyjście wiosny”, „Powitanie wiosny”. Były to utwory autorstwa Marii Konopnickiej oraz Jana Brzechwy. Ponadto uczniowie zorganizowali  dla swoich młodszych koleżanek i kolegów krótkie zajęcia, których tematyka nawiązywała do przeczytanych  utworów. Jak zawsze okazało się, że z książką można się świetnie bawić.

Celem spotkania było nie tylko propagowanie czytelnictwa wśród dzieci, ale również uczenie umiejętności wykorzystania wolnego czasu, integrowanie uczniów starszych z  dziećmi młodszymi oraz rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem. Maluchy z ogromnym zainteresowaniem słuchały czytanych utworów i chętnie odpowiadały na przygotowane pytania.

Serdecznie dziękujemy za odwiedziny w przedszkolu i zapraszamy ponownie.

SPOTKANIE CZYTELNICZE W PRZEDSZKOLU

   6 października odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Klubu Czytelniczego z młodszymi kolegami z przedszkola, którego celem było jak zwykle promowanie czytelnictwa od lat najmłodszych.

  Dziewczynki z klasy VI – Maja Kacperska, Lilianna Walkiewicz i Marysia Bułtralik wraz bibliotekarzem odwiedziły przedszkole. Tematyka spotkania to ,,Jesień w sadzie i ogrodzie”.

   Przedszkolaki wysłuchały pięknie zaprezentowane przez starsze koleżanki utwory o tematyce jesiennej. Dziewczynki w odpowiednio przygotowanych strojach przeczytały: ,,Rzepkę” , ,,Warzywa”, ,,Na straganie”, ,Pomidor”, ,,Arbuz”, ,,Jesień – Pani Złocista”.

   Wspólne czytanie przeplatane było rozmową z maluchami na temat przeczytanych utworów.

    Następnie przedszkolaki z zainteresowaniem oglądały przyniesione przez starsze koleżanki książki o tematyce jesiennej.

Spotkanie jak zwykle przebiegało w miłej i przyjaznej atmosferze, zakończone słodkim upominkiem. Dziękujemy!!.

Krzysztof Kamil Baczyński- poeta Walczącej Warszawy

We wtorek, 03 października  uczniowie naszej szkoły zaprezentowali wybrane wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Było to kolejne działanie w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Na początku uczennica klasy VII, Katarzyna Chrząstowska ,krótko przedstawiła sylwetkę poety, okrutne czasy, w których żył oraz wspomniała o najważniejszych cechach jego poezji.

   Z trudnymi utworami wybitnego poety okresu wojny i okupacji zmierzyli się  uczniowie klas VI-VIII . Byli to: Marysia Bułtralik, Maja Kacperska, Julek Kusiak, Katarzyna Chrząstowska, Olaf Grzyb oraz Oliwia Ziółkowska i Klaudia Wiśnios. Publiczność mogła usłyszeć w ich wykonaniu takie wiersze jak: „Z głową na karabinie, „ Gdy broń dymiącą…”,

,, Rodzicom”, ,,Elegia o…( chłopcu polskim)”, „Ten czas”,  „Znów wędrujemy…” i „Lasem”. Wszyscy wykonawcy świetnie poradzili sobie z interpretacją utworów.

   Recytatorzy prezentowali przygotowane wiersze na tle dekoracji, która przedstawiała wybrane wydarzenia z życia Baczyńskiego. Podniosły charakter uroczystości podkreślały biało-czerwone świece zapalone na przykrytych białym obrusem stolikach. Uroczystość zakończył występ uczennic z chóru szkolnego, które zaśpiewały piosenkę ,, Gdzie jesteście Rudy, Alku , Zośko”. Utwór był nawiązaniem do pokolenia Kolumbów (młodych ludzi, których życie przypadło na okres wojny) oraz wycieczki do Warszawy, podczas której uczniowie mieli okazję odwiedzić grób Krzysztofa Kamila Baczyńskiego,  Alka, Rudego
 i Zośki- chłopcy chodzili do jednej klasy.

  Wszystkim uczniom, którzy recytowali utwory młodego poety serdecznie podziękowały panie:  Elżbieta Rozwadowska

i Justyna Śpiewak – organizatorki tego przedsięwzięcia.

Gratulacje dla recytatorów!!

Śladami Alka, Rudego i Zośki – patriotyczna wycieczka do Warszawy

,,…A kiedy trzeba na śmierć idą po kolei

Jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec…”

(J. Słowacki)

21 września 2023 roku uczniowie klas VI-VIII, wraz z opiekunami ( p. Elżbietą Rozwadowską,  p. Justyną Śpiewak i p. Danutą Turek ) udali się na wycieczkę do Warszawy. Był to wyjazd edukacyjny mający na celu  przybliżenie dzieciom wydarzeń  z życia Alka, Rudego i Zośki, bohaterów lektury Aleksandra Kamińskiego ,, Kamienie na szaniec”, ich ideałów oraz  dramatu pokolenia Polaków, które swe młode życie poświęciło w obronie  Ojczyzny.

            Grupa licząca 35 uczniów wyjechała ze Stykowa o godzinie 6.45, przed godziną 10 autokar dotarł do stolicy. Pierwszym punktem wycieczki był Cmentarz Wojskowy Powązki- miejsce spoczynku bohaterów książki. Przed bramą główną czekała już pani Agata- nasz przewodnik. Wszyscy udali się najpierw do grobu Aleksandra Kamińskiego i Stanisława Broniewskiego, pseudonim ,,Orsza”- to on dowodził słynną Akcją pod Arsenałem. Potem  uczniowie zaświecili znicze na grobach Alka ,Rudego i Zośki. Smutny to był widok, patrząc na długie rzędy brzozowych krzyży upamiętniających tych, którzy tak młodo musieli wtedy umierać. Będąc na Powązkach, nie sposób nie zobaczyć jeszcze jednego grobu – Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Uczestnicy wycieczki poznali dramatyczną historię poety oraz jego żony  Barbary – oboje zginęli w Powstaniu Warszawskim. Wychodząc z cmentarza, nasza grupa zatrzymała się jeszcze, aby móc obejrzeć szczątki oryginalnego Pomnika Lotnika, na którym w roku 1942 Rudy namalował słynną kotwicę – znak Polski Walczącej.

Następnym, bardzo przygnębiającym miejscem, jakie odwiedziliśmy,  było Muzeum Więzienia  na Pawiaku. Tam Niemcy przetrzymywali Janka Bytnara oraz jego ojca. Uczniowie obejrzeli makietę więzienia, wystawy eksponatów oraz cele, w których przebywali więźniowie. Przez około 10 minut słuchali też nagrań autentycznych fragmentów listów pisanych przez więźniów Pawiaka, które były czytane  przez różne osoby.  To był bardzo smutny  i wzruszający moment… Autokarem udaliśmy się dalej – do Mauzoleum Walki i Męczeństwa-  siedziby  gestapo w czasie II wojny światowej przy alei Szucha. To właśnie tutaj w szczególnie okrutny sposób przesłuchiwano i torturowano ludzi, to tutaj bito i katowano  Rudego. Po zwiedzeniu muzeum pojechaliśmy pod Arsenał. Pani przewodnik dokładnie opowiadała o przebiegu brawurowej akcji, w wyniku której oddział Harcerskich Grup Szturmowych Szarych Szeregów odbił Janka Bytnara i innych więźniów. W tym miejscu znajduje się dziś pomnik- ogromny kamień z namalowaną na nim kotwicą oraz tablica upamiętniająca wyczyn Polski Podziemnej. Jadąc dalej autokarem, widzieliśmy Plac Teatralny, na którym zginął Baczyński oraz  Pomnik Kopernika. Z nim także związana jest akcja sabotażowa opisana w lekturze.

  Do Stykowa wróciliśmy przed godziną 19. Ta wycieczka z pewnością pozostawi w uczestnikach niezapomniane przeżycia i wrażenia, chociaż wiążą się one z bardzo trudnymi, smutnymi i tragicznymi wydarzeniami. Alek, Rudy i Zośka to chłopcy, którzy dziś  mogą być wzorem dla młodego pokolenia Polaków, ich patriotyczna postawa budzi szacunek i podziw . Bohaterowie lektury pokazali, że w czasach pogardy i nienawiści  można zachować godność i człowieczeństwo, udowodnili, że można ,, pięknie żyć i pięknie umierać ”.

Narodowe Czytanie 2023

       „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej lekturą 12. odsłony Narodowego Czytania.
W tym roku , już po raz kolejny odbyła się coroczna akcja pod hasłem Narodowe Czytanie. Lekturą już 12. edycji była książka Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Również społeczność naszej szkoły wzięła udział w tym wydarzeniu. W poniedziałek 11.09. o godzinie 10.00 chętni uczniowie oraz nauczyciele czytali fragmenty tej popularnej , pozytywistycznej powieści, w której ukazana została szeroka panorama społeczeństwa polskiego w drugiej połowie XIX wieku. W książce pojawia się też bardzo ważny w dziejach narodu polskiego motyw powstania styczniowego.
      W holu szkoły zgromadzili się uczniowie klas IV-VIII, którzy w ciszy i skupieniu wysłuchali ciekawych interpretacji głosowych przygotowanych wcześniej fragmentów utworu Elizy Orzeszkowej. Do wspólnego czytania zachęciła wszystkich zebranych pani Justyna Śpiewak, która rozpoczęła spotkanie krótkim wprowadzeniem na temat tej wspaniałej akcji promującej naszą narodową kulturę czytelniczą, a następnie zapraszała kolejne osoby do czytania. Byli to uczniowie: Katarzyna Chrząstowska, Oliwia Ziółkowska, Marysia Bułtralik i Julek Kusiak. Spośród nauczycieli fragmenty powieści czytały panie: Beata Kryzińska, Anna Rycombel, Anna Drukała, Danuta Turek oraz Elżbieta Rozwadowska. Nastrój chwili podkreślała wykonana dekoracja i symboliczne biało- czerwone kwiaty w wazonie.
    Spotkanie zakończyło wystąpienie pani wicedyrektor Krystyny Kasicy, która stwierdziła, że z ogromnym wzruszeniem wysłuchała wszystkich czytanych fragmentów powieści ,, Nad Niemnem”. Podkreśliła ogromne znaczenie tej książki dla nas , Polaków oraz serdecznie podziękowała wszystkim, którzy wzięli udział w 12. edycji Narodowego Czytania i jednocześnie przyczynili się do promowania czytelnictwa.
Akcja Narodowego Czytania w naszej szkole została zorganizowana przez panie: Justynę Śpiewak oraz Elżbietę Rozwadowską.
Gorąco dziękujemy za uczestnictwo w tym ważnym przedsięwzięciu.

 

Tydzień Głośnego Czytania

    Jednym z działań podjętych w naszej szkole w ramach  Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa był  Tydzień Głośnego Czytania, który został zorganizowany w dniach od 05 do 09 czerwca 2023 roku. Zarówno najmłodsze dzieci jak i te starsze miały możliwość wysłuchania kilkuminutowego czytania w każdej klasie. W rolę czytających wcielili się nauczyciele oraz ochotnicy spośród uczniów. Wybór książek był bardzo różnorodny. W młodszych oddziałach słuchano baśni, bajek i opowiadań, klasę czwartą zaciekawiły przygody Mikołajka, piątoklasiści czytali ,, Dzienniczek Cwaniaczka”, natomiast młodzież z  klas starszych przypomniała sobie fragmenty ,, Zemsty” ,, Syzyfowych prac” czy ,, Balladyny”.

    Akcja miała oczywiście na celu promowanie czytelnictwa wśród dzieci . Głośne czytanie było też okazją do integracji oraz wspólnego spędzenia czasu. Wszyscy uczniowie wykazali się wzorową postawą uważnych słuchaczy, co niezmiernie cieszy nauczycieli.

XXII OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM 2023

     ,,Książka jest jak ogród” – to hasło  XXII Ogólnopolskiego Tygodnia  Czytania Dzieciom organizowanego przez Fundację ,,ABCXXI – Cała Polska czyta  dzieciom”.

  W dniach od 1-7 czerwca 2023 roku w całym kraju odbywały się  liczne imprezy czytelnicze – spotkania z autorami książek dla dzieci i młodzieży, festyny, konkursy literackie i plastyczne, przedstawienia inspirowane literaturą dziecięcą.

   Celem  akcji było zachęcanie do regularnego czytania dzieciom  oraz promowanie  czytelnictwa i wartościowej  literatury.

,, CAŁA  POLSKA  CZYTA  DZIECIOM” – to kampania  społeczna rozpoczęta w czerwcu 2001 roku, która zachęca rodziców, wychowawców i innych dorosłych do codziennego, co najmniej 20- minutowego czytania  dzieciom.

     W tę ważną dla wszystkich kampanię włączyła się także biblioteka szkolna w ZPO w Stykowie.  Zorganizowano głośne czytanie, w którym uczestniczyli chętni uczniowie oraz nauczyciele. Z zaproszenia do udziału w imprezie czytelniczej skorzystała również zaprzyjaźniona z naszą szkołą i zawsze chętna do współpracy Pani Ewa Działak – bibliotekarka Gminnej Biblioteki w Brodach.

    Tego dnia, zgromadzona na holu społeczność szkolna ( przedszkolaki, zerówka oraz uczniowie klas I – VIIII ) wysłuchała fragmentów utworów polskich pisarzy i poetów. Były to teksty J. Tuwima, A. Fredry, A. Mickiewicza, M. Konopnickiej, J. Brzechwy oraz księdza J. Twardowskiego.

      Historię kampanii społecznej ,,Cała Polska czyta dzieciom”  przedstawiła zgromadzonym  uczennica Wiktoria Bilińska, a potem pani Justyna Śpiewak  zaprosiła poszczególne osoby do  czytania.

       Jako pierwsza wystąpiła Pani Beata  Kryzińska. W jej oryginalnej interpretacji zebrani usłyszeli tradycyjną ,,LOKOMOTYWĘ” J. Tuwima. Następnie utwory pięknie czytali:Pani Sylwia Bartos, Oliwia Ziółkowska z kl. VII,Pani Ewa Działak, Julek Kusiak – kl. V, Pani Anna Drukała, Oliwia Orzeł z kl. VIIIb, Pani Ilona Jędrzejczyk,  Oliwier Gralec – kl. IV, Pani Elżbieta Rozwadowska i Wiktoria Bilińska – uczennica klasy VIIIa.

   Widownia, szczególnie ta najmłodsza, spontanicznie reagowała na występy poszczególnych osób.  Moc oklasków po wysłuchaniu każdego utworu świadczyła o zainteresowaniu i uważnym słuchaniu każdej interpretacji utworu.

     Pani Wicedyrektor szkoły, Krystyna Kasica,  podziękowała wszystkim nauczycielom oraz uczniom za udział w tym przedsięwzięciu. Podkreśliła, jak ogromną rolę odgrywa czytanie, które pomaga we wszechstronnym rozwoju dzieci. Szczególne podziękowania za współpracę i włączenie się do naszej szkolnej imprezy czytelniczej skierowała do Pani Ewy Działak .

Opiekę nad nagłośnieniem sprawował Wiktor Jankowicz, któremu bardzo dziękujemy.

  Jeszcze raz wszystkim dziękujemy. Aby mądrze i wartościowo spędzić wolny czas, zachęcamy uczniów do codziennego czytania!!!

Mój ulubiony bohater z książki

     W kwietniu przypada Światowy Dzień Książki. Z tej właśnie okazji oraz w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa został przeprowadzony projekt „ Mój ulubiony bohater z książki”. W projekcie tym udział wzięły klasy IV – VI.
Głównymi celami tego przedsięwzięcia było:
– rozwijanie zainteresowań i nawyków czytelniczych, zachęcanie do czytania literatury,
– doskonalenie umiejętności językowych,
– rozwijanie uzdolnień plastycznych wśród dzieci,
– kształtowanie wrażliwości i wyobraźni w odbiorze książki.
– doskonalenie umiejętności współpracy w grupie.
Aby przygotować się do projektu , uczniowie rozmawiali na lekcjach języka polskiego o tym, kto jest ich ulubionym bohaterem literackim . Najpierw musieli przypomnieć sobie tytuły znanych i lu-bianych książek . W tym celu odwiedzili bibliotekę szkolną, konsultowali swoje wybory z nauczycie-lem- bibliotekarzem, w lekturach szukali fragmentów charakteryzujących bohaterów, cytowali te fragmenty.
Kolejnym działaniem dzieci było przygotowanie prac plastycznych dowolną techniką. Na plakatach pojawiły się postacie z takich lektur jak: ,, Kajko i Kokosz: „ Hobbit”, „Ania z Zielonego Wzgórza”, „Lew, Czarownica i stara szafa” czy „ Pinokio”. Prace zostały wywieszone w holu szkoły.
We współczesnych czasach, kiedy niektórzy uczniowie częściej sięgają po komórkę niż po książkę , projekt ten był świetną okazją do zaangażowania dzieci w działania związane z promocją czytelnic-twa. Uczniowie byli zmuszeni do aktywnej pracy, musieli samodzielnie wybrać własną postać literacką , zaprezentować swoją wizję oraz sposób jej przedstawienia.

 

 

“Śmieciaki ratują Świat”

11 maja 2023 roku naszą szkołę odwiedzili aktorzy TEATRU TAK z Radomia. Najmłodsi uczniowie szkoły obejrzeli przedstawienie  “Śmieciaki ratują Świat”. Spektakl był ostatnim wydarzeniem realizowanego przez Bibliotekę Publiczną w Brodach projektu „Z BIBLIOTEKĄ CHRONIMY PLANETĘ .

Przedstawienie było bardzo ciekawe. Dzieci dobrze się bawiąc miały możliwość przypomnienia i utrwalenia wiadomości o segregacji śmieci, recyklingu oraz ochronie naszej planety. Artyści angażowali uczestników do wspólnej zabawy. Dzieci głośno wypowiadały eko – hasła po polsku i po angielsku, była recyklingowa orkiestra, chór, a nawet eko – parada.

Występ dedykowany był dzieciom w wieku przedszkolnym oraz uczniom z klas 0-3, ale podobał się wszystkim, niezależnie od wieku. Po spektaklu, chętni uczniowie mogli sfotografować się z aktorami w kostiumach.

Dziękujemy pani Annie Stachucy – Dyrektor Gminnej Biblioteki w Brodach i pani bibliotekarce Ewie Działak za organizację przedstawienia w naszej szkole.

W/w przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach współpracy ZPO w Stykowie z biblioteką w Brodach. Było to jedno z działań realizowanych w związku z przystąpieniem naszej placówki do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.